anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Prowizje - wzór

Totulo
#10 Popularyzator#

Dobry wieczór!

Chciałem zapytać, czy aby właściwy jest wzór na prowizję pobieraną przez serwis po sprzedaży i podany w poradniku?

https://allegro.pl/dla-sprzedajacych/oplaty-i-prowizje-poznaj-szczegoly-a1AWPXdMrck

Jest to o tyle znaczące, że jest to chyba jedyne miejsce z konkretnie opisanym sposobem kalkulacji prowizji podczas, gdy w Regulaminie wysokość prowizji opisana jest tak, że pozwala na różne interpretacje ("Wysokość prowizji zależy od ceny końcowej Towaru oraz kosztów dostawy jaką wybrał Kupujący.")

Podany jest wzór:

Opłata za prowizję = (prowizja x cena oferty + koszt koszt dostawy) x ilość sprzedanych sztuk

Z niego z kolei wynika, że jeśli sprzedano przedmiot za 100 zł w kategorii, w której prowizja wynosi 10%, a Kupujący wybierze dostawę płatną 20 zł, Sprzedający powinien zapłacić:

Opłata = (10% x 100 zł + 20 zł) x 1 = 30 zł łącznej prowizji od sprzedaży.

Wydaje się to bardzo niebezpieczną furtką do bardzo grubych "domiarów" dla Sprzedawców.

oznacz moderatorów
23 ODPOWIEDZI 23

Kaliope_Brzeg
#21 Demiurg#

@Totulo 

Źle to liczysz. 10 % od ceny towaru i 10 %  od kosztu dostawy, czyli w przykładzie podanym przez Ciebie prowizja wyniesie 12 zł.

_____________
Kama
oznacz moderatorów

Totulo
#10 Popularyzator#

@Kaliope_Brzeg Liczę dokładnie wg podanego przez Allegro wzoru i zasad matematyki. Przynajmniej takie mam przekonanie.

oznacz moderatorów

annas14-firma
#16 Inspirator#

@Totulo Niestety byłoby to śmieszne, może zabawne, gdyby nie dotyczyło firmy: 

największy debiut na warszawskiej giełdzie

oznacz moderatorów

Totulo
#10 Popularyzator#

@annas14-firma Błąd może popełnić każdy - dużemu nawet łatwiej.

Mnie jednak bardziej interesuje, czy to  jest faktycznie błąd, czy "celowy błąd" i będą z tego jakieś konsekwencje dla Sprzedających? W tej chwili bowiem w wielu przypadkach płacimy prowizję inną niż określona w zasadach współpracy z serwisem (a niedookreśloną tak naprawdę w Regulaminie/umowie między nami).

oznacz moderatorów

annas14-firma
#16 Inspirator#

@Totulo Z pełnym szacunkiem, ale to nie jest błąd. Naliczanie prowizji odbywa się według zupełnie innego wzoru i było to wielokrotnie opisywane na tym forum. Zwykle dla zdziwionych początkujących sprzedawców. Wspomnę tylko o kwocie minimalnej i zasadzie zaokrąglania sum pośrednich.

oznacz moderatorów

Totulo
#10 Popularyzator#

@annas14-firma W takim razie gdzie szukać tego właściwego wzoru, jak ma się do umowy z serwisem i dlaczego w zasadach dla Sprzedawców pojawia się inny (który przytoczyłem)?

oznacz moderatorów

annas14-firma
#16 Inspirator#
oznacz moderatorów

Kaliope_Brzeg
#21 Demiurg#

@Totulo 

Nawet pod spodem tego co przytaczasz masz :

Opłata za prowizję = (prowizja x cena oferty+koszt koszt dostawy) x ilość sprzedanych sztuk

Przykład 1 - sprzedaż jednego przedmiotu: Sprzedałeś przedmiot o wartości 100 zł, z kategorii objętej prowizją w wysokości 6%. Twój klient wybrał dostawę o wartości 18 zł. Prowizja 6% od kwoty 118 zł wyniesie więc 7,08 zł.

_____________
Kama
oznacz moderatorów

cookie000
#15 Entuzjasta#

@Kaliope_Brzeg 

To jest właśnie ta sprzeczność, o której Totulo pisze ;]

A allegro w tym swoim wzorze nie dało spacji pomiędzy plusikiem - tak jakby chciało podkreślić łączność tych dwóch wartości. U matematyka jednak się takim tłumaczeniem nie da rady wybronić 😂

oznacz moderatorów

Kaliope_Brzeg
#21 Demiurg#

@cookie000 

Wiem w czym rzecz. Kolejność działań i te sprawy. Ale kto do wyliczania prowizji stosuje wzory 😂

_____________
Kama
oznacz moderatorów

Totulo
#10 Popularyzator#

@Kaliope_Brzeg Ja bym powiedział, że w sądzie (w razie czego), to na przykład prawnik, który musi oprzeć się na jak najkonkretniejszym zapisie umowy.

oznacz moderatorów

Kaliope_Brzeg
#21 Demiurg#

@Totulo  

No chyba, że ktoś uda się do sądu ze skargą, że Allegro pobiera mniejszą prowizję niż wynika z ich wzoru 😂

@cookie000 

wzięłam za pewnik, że płacę 15 % od całej wpłaty kupującego i póki co wszystko się zgadza 😊

_____________
Kama
oznacz moderatorów

cookie000
#15 Entuzjasta#

@Kaliope_Brzeg 

Czyli ile allegro podsunie do zapłaty, to bierzesz to w ciemno za pewnik ? 😁 No dobra. Pewno tak jak większość zwracasz uwagę na "grubsze", wyróżniające się kwoty :]

Ale jak zajrzałem do załącznika, to nasuwa się inne pytanie: kto wymyślił tak rozbudowaną tabelę opłat i prowizji ?!

https://allegro.pl/regulamin/zalacznik/4#czesc-vi-rozliczenia

 

oznacz moderatorów

Totulo
#10 Popularyzator#

@Kaliope_Brzeg To, że przykład nie przystaje do obrazowanej zasady, to tym gorzej dla jej autora, a jeszcze gorzej dla korzystających z przykładu, którzy mogą dać się zwieść 😉

oznacz moderatorów

msniezek
Administrator
Administrator
Ekipa Gadane

@Totulo prowizja jest liczona tak, jak wskazała Ci @Kaliope_Brzeg . Jeżeli Cię to nie przekonuje, przeczytaj dokładnie Regulamin, jest w nim podana dokładna metoda wyliczenia prowizji (załącznik 4). Jeżeli natomiast Regulamin jest Twoim zdaniem niejednoznaczny w tej kwestii (nie zgadzam się z tym, ale każdy może mieć swoją opinię), po prostu reklamuj naliczenia, które będą w Twojej opinii niewłaściwe.

Po lekturze tego wątku widzę jednak, że jeżeli Cię zaskoczymy, to pozytywnie (naliczymy mniejszą prowizję, niż się spodziewasz).

PS. Oczywiście zgłoszę niewłaściwy zapis wzoru, o którym mówisz, dziękuję za zwrócenie uwagi. Prawidłowo powinno być:

Opłata za prowizję = (cena oferty + koszt dostawy) x prowizja x ilość sprzedanych sztuk

   Maciej Śnieżek
   Menedżer Społeczności

   Tak jak roślina, społeczność potrzebuje pielęgnacji i troski, by rozkwitać.
   Dbajmy o nasze dobre relacje!
oznacz moderatorów

Totulo
#10 Popularyzator#

@msniezek Dziękuję za odpowiedź.

Poproszę o wskazanie dokładnej metody wyliczenia całkowitej prowizji w Regulaminie (który punkt, ustęp?).

Wzór, który przytoczyłem był jedynym konkretnym wzorem matematycznym, jaki znalazłem w całym serwisie.

oznacz moderatorów

msniezek
Administrator
Administrator
Ekipa Gadane

@Totulo nie ma wzoru matematycznego, ponieważ zbyt dużo jest tu wyjątków. Na przykład prowizji od kosztów wysyłki nie trzeba płacić, jeżeli transakcja była Smart. W niektórych kategoriach mamy wyznaczoną prowizję maksymalną. Są kategorie, w których wysokość prowizji jest różna dla różnych wartości przedmiotu. Wysokość prowizji zależy też czasem od parametru "stan". Są określone zasady zaokrąglania prowizji (do pełnych groszy w górę). Mamy też minimalną wysokość prowizji za sztukę (0,25 zł). Dlatego najlepiej zapoznać się z pełną treścią Regulaminu.

Można też skorzystać z kalkulatora, który uwzględnia wszystkie te dane (z wyjątkiem kosztu dostawy).

   Maciej Śnieżek
   Menedżer Społeczności

   Tak jak roślina, społeczność potrzebuje pielęgnacji i troski, by rozkwitać.
   Dbajmy o nasze dobre relacje!
oznacz moderatorów

cookie000
#15 Entuzjasta#

Może tak ?

Wzór na obliczenie prowizji dla sprzedaży n przedmiotów z dowolnych kategorii (z różnym oprocentowaniem prowizji):


[(a+wysyłka/n) x procentowa prowizja dla a]* +...+ [(n+wysyłka/n) x prowizja procentowa dla n]*

gdzie a, ..., n - przedmioty w jednym zamówieniu z jedną wysyłką
* ale nie mniej niż 0,25zł

:]

oznacz moderatorów

Kaliope_Brzeg
#21 Demiurg#

@cookie000  

Olaboga 😱

😂🤣

_____________
Kama
oznacz moderatorów