anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Odejmowanie gwiazdek przez kupujących

oknobest
#7 Wielbiciel#

Kupujący wybrał allegro paczkomaty za 8.99 i odjął mi 3 gwiazdki za koszty wysyłki. O co tu chodzi??? To moja wina że nie ma smarta ? Jak tu utrzymać status Super Sprzedawcy przy takim odejmowaniu gwiazdek.

oznacz moderatorów
39 ODPOWIEDZI 39

A3dam
#19 Nestor#

@Nimbli 
towary bez smarta bywają tańsze
To chyba nie wymaga wyjaśnienia.

Natomiast opłaty pobierane przez Allegro od sprzedających nie mają żadnego wpływu dla ew. zobowiązań podatkowych Kupującego dotyczących otrzymanych przez Niego tzw. innych nieodpłatnych świadczeń o których mowa w Art. 11 Ustawy o PIT.

1. Przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

2a. Wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń ustala się:

1) jeżeli przedmiotem świadczenia są usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej dokonującego świadczenia - według cen stosowanych wobec innych odbiorców;

W przypadku świadczeń nieodpłatnych w ramach SMART! przekazywanych przez Allegro Kupującym z aktywnym SMART!-em mamy do czynienia z usługami Allegro (metody dostawy z przedrostkiem "Allegro ...") o każdorazowo określonej w ofercie cenie (w zakładce Dostawa) dla odbiorców nieposiadających aktywnego abonamentu SMART!
 
*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów

Nimbli
#9 Pomysłodawca#

Wybacz ale mam wrażenie, że gadam z urzędnikiem ze skarbówki albo pokrzywdzonym przez smarta. Myślę, że użytkowników smarta nie rozliczających go w pit  jest na tyle żeby założyć w razie ,,W'' pozew zbiorowy. I niby na jakiej podstawie mam się rozliczać ze skarbówką skoro nie dostaję, żadnego oficjalnego dokumentu o wysokości osiągniętej korzyści. Pozdrawiam, dobranoc.

oznacz moderatorów

A3dam
#19 Nestor#

@Nimbli 
mam wrażenie, że gadam z urzędnikiem ze skarbówki

Nie specjalizuję się w prawie podatkowym.
To jest elementarna wiedza na poziomie podstawowym mogąca dotyczyć każdego pełnoletniego obywatela.


albo pokrzywdzonym przez smarta

Są tacy ?
Jeżeli ktoś poniósł (ponosi lub poniesie) krzywdę w związku ze SMART!-em to najprawdopodobniej na własne życzenie - np. nie doczytawszy zasad, regulaminu, przepisów prawa, etc. (a nie przez SMART!-a).


żeby założyć w razie ,,W'' pozew zbiorowy.

Pozew zbiorowy przeciwko komu ?
Non sunt iudicandae leges.
Allegro informuje kupujących o obliczonej wartości otrzymanych korzyści (tzw. innych nieodpłatnych świadczeń - w rozumieniu Ustawy).
A obowiązek podatkowy spoczywa na podatniku.

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów

_Likos_
#20 Guru#

@A3dam  nie jestem pewien czy tak jest.

1) kupujący nie otrzymuja od allegro żadnego dokumentu o uzyskanym przychodzie/ oszczednościach\

2) wiem że jest informacja: dzieki smart zaoszczedzileś XXXX niemniej jesli usługa smart wygasa - informacja ta znika.

Łącząc te dwa fakty - nie mamy żadnej informacji o przychodzie ( podstawie opodatkowania) którą moglibyśmy trzymac przez 5 lat dla ewentualnej kontroli.

Wiec jak dla mnie trudno tu mówić o wymiernej podstawie opodatkownia - nie ma na to żadnego dokumentu. A po wygaśnieciu usługi smart - nawet żadnej infromacji 

oznacz moderatorów

A3dam
#19 Nestor#

@_Likos_ 
nie jestem pewien czy tak jest

Korzystasz ze SMART!-a jako Kupujący ? 
Zapytaj Allegro o ich oficjalną wersję dotyczącą opodatkowania ww. świadczeń.
Dla uzyskania pełnego obrazu sytuacji możesz poprosić o wersję odpowiedzi gdy beneficjentem - podatnikiem otrzymującym świadczenie jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej oraz wersję dla przedsiębiorców.

Jeżeli będziesz miał odpowiedź możesz skonfrontować ją z moją opinią, a w przypadku dalszych wątpliwości skonfrontować ją z interpretacją organów skarbowych.

Z nieukrywaną przyjemnością chciałbym aby ktoś dowiódł, że w tym przypadku mylę się.


idąc tym tokiem myślenia firmy także powinny płacić podatek od rabatów udzielanych przez dostawców na FV. To także jest taki "teoretyczny" przychód ...

Ustawa jasno precyzuje co jest przychodem, a co nie.
Nie ma przychodów "teoretycznych".
Rabat udzielony firmie przez dostawcę zmniejsza koszt uzyskania (nie zmieniając przychodu powiększa dochód).
Ale jakby Twój dostawca zamiast zafakturować "gratisa" np. za 1zł. (lub zawrzeć w cenie innego towaru/usługi) - podarował go, to mogłoby powstać zobowiązanie podatkowe (liczone już wówczas od wartości rynkowej/ceny podarunku).

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów

_Likos_
#20 Guru#

@A3dam no dobrze wiec wraca do mojego pytania: w jaki sposób ma określic i przyjąc podstawe opodatkowania jeśli allegro nie wysyła takich dokumentów?

Jeśłi ktoś ma smarta wykupionego przez 2-3 lata to w drugim i trzecim roku widzi kwote którą zaoszczedzila na smarcie przez cały okres i nie widzi kwty jaką zaoszczedził w danym roku podatkowaym. Z drugiej strony zeznanie podatkowe przygotowuje sie na podstawie określonych faktów/ dokumentów a nie na podstawie widzimisie. 

Te dokumenty i przedmioty należy trzymac do kontroli skarbowej przez 5 lat. Co by miało być takim dokumentem potwierdzającym zeznanie jeżeli wraz z zaprzestaniem korzystania z usługi znikają również wyliczenia związane ze smartem  i oszczednościami???? 

Poza tym kupujacy wykupując usługe smart od allegro w ramach tej usługi ma zagwarantowaną bezpłatną dostawę. Wiec skoro zapłacił już za usługe 49 zł to z punktu widzenia podatkowego ma ją za darmo i nie może być mowy o oszczednościach z tytułu smart ponieważ dzieje sie to w ramach oplaconej usługi. 

To troche tak jakby ktoś kupił karnet na mecze na czały sezon a potem miał odprowadazać podatek miedzy różnicą w cenie biletu zakupiona w karnecie ( hurtem) a ceną biletu za jeden mecz.

 

Jeśłi chodzi o Twoją propozycje pytania do allegro w tej kwestii to jednakowoaż obstawiam że odpowiedź brzmiałaby: nie jesteśmy biurem rachunkowym ani organem podatkowym- nie pomożemy.  Natomiast zapytanie US miałoby sens lecz akurat teraz dla mnie to zły moment czasowo na dodatkowe zajęcia 

oznacz moderatorów

A3dam
#19 Nestor#

@_Likos_ 
Zachęcam do zgłębienia przepisów prawa - podawanie kolejnych przykładów "z życia" wbrew pozorom nie przystających do poruszonego problemu - poza próbą polemiki ze mną nic nowego do sprawy nie wniesie. 
Ale spróbuję jeszcze odpowiedzieć na "karnety":
Kupując karnet - masz za określoną cenę wstęp na określoną ilość imprez (albo wstęp przez określoną ilość dni jeżeli jest to np. karnet na siłownię).
Kupujesz więc z (dającą się obliczyć) w chwili zawierania Umowy zniżką.
W przypadku SMART!-a nie masz określonego limitu ilości czy kwoty przysporzeń z tytułu usług, które innym Użytkownikom Allegro są sprzedawane w konkretnych cenach.

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów

br.
#21 Demiurg#

@A3dam  To jeszcze raz się wtrącę..

To kupując specyficzny "karnet"  jakim jest  bilet miesięczny,  gdzie nie ma określonej ilości "imprez"  czyli przejazdów, uczeń dojeżdżający do szkoły powinien płacić podatek bo uzyskał określone korzyści?

No proszę, a emeryci którzy mają wymierne ulgi? Też opodatkować?

Nie wypisuj już więcej tych przemyśleń bez pokrycia...

oznacz moderatorów

_Likos_
#20 Guru#

@A3dam nadal nie uzyskałem odpowiedzi na temat podstawy opodatkowania, jej wyliczenia oraz udokumentowania dla ewentualnej przyszłej kontroli. Oczywiście "z życia" znów powiem że dla US podstawy do zeznania muszą być udokumentowane. Nie w zeznaniu które może być oświadczeniem lecz w przypadku kontroli już muszą być dokumenty

Nie może to być li tyko i wyłącznie "oświadczenie" podatnika.

Co do karnetów także się z Tobą nie zgodzę: w siłowni płaci sie za jednorazowe wejście wiec jeśli ktoś ma ochotę pójść do siłowni dwa, trzy razy dziennie??? wówczas zniżka jest niewyliczalna w chwili zawarcia umowy. Dokładnie tak samo jak smart

Kolejna rzecz: posiadając smart na koncie "firma" JDG jak po np. trzech latach sprawdzić który zakup "smart" byłby obniżeniem kosztów prowadzonej działalności a który miałby być przychodem osoby fizycznej?

Wybacz ale to się po prostu kupy nie trzyma.

oznacz moderatorów

A3dam
#19 Nestor#

@_Likos_ 
Jeśłi chodzi o Twoją propozycje pytania do allegro w tej kwestii to jednakowoaż obstawiam że odpowiedź brzmiałaby: nie jesteśmy biurem rachunkowym ani organem podatkowym- nie pomożemy.

Kierujesz swoje pytania pod niewłaściwy adres.
Jeżeli nie mam racji - to Twoje obawy są nieuzasadnione.
Jeżeli odpowiedź na pytanie o ew. zobowiązania podatkowe byłaby oczywista (czyli potwierdzająca, że się mylę) to nie ma przeszkód, aby taka informacja (z podaniem podstawy prawnej) została opublikowana - rozwiewając wszelkie wątpliwości.
A unikanie jej podania może rodzić uzasadnione podejrzenia. 
Podkreślę po raz kolejny: chciałbym mylić się w przedmiotowej sprawie i zależy mi na tym, aby taka podparta przepisami (lub conajmniej jwiążącą interpretacją, etc.) odpowiedź padła - uspokajając rzeszę (byłych, obecnych, a być może i przyszłych) Użytkowników SMART!
Jeżeli Allegro nie udzieli oficjalnego oświadczenia w tym zakresie - może to świadczyć o tym, że są uzasadnione wątpliwości co do "oczywistości" i jednak może występować obowiązek podatkowy (np. po przekroczeniu wartości przysporzenia powyżej pewnej kwoty, etc.) co niestety byłoby zgodne z moimi dotychczasowymi wywodami.
Mam jednak nadzieję, że takie oświadczenie (wraz ze stosownym uzasadnieniem) pojawi się.

 

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów

br.
#21 Demiurg#

@A3dam  " W przypadku świadczeń nieodpłatnych w ramach SMART..."

Chciałbym tylko wtrącić,  że usługa SMART jest płatna, wykupywana na konkretny okres (miesiąca lub roku). To nie jest jakaś zniżka, ulga,  tylko  zwyczajna umowa zawarta miedzy  użytkownikiem a serwisem wyceniona i opłacona.

oznacz moderatorów

damianos99
#11 Animator#

przecież za wysyłkę smart 0zł naliczana jest opłata tak samo jak za wysyłkę np. 8,99zł z cennika bez smart sprzedający również płaci prowizję w wysokości 6% i więcej, wszystko można policzyć.

oznacz moderatorów

_Likos_
#20 Guru#

@damianos99 no ale za naliczoną opłate już ktoś płaci podatki ( firma kurierska) oraz ktoś ją ponosi i wlicza w koszty ( sprzedawcy oraz allegro).

@A3dam  idąc tym tokiem myślenia firmy także powinny płacić podatek od rabatów udzielanych przez dostawców na FV. To także jest taki "teoretyczny" przychód który da sie policzyć. Mało tego w tym przypadku pozostaje nawet trwały ślad mogący służyć za podstawe opodatkowania ( np 10% rabatu) podany na fakturze. A mimo wszystko jako podstwe opodatkowania przyjmuje sie wartość faktury po rabacie. Wiec myśle że teoretyczne "oszczedności" na smarcie nie podlegają opodatkowaniu.

oznacz moderatorów

Nimbli
#9 Pomysłodawca#

Najlepiej niech wypowie się ktoś z ze sprawców czyli allegro. 

oznacz moderatorów

rppf
#12 Orędownik#

To nie marudzenie, to wskazanie na tragedię, jaką od lat wprowadza Allegro !!

Gdyby setki tysięcy protestowało w Internecie i tysiące pod siedzibą Allegro, może by wreszcie zrozumiano, że nie można niszczyć się nawzajem !!

oznacz moderatorów

rppf
#12 Orędownik#

A pytał Pan dlaczego to zrobił ? Było jakieś sensowne wytłumaczenie ? Choć raczej to pomyłka albo *** Bo jakie może być sensowne, jak Pan doliczył tylko koszt wysyłki, na który nie ma wpływu !! A koszt choćby opakowania ? 

Na koszt zakupu w Internecie składa się koszt towaru/ towarów, opakowania/ zabezpieczenia i wysyłki !! I to powinna być świętość, której powinno się ludzi UCZYĆ !!

Niestety ...wprowadzając najpierw manię darmowej wysyłki, a potem SMART, Allegro wszystko wywróciło do góry nogami !!

Zresztą ten parametr koszt wysyłki od lat nie ma sensu ...miałby, gdyby istniał z 12-18 lat temu ...wtedy rzeczywiście zdarzały się zawyżone koszty, a ekstremalnie sporadycznie - mocno zawyżone.

Powinien istnieć parametr jakość opakowania/ zabezpieczenia ...bo w tym przypadku, była i jest nadal OGROMNA czasem rozbieżność wśród sprzedawców !! 

oznacz moderatorów

Ziolko39
#21 Demiurg#

@oknobest Po prostu zupa była za słona i musiał odreagować, a nie chciał bić żony. Niestety "ten typ tak ma"

oznacz moderatorów

oknobest
#7 Wielbiciel#

Rozmawiałem z kupującym i oznajmił mi iż oznaczył tak ponieważ pracuje w inpost wie jakie są stawki za paczkomat i powiedział że cena jest za dużo. Nie dało mu się wytłumaczyć że to nie my a allegro zarabia na takiej przesyłce i że chcąc mieć taniej niech wykupi sobie smarta. Odpowiedział że nie zamierza wykupywać, towar jest super ale koszt za duży. Po kliku minutach rozmowy uderzając głową w mur powiedziałem   mu że może zrozumiałby Pan jakby sam sprzedawał na allegro. Ja Jan Kowalski miałbym wpłynąć na Allegro🤣

oznacz moderatorów

rppf
#12 Orędownik#

Nie korzystam z paczkomatów .,

Ale coś kojarzę i sprawdziłem z ciekawości ... dla prywatnego, pojedynczego nadania paczkomat w gabarycie małym kosztuje 13,99 zł ....

Ta osoba zapłaciła 8,99 zł i jest problem ? Naprawdę pojąć nie mogła, ze ma Pan narzuconą taką cenę ? Pomijam już, ze ile by chciała zapłacić - 5 zł ??

Wiedza boli wielu, oj boli ....

 

oznacz moderatorów

atechnik_sklep
#13 Ambasador#

Witaj w klubie! Wczoraj kolejny pozytywny komentarz a za koszty wysyłki trzy gwiazdki odjęte z pięciu tak jakbym to ja kazał kupować z wyborem Allegro miniKurier24 InPost za 10,95zł i jakbym to ja na tym zarabiał. Oczywiście statystyki ocipiały i wyświetlają teraz byle co ... @#$%

Nie znajduję aż tak ciepłych słów by podziękować odpowiednio za szczodrość w ocenie 😉 


oznacz moderatorów