anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

paragon z NIPem zamiast faktury

accadia
#12 Orędownik#

Jak wygląda kwestia wystawienia paragonu z nr NIP zamiast zwykłej faktury?
Czy klient ma prawo wymagać normalnej faktury i wówczas mam obowiązek wystawienia takowej, czy paragon z NIPem spełnia wszystykie wymogi prawne?

Podobna sytuacja tyczy sie osób fizycznych, które proszą o fakturę typowo na osobę fizyczną - czy wówczas mam obowiązek wystawienia takiej?

Z góry dziekuję za pomoc 🙂

oznacz moderatorów
5 ODPOWIEDZI 5

mdrogeria
#21 Demiurg#

accadia prowadząc sprzedaż internetową w każdym przypadku masz obowiązek wystawienia faktury w formie papierowej .

oznacz moderatorów

AlePiesio
#13 Ambasador#

Cześć. Czy mógłbyś podac jakąś podstawe prawną do obowiązku wystawienia faktury papierowej ponizej kwoty 450zł? Był bym wdzięczny bo są różne interpretacje ministerstwa finansów i administracji skarbowej. Jeden twierdzi że poniżej 450zł nie mam obowiązku wystawienia faktury papierowej, nawet na żądanie kupującego (wystarczy faktura uproszczona) i nie można wystawić drugiego dokumentu a drugi twierdzi że trzeba. 

oznacz moderatorów

mdrogeria
#21 Demiurg#

@AlePiesio tak , był zapis w dzienniku ustaw , musiałbym mogno pogmerać w paierkach od księgowego , ale masz tu poradnik -https://www.fakturaxl.pl/nip-na-paragonie-zamiast-faktury

cyt. do wątku ,,Paragon z NIP nie może być fakturą uproszczoną jeżeli występuje:

  • sprzedaż wysyłkowa z kraju 
  • sprzedaż wysyłkowa w kraju
  • sprzedaż na rzecz osób fizycznych niebędących podatnikami, dla których na fakturze nie podaje się numeru NIP
  • wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów
  • dostawa towarów lub świadczenie usług podlega opodatkowaniu poza terytorium Polski, w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej, w których podatek od wartości dodanej płaci nabywca towarów lub usług.
oznacz moderatorów

AlePiesio
#13 Ambasador#

Dzięki. Faktycznie jest tutaj jak byk napisane. Ja nie wiem, co by czlowiek nie sprawdzał (mam na myśli przepisy) to zawsze są rożne interpretacje, każdy też inaczej rozumie te przepisy bo tak są napisane... Nawet księgowi sami nie wiedzą do końca... I komu wierzyć.  Jak żyć żeby prowadzić firmę zgodnie z przepisami i żeby nie było żadnych problemów przy ewentualnej kontroli...

oznacz moderatorów

mdrogeria
#21 Demiurg#

AlePiesio Na dobrą sprawę jeśli na paragonie z NIP-em nie występuje koszt przesyłki kontrolujacy  urzędnik nie znajdzie podstaw do zakwestionowania odliczenia podatku nailiczonego . Kontrola krzyżowa może jednak uwalić obydwie strony .

oznacz moderatorów