anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Negatyw od kupującego

Amarelius
#9 Pomysłodawca#

Witam.

Czy kupujący może od tak sobie wystawić negatywny komentarz?

Wysłałem dobrze zapakowaną przesyłkę listem poleconym 6 czerwca.Natychmist wysłałem numer nadania tej osobie poprzez allegro.List został odebrany 10 czerwca.Dziś po 8 dniach otrzymałem negatywny komentarz,a dokładnie same obniżone gwiazdki.Tekstu za co i  o co chodzi nie ma.Nie rozumiem.Towar został wysłany natychmiast po wpłacie solidnie zapakowany więc o uszkodzeniu nie mam mowy.Jeżeli coś się nie spodobało można było zwrócic towar.Nie wiem o co chodzi tej osobie.Jakaś zemsta?Czy można coś w tej sprawie zdziałać pisząc do allegro czy dać sobie spokój.Komentarz bez uzasadnienia,żebym wiedział chociaż za co?

oznacz moderatorów
41 ODPOWIEDZI 41

Amarelius
#9 Pomysłodawca#

Raczej straszenie kodeksem karnym nic nie da.Allegro rzeczywiście nie chce brać w tym udziału.Cytują tylko regulamin.Złoże wniosek o usunięcie ale czy to coś da?

oznacz moderatorów

_Likos_
#20 Guru#

@Amarelius  nie . jeśli komentarz nie ma opisu który łamałby regulamin to możesz nawet nie składać wniosku bo szkoda Twojego czasu. Ja bym sie po prostu odniósł do komentarza i tak to zostawil.

oznacz moderatorów

TomBanknoter
#14 Krzewiciel#

@Amarelius Nie zniechęcaj się. Ja kilka razy wysyłałem taki wniosek - i w większości przypadków działa. Najczęściej właśnie proszę o wyjaśnienie, lub sugeruję, że obniżone gwiazdki to pomyłka 🙂

oznacz moderatorów

Amarelius
#9 Pomysłodawca#

Niestety nie działa.Allgro anuluje negatyw tylko jak jest to pomyłka lub komentarz  jest z "zemsty".Miałem taki kiedyś. Wtedy mi anulowano negatywny komentarz.W tym przypadku nie mam jak udowodnić.

oznacz moderatorów

Client:96810784
#13 Ambasador#

Zawsze "oficjalną prośbę" można zrealizować w sądzie. Sprawa wygrana  od ręki.

oznacz moderatorów

Amarelius
#9 Pomysłodawca#

W sądzie?Na jakiej podstawie?Komentarz jest w zasadzie samymi obniżonymi gwiazdkami bez tekstu.Brak uzasadnienia.Kupujący nic nie napisał.Z tym do sądu ,barak szans i szkoda czasu.

oznacz moderatorów

Client:96810784
#13 Ambasador#

No właśnie z powodu braku uzasadnienia zarówno w komentarzu jaki i po późniejszej wiadomości. Nie można ot tak sobie obniżać oceny a regulamin allegro na szczęście nie stoi ponad prawem w kraju.

oznacz moderatorów

Amarelius
#9 Pomysłodawca#

Rzeczywiście.Próbowałem sie skontaktowac z tą osobą ale brak odzewu,a najgorsze że zrobiła kolejny zakup u mnie.

oznacz moderatorów

Client:96810784
#13 Ambasador#

Polecam ją dodać na czarną listę.

Kolejny fakt działający na niekorzyść kupującego- po co dokonuje kolejnych zakupów u sprzedającego którego tak negatywnie ocenia? Kiedy wystawi drugi negatyw to bez zastanowienia skorzystaj z pomocy prawnika.

oznacz moderatorów

_Likos_
#20 Guru#

@Client:96810784  no własnie że można

System ocen z zalożenie jest "subiektywny" . I uwierz mi kupujacy w ewentualnym sądzie znajdzie sobie milion subiektywnych powodów do obniżenia oceny Powody te może podać w częsci opisowej oceny lecz wcale nie musi.

Kupuje sporo w internecie w tym także na allegro i uwierz mi że każdą transakcje moge ocenić subiektywnie żle. I wybronie to w każdym sądzie. Zwłaszcze że jak juz napisał @Amarelius  kupujacy nie podal żadnego opisu w ocenie wiec w sądzie może powiedzieć co tylko zechce i uzasadnić swoją ocene jak tylko zechce. Nie do udowodnienia w takiej sytacji jest "działanie na szkode" zwłaszcza na allegro gdzie sprzedajacy wystawiając swoją oferte powinien liczyć sie z tym że ocena będzie subiektywna czyli de facto dowolna.

oznacz moderatorów

Client:96810784
#13 Ambasador#

Nie możesz subiektywnie ocenić, że dostałeś uszkodzony towar kiedy nie masz na to dowodów. Nie możesz subiektywnie ocenić, że kupujący zwlekał z wysyłką kiedy numer śledzenia mówi coś innego. Oceny gwiazdkowe na allegro również mają konkretne znaczenie- polecam się z tym zapoznać w regulaminie.

Dodatkowy brak np. zgłoszenia reklamacji również działa na Twoją niekorzyść ponieważ miałeś narzędzie z którego nie skorzystałeś tylko bez słowa wywaliłeś szkodzący komentarz.

oznacz moderatorów

_Likos_
#20 Guru#

@Client:96810784  moge subiektywnie ocenić wszystko. 

Moge ocenić że otrzymalem kolor pistacjowy a sprzedający napisał zielony, moge ocenić że kurier był po 4 dniach zamiast po 3  i przyjechał po 18 ( a za dostawe odpowiada sprzedający). Moge ocenić że paczka szła zbyt długo. Moge ocenić ze towar przyjechął w pogniecionym pudełku albo wypełniaćz był foliowy i nieekolologiczny. To wszystko moje subiektywne oceny i za to wszystko SUBIEKTYWNIE moge obciąć gwiazdki.

Oczywiscei nie jest to obiektywne i nie zawsze musi mieć sens lecz skoro komentarz ma być subiektywny to o ile kupujący nie użyje pewnych sformułowań to w sądzie jest nie do wygrania.

Aha a żeby mieć niemiłe udczucie po transakcji nie musze zgałaszać reklamacji. Po prostu moge to subiektywnie ocenić bo tak działa allegro.

oznacz moderatorów

Client:96810784
#13 Ambasador#

Za wszystkie swoje subiektywne oceny odpowiadasz prawnie. Równie dobrze ja Ci mogę subiektywnie napisać, że jesteś taki i owaki a Ty możesz mnie oskarżyć za szkalowanie. To już podchodzi pod zwykły hejt (który również jest subiektywny a jednak coraz częściej sprawy lądują w sądzie).

Z regulaminu Allegro:

(...)

Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treści umieszczane w ocenach i odpowiedziach.

(...)

Oceny i odpowiedzi powinny być zgodne z rzeczywistym przebiegiem Transakcji

(...)

Niedozwolone jest uczestniczenie przez Użytkownika w Transakcji wyłącznie w celu wystawienia oceny (np. aby sztucznie zawyżyć lub zaniżyć wiarygodność Sprzedającego).

(...)

Opinia Użytkownika nie może naruszać obowiązujących przepisów prawa w tym praw podmiotów trzecich – w szczególności nie może mieć charakteru zniesławiającego, naruszać dóbr osobistych lub stanowić czynu nieuczciwej konkurencji. Jednocześnie, odnośnie zasad umieszczania opinii przez Użytkowników, postanowienia art. 11.5 i 11.6 stosuje się odpowiednio.

 

oznacz moderatorów

Kasiulki2
#17 Koryfeusz#

@Client:96810784 

Regulamin Allegro mówi: Oceny i odpowiedzi powinny być zgodne z rzeczywistym przebiegiem Transakcji.

Kodeks cywilny mówi: Ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne.

Jak sprzedawca udowodni przed sądem, że jedna gwiazdka w takim czy innym polu narusza przepisy prawa? Są dwie opcje: nie da rady i nie ma szans. A zauważ, że opieram się tylko na kc, bez sięgania do ustawy o ochronie praw konsumenta.

Teoretycznie można to załatwić, wdając się z kupującym w mailowy dialog. Jeśli w wymianie wiadomości stwierdzi, że ocena nie była związana z przebiegiem transakcji, tylko "zupa była za słona", sprzedawca ma dowód. Tyle że wtedy nie trzeba iść do sądu, Allegro samo usunie komentarz na podstawie takich danych.

oznacz moderatorów

Client:96810784
#13 Ambasador#

Allegro niczego nie usunie a

Kodeks Cywilny (którego chyba tak dobrze nie znasz jak Ci się wydaje) stanowi:

Art. 212

§ 1. Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.

§ 2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

§ 3. W razie skazania za przestępstwo określone w § 1 lub 2 sąd może orzec nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego, Polskiego Czerwonego Krzyża albo na inny cel społeczny wskazany przez pokrzywdzonego.

§ 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 odbywa się z oskarżenia prywatnego.

 

To po stronie osoby piszącej komentarze stoi udowodnienie ich prawdziwości (wyroków sądu nie chce mi się szukać, możesz to zrobić sam/a).

oznacz moderatorów

Client:96810784
#13 Ambasador#

Masz tu jeszcze fajny artykuł:

"

Ponadto zgodnie z art. 23 kodeksu cywilnego dobra osobiste człowieka pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach (np. w prawie karnym, o czym była mowa powyżej). Art. 24 kodeksu cywilnego daje osobie, której dobra osobiste zostały naruszone cudzym działaniem, następujące możliwości:

  1. prawo żądania zaniechania działania, które skutkuje naruszaniem dóbr osobistych,
  2. prawo żądania dopełnienia przez osobę, która dopuściła się naruszenia dóbr osobistych, czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków (np. odwołanie krzywdzących zarzutów, przeproszenie, wyrażenie ubolewania, wyjaśnienie pewnych faktów, sprostowanie nieprawdziwych informacji),
  3. prawo żądania zadośćuczynienia,
  4. prawo żądania zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny.

O tym, czy miało miejsce naruszenie dobra osobistego decyduje oczywiście obiektywna ocena konkretnych okoliczności (a zatem to, jaką reakcję naruszenie to wywołało lub mogło wywołać w społeczeństwie), a nie tylko subiektywne odczucia zainteresowanego. Natomiast przesłanką konieczną odpowiedzialności za naruszenie dobra osobistego jest bezprawność (sprzeczność z normami prawa bądź zasadami współżycia społecznego, czyli regułami postępowania obowiązującymi w danym społeczeństwie) działania dobro to naruszającego, przy czym ciężar wykazania, że nie miało ono charakteru działania bezprawnego, obciąża osobę, która dobro osobiste naruszyła. A zatem w razie ewentualnego procesu to na pozwanym autorze komentarza spoczywać będzie ciężar wykazania, iż postawione kontrahentowi zarzuty były prawdziwe. Pamiętać należy też o tym, iż dla odpowiedzialności cywilnoprawnej działanie naruszające dobro osobiste nie musi być zawinione przez naruszyciela, nie jest nawet wymagane, by naruszyciel działał ze świadomością, iż narusza cudze dobra osobiste."

https://www.kancelaria-antczak.pl/inne/komentarz-allegro-sad/

oznacz moderatorów

Amarelius
#9 Pomysłodawca#

Nie zgodzę się .Allegro pozwala na wystawianie komentarzy o tak sobie ,niestety.Patologie to tworzy samo allegro przez swój regulamin który promuje kupujących.Rozumiem że są nieuczciwi sprzedawcy,a co z resztą normalnych którzy są  rzetelni i uczciwi?Obrywają za nic.Jednen negatywny komentarz nie zaszkodzi ale kilka już tak.Taki za nic komentarze są sam miałem w ostatnich altach np.1.paczka ubezpieczona,opcja uwaga szkło została uszkodzona na poczcie.Otrzymałem negatywa za co?

2.Paczka wysłana do paczkomatu wróciła,kupujący nie odebrał.Negatyw!!!

3.Kupujący podczas rozpakowania przesyłki uszkodził towar (sam się przyznał później zmienił zdanie),negatyw

4.Kupujący przegrał w licytacji (wcześniej proponował zakup poza allegro).Po jakims czasie zrobił zakup i wystawił negatywa za wcześniejszą sytuację itp.itd.Zawsze od pracownika allegro otrzymywałem tą samą odpowiedż.SUBIEKTYWNA OCENA.

 

oznacz moderatorów

j_banas
#8 Zapaleniec#

Po Waszej dyskusji mocno zastanawiam się nad wystawieniem negatywa o treści:

Produkt, który dotarł do mnie z uszkodzeniami zwróciłem po kontakcie z pracownikiem firmy. Sprzedawca odmówił mi zwrotu wpłaty, bo "przyznałem się do winy" polegającej na "nieodpakowaniu paczki przy kurierze" oraz "spowodowanie uszkodzeń przez... blacharza!"
Nie mogę tu zacytować całej dyskusji.
Próba mediacji do niczego nie doprowadziła.
Uzyskałem rekompensatę z Allegro Protect.

...i nie dlatego, że choćby jedno słowo jest nieprawdziwe ale ze względu na to, że w trakcie Dyskusji sprzedawca uzasadniając swoją decyzję wymyślał różne kłamstwa, które kolejno zbijałem podając fakty, daty i świadka.

Pierwsza odpowiedź Sprzedawcy w Dyskusji: Został pan powiadomiony dlaczego była odmowa wypłaty pieniędzy za zwrot. Lampa została sprawdzona przed pakowaniem jak każde z zamówień w naszym sklepie, Pracownik z państwa się kontaktował przed pakowaniem czy widział pan delikatny uszczerbek na lampie który był wyszczególniony na zdj. I proszę nas nie obwiniać tym że wysłaliśmy uszkodzoną lampę, bo nie wiemy czy lampę nie uszkodził pana blacharz i teraz zwala wszystko na moją firmę że to my wysłaliśmy towar nie zgodny z tym co było na aukcji. Proszę o zakończenie dyskusji i obciążenie kosztami swojego blacharza, jeżeli nie to sprawę zgłoszę do sądu o wyłudzenie i oszustwo.

Nie potrzebuję kłopotów. Nie chcę szwędać się po sądach - mam ważniejsze sprawy i najchętniej olałbym całą tę sytuację.


...z drugiej strony powinienem ostrzec innych przed tym sprzedawcą

oznacz moderatorów

ART_FOTO
#14 Krzewiciel#

@Ziolko39 użytkownik któremu odpisałeś, wystąpił tutaj w roli kupującego.

oznacz moderatorów

Ziolko39
#21 Demiurg#

@ART_FOTO Sądząc z początku jego postu był sprzedawcą > Wysłałem dobrze zapakowaną przesyłkę

oznacz moderatorów