anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

vat za wysłkę do UE

OtoLampy
#8 Zapaleniec#

cześć mam taki problem,  dodałam cennik wysyłki do UE i mam pierwsze zakupy do Czech (osoba prywatna)  wystawiłam fv z vat 21% i co dalej ? nie rozumiem jak działa eCommerce VAT,k nie mam żadnej informacji po zakończeniu miesiąca od Allegro na FV ani w zakładce VAT e-commerce. Z tego co tam czytam powinnam wystawić fv z vatem 23%? Może ktoś pomoże?

 

oznacz moderatorów
7 ODPOWIEDZI 7

musicsklep_pl
#12 Orędownik#

Wysyłaliśmy osobie prywatnej do Holandii, nie zmienialiśmy podatku. Na fv była cena zakupu z allegro. I podatek polski. Kwota jaka ktoś zapłacił faktycznie.

oznacz moderatorów

OtoLampy
#8 Zapaleniec#

no tak ale zgodni ze zmianami fv powinna być z vat kraju do którego towar jedzie.

oznacz moderatorów

energo-dom_pl
#11 Animator#

To zależy czy jesteś w OSS. Inaczej do puki nie przekraczasz limitu to jest sprzedaż jak w PL. Paragon czy tam faktura ale 23%. 

Pamiętaj allegro udostępniło ów wysyłki ale kompletnie ich nie interesują sprawy podatkowo/księgowe. Np w OSS nie możesz wystawić faktury B2B. A zarazem jak przekraczasz limit i ktoś taką chce to powinieneś mieć VAT danego kraju i tam to rozliczać. A tu kolejne błędne koło bo jak masz vat i zgłaszasz rozliczanie w ó kraju nie możesz mieć jednocześnie OSS ... @la_nika  Ogólnie Allegro powinno dodać opcję, że jeśli wysyłam za granicę to to powinienem mieć wybór czy wystawiam faktury firmie (B2B) bo OSS jest tylko do sprzedaży klientom prywatnym. A jeśli wystawiam i mam VAT danego kraju to sobie zaznaczam tą opcję dla KAŻDEGO KRAJU bo np ja mam tylko dla 4. 

 

 

oznacz moderatorów

la_nika
Moderatorka
Moderatorka

@OtoLampy od 1 lipca 2021 r. dostawy towarów wysyłanych lub transportowanych z terytorium jednego państwa członkowskiego UE do konsumenta na terytorium innego państwa członkowskiego UE (dostawy B2C), gdy wysyłka lub transport jest realizowana przez dostawcę lub na jego rzecz, w tym jeśli dostawca pośrednio uczestniczy w wysyłce lub transporcie – podlegają opodatkowaniu na zasadach wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość ("WSTO"). 

Do przekroczenia progu unijnego 10 000 EUR / 42 000 PLN miejscem opodatkowania jest Polska (na zasadzie wyboru możliwe jest opodatkowanie odpowiednio np. w Niemczech, w Czechach, na Węgrzech). Co ważne - próg dotyczy całości sprzedaży przedsiębiorstwa, nie tylko sprzedaży na Allegro. Podatek będzie zatem rozliczany w Polsce, zgodnie z polskimi stawkami VAT. 

Po przekroczeniu progu unijnego  miejsce opodatkowania będzie w kraju, dokąd towary są wysyłane (np. Niemcy, Czechy, Węgry), w których będzie należało zarejestrować się do celów podatkowych VAT. W grę wchodzić będzie także rejestracja do VAT One Stop Shop (OSS) w Polsce. Właściwe będą  stawki VAT odpowiednio obowiązujące w Niemczech, w Czechach lub na Węgrzech. 

Partner powinien monitorować wysokość rocznego obrotu netto z tytułu WSTO oraz niektórych innych usług na terenie Unii. Między innymi od niego będzie zależało to, gdzie zapłaci swój podatek. Kwotą graniczną jest 10 000 EUR / 42 000 PLN. 

Badając przekroczenie progu unijnego 10 000 euro (w Polsce 42 000 zł) należy zsumować wartości netto wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość (WSTO) oraz niektórych innych usług zrealizowanych przez dostawcę na rzecz konsumentów we wszystkich państwach członkowskich UE. Od 1 lipca 2021 r. próg 10 000 euro lub jego równowartość obowiązuje na terenie całej UE.   
 
Mam nadzieje, że ta informacja pomoże, w razie wątpliwości najlepiej skonsultować się ze swoim biurem księgowym lub doradcą podatkowym. 

Zachęcam też do wzięcia udziału w bezpłatnym webinarze Akademii Allegro na ten temat. Możesz się na niego zapisać tutaj

   Monika
   Moderatorka


   _____________
   Podziel się z nami swoją opinią o Allegro Gadane i wypełnij ankietę.
   
oznacz moderatorów

eightbitclone2
#13 Ambasador#

Dlaczego 21%  ? Jesteś zarejestrowana w VAT OSS ? Jeśli nie,  to błąd.

Generalnie, najprościej tłumacząc. Przy sprzedaży do 10 tyś Euro rocznie  , (sumując sprzedaż na wszystkie kraje Unii )można wystawiać fakturę z polskim VAT 23 % . Po przekroczeniu 10 tys euro są dwie opcje. Albo rejestracja do VAT w kraju do którego sprzedajemy, albo rejestracja VAT OSS co upraszcza sprawę. Ale to trzeba zgłośić do US. Księgowa powinna wiedzieć co zrobić.

oznacz moderatorów

OtoLampy
#8 Zapaleniec#

Przekraczamy na innych źródłach te kwoty dlatego vat 21% ale interesuje mnieten  zapis Allego

akiet eCommerce VAT w rozliczeniach z Allegro

Rozliczenie pakietu eCommerce VAT znajdziesz na swoim rachunku w pozycji VAT e-commerce oraz na fakturze za usługi Allegro.

Na fakturze zobaczysz więc w osobnych pozycjach rozliczenia obejmujące:

  • usługę kompleksową – podlega opodatkowaniu VAT, są to rozliczenia z tytułu prowizji od sprzedaży, opłat za wyróżnienie, itp.
  • opłaty nieobjęte podatkiem VAT – w tej części znajdziesz pozycję rozliczenie z tytułu VAT eCommerce.
oznacz moderatorów

eightbitclone2
#13 Ambasador#

Aaa, to ? To jak zwykle korpobełkot Allegro które nie bardzo ma o tym pojęcie i pewnie to dopiero wprowadzają i przekazują do odpowiedniego działu . Niech sie sprzedawca martwi.

oznacz moderatorów