anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Produktyzacja - kto będzie płacił za błędy w katalogu?

logario_ig
#12 Orędownik#

Od jakiegoś czasu Allegro zaczyna uznawać, że najlepszy dla oferty jest tytuł z katalogu produktów (w odróżnieniu od tytułu oferty). Jak wiemy, katalog jest pełen błędów i to czasem błędów grubych. Ciekawa jestem jak wpłynie to na "doświadczenie" klientów i ich satysfakcję z zakupów na Allegro, gdy to co zamówią będzie się różniło od tego co faktycznie dostaną - a przyczyną różnic będzie wprowadzenie w błąd wynikające z błędów w katalogu. Oczywiście w błąd wprowadza klientów Allegro - wstawiając przed oczy klienta nazwę produktu, a ukrywając tytuł oferty.

Ot taki kwiatek, znaleziony dzisiaj (ale nie, nie... to nie jest pojedynczy przypadek - co chwilę zdarza mi się trafić na coś podobnego - czasem jest widoczna błędna liczba sztuk, czasem inny np. kolor, a czasem magiczne słowo "brak", które sprawia, że zaczynasz się zastanawiać, czy towar jest dostępny czy nie):

Przykładowa oferta widoczna w przeglądarce - liczba sztuk oferowana przez sprzedawcę 5, allegro oferuję za tą samą cenę 100 sztuk (choć też nie wiadomo czy ten sam produkt chodzi). Tu jeszcze można się zorientować, że coś nie gra, ale...

2022-02-10_c.png

W aplikacji nie ma już żadnych wątpliwości, za widoczną cenę klient dostanie 100 szt. produktu.

20220210_152528000_iOS_s.png

Co się stanie, gdy znajdzie się klient, który kupi te 100 szt. za te 395 zł i zażąda od sprzedawcy przesłania tych 100 szt. Kto będzie tłumaczył się klientowi z pomyłki, kto za to zapłaci, co Allegro zrobi z negatywem, który klient wystawi sprzedawcy, albo obetnie gwiazdki, za zgodność z opisem?

Czy Allegro zamierza coś z tym zrobić? Czy w najbliższym czasie dominującym "doświadczeniem" klientów z zakupów na Allegro będzie "otrzymywanie nie tego co zamówiłam"?

@ko_alka @mr_oma @la_nika @nat_not @_HolaOla_  

oznacz moderatorów
41 ODPOWIEDZI 41

kolekcjoner608
#21 Demiurg#

Za wszystko na allegro zwykle odpowiada sprzedawca , za błędy produktyzacji też raczej.

oznacz moderatorów

atechnik_sklep
#13 Ambasador#

Mnie też to ciekawi. Sprzedawca nie ma możliwości weryfikacji tego co sobie allegro w swoim pieprzniku stworzyło. Wystawił ofertę, podał wszystko poprawnie a po kilku dniach widzi, że z jego oferty zrobił się pies czyli kot. Raz przez połączenie oferty z produktem a dwa bo produkt został zmodyfikowany - ktoś zgłosił zmiany, które akurat zostały uwzględnione.

No i cyrk na całego - tylko kto na Allegro sprzedawał ten w cyrku się nie śmieje.

oznacz moderatorów

ko_alka
Moderatorka
Moderatorka

@logario_ig Cześć. Dziękuję za to zgłoszenie - zmieniliśmy definicję tego produktu. 

Ola
Moderatorka

  _____________
  Wypełnij ankietę i daj znać, co myślisz o Allegro Gadane! 🙂
oznacz moderatorów

Qwin_sklep
#11 Animator#

@ko_alka @logario_ig zapytała, kto ma płacić za takie błędy, ja też jestem ciekawa. Ostatnio mieliśmy podobną sytuację i musieliśmy wysłać Klientowi zamiast 3 sztuk towaru aż 12 bo się uparł, że tyle kupił. Klient nie był w stanie zrozumieć, że ten tytuł został zmieniony przez Allegro, był przekonany, że chcemy go oszukać. 

Proszę o jasną odpowiedź co w takie sytuacji możemy zrobić jako sprzedawca. To nie jest nasz błąd a ponosimy straty.

oznacz moderatorów

Client:44052296
#21 Demiurg#

@Qwin_sklep allegro też nie zamierza robić porządków ze swoim katalogiem twierdząc, że to sprzedający blednie podpina swoje produkty pod ich katalog 😂

Wyraźne oznaczenie na stronie nazwy produktu w katalogu i tytułu oferty 

oznacz moderatorów

A3dam
#19 Nestor#

@Client:44052296 
nie zamierza robić porządków ze swoim katalogiem twierdząc, że to sprzedający blednie podpina

Allegro (oficjalnie) twierdzi różne rzeczy - bywa, ze nawet takie które nie mają potwierdzenia w rzeczywistości. 
Nieoficjalnie jednak wiadomo, że straty spowodowane wadliwie prowadzonym projektem ponoszą wszyscy uczestnicy tego chaosu: Sprzedawcy, Kupujący, a największe - bo poza materialnymi również wizerunkowe - Allegro. 

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów

darek_2055
#11 Animator#

ja miałem tak samo. Tylko nazwa wprowadziła w błąd a nie ilość sztuk. Wniosek o poprawę nazwy odrzucony. Na innym koncie allegro. I pretensje kupującego, musiałem zwrócić koszty wysyłki (zakup bez smarta, a ktoś musiał wysyłkę zapłacić)

oznacz moderatorów

cztery_bez_atu
#13 Ambasador#

@ko_alka @mr_oma @la_nika @nat_not @_HolaOla_  Mam dokładnie taką samą sytuację. Pod tytul aukcji zostala podstawiona informacja ( z aukcji która została wystawiona przez pomyłkę i natychmiast skasowana ) ze cena dotyczy 2 szt. I mam problem z kupującym który twierdzi że kupił 2 sztuki. nr. aukcji: 11786862273.  Kwota niby niezbyt duża, ale kto poniesie odpowiedzialność kiedy to będzie kilkaset albo i kilka tysięcy złotych?

oznacz moderatorów

logario_ig
#12 Orędownik#

@ko_alka Proszę o odpowiedź na pytanie, a nie o poprawianie błędnej oferty - naprawienie jednej oferty nie naprawia źródła problemu.

W międzyczasie proponuję abyście zaznajomili się z ustawą z dnia 16 lutego 2007 o ochronie konkurencji i konsumentów. W szczególności polecam lekturę artykułu 24. punkt 2 podpunkt 2.

Dla ułatwienia cytat z tekstu jednolitego w/w ustawy:

Art. 24. 1. Zakazane jest stosowanie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów.
2. Przez praktykę naruszającą zbiorowe interesy konsumentów rozumie się godzące w nie sprzeczne z prawem lub dobrymi obyczajami zachowanie przedsiębiorcy, w szczególności:
2) naruszanie obowiązku udzielania konsumentom rzetelnej, prawdziwej i pełnej informacji;

Źródło: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20210000275

IMO zmiana tytułu oferty na nazwę produktu z katalogu bez wiedzy i zgody sprzedawców jest ewidentnym naruszeniem w/w artykułu. Gdy sprzedawca ofertuje jakiś towar/usługę podaje m.in. jej tytuł, który z mocy prawa musi być rzetelny i prawdziwy - Allegro zmieniając ten tytuł na swój,  jednocześnie ukrywając tytuł nadany przez sprzedawcę - łamie prawo - bo nie ma żadnej gwarancji, że tytuł z katalogu produktów Allegro spełnia wymóg rzetelności i prawdziwości. Co było ewidentnie widać na podanych przeze mnie przykładach.

IMO nazwa produktu z katalogu może sobie być, ale powinno to być jednoznacznie i wyraźnie oznaczone, że jest to nazwa produktu pochodząca od Allegro, a nie od sprzedawcy. Najważniejszy jest tytuł oferty podany przez sprzedawcę i powinien on pozostać wyróżniony tak jak to było dawniej - jako pierwsza i najważniejsza informacja jaką widzi klient. Podobnie wszystkie inne parametry i nazwy pokazywane klientowi, których sprzedawca nie zatwierdził do pokazywania w swojej ofercie - w szczególności jeżeli parametry produktu uległe zmianie w ramach tzw. zgłaszania błędów katalogu. Pierwsze, najważniejsze i najlepiej widocznie powinny być parametry podane przez sprzedawcę. Parametry z katalogu powinny być oznaczone, jako pochodzące z katalogu Allegro.

Osobiście, mnie jako klientkę, ostatnio bardzo, ale to baaaaardzo wkurza to, że muszę podwójnie sprawdzać, czy ten tytuł co widzę to jest to co kupuję. Zwłaszcza, gdy przeglądam więcej ofert (niby) tego samego produktu, bo bardzo często okazuje się, że niby ten sam produkt, to faktycznie coś innego.

To tyle... na razie się wygotowałam... miłego weekendu 😘

@ko_alka @mr_oma @la_nika @nat_not @_HolaOla_  

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@logario_ig a próbowaliście to zebrać do kupy z przykładami i wysłać do UOKiK z Art. 24. 1

________
Κώστας
oznacz moderatorów

4Kitchen
#10 Popularyzator#

wysyłać nie trzeba zbiorowo, wystarczą indywidualne zgłoszenia.
zbiorowo można natomiast jak najbardziej dochodzić odszkodowania.

oznacz moderatorów

4Kitchen
#10 Popularyzator#

BRAWO !!! - w punkt !
my borykamy się dokładnie z tym samym, tysiące ofert błędnie powiązanych i durnoty powypisywane przez allegro w parametrach i nad zdjęciami co skutkuje ciągłymi awanturami z klientami bo system i interface wyświetlanych stron jest tak sprytnie skonstruowany przez allegro aby klient był przekonany że te wszystkie bzdury pochodzą bezpośrednio od nas - sprzedawców!

ewidentnie jest to naruszenie art. o którym piszesz... i nie tylko tego 😉

niestety allegro wybrało właśnie tę drogę. wysługiwanie się naszą pracą w budowaniu i naprawianiu setek milionów (dosłownie setek milionów) błędów w ich bazie danych. Bo tak jest po prostu taniej a jeśli nawet jakaś kara wpadnie po drodze lub konieczność odszkodowania to i tak będzie to niewspółmiernie tańsze dla nich niż płacenie za budowanie bazy danych przez profesjonalny podmiot zewnętrzny.

my "odgruzowywaliśmy" się po nokaucie produktyzacji allegro przez ponad pół roku. i pół roku straciliśmy na to pracy i własnych środków.
wystarczy że jeden nieuczciwy sprzedawca wstawi hurtowo np. 500 ofert z jednej złej kategorii ( np. karafki do whisky lub wazony w kategorii nocniki i co lepsze dopisze nawet do tego parametry! ) by zgarnąć darmowe wyróżnienia i już wszystkie oferty musisz wycofywać aby później zgłaszać allegro błędy ręcznie do każdej wypełniając za każdym razem specjalny formularz wpisując ręcznie parametry i modlić się aby poprawki korpoludki w allegro zaakceptowały, bo zwykle wytłumaczenie pracownikom allegro że KARAFKA lub WAZON to przecież nie NOCNIK i nie powinien znajdować sie w kategorii NOCNIKI a szczotka do WC przecież nie ma włosia BETONOWEGO a parametr RODZAJ BIŻUTERI nijak się ma do śiwecy zapachowej graniczy z cudem gdyż oni po prostu ZŁOŚLIWIE te poprawki odrzucają. A gdy już je łaskawie zaakceptują to później na nowo musisz po raz trzeci wystawiać oferty które przez Ciebie były prawidłowo wstawione i lecz nie mogły być połączone w produktyzacji z powyższych przyczyn.

a w temacie etyki biznesowej - jak chcą mieć swoją bazę danych i to poprawną to powinni po prostu uczciwie wynająć specjalistyczną firmę i jej zapłacić ciężkie pieniądze za wykonanie zlecenia tak jak to ma miejsce w częściach samochodowych (katalog autodoc)

a jak widzisz to MY jesteśmy teraz DARMOWĄ siłą roboczą która buduje potęgę Allegro i jej olbrzymią bazę danych i do tego wystawioną na pośmiewisko klientów bo 99,9% z nich uważa że te dopiski nad zdjęciem to nic innego przecież jak "TYTUŁ AUKCJI!"

a do jakich kuriozalnych sytuacji dochodzi nawet być nie uwierzyła. .... miesiącami musimy udowadniać że np. misa kuchenna na sałatę nie ma pojemności 0ml..... a oni dalej swoje...
bo przecież MISKA 0ml to tylko na Allegro !

Allegro misa.jpgAllegro misa 2.jpg

oznacz moderatorów

Qwin_sklep
#11 Animator#

Czy jest szansa na odpowiedź: "Proszę o jasną odpowiedź co w takie sytuacji możemy zrobić jako sprzedawca. To nie jest nasz błąd a ponosimy straty." 

@ko_alka 

oznacz moderatorów

ko_alka
Moderatorka
Moderatorka

@Qwin_sklep Rozumiem, że produktyzacja to emocjonujący temat i jesteśmy świadomi tego, że zdarzają się błędy (nad którymi wciąż trwają prace). Jeśli oferta jest połączona z błędnym produktem w katalogu lub w samym produkcie jest niepoprawna nazwa, to zgłaszajcie nam to. Jeśli zdarzy się sytuacja, że macie ponosić jakiekolwiek konsekwencje, to piszcie bezpośrednio przez ten formularz lub tutaj, na Gadane - będziemy działać. 

Ola
Moderatorka

  _____________
  Wypełnij ankietę i daj znać, co myślisz o Allegro Gadane! 🙂
oznacz moderatorów

eightbitclone2
#13 Ambasador#

To ja zgłaszam całą tę produktyzację jako jeden wielki błąd.

 Problem z tym jest systemowy i zgłaszanie pojedyńczych ofert to przecież zawracanie Wisły kijem.Tak samo jak plaga wyłudzeń na Allegro Lokalnie, tak samo jak chowanie zakupów....

Może najprościej i najtaniej by było wyrzucić  w końcu z roboty tych "usprawniaczy" i 90 % problemów samo zniknie ?

Poza tym, przecież ktoś to wymyślił, ktoś to wprowadza, ktoś bierze za to pieniądze ?Więc  kto mi zapłaci za robienie roboty za was ? Ludzie zgłaszają, wy zmieniacie pojedyńcze przypadki ręcznie, potem automat znowu zmienia i tak w koło Macieju.... Mało jeszcze "ułatwiacie" ?

Może dodajcie kolejny **piiip**ylion parametrów do jakości sprzedaży 😉 Ludzie sie ucieszą 😉

oznacz moderatorów

atechnik_sklep
#13 Ambasador#

@ko_alka Tutaj chodzi jeszcze o to, że nie ma jednej słusznej nazwy produktu. Nie ma, bo język nie jest z definicji sztywny i to samo można opisać inaczej. Dla jednego będzie to nazwa w stylu "spodnie męskie bojówki" dla innego "spodnie do pasa z kieszeniami wojskowe" jeszcze inny będzie miał "spodnie MIL khaki męskie demobil". Za to w katalogu będzie "Spodnie dla mężczyzn moro z dodatkiem lycry". No i zacznie się cyrk ze zgłaszaniem zmian w "produkcie" bo ten sam EAN.

Tak wygląda bezsens tzw. "produktyzacji" a emocjonujący to może być dla Was bo coraz więcej ludzi będzie mieć "wywalone" na ten małosprytny pomysł. Do czego to doprowadzi - zobaczycie.

oznacz moderatorów

AptekaNatolinska
#14 Krzewiciel#

Zgłaszamy, ktos tam siedzący za biurkiem w allegro wniosek odrzuca, oczywiście dostajemy komunikat, że odrzucone i szlag nas trafia, że macie nas za powietrze. W końcu to my sprzedając dany produkt znamy go lepiej niż byle pracownik allegro . Chcesz dowodu. Pisałam, że produkt dologel żel na dziąsła EAN  3518646058875 NIE JEST LEKIEM, jest WYROBEM MEDYCZNYM  - pisane dużymi literami nie jest błędem, jest raczej krzykiem rozpaczy.

Co to za soba pociąga? Gdyby faktycznie był lekiem mozna go wystawiac tylko w kategorii LEKI OTC, a ponieważ jest wyrobem medycznym powinien równiez być dopuszczony do wystawiania w kategorii Zdrowie-> Higiena jamy ustnej -> pasty.

Durna kategoryzacja i niewłaściwe opisanie produktu nie pozwala wystawiac go w kategorii innej niz leki OTC.  kto tu w końcu sprzedaje? Ja fachowiec i farmaceutka od 30 lat, czy pracownik allegro? Kto wie lepiej? Ja jestem fachowcem od farmaceutyków a nie pracownik allegro. Chcesz zdjęcie z napisem na opakowaniu "wyrób medyczny" ? Mogę przesłać.

oznacz moderatorów

la_nika
Moderatorka
Moderatorka

@AptekaNatolinska dziękuję za Twoją wiadomość! Dzisiaj parametr wielkości oraz kategoria zostały zmienione. Sprawdziłam ten produkt i w katalogu produktów jest w kategorii
Allegro > Zdrowie > Higiena jamy ustnej > Pasty. 

   Monika
   Moderatorka


   _____________
   Podziel się z nami swoją opinią o Allegro Gadane i wypełnij ankietę.
   
oznacz moderatorów

Mac20ek00
#13 Ambasador#

No to zgłaszam. https://allegro.pl/oferta/lawka-ogrodowa-drewniana-z-oparciem-taras-balkon-11287816130?reco_id=8be62...

Na pewno to z lewej nie dotyczy ławki ( a przynajmniej o takich wymiarach ) z aukcji.

I do tego mam dylemat czy opinie dotyczą w takim razie tej ławki z aukcji ( nawet o innych wymiarach ) czy zupełnie innej ( o innych wymiarach i z innych materiałów ).

oznacz moderatorów