anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Smart, wysyłka ze smartem

MAMY ROZWIĄZANIE!
misia_la
#10 Popularyzator#

Witajcie,

Mam kilka pytań dot. wysyłki smart:

1. Czy można mieć wysyłkę smart, ale tylko z opcją kuriera?

Ok. 95% moich produktów nie zmieści się do paczkomatu. Poza tym pozostałe 5%, to jest mniej więcej 1 paczka na 1-2 dni, że kwalifikowałaby się na wysyłkę paczkomatem w opcji smart, a najbliższy mam ok. 20 km, więc w ogóle nie opłaca się wysyłać paczkomatem w moim przypadku.

2. Jak to wygląda od strony praktycznej?

Obecnie mam swoją umową z firmą kurierską (i nie chcę tego zmieniać) i swoje stawki za wysyłki, wyższe niż przesyłka ze smartem, ponieważ są to paczki niestandardowe i zazwyczaj ciężkie, liczę się z tym, że do smarta dopłacę (bo w kwocie 10,99 to żadnej opcji wysyłki takich paczek na rynku nie ma - a jak się nie jest vatowcem, to tym bardziej), ale czy będę mogła zostawić wysyłkę kurierską za zwykłą kwotę wysyłki oprócz smarta (dla tych, co go nie mają lub kupują za niższą kwotę)? 

3. Jak to wygląda od strony księgowej?

Ktoś u mnie kupuje i ma opcję smarta, wysyłam towar i jak wypisuję mu dowód zakupu z kosztami wysyłki (jeśli tak to z kosztawi w wysokości zwrotu z Allegro?) czy bez?

4. Jako kupujący

Jakiś czas temu kupiłam towar x zakup zakwalifikował się na wysyłkę smart z kurierem, więc de facto nie zapłaciłam za wysyłkę. Otrzymałam dowód zakupu, a na nim koszt wysyłki 38,50. Gdyby był to zakup na firmę to jak wygląda sprawa kosztów -  czy wysyłka jest kosztem (skoro za nią nie zapłaciłam, ale przecież sprzedawca musi uiścić podatki od kwoty na dowodzie zakupu)? I jeszcze jedna kwestia, skoro sprzedawca za tę wysyłkę otrzyma tylko zwrot 10,99, to czemu na dowodzie zakupu jest 38,50? - przecież to spora różnica i podatek trzeba wtedy zapłacić od 38,50? 

5. Im więcej czytam i słucham innych nt. smarta, tym mniej wiem. Jak w ogóle zacząć działać, żeby włączyć tę opcję (podobno kwalifikuję się)? 

Proszę o pomoc zorientowanych w temacie🙏

oznacz moderatorów
3 ODPOWIEDZI 3
fonex_pl
#10 Popularyzator#

1. Możesz oferować SMARTa tylko z opcją kuriera, pod warunkiem, że cena nie przekroczy 10,99 zł i udostępniasz numer śledzenia przesyłki w Allegro dla przynajmniej 50% transakcji z ostatnich 30 dni.

2. Nie wiem czy Cię zrozumiałem, ale możesz mieć np. Kurier DPD za 10,99 zł i Przesyłkę kurierską za 15 czy ileś tam zł (o ile jeszcze "przesyłka kurierska" jest wyświetlana bo już nie pamiętam).

3. Proponuję skierować te pytanie do księgowej.

4. Również mnie ciekawi ta praktyka 😉

5. Wszystko odnośnie SMARTa zawarte jest na Allegro:
https://allegro.pl/dla-sprzedajacych/kategoria/allegro-smart

___________________________________________________________
FONEX - monitoring, alarmy, domofony i wideodomofony
oznacz moderatorów
AptekaNatolinska
#14 Krzewiciel#

ad.4 

Ja fiskalizuję koszt wysyłki, bo przecież na konto przychodzi suma= koszt zakupu+ koszt wysyłki. To, że jest inna wartośc  zapłaty dla kupującego a inna dla sprzedawcy, wynika, własnie z tego, że kupujący łapiąc się na smart nie płaci za wysyłkę, a sprzedawca dostaje koszt wysyłki.

oznacz moderatorów
misia_la
#10 Popularyzator#

@AptekaNatolinska  Tutaj chodzi o sytuację, że Allegro za koszt wysyłki zwraca (przynajmniej tak doczytałam) określone kwoty, np. 8,99/10,99 itd., a na dowodzie zakupu za przesyłkę (ze smartem) jest koszt wysyłki np. 38,50 (za dwie paczki), więc pomiędzy 2*10,99=21,98 a 38,50 jest spora różnica i ten kto wystawia dokument musi zapłacić podatki od tej różnicy. Stąd pytanie, jak wystawiasz dowód zakupu (np. paragon, FV) to jaki koszt wysyłki wklepujesz owo 8,99/10,99 czy swój np. 15 zł? Chyba, że Allegro zwraca jeszcze inne kwoty za wysyłki ze smartem?

oznacz moderatorów