anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Produktyzacja - Zbieranie opinie przez stworzony produkt

imprezator_com
#9 Pomysłodawca#

Witam kolegów i koleżanki.

Produktyzacja - pytanie techniczne do osób, które ją przerobiły w formie o której wspomnę.

Dodaję produkt do Katalogu, ciężko przez wiele miesięcy zbieram o nim opinie. Powiedzmy, że na 20 ocen uzbierałem 5 gwiazdek.

Wpada na rynek "młody, gniewny Sprzedawca", wystawia przedmiot, system Allegro podpowiada mu: "ej młody wybierz ten produkt z katalogu - on pasuje najlepiej". Sprzedawca wybiera ten produkt i "czas start".

W jego sprzedawanym towarze od razu na dzień dobry, wyświetlona jest opinia o tym produkcie, w postaci 20 sztuk po 5 gwiazdek każda. Chyba dotychczas nic nie pomyliłem i dobrze zrozumiałem jak to działa?

Jeśli nie pomyliłem, to idziemy dalej, zakładając hipotetyczny scenariusz.

1. Sprzedawca "daje ciała", wysyła klientom inne produkty, nieopowiadające zdjęciom i opisowi parametrów. Wkurzeni klienci wystawiają opinię w postaci jednej gwiazdki. Ocena produktu spada z 5 gwiazdek do 3,5.

Pytania: Komu spada opinia o produkcie;

     a) Temu, który stworzył produkt?

     b) Temu, który skorzystał z "podstawionego" produktu, podczas wystawiania aukcji?

     c) Obojgu?

oznacz moderatorów
5 ODPOWIEDZI 5

mikeza
#20 Guru#

@imprezator_com  jednemu i drugiemu, bo ocena jest jakby wspólna.

Powiem prywatnie, że dla mnie produktyzacja w takiej formie jest najwiekszą porażką jaką wprowadzono do tej pory na allegro. To rozwiązanie to tragedia.

Podam podobny przykład jak Ty powyżej. Sprzedaję konkretny produkt, zbieram opinie i na ich podstawie sam jestem w stanie ocenić zadowolenie klientów, i wiem czy produkt spełnia ich wymagania, czy może są jakieś problemy. Wprowadzenie ocen wystawionych do tego produktu przez obcych klientów jest calkowicie bez sensu, a to przede wszystkim dlatego, że ludzie oceniają nie tylko produkt, ale przede wszystkim  sprzedawcę i obsługę. Wygląda to w skrócie tak ,że ktoś wchodząc na moją aukcję, widzi oceny produktu moje i innych sprzedawców, zagląda tam, i np. pierwsza z góry ocena:

"sprzedawca nie potrafi zabezpieczyć przesyłki, produkt dotarł uszkodzony, brak kontaktu ze sprzedawcą"

co sobie myśli, oczywiście, że to ja wysłałem paczkę bez zabezpieczenia i olałem klienta - finalnie nie kupuje, ale to nie było ocena mojego produktu i mojej transakcji, a kogoś innego.

To i tak mały problem w porównaniu do błędnego podpięcia produktu, gdzie ktoś ocenia np. jakiś tani zamiennik, który jest podpięty do mojej oferty oryginalnego produktu. i na podstawie takiej oceny również nie decyduje się na zakup.

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów

imprezator_com
#9 Pomysłodawca#

Czyli tak jak się spodziewałem, marna kopia Ama..na z produktyzacją. 

Zauważyłem to dopiero dzisiaj, że mam w produkcie komentarze od klientów, których nie obsługiwałem, stąd moje obawy, że opinie są dzielone. Porażka.

Jeszcze zrozumiałbym, gdyby produkty uzupełniały się automatycznie a ich ocena była rozbita na konta, na których nastąpiła sprzedaż.

Co do błędnego podpięcia, dzisiaj mignęły mi aukcje z takimi samymi ocenami produktów i komentarzami, a na aukcji zupełnie coś innego.

Pytanie dodatkowe z praktyki: @mikeza 

1. Czy odpięcie się od produktu i dodanie mu dodatkowych parametrów (rzeczywistych), ale takich, na które nie wpadnie żaden sprzedający będzie miało sens?

2. Czy może jest tak, że ktoś chcący skopiować moją aukcję, podając wszystkie parametry dodatkowe, któremu ja mu nadałem, i tak podepnie się pod stworzony przeze mnie produkt i będzie jechał na mojej krwawicy?

oznacz moderatorów

mikeza
#20 Guru#

@imprezator_com  to zapewne różnie wygląda w zależności od kategorii w jakiej sprzedajemy, bo wiadomo, że są różne wymagania. W jednych wymagany jest kod EAN, w innych tylko kod producenta/produktu, albo dodatkowe parametry.

Nawet nadanie własnych kodów EAN, czy kodu producenta nie zagwarantuje nam tego, że ktoś jak wspomniałeś wcześniej bezczelnie nie skopiuje tych wszystkich danych do swojej aukcji, i będzie się pod Ciebie "podszywać" w pewnym sensie. Allegro zapewne odpowie, że takie przypadki należy zgłaszać do nich, ale znając ich chęci do reakcji, będzie ona mizerna i niewystarczająca 😞

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów

pinsplash
#21 Demiurg#
oznacz moderatorów

imprezator_com
#9 Pomysłodawca#

@pinsplash akurat dojechałem do końca tego tematu, zanim podałeś link.

Rzeczywiście jest to Mega problem. Kompletny bezsens a z informacji od serwisu wynika, że produktyzacja będzie się rozszerzała na więcej działów.

@mikeza najśmieszniejsze jest to, że będąc producentem, tak jak ja - obrazów drukowanych, pracuję na swoja opinie o produktach, a wpadnie taki jeden z drugim i bezczelnie podepnie się pod moje produkty ( Oczywiście jeśli nastąpi produktyzacja w moim dziale sprzedaży.)

Pozostaje złożyć sugestię zmian w przyporządkowaniu oceny produktu, do konkretnie wystawionego produktu konkretnego Sprzedawcy, może ktoś pochyli się nad takim rozwiązaniem. Wtedy oceniasz ten sam produkt, ale u innego sprzedawcy. W sumie brzmi to dokładnie jak system ocen przed wprowadzenie tego chorego systemu.

Kto wie, może pochylenie są "góry" nad jakimś pomysłem, zależy od ilości zgłoszeń?

oznacz moderatorów