anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Prowizja od kosztów dostawy - opinie

Koniomaniacy
#7 Wielbiciel#

Rozumiem, że zgodnie z waszym cudownym pomysłem - ja jako sprzedawca jestem zobligowana podnieść koszty dostawy. Skoro przesyłka kurierska kosztuje mnie 14,40 i tyle też obciążam za nią klienta, to biorąc pod uwagę, że prowizja w mojej kategorii wynosi 10% to koszt dostawy kurierem będzie musiał obecnie wynosić 16 zł. CUDOWNIE - klienci na pewno będą zachwyceni 😕

oznacz moderatorów
771 ODPOWIEDZI 771

dzielo05
#10 Popularyzator#

Trzeba przyznać, że Allegro ma tupet 🙂

Najpierw daje a potem zabiera... i martwcie się wy sprzedawcy sami

oznacz moderatorów

MC_Liberty
#8 Zapaleniec#

@msniezek - zapytam wprost, bo nie zrozumiałem chyba tych zmian:
klient nie ma wykupionego smart i kupuje produkt, wybiera paczkomat za 8.99 lub punkt odbioru z ceną ustaloną przez Allegro - czy wtedy też zapłacę prowizję od kosztów transportu?

oznacz moderatorów

RegDos_eu
#9 Pomysłodawca#
Tak
oznacz moderatorów

mix-mce
#14 Krzewiciel#

@MC_Libertyzapłacisz prowizję jeśli:

  • kupujący ma SMART ale wybierze wysyłkę inną niż allegro inpost/poczta
  • kupujący nie ma wykupionego SMART
  • oferta jest w cenie poniżej 40zł i nie kwalifikuje się do opłacenia SMART
oznacz moderatorów

pinsplash
#21 Demiurg#

@cloudcloudKlaudia, zabrzmiało to trochę jak " nie mamy pana płaszcza i co nam pan zrobisz? "

Według mnie Wasza analiza opiera się wtórnie na potrzebach klientów a pierwotnie na Waszej maksymalizacji zysków ( co oczywiście rozumiem). Ale pytanie jest o definicję Klienta - czy Wasz klient to konsument, czy Wasz klient to Sprzedawca - bo według mnie tutaj jest chyba zawirowanie. Jesteś Pewna że te zmiany nie wpłyną na Waszych bezpośrednich klientów czyli Sprzedawców? Masz już tutaj wielokrotne podane przykłady

Tego co już teraz się ze Smartem dzieje :

Oszukanie systemu ( konsument zamawia 10szt rzeczy po 4 PLN z darmową przesyłką i zaraz zwraca 9szt = ma produkt za 4PLN z przesyłką za darmo)

I tego co będzie się działo

Zmuszenia Sprzedawców do podniesienia cen z powodu prowizji od przesyłki ( produkty tanie, konsumenci którzy nie mają Smarta, przesyłki wielkogabarytowe)

To wpływa na Waszych klientów ( Sprzedawców ) i ich biznes. A mi się wydaje że o klientów powinno się dbać 😄 ( ale może ja starej daty jestem )

_______
BRÓSLI
oznacz moderatorów

dzielo05
#10 Popularyzator#

Powróci stare i dobre - cześć klientów przeniesie się do zakupów stacjonarnych lub na chiński portal gdzie ma przesyłkę za darmo zawsze.

oznacz moderatorów

ik-mercado-uk
#9 Pomysłodawca#

 hahaha ... My również życzy Powodzenia !!!

oznacz moderatorów

dzielo05
#10 Popularyzator#

@msniezek  chciałabym się tylko dowiedzieć czy pobieranie opłat i prowizji od ceny przesyłki jest zgodne z prawem?

 

czy pobieranie prowizji , gdzie uwzględniona są także koszty pakowania kartonu cy taśmy folii strech (ja tego nie mam za darmo) jest zgodne z prawem?

 

Dlaczego koszt zakupu SMART nie uwzględnia kosztów pakowania?

 

 

 

oznacz moderatorów

cloudcloud
Była Moderatorka
Była Moderatorka

@dzielo05 a dlaczego ma być niezgodne z prawem? 😉

 

co do SMARTA - to koszt dostawy, nie opakowania. Nie widzę tutaj pola do dalszej dyskusji.

   Klaudia
   Były Moderator
oznacz moderatorów

ik-mercado-uk
#9 Pomysłodawca#

art. 353(1) kc

jak też Dyrektywy Unijne , zbieramy już podpisy z protestem do UOKiK

oznacz moderatorów

dzielo05
#10 Popularyzator#

Allegro nie świadczy usługi kurierskiej, nie płaci kosztów opakowania ani też nie płaci za tą przesyłkę, płaci za nią klient. Dlaczego wiec ma pobierać ma prowizję? Co tu jest zgodne z prawem i na jakiej podstawie ma być pobierana ta opłata. Ja nie pobieram nic ponad to co sumuje się na koszt wysyłki.

Rozimiem prowizja od produktu który jest wystawiony na allegro ale od przesyłki za którą płaci klient?

 

 

oznacz moderatorów

artBHP_IMPORTER
#9 Pomysłodawca#

samo pobieranie prowizji od kosztów wysyłki jest jak najbardziej legalne

ale nielegalne jest pobieranie tej prowizji od każdego w innej kwocie.

oznacz moderatorów

SMILEFACTORY
#8 Zapaleniec#

Dokładnie o tym pisałem:

"Jedni sprzedają w kategoriach z wartością podstawowej prowizji (bez dodatkowych opłat) 4,5% inni 5% inni 11% jeszcze inni 12% etc. dlaczego więc jedni będą dopłacać przy zakupach w kwocie: za przedmiot np.10zł do przesyłki kurierskiej w cenie 13,99zł dodatkową różną prowizję za taką samą usługę kurierską w wysokości 4,5%= 0,63zł inny 5%=0,70zł kolejny 11%=1,54zł a ostatni z przytoczonych sprzedających 12%=1,68zł. To ta sama usługa kurierska za 13,99 a ceny przerzucane na Sprzedających jak widać różne w skrajnym przypadku większe o 266%. Ponadto my sprzedający nie mamy wpływu na to czy Klient ma SMART i czy z niego skorzysta i ile kupi sztuk, albo jaką przesyłkę wybierze"

Sądzę, że wszyscy sprzedający nie chcieliby być związani umowami z Firmami Kurierskimi, niech Allegro wynegocjuje umowy, podepnie nas do nich, poda kwoty max przesyłek, zmienimy cenniki i po sprawie skoro chodzi o nieuczciwie zawyżających cenniki dostaw. Wtedy prowizja nie byłaby pobierana, jeśli ktoś ma inne niech płaci, a jeśli mieliby płacić wszyscy to równą stawkę, a nie jeden x drugi y.

Problemem jest to, jak mamy skalkulować cenę towaru skoro nie wiem ile zapłacimy prowizji za przesyłkę? Skąd mam wiedzieć co wybierze Klient, czy wybierze kuriera czy kuriera ale pobraniowego?

Przecież przedsiębiorca nie chce dokładać do interesu, chodzi o jasne zasady. Ponadto czemu ja mam dopłacać kwotę 12% skoro ktoś inny za taką samą przesyłkę dopłaci 5% bo taką ma prowizje w swojej kategorii?

Finalnie dopłaca Klient, a przedstawione zasady przez portal mówią, dopłacisz Ty, ile? nie wiadomo, ale dopłacisz, zależy co wybierze klient, może dopłacisz 0,89zł a może 2,10zł.

Zasady muszą być jasne, z jednej strony Allegro nie chce wprowadzić możliwości ustalenia minimum zakupowego od którego sprzedający chce realizować zamówienia (i to oczywiste) a z drugiej wymusza sprzedaż ze stratą (bo w tańszych przesyłkach tak będzie). Poruszałem tą kwestię z pracownikami, w przypadku nieodbieranych przesyłek pobraniowych. Serwis nie jest stroną i umywa ręce, ale na pytanie dot. wprowadzenia ograniczenia od jakiej kwoty chciałbym realizować wysyłki pobraniowe pisze, że nie ma takiej możliwości, bo to utrata potencjalnych Klientów, a dla mnie to strata moich pieniędzy i też się na to nie godzę. A paczek gdzie towar kosztuje 10zł a przesyłka pobraniowa 19,99zł w miesiącu mam kilkanaście. Dlaczego tyle to kosztuje? bo dpd dolicza, za płatność kartą % wartości zamówienia, za zwrot środków przelewem, za wykaz zwracanych środków etc. i kwota 19,99 jest de facto mniejsza niż w rzeczywistości za to płacę., ale jakbym dał realną to nikt by u mnie nie kupił bo inni mają taniej.

My nawet nie wiemy ile musielibyśmy podnieść cenę produktów ponieważ nie wiemy co wybiorą Klienci, a jak cena zostanie podniesiona zbyt dużo to nikt tego nie kupi, bo więksi gracze będą  w stanie sobie to wkalkulować w biznes.

Błędne koło, szkoda że serwis milczy, ciekawe czy ktoś to czyta. Mleko się pewnie rozleje po wprowadzeniu zmiany. A podobno Allegro gadane zostało uruchomione, żeby dyskutować... z mizernym skutkiem.

oznacz moderatorów

TomBanknoter
#14 Krzewiciel#

Allegro przypomina tu PRL, który bohatersko walczył z problemami, które sam stworzył. Większość zgadza się z tym, że prowizja od przesyłek wynika z chęci  pokrycia deficytowego Allegro Smart. Allegro Smart, o które nikt ze sprzedawców nie prosił - i która wcale nie jest tak korzystne, jak to przedstawiają pracownicy serwisu. Bo czy naprawdę dzięki Allegro Smart sprzedajemy więcej? Czy raczej sprzedajemy częściej? Klient zamiast zrobić większe zamówienie raz-dwa razy w miesiącu, kupuje po trochu co 3-4 dni, bo przecież przesyłkę ma "za darmo". Czyli krótko mówiąc, Smart oduczył ludzi racjonalnie kalkulować koszty. Liczba obsługiwanych przesyłek (a więc nakład pracy i kosztów) rośnie, ale globalna sprzedaż już nie tak bardzo

oznacz moderatorów

dabdetal
#10 Popularyzator#

Drodzy koledzy sprzedawcy. Czytam artykuły i komentarze pod nimi, również tutaj, gdzie dominują jednak zawodowi sprzedawcy. Dlaczego Wy uwzględniacie przy kalkulacjach tylko podstawową prowizję z kategorii, czyli obecnie zwykle 10%. Przecież allegro dolicza dodatkową prowizję od ofert wyróżnionych.

Sam już nie wiem czy jest to obecnie 40% dodatkowej prowizji. Ale wiem, że niedługo prowizja podstawowa rośnie do 11%, a dodatkowa od ofert wyróżnionych do 50%. Co daje 16,5% prowizji. Przecież sposób kalkulacji prowizji przedstawiany przez allegro w licznie opublikowanych artykułach nie pozostawia złudzeń, że prowizja od ceny z wysyłką będzie obciążona właśnie 16,5 % prowizji. Nie wiem jak u Was, u mnie 67% jest w ofertach wyróżnionych.

Zrobiłem dzisiaj szczegółową kalkulację moich form dostawy. Nawet po podniesieniu kosztów wysyłek, które nie mają w nazwie Allegro o 1-2 zł w zależności od ceny i założeniu że struktura wyboru klientów nie zmieni się, możliwe jest jedynie przeniesienie na klienta mniej niż połowy kosztów.

Mam około 1 mln zł obrotu na allegro rocznie. Podliczyłem się, że zmiana prowizji i prowizja od wysyłki zabierze mi jakieś 2 tys netto /m-c po mimo podniesienia cen wysyłki, tam gdzie to możliwe. Bez tego 3 tys netto.

 

Ale ja wcale się nie dziwię, że allegro to robi. Co więcej, wiedziałem że koniec końców zapłacą za to sprzedawcy i Ci klienci, którzy nie korzystają ze smarta.

To tak samo jak z przesyłkami pobraniowymi, kosztuje po 15-20zł bo 3% klientów ich nie odbiera, więc reszta opłaca ryzyko i rzeczywiste koszty, tym którzy nie odbierają. Bo ktoś musi za to zapłacić...

 

Wracając do kosztów smarta. Allegro dopłaciło moim klientom w grudniu ponad 10.000 zł do wysyłek. W zwykłym miesiącu 5.000, więc jeśli zabiera mi dodatkowe 3.000, to samo musi dołożyć też 2.000.

Pytanie po co? Nie odczuwam przyrostu klientów. Obroty nie urosły, mimo że allegro chwali się, że jest 38% (chyba?) transakcji). Co z tego, to są w większości zakupy, które ledwo przekraczają 40 zł. Prowizja nie pokrywa nawet kosztów dostawy. To jest mielenie w miejscu. Nie dziwie się zachowaniom klientów. Kiedyś też jak robiłem zakupy, to patrzyłem co tam sprzedawca ma żeby koszt wysyłki rozłożył się na większe zakupy. Teraz? Po co mam tak robić, jak mogę kupić kilka razy po 40 zł i nie tracę czasu na przeglądanie. To jest strategia prowadząca do nikąd. 

Poczytajcie komentarze klientów. Już teraz narzekają że na Alli mogą kupić drobnicę za 3 zł z wysyłką, a na allegro to samo kosztuje 5+wysyłka. I to ma niby poprawić pozycję konkurencyjną wobec Chińczyka? Teraz 3 zł trzeba do takiego zakupu dołożyć, bo to nie jest transakcja tylko sprzedaż ze stratą+prowizja+do  opłacenia rachunek dla kuriera.

Obserwuję z ciekawością. Jestem ciekaw co zrobią Ci sprzedawcy sprzedający tysiące sztuk drobnych przedmiotów po 1 zł. Stać ich dopłacić 1,5 zł do Allegro Paczkomaty tylko po to żeby 30% klientów skorzystało ze Smarta?

oznacz moderatorów

dabdetal
#10 Popularyzator#

Zapomniałem dodać, że mam oprócz tego sklep. Samo allegro kiedyś pokrywało mi chociaż koszty, dzisiaj pokrywa może 3/4, a za chwilę pokryje 1/2. Jak radzicie sobie Wy, którzy macie tylko allegro? Jak na samym allegro wejść w strefę zysku? Ja z niej niestety wypadłem lata temu i nie potrafię do niej wrócić.

oznacz moderatorów

BURZYNSKID
#13 Ambasador#

To zrezygnuj z allegro, Sprzedawanie ze stratą do niczego nie prowadzi. Chyba że liczysz na to że wykończysz konkurencję. 

oznacz moderatorów

TomBanknoter
#14 Krzewiciel#

Tłumacząc na polski: jak się nie podoba, to wypad. Oto prawdziwe partnerstwo biznesowe 🙂

oznacz moderatorów

GaleriaFlash
#10 Popularyzator#

osiem miesięcy później ogłaszacie "Zmiany od 4 stycznia - dopłata za paczkomaty w smarcie". niewiele trzeba było czekać żebyście docisnęli nam śrubę. Pisząc post 22-01-2020 07:59 na pewno miałeś już świadomość nadchodzących/planowanych zmian. Nie wspomnę o tym co dzieje się teraz. 

oznacz moderatorów

BURZYNSKID
#13 Ambasador#

Mnie też tak wychodzi!

Jeżeli jest inaczej to może jakiś moderator przedstawi poprawne wyliczenia dla ofert o wartości nie kwalifikującej się do smarta. Szczególnie tych od 1 do 10 zł. z różnymi wariantami dostaw.

Myślę że nikt na allegro tego nie policzył i teraz łapią się za głowy jak rozwiązać problem.

 

oznacz moderatorów