anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Termin na odstąpienie od umowy a niepodjęta przesyłka

deny_01
#9 Pomysłodawca#

Zastanawia mnie jeden aspekt odstąpienia od umowy.

 

1. Kupujący może to zrobić nawet przed wysyłką towaru , to jasne.

2. dla umowy, w wykonaniu której przedsiębiorca wydaje rzecz, będąc zobowiązany do przeniesienia jej własności – od objęcia rzeczy w posiadanie przez konsumenta lub wskazaną przez niego osobę trzecią inną niż przewoźnik, (...)  

 

Co w przypadku gdy przesyłka nie zostanie odebrana , np z paczkomatu i wróci do nadawcy?

Rozumiem że bieg 14 dni od wejścia w posiadanie rzeczy się nie rozpoczyna....

 

Bo gdzieś w dyskusjach znalazłem ciekawą teorie że :

"w opisanym przypadku jest to dzień w którym przewoźnik wyczerpał możliwość doręczenia i podjął decyzję o zwrocie"
 
 
Ktoś się ustosunkuje 🙂
 

 

oznacz moderatorów
21 ODPOWIEDZI 21

WREDZIA-W1
#21 Demiurg#

@deny_01  Sprawa wydaje mi się prosta. Przesyłka wróci do nadawcy, kupujący zapłaci za ponowne wysłanie, otrzyma i ma nowe 14 dni na odstąpienie. Jeśli klient nie zapłaci, a sprzedawca za swoje ponownie nie wyśle, odstąpienie nastąpiło.

Ula

Ula
oznacz moderatorów

mdrogeria
#21 Demiurg#

WREDZIA-W1 nie , najważniejsze jest wyrażenie woli . Kupujacu musi poinformować sprzedawcę o rezygnacji z zakupu .Samo nie podjęcie przesylki nie jest odstąpieniem od umowy .

oznacz moderatorów

WREDZIA-W1
#21 Demiurg#

@mdrogeria  Żeby dostać zwrot pieniędzy, musi tę wolę wyrazić. Może nie odstępować, a zapłacić za ponowne wysłanie.

Ula

Ula
oznacz moderatorów

deny_01
#9 Pomysłodawca#

No nie do końca , żaden kupujący który ma Smarta , nie chce opłacić ponownego nadania ( 8,99 zł) za paczkomat , bo dla danego zamówienia limit darmowych wysyłek został wyczerpany.

A jak nie miał Smarta to też nie będzie chciał płacić drugi raz.

 

Najwygodniejszym rozwiązaniem jest odstąpienie od umowy.

 

 

oznacz moderatorów

WREDZIA-W1
#21 Demiurg#

@deny_01 No to odstąpi, bo dopóki tego nie zrobi, nie dostanie zwrotu kasy.

Ula

Ula
oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

Ten cytat wprowadza w błąd, nie jest niczym poparty. Bieg terminu zaczyna się od objęcia rzeczy w posiadanie - zgodnie z przepisami. 

oznacz moderatorów

deny_01
#9 Pomysłodawca#

Czyli po staremu , nie ma wejścia w posiadanie , termin 14dniowy nie zaczyna biegu.

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

Moim zdaniem tak, to wynika z przepisów. Orzecznictwa nie znam. 

oznacz moderatorów

mdrogeria
#21 Demiurg#

deny_01 obowiązkiem sprzedawcy jest wydanie towaru , natomiast kupującego jest jego podjęcie . Decyzja przewoźnika o wyczerpaniu możliwości doręczenia i  zwrocie jest jednoznaczna z doręczeniem przesyłki .

oznacz moderatorów

deny_01
#9 Pomysłodawca#

Mhy , a jakieś źródło ?  wiem że jest coś takiego jak zachowanie "należytej staranności" również że strony kupującego ( np na podjęcie przesyłki)

oznacz moderatorów

mdrogeria
#21 Demiurg#

deny_01 spróbuj nie odebrać wezwania sądowego . Tak samo działa . Jest to domniemanie doreczenia .

oznacz moderatorów

deny_01
#9 Pomysłodawca#

Wezwanie sądowe to nie umowa kupna sprzedaży i prawa konsumenta...

oznacz moderatorów

Kaliope_Brzeg
#21 Demiurg#

@mdrogeria  Od zeszłego roku już nie funkcjonuje w przesyłkach sądowych domniemanie doręczenia. Teraz  gdy  pismo nie  zostanie odebrane  to wnoszący pozew musi doręczyć pismo poprzez komornika. 

Sypiesz dzisiaj jakimiś dziwnymi procedurami jak z rękawa 🤣

_____________
Kama
oznacz moderatorów

WREDZIA-W1
#21 Demiurg#

@mdrogeria  Nie wydaje mi się. Która data będzie się liczyć? Próby doręczenia, czy data zwrotu do sprzedawcy? Co będzie jeśli minie te 14 dni, a kupujący nie odstąpi?

Ula

Ula
oznacz moderatorów

mdrogeria
#21 Demiurg#

WREDZIA-W1jest to dzień w którym przewoźnik wyczerpał możliwość doręczenia i podjął decyzję o zwrocie"

oznacz moderatorów

deny_01
#9 Pomysłodawca#

W teorii jakby tak było to dzień zwrotu do nadawcy , paczka leż 48 h w paczkomacie. W teorii.

 

System allegro i formularz elektroniczny "zwrotu" bazuje na trackingu przesyłki i liczy czas 14 dni od dnia odbiry przesyłki z paczkomatu , czy algorytm liczy dokładnie co do godziny i sek nie wiem , ale już jeden kupujący informował że mu taka opcją zniknęła mino że paczki nie podjął ale o niej zapomniał ...

oznacz moderatorów

WREDZIA-W1
#21 Demiurg#

@deny_01  No to robi się ciekawie. Wyjeżdżam, nie ma mnie, a przesyłka czeka na np. poczcie. Odbieram za tydzień, bo mi wolno. Od tego dnia mam 14 dni na odstąpienie. Co na to system Allegro? Zostawi mi już tylko 7 dni, czy liczy od odebrania? Nie mam pojęcia.

Ula

Ula
oznacz moderatorów

deny_01
#9 Pomysłodawca#

Od dnia odbioru.

oznacz moderatorów

mdrogeria
#21 Demiurg#

WREDZIA-W1 jeśli odbierzez , czas na odstąpienie liczy się od chwili, w  której przewoźnik zarejestruje przesyłke jako podjętą ,

oznacz moderatorów