anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Składki ZUS 2022

AlePiesio
#13 Ambasador#

Witam, pytanko dotyczące składek ZUS w 2022. Dostałem informację z biura rachunkowego że w lutym będę musiał opłacić dwa razy ZUS.

Do 10 lutego na starych zasadach płatność ZUS za styczeń a do 20 lutego płatność ZUS za luty.

W marcu już normalnie do 20 marca  płatność za marzec i tak co miesiąc. 

Szczerze myślałem że zmienia się tylko termin płatności z 10 na 20 i dalej będzie się płacić ZUS za miesiąc wstecz a nie na bieżąco.

Czy macie już jakieś informację o składkach w lutym? Każdy płaci w lutym dwa razy czy moja księgowa coś źle mówi? 

oznacz moderatorów
11 ODPOWIEDZI 11

kolekcjoner608
#21 Demiurg#

Mnie doradzili aby opłacić przed końcem roku podwójnie póki można było jeszcze go odliczyć .

oznacz moderatorów

AlePiesio
#13 Ambasador#

Tak wiem, też płaciłem w grudniu dwa razy składki za listopad i za grudzień ale tutaj moje pytanie dotyczy lutego i znowu podwójnej zapłaty ZUS

oznacz moderatorów

ART_FOTO
#14 Krzewiciel#

Dokładnie.Mój księgowy też doradził zapłacić składkę za grudzień jeszcze w grudniu aby można było odliczyć na starych zasadach.

oznacz moderatorów

ART_FOTO
#14 Krzewiciel#

Dłuższy termin do 20. dnia miesiąca dotyczyć będzie wyłącznie podmiotów niebędących osobami prawnymi, czyli m.in. osób fizycznych, czy spółek osobowych. Z wydłużonego terminu nie skorzystają jednak osoby prawne. Dla płatników składek posiadających osobowość prawną graniczny termin płatności ZUS został bowiem ustalony na 15. dzień miesiąca, z kolei dla pozostałych płatników na 20. dzień miesiąca.

Czyli składkę za styczeń płacisz do 20 dnia lutego :).

oznacz moderatorów

AlePiesio
#13 Ambasador#

A za luty kiedy płatność? Bo księgowa twierdzi to co napisałem na samej górze.

oznacz moderatorów

_Likos_
#20 Guru#

@AlePiesio  z tego co ja wiem to

1) składka z grudzień - najlepiej zapłacić w grudniu

2) Skladka za styczen do 20 lutego

3) za luty do 20 marca itd

NIelogicznym by było platność do 20 lutego za luty - ponieważ będąc na KPiR czyli płacąc składke 9% od dochodu to 20 lutego nie moge znac dochodu za luty- wiec nie moge ustalić wysokości składki.

No ale nieżyjemy w logicznym kraju wiec po prostu płace na bieżąco i w kolejnym miesiącu pytam co dalej 🙂

W każdym razie jeśli w grudniu składka zapłacona dwa razy ( za listopad i grudzien) to wychodzi na to że w styczniu nie placimy 🙂

oznacz moderatorów

AlePiesio
#13 Ambasador#

Też mi tak się wydaje że logicznie powinno być że do 20 lutego za styczeń, do 20 marca za luty itd.

Przecież jak przyniose papiery do 5 lutego za styczeń to w lutym do 20 lutego też nie będe wiedział jaki będe miał przychód żeby zapłacić składke zdrowotną od tego w lutym.. coś chyba źle mi księgowa powiedziała

No tak w styczniu nie płacimy bo w grudniu zapłaciliśmy.

oznacz moderatorów

ART_FOTO
#14 Krzewiciel#

Informacja jest tylko, że okres płatności składek ZUS został wydłużony do 20 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni.Nie znalazłem nigdzie słowa o tym, że od lutego płatność będzie dokonywana za dany miesiąc.

https://www.pit.pl/aktualnosci/skladki-zus-za-grudzien-2021-r-platna-do-10-czy-20-stycznia-2022-r-10...

oznacz moderatorów

AlePiesio
#13 Ambasador#

Też szukałem i nie znalazłem informacji takiej. Znalazłem tylko to co Ty że do 20 wydłużony termin

oznacz moderatorów

AlePiesio
#13 Ambasador#

Odświeżam temat, może jakaś mądra głowa ma jakieś nowe informację 🙂 

oznacz moderatorów

AlePiesio
#13 Ambasador#

Czy ktoś jeszcze posiadana jakieś informację o składkach do zapłaty w lutym? Będę wdzięczny za odpowiedzi , jestem ciekaw czy też dostaliście takie informację od księgowych.

oznacz moderatorów