anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Prowizja od kosztów dostawy - opinie

Koniomaniacy
#7 Wielbiciel#

Rozumiem, że zgodnie z waszym cudownym pomysłem - ja jako sprzedawca jestem zobligowana podnieść koszty dostawy. Skoro przesyłka kurierska kosztuje mnie 14,40 i tyle też obciążam za nią klienta, to biorąc pod uwagę, że prowizja w mojej kategorii wynosi 10% to koszt dostawy kurierem będzie musiał obecnie wynosić 16 zł. CUDOWNIE - klienci na pewno będą zachwyceni 😕

oznacz moderatorów
771 ODPOWIEDZI 771

BURZYNSKID
#13 Ambasador#

Masz rację, Faktycznie darmowa dostawa oraz darmowy zwrot generują wzrost obrotów ( piszę o kategorii w której sprzedaję) Dotowanie przesyłek doczekało się końca i teraz to my będziemy za to płacić. Nieuczciwe jest przerzucanie opłat na sprzedawców oferujących przedmioty o  niskich wartościach gdzie klient nie korzysta z dotowanych form dostawy. 

oznacz moderatorów

msniezek
Administrator
Administrator
Ekipa Gadane

Porządkując nieco tę rozmowę.

  1. @dzielo05 według mojej najlepszej wiedzy, żaden Twój post nie był usunięty. Owszem, zdarza nam się usuwać posty - np. świadomie wprowadzające w błąd, albo wykazujące brak szacunku wobec rozmówcy (np. wróć do szkoły bo banialuki wypisujesz czy imputowanie komuś pasanie owiec). Za tego rodzaju zachowania można też stracić na jakiś czas dostęp do Allegro Gadane. Jak widzicie, nie ma tu żadnej cenzury, jest  mnóstwo postów krytycznych wobec Allegro - o ile krytyka zachowuje minimalny poziom kultury. Dobrze też, jeżeli jest merytoryczna. Na razie trafiła się jedna osoba, która tych zasad nie rozumie.

  2. Zapewniam Was, że objęcie prowizją kosztów dostawy jest zgodne z prawem - to jasne, że konsultowaliśmy tę zmianę prawnikami. Nie ma prawnych przeciwwskazań do ustalenia takiej podstawy naliczania prowizji - to kwestia umowy między stronami. Zresztą podobne rozwiązania są standardem w innych platformach sprzedażowych. Doskonale rozumiem, że nie cieszycie się z niej, tym niemniej zapewniam Was, że naszą intencją jest zwiększenie sprzedaży na Allegro. Piszemy o tym we wstępie do naszej informacji:

    W 2019 zainwestowaliśmy w różne narzędzia służące zarówno sprzedającym, jak i kupującym około miliarda złotych - to o ponad 80% więcej niż w 2018. W 2020 także planujemy zwiększyć te inwestycje o kilkadziesiąt procent, czyniąc Allegro jeszcze lepszym miejscem do zakupów i rozwoju sprzedaży. Dzięki tym inwestycjom a najlepsi, często bardzo doświadczeni w swoich kategoriach, osiągnęli nawet o 118% większą sprzedaż. Zauważyliśmy też, że świetnie idzie nowym sprzedawcom: w 2019 roku 80 firm przekroczyło 1 mln zł obrotu w pierwszym roku działalności.

    Jesteśmy tu po to, aby Wam wyjaśniać, skąd biorą się poszczególne decyzje Allegro. A Waszym prawem jest podejmowanie w tej sprawie takich działań, jakie uznacie za stosowne.

   Maciej Śnieżek
   Menedżer Społeczności

   Tak jak roślina, społeczność potrzebuje pielęgnacji i troski, by rozkwitać.
   Dbajmy o nasze dobre relacje!
oznacz moderatorów

TechPack
#8 Zapaleniec#

A czy dodatkową prowizja będą również objęte koszty dostawy, które w swojej nazwie mają przedrostek Allegro, np. Allegro Pocztex 48 itp?

Bo jeżeli kurier wybierze taką opcję mając smarta to prowizji nie będzie.

Z drugiej jednak strony klient może wybrać bez funkcji smart paczkę pocztex48 i zapłaci za nią 9,90 zł jak wszyscy jednak wówczas prowizja zostanie naliczona? Z drugiej strony będę musiał sam pokryć tę prowizję np w cenie produkt, gdyż cena tej formy dostawy jest odgórnie ustalona przez Allegro i nie można tej ceny podnieść powyżej kwoty 9,90 zł.

 

Więc uważam, że formy wysyłki z przedrostkiem Allegro powinny być bez prowizji, ceny i warunki są odgórnie ustalone z przewoźnikami i sprzedający nie może manipulować z ceną powyżej ustalonej.

Natomiast trochę zmusza się nas do tego, że mamy płacić dodatkową prowizję w każdym z przypadków kiedy klient nie ma wykupionego pakietu Smart.

Przecież to nie mój problem czy klient ma funkcję Smart czy nie, rozdajmy wszystkim smarta za darmo i sprawa będzie prosta, do tego dorzućmy większą liczbę przewoźników do Smarta i po kłopocie z manipulacjami cen.

Po co było jeszcze niedawno wprowadzać pozycję dla osób sprzedający gabaryty pod nazwą dostawa przez sprzedającego.

oznacz moderatorów

BURZYNSKID
#13 Ambasador#

Jak tak pięknie wszystko wyjaśniacie, to dlaczego nie ma dostępnych przykładów dla różnych wariantów cenowych sprzedaży

np. sprzedaż o wartości 5 zł dostawa allegropaczkomaty 8,99 zł i wyliczony całkowity koszt pobranej prowizji.

2. sprzedaż o wartości 5 zł dostawa list zwykły  3,20 zł zł i wyliczony całkowity koszt pobranej prowizji.

3. sprzedaż o wartości 5 zł dostawa kurier  20 zł i wyliczony całkowity koszt pobranej prowizji.

W moim przypadku stosuję maksymalne ceny za przesyłkę ustalone przez allegro i pomimo waszych wspaniałych wyjaśnień nie potrafię obliczyć jaką zapłacę prowizję gdy sprzedam sznurowadła za 3.5 zł

Takie wyliczenia wiele wyjaśnią.

Takie pytanie zadałem w allegro pomoc i nie otrzymałem odpowiedzi.

oznacz moderatorów

msniezek
Administrator
Administrator
Ekipa Gadane

@BURZYNSKID nie da się tego wyliczyć, nie mając podstawowych informacji: ile sztuk sprzedałeś i w jakiej kategorii, a także czy kupujący skorzystał w tej transakcji ze Smart!.

   Maciej Śnieżek
   Menedżer Społeczności

   Tak jak roślina, społeczność potrzebuje pielęgnacji i troski, by rozkwitać.
   Dbajmy o nasze dobre relacje!
oznacz moderatorów

BURZYNSKID
#13 Ambasador#

Masz rację  w tym co napisałeś , nie da się tego wyliczyć tak samo jak nie da się przewidzieć czy ktoś skorzysta ze smart czy nie!

ok.  1 sztuka za 5 zł sznurowadła, kategoria odzież obuwie dodatki przesyłka list zwykły 3,20  jaki koszt prowizji?

2. 1 sztuka za 5 zł sznurowadła, kategoria odzież obuwie dodatki przesyłka paczkomaty allegro 8,99 jaki koszt prowizji?

3.  3 sztuki za 5 zł razem 15 zł sznurowadła, kategoria odzież obuwie dodatki przesyłka paczkomaty allegro 8,99 jaki koszt prowizji?

4. 1 sztuka za 5 zł sznurowadła kategoria odzież obuwie dodatki przesyłka kurier 20 zł  jaki koszt prowizji?

To przykłady z moich aukcji, takie formy klienci wybierają najczęściej

Na wszystkich aukcjach mam dostępną przesyłkę smart która jest zależna od kwoty zakupu czyli 40 zł

Jeżeli dostanę rozwiązanie tej zagadki, to z resztą opcji sobie poradzę sam i mam nadzieję że pozostali sprzedawcy również

oznacz moderatorów

msniezek
Administrator
Administrator
Ekipa Gadane

@BURZYNSKID przyjmuję, że chodzi o kategorię Sznurówki (prowizja wynosi 12%).

  1. 0,99 zł,
  2. 1,68 zł gdy kupujący nie skorzysta ze Smart!, 0,60 zł gdy skorzysta,
  3. 2,88 zł gdy kupujący nie skorzysta ze Smart!, 1,80 zł gdy skorzysta,
  4. 3,00 zł.

Innymi słowy - suma x 12%. Inaczej sprawa wygląda jedynie w przypadku przedmiotów, za które prowizja jest niższa od minimum w danej kategorii, a także w przypadku zamówień, w skład których wchodzą przedmioty o różnych stawkach prowizji (wtedy koszty przesyłki dzielimy pomiędzy te stawki).

   Maciej Śnieżek
   Menedżer Społeczności

   Tak jak roślina, społeczność potrzebuje pielęgnacji i troski, by rozkwitać.
   Dbajmy o nasze dobre relacje!
oznacz moderatorów

BURZYNSKID
#13 Ambasador#

Proszę jeszcze odpowiedzieć na jedno pytanie. W jaki sposób kupujący może skorzystać ze smarta kupując sznurowadła za 5 zł?

W pierwszym przykładzie prowizja wyniesie 19,8% list zwykły

w drugim przykładzie prowizja wyniesie 57,6% paczkomaty allegro

w trzecim przykładzie prowizja wyniesie 19,2% paczkomaty allegro

w czwartym przykładzie prowizja wyniesie 60% kurier.

Kuriera oczywiście wyeliminuję, przykład  dałem  specjalnie aby pokazać jak można zarabiać na  przesyłkach, czego nie stosuję. Na pozostałe ceny przesyłek nie mam wpływu, w przykładzie pierwszym podałem cenę znaczka pocztowego. 

Czy przy takiej rozbieżności procentowej kwot należnej prowizji, można ustalić sensowną cenę produktu, która pozwoli zachować kwotę przewidzianego zysku.

Ponowię swoje pytanie z początku, odpowiedź na nie w tym kontekście rozwiąże problem

 

oznacz moderatorów

samael1212
#7 Wielbiciel#

To ja proszę o takie wyliczenie. Sprzedaję przyprawy. majeranek w małym opakowaniu kosztuje 1,39zł. sa klienci którzy kupują jedną sztukę i wybierają kuriera - 14 zł. żadnego zawyżania kosztów dostawy, tyle kosztuje kurier. zdarzają się tacy klienci, nawet kilku dziennie. Ile zapłacę prowizji za zakup 1 szt majeranku z wyborem kuriera???

1,39 + 14 to 15,36 *11% = 1,69zł Czy dobrze policzyłem .@msniezek ? zapłacę 1,69 zł prowizji za przedmiot o wartości 1,39zł? czy gdzieś w obliczeniach popełniłem błąd?

oznacz moderatorów

bulikingi
#9 Pomysłodawca#

👏matematyka wyższa ale dałeś radę! Wyciągnij teraz wnioski albo dokładaj z własnej kieszeni do interesu jak Cię stać. A może chodzi o to żeby twoje przyprawy zniknęły z allegro? 

oznacz moderatorów

dabdetal
#10 Popularyzator#

Skoro jesteście tutaj aby nam wyjaśniać, to proszę wyjaśnić tą kwestię:

Jak ma się naliczanie prowizji do kosztów dostawy z nazwą Allegro, (np. allegro praczkomaty) gdzie górna kwota jest ustalona przez allegro i jest to kwota, którą sprzedawca płaci firmie kurierskiej, do rzekomego zawyżania kosztów dostawy przez sprzedawców? Jeśli celem tej rzekomej reformy jest ograniczenie takich praktyk, prowizja powinna być liczona tylko od form dostawy nie będących allegro czymś tam, czyli np. zwykłej wysyłki kurierskiej. Ale i my to wiemy i Wy tym bardziej, że nie jest to cel, a jedynie pretekst do tego aby pozyskać środki za coś co się Wam nie należy.

Przedmioty są sprzedawane z jakimś tam zyskiem, z doświadczenia wieloletniego z allegro wiem, że śmiesznie małym lub prawie żadnym, albo stratą bo sprzedawca nawet nie wie że na wyróżnieniu płaci 50% extra prowizji.

Ale liczenie 16,5 % prowizji od dostawy z ustaloną ceną, na której sprzedawca i tak bez prowizji realnie dokłada jest po prostu gwałtem, bo to nie jest relacja biznesowa. I żadne bajki o przeciwdziałaniu zawyżaniu cen tutaj nie mają zastosowania. Tak samo jak te, że prowizja od wysyłek ze Smartem nie będzie liczona. Wow! Może dlatego, że zarówno 0% od 0, jak i 16,5% od 0 to też 0?

Teraz trzeba uważać co się wystawia i za ile, i sprawdzać jaki % klientów dokupuje inne przedmioty i czy w ogóle. Bo jak nie to do każdego pojedynczego zakupu dopłacasz klientowi 1,5 zł.

A te bajki statystyki mnie śmieszą. Nowym zawsze idzie lepiej. Co raz widzę takich nowych, którzy wchodzą. Ciekawe dlaczego za jakiś czas łapią zadyszkę i już im tak nie idzie? Bo nie trafili w same beststellery, bo magazyn trochę leży, bo niektórych produktów jest w ogóle ciężko się pozbyć? Widziałem już wielu takich, którzy kiedyś byli czymś, a teraz są już tylko najwyżej klientami allegro, ze Smartem, ale tym za 49 zł, nie na swojej aukcji. O ile w ogóle jeszcze tu zaglądają.

Nie zainwestowaliście 1 mld. Za pewne duża część tego to koszty bieżące + smart. Smart to inwestycja? To są wydatki bieżące funkcjonującego programu, żadna inwestycja. Jak zrobię darmową wysyłkę w sklepie to ludzie z niej skorzystają, jak wyłączę to przestaną. Wydany 1 mln w styczniu na darmowe wysyłki, następnie jej wyłączenie da mi równe 0 dodatkowych zamówień z tego tytułu w kolejnym. Wy macie lepiej, bo u Was i tak duża część kupi, a nie wydalibyście na smarta..Ale faktycznie dobrze jest to tak traktować, wygodnie. Bo jednocześnie rośnie Wam przychód z prowizji i jednocześnie inwestycje. A tak na prawdę Wzrost to nie jest suma obu. To jest raczej prowizja-koszt smarta. I to jest to co macie na prawdę. Ta wartość wzrosła? Szczerze wątpię. Może mam dostęp do ułamka statystyk, ale jeśli przełożyć zgodnie z zasadami statystyki dużą próbę na ogół, to tak to wygląda.

A najlepsze jest, że jeśli użytkowników smarta będzie przybywać, to koszty będą dalej rosły. (ehkm, inwestycje?) Ale prowizję od wysyłek już wprowadziliście. Co zrobicie potem? Zostanie tylko większy % i większy dodatkowy % od wyróżnienia. Aha, no tak można jeszcze wyróżnienie zrobić za 150 zł. Wtedy będzie jedno na produkt i wystarczy. Pytanie kto za nie będzie płacił, jak bez niego zaraz będą te bez wyróżnienia i to bez opłaty. Już teraz widzę, że jest co raz mniej, a niektórzy nawet najwięksi sprzedawcy (tacy którzy mają nawet 1 mln obrotu na m-c) wystawiają może 10 ofert na wyróżnienie.

 

To jest tak jak w serialu Dolina Krzemowa. Ktoś wymyśla jakąś bzdurę w Power Poincie, prezentuje ją innym. Niezależnie czy wyliczenia są realne, możliwe i czy faktycznie opłacalne. Grunt, ze projekt wygląda dobrze. Reszta przyklaśnie. A potem cała organizacja, nie bacząc na koszty i konsekwencje realizuje tą "wizję".

oznacz moderatorów

dabdetal
#10 Popularyzator#

Dziwi mnie tak mała aktywność tutaj. 

 

Zainteresował mnie ten temat i drążę, bo nie lubię jak mnie ktoś goli na takie kwoty. Sprawdziłem statystyki w poszczególnych miesiącach. I znalazłem odpowiedź na 2 pytania. Pytania: 1.Dlaczego? 2. Dlaczego teraz?

Odpowiedź jest w statykach rozkładu form dostawy dla poszczególnych miesięcy.

Do września włącznie - darmowa dostawa smart 3-4% ogółu

październik - 10,6%

listopad - 33%

grudzień - 39%

styczeń - 35,5 %

Cytując jednego z dystrybutorów "Sukces nas przerósł"..

 

Brak istotnego wzrostu obrotów w miesiącach październik-listopad, względem 3 poprzednich. Względem lipca nawet spadek.

Porównanie obrotów z obecnego roku do poprzedniego +14%, które w żadnym razie nie wynika z lepszej sprzedaży na dotychasowych aukcjach, a z wprowadzenia nowych produktów o stosunkowo wysokich cenach.

 

Komuś wzrosło jakoś magicznie dzięki smartowi? Oczywiście jeśli jako jedyny go nie będziesz miał, to mocno Ci tąpnie. Ale jeśli mają go wszyscy, to czy wszystkim wzrosło? Czy tylko mi nic to nie dało?

 

Co więcej, to nie jest żadna długofalowa strategia. Ilość darmowych przesyłek i wartość tych zamówień, które są nimi objęte, zmusiła allegro do takich drastycznych podwyżek. To są kolosalne koszty, czy też jak pisze allegro inwestycje.

 

 

oznacz moderatorów

msniezek
Administrator
Administrator
Ekipa Gadane

@dabdetal wzrosło wszystkim, którzy mają Smart!. Kupujący, którzy mają Smart! kupują częściej, a wartość ich koszyka jest wyższa. Na Allegro wchodzą też nowi kupujący, którzy do tej pory nie kupowali online - tu jest jeszcze bardzo duży potencjał wzrostu.

   Maciej Śnieżek
   Menedżer Społeczności

   Tak jak roślina, społeczność potrzebuje pielęgnacji i troski, by rozkwitać.
   Dbajmy o nasze dobre relacje!
oznacz moderatorów

dzielo05
#10 Popularyzator#

@dzielo05 dziękuję za udzielenie informacji jednak prosze abyś dokładnie czytał, że ja o żadnych owcach nie pisałam. Nie tylko mnie ton tamtej Pani wydał się arogancki. W związku z tym proszę abyś zmoderował swojego posta bo nic takiego nie pisałam

oznacz moderatorów

dzielo05
#10 Popularyzator#

Zresztą zakończyłam ten temat pisząc, że się uśmiałam. bo Pani Karolina stwierdziła że to był żart. Nie wiem po co ciągniecie dalej jedno i to samo.

oznacz moderatorów

msniezek
Administrator
Administrator
Ekipa Gadane

@dzielo05 odnosiłem się do Twojego zarzutu o usuwaniu postów. To nie Ty pisałeś o owcach, a tym samym - jak mówiłem - żadne Twoje posty nie były usuwane. A komentarz Klaudii może rzeczywiście zbyt luzacki, ale widziałem, że przeprosiła 🙂 Wszyscy się uczymy.

   Maciej Śnieżek
   Menedżer Społeczności

   Tak jak roślina, społeczność potrzebuje pielęgnacji i troski, by rozkwitać.
   Dbajmy o nasze dobre relacje!
oznacz moderatorów

dzielo05
#10 Popularyzator#

Spoko

oznacz moderatorów

dabdetal
#10 Popularyzator#

Ta? A czemu dostaje tylko odpowiedź na pytanie, na które nie przywołując można odpowiedzieć: WZROST, WZROST, WZROST?

Co swoją drogą jest bzdurą, na poparcie czego przedstawiłem szczegółowe dane z moich kont.

Poproszę odpowiedź na to:

Skoro jesteście tutaj aby nam wyjaśniać, to proszę wyjaśnić tą kwestię:

Jak ma się naliczanie prowizji do kosztów dostawy z nazwą Allegro, (np. allegro praczkomaty) gdzie górna kwota jest ustalona przez allegro i jest to kwota, którą sprzedawca płaci firmie kurierskiej, do rzekomego zawyżania kosztów dostawy przez sprzedawców? Jeśli celem tej rzekomej reformy jest ograniczenie takich praktyk, prowizja powinna być liczona tylko od form dostawy nie będących allegro czymś tam, czyli np. zwykłej wysyłki kurierskiej. Ale i my to wiemy i Wy tym bardziej, że nie jest to cel, a jedynie pretekst do tego aby pozyskać środki za coś co się Wam nie należy.

 

Czy dla takich kwestii nie ma przygotowanego przekazu, że nie mogę uzyskać na to odpowiedzi ja, ani nikt inny?

Ja w sumie nie to, że przejmuję się losem allegro, proszę nie popaść w błędne przeświadczenie. To docelowo podnosi ceny drobnicy na allegro, a która to drobnica stanowi spory kawałek mojego asortymentu, a który również sprzedaję na sklepie i który stanowi dla mnie o wiele istotniejszy fragment mojego biznesu. Po prostu traktowałem do pewnego momentu allegro jako równoprawny kanał sprzedaży, ale od jakiegoś czasu tak już nie jest. Tutaj można jedynie "dorobić". Co przekłada się na jakość oferty, która jest tu prezentowana przez sprzedawców. Duża rotacja, minimalna marża, bardzo wąska oferta. Tylko to co "schodzi". I to jest ta ubogość tego portalu. Sprzedaż krzyżowa prawie nie istnieje. Nie promujecie fajnych, wygodnych zakupów, szerokiej oferty u sprzedawców. Tylko tanie, szybkie, bezmyślne, na dodatek dotowane często poniżej rentowności zakupy.

Jednocześnie oczywiście następuje zmiana stosunku konkurencyjności obu kanałów. Już teraz zakup kilku przedmiotów dla klienta nie jest wygodny, bo nie ma intuicyjnego menu jak w sklepach. Tak boicie się budowy jakiejkolwiek tożsamości sklepu, że to uniemożliwia Wam utworzenie strefy sklepu w ramach allegro, tak aby klient wygodnie się w niej poruszał. To co jest obecnie, to jakaś porażka. Tak jak jest to właśnie np. na Chińskich portalach.

Większe zakupy klienci robią na sklepach, bo tam można się normalnie poruszać + oferta jest szersza i łatwiejsza do przeglądania. Tutaj niby jest menu i kategorie, ale ktoś przeskakuje te drzewka? Ja kupuję tu od dzieciaka i prawie nigdy tego nie robię. Nie sądzę, że robią to inni, szczególnie Ci na telefonach. Po to wymyślono trafność. Mają kupować to co im się podsuwa. Na allegro kupują 1-3 przedmioty. Smart dodatkowo nie skłania do robienia większych zakupów, bo już przy 40 zł masz wysyłkę za darmo. Duże zamówienie za 300 zł składające się z chociażby 10 przedmiotów to taka rzadkość, że cała załoga schodzi się oglądać te dziwy. Na sklepie nic fenomenalnego, codzienność. Setki miesięcznie.

 

PS. Zróbcie prowizję na okrągło 25%, bo nie potrzebnie blokujecie 20 mln ludzi, którzy mogliby zamiast na allegro kupić bezpośrednio u nas, na naszych sklepach. Po co cała ta ścieżka dochodzenia? I dla nas będzie łatwiej, bo będziemy zarządzali z jednego miejsca, a tak musimy jeszcze pilnować tych aukcji na allegro.

oznacz moderatorów

bulikingi
#9 Pomysłodawca#

Nie rozumiem po co bijecie piane, podwyżki są wszędzie, szczególnie tam gdzie jest monopol i nie ma konkurencji. Allegro buduje sobie silną pozycję na rynku i może sobie na takie podwyżki pozwolić. Nam sprzedawcom pozostaje tylko kombinować, żeby koszty przenieść na klienta. Przyjdzie czas, że w końcu pojawi się realna konkurencja i będzie upadek z wysokiego konia. 

Druga sprawa to allegro smart. To jest narzędzie dla kupujących, nie dla sprzedawców. Nie wiem po co w tą całą dyskusje smarta mieszać. Nie mamy wpływu czy ktoś to wybierze czy nie więc z góry załóżmy, że nie i tak kalkulujmy ceny produktów żeby się opłacało. A jak już ktoś wybierze smart co tylko bonus dla nas, że niższą prowizję zapłacimy.

Na razie tyle w temacie z mojej strony. Jedyna moja uwaga do allegro w kwestii nowych zasad pobierania prowizji - w jaki sposób podwyżki cen produktów wpłyną na lepsze postrzeganie serwisu przez kupujących?

 

oznacz moderatorów

BURZYNSKID
#13 Ambasador#

Nie wszędzie tak się da kolego, szczególnie w przedmiotach o niskiej wartości gdyż jak jest tani to wychodzi bardzo drogo

oznacz moderatorów