anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

wystawianie faktur na firmy nie będące kupującym

czesci-GLIWICE
#1 Nowicjusz#

chciałbym poruszyć temat wystawiania faktur dla firm nie będących strona transakcji. np kogo traktować jako kupujacego w razie reklamacji lub odstąpienia od umowy czy osobe fizyczną która ze swojego konta na allegro zakupiła towar czy firmę na którą była wystawiona faktura .czy ktoś zna konkretny przepis z ustawy podatkowej vat dotyczący wystawiania faktur na firmy lub osoby trzecie. z góry dziekuje za merytoryczne odpowiedzi.

oznacz moderatorów
19 ODPOWIEDZI 19

xyz96
#21 Demiurg#

Nie mam 100% pewności, ale jakiś czas temu Allegro wypowiedziało się w tej sprawie. Zdaniem serwisu, o ile dobrze pamiętam, stroną dla sprzedawcy jest wtedy kupujący zarejestrowany na Allegro, który zawarł umowę ze sprzedawcą. Jeśli więc zakupu dokonała osoba prywatna, która poprosiła o fakturę na firmę, osoba ta ma prawo do zwrotu i jest stroną w przypadku reklamacji.

oznacz moderatorów

Client:80340374
#14 Krzewiciel#

gdybyś sprzedawał osobie prywatnej nie wystawiałbyś faktury.

Zakup na firme więc warunki jak przy zakupie pomiedzy firma-firma

 

Z tego co opisał xyz to kazda firma mogłaby tak robić i domagać sie np zwrotu tłumacząc zakupem z prywatnego konta

oznacz moderatorów

annas14-firma
#16 Inspirator#

Dla mnie to tu są dwie kwestie:

Faktura może być i na osobę i fizyczną i na firmę. Rodzi konsekwencje podatkowe różne w zależności od odbiorcy. Często wystawiam faktury dla osób fizycznych bo potrzebują do udokumentowania wydatków w celu różnych form refundacji. Jeżeli fakturę otrzymuje firma, to robimy mamy dwa podmioty gospodarcze a nie konsumenta.

Druga kwestia to czy osoba/firma prosząca o fakturę jest właścicielem konta, z którego składane jest zamówienie. Chyba nie ma to znaczenia, bo można złożyć pełnoprawne zamówienie bez posiadania konta na Allegro. Ale mogę się mylić.

 

oznacz moderatorów

PHUABIB2
#12 Orędownik#

@annas14-firma  tak jak piszesz. Faktura dla osoby fizycznej różni się od faktury dla firmy, są też tutaj różne warunki dotyczące reklamacji czy zwrotu np. z tytułu rękojmi, która obejmuje osoby fizyczne, ale firmy już nie, chyba, ze sprzedający zaznaczy, że tak.

@czesci-GLIWICE  Myślę, że nie obejdzie się bez konsultacji z jakimś biegłym księgowym w tej sprawie.

Ja czasami robiłem zakupy z konta prywatnego i brałem rachunki na firmę, ale nigdy nie składałem reklamacji bo zawsze wszystko grało.

oznacz moderatorów

annas14-firma
#16 Inspirator#

@czesci-GLIWICE @PHUABIB2 Konsultacje z księgowym nigdy nie zaszkodzą. Ja mogę jedynie powiedzieć jakie jest moje podejście. Wystawienie faktury potwierdza zawarcie umowy z zamawiającym.

Jeżeli właścicielem konta jest osoba fizyczna, prosi o fakturę i nie podaje NIP to wpisuje w pole NIP "osoba fizyczna" i nie dochodzę czy właściciel konta z którego kupiono  ma upoważnienie odbiorcy faktury do działania w jego imieniu (faktura zastępuje paragon). 

Jeżeli jest prośba o wystawienie faktury i podany NIP to dokładnie sprawdzam czy dane podane do faktury są zgodne z rejestrami i czy odbiorca jest podatnikiem VAT (jest teraz dużo narzędzi do zrobienia tego szybko). Jeżeli nie ma powiązania pomiędzy właścicielem kąta a podmiotem o podanym NIP to trzeba rozważyć czy nie poprosić o wyjaśnienie. Czasami łatwo można samemu wyszukać w sieci, że jest to pracownik tej firmy, czasem to żona a czasem fundacja, która refunduje zakup dla dzieciaka. W 99% przypadków nie widzę problemu. 

Pewnie w epoce SMART'a jest pokusa żeby z jednego konta, które zapłaciło za darmowe wysyłki kupować na różne podmioty, ale to chyba marginalne zjawisko.

oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

@xyz96 dla mnie osoba kupująca w ten sposób towar jest przedstawicielem tej firmy

a kupującym jest firma

i na nią wystawiam dowód zakupu jakim jest faktura

nie ma tu miejsca na dziecinadę i jakies zabawy

dalej - jeżeli produkt jest reklamowany lub zwracany (oczywiście nie z tytułu ustawy konsumenckiej) to wystawiam korektę i domagam się jej potwierdzenia

a przelew zwrotny robię na konto firmowe firmy z faktury

-------------------------------------------------

jeżeli słyszę protesty to grożę zgłoszeniem tego na policję lub prokuratury

bo podszywanie się pod nie swoją firmę jest karalne

i podobnie jak pisze @annas14-firma 

sprawdzam dokładnie dane podane do faktury

co ciekawe ambasady i np: biura poselskie nie są ujawnione w gusie

 

inaczej system jpk odrzuci taką fakturę lub np przy kontroli korekta zostanie odrzucona

a sytuacje miałem już różne

np: Kupujący niszczył fakturę i chciał zwrotu

lub kupował sobie towar do domu a faktura była na firmę kolegi by nabił sobie koszta

 

oznacz moderatorów

ELMIX-SHOP
#12 Orędownik#

Otrzymasz tu pewnie sporo różnych odpowiedzi.

Najlepiej napisać do Allegro - chociaż od nich rzadko kiedy otrzymasz jednoznaczna odpowiedź , zawsze będzie pokrętna i jak najbardziej odsuwająca serwis od sprawy.

Mój przypadek - kupująca x, reklamację zgłasza y , odrzucam, y przesyła potwierdzenia zawarcia transakcji z x i że zamówienie zostało wysłane na Y. Stanowisko Allegro - mam rozpatrzyć reklamację Y, pomimo, że umowa została zawarta z X. Burzliwa dyskusja, blokada mojego konta sprzedażowego - no i pozamiatane... Ważne kto ma dowód zakupu. Uszy "po sobie" , rozpatruję reklamację i konto odblokowane.

Też kupuję nieraz z konta prywatnego na FV - ale wtedy chyba sytuacja jest bardzo prosta - wystawiona FV na firmę i tak jest traktowany zakup.

oznacz moderatorów

ABC-MEDI
#7 Wielbiciel#

Również mieliśmy dylemat w firmie na kogo wystawić fakturę jeśli kupującym (właściciel konta) jest osoba prywatna, odbiorcą również osoba prywatna, a w danych do faktury widnieje jakaś firma, z której nazwy nic ni wskazuje, że należy do kupującego, ani odbiorcy.

Zapytaliśmy więc księgowej i odpowiedź jest taka, że wystawić mamy fakturę na kupującego. On widnieje jako płatnik. Często jest również on odbiorcą, ale nie zawsze. Jeśli kupujący i odbiorca to dwie różne osoby, to na FV jest miejsce dla odbiorcy, które zostaje wypełnione przez kupującego, więc jest wpisane na fakturę.

Jeśli firma chce fakturę za zakup ma prawo założyć sobie konto, kupić towar i otrzymać fakturę.

Jeśli jednak kupi produkt osoba fizyczna (kupujący=właściciel konta), która prowadzi działalność jednoosobową i chce fakturę, to wówczas wiadomo, że jest traktowana inaczej niż spółka, np. z o.o. i nie ma problemu, żebyśmy wystawili fakturę na tą osobę.

Przy obecnie mocno zaostrzonych przepisach nikt nie chce mieć problemów i tłumaczyć Urzędowi Skarbowemu dlaczego za produkt zapłacił klient X, a fakturę otrzymał Y, a niejednokrotnie odbiorca był wpisany jako klient Z. Zrobi się bałagan, którego nikt nie wyprostuje. Dlatego za doradztwem księgowej nie wystawiamy FV na dane firmy, które nie są stroną transakcji i nie można tego w żaden sposób udokumentować.

I z góry przepraszamy wszystkich, którzy sądzą, ze taką fakturę od nas otrzymają, czyli nie powiązaną z danymi transakcji i zapisów na koncie bankowym.

oznacz moderatorów

aragil
#15 Entuzjasta#

ABC-MEDI Przy sprzedaży w sklepie stacjonarnym tez masz dylemat  jeśli kupującym jest osoba prywatna, odbiorcą również osoba prywatna, ale chce faktury na  Firma?

Czy  próbujesz wylegitymować kupującego i sprawdzić jakie ma powiazania z podana do f-vat Firma?

oznacz moderatorów

ABC-MEDI
#7 Wielbiciel#

Jeśli klient płaci gotówką, to nie ma rejestracji na kontach bankowych. Mógł być ktoś z firmy i kupić, tak? Trzeba rozróżnić transakcje udokumentowane, jak np. z allegro czy innym sklepie internetowym, a transakcje w sklepie stacjonarnym. Dla mojej przyjemności mogę wystawić fakturę za zakup na dane, które kupujący poda, gdyby nie to, że konsekwencje mogą być droższe niż towar, który sprzedaliśmy.

Jeśli ma Pan pretensje, że tak postępujemy, to proszę iść z nimi do Urzędu Skarbowego. Jeśli od nich otrzyma Pan odpowiedź inną niż moja, chętnie ją usłyszę i będę zadowolona, jeśli się Pan nią z nami podzieli.

Precedens w interpretacjach jest mile widziany nie tylko przez naszą firmę 🙂

oznacz moderatorów

aragil
#15 Entuzjasta#

ABC-MEDI jak w sklepie stacjonarnym zapłaci karta jak to sprawdzisz?

Czyli w przypadku zakupu przez spółkę wystawisz faktury tylko jeżeli kupujący to osoba wpisana KRS spółki?😄

oznacz moderatorów

ABC-MEDI
#7 Wielbiciel#

Czytać ze zrozumieniem potrafisz? To przeczytaj mój wpis ponownie, aż zrozumiesz swoje pytanie.

Nie rozumiem dlaczego atakujesz mój wpis, a nie jesteś taki pyskaty i nie pójdziesz z tymi pretensjami do Skarbówki. 

oznacz moderatorów

konto zamknięte
Nie dotyczy

@ABC-MEDI czyli jeśli chodzi o spółki z o.o., to uważasz, że prezesi i zarząd muszą osobiście robić zakupy firmowe? Mam spółkę z o.o., jakich dokumentów i zaświadczeń potrzebuję, żeby dostać od ciebie fv?

oznacz moderatorów

aragil
#15 Entuzjasta#

uEdka " jakich dokumentów i zaświadczeń potrzebuję"

Żeby co najmniej było trzy pieczątki😄

oznacz moderatorów

ABC-MEDI
#7 Wielbiciel#

Odnośnie pierwszego zdania, to nie uważam tak. Może to zrobić osoba w imieniu Spółki, ale z konta zarejestrowanego na Spółkę a nie na osobę prywatną, czyli konto założonego np. na allegro, czy innym serwisie, gdzie transakcje są udokumentowane.

Odnośnie zdania drugiego: wystarczy, że konto będzie założone na spółkę. Tyczy się tylko sprzedaży przez internet, gdzie jest rejestracja transakcji i widać czarno na białym kto i za co płacił.

 

 

oznacz moderatorów

Kaliope_Brzeg
#21 Demiurg#

@ABC-MEDI  

Przecież płatność jest przez Allegro Finanse i nikt tak naprawdę nie widzi z jakiego konta wpływa.  Równie dobrze mogę zamówić u Ciebie ze swojego konta firmowego Allegro a zapłacić z konta męża czy przyjaciela i co wtedy poczniesz? 😊

_____________
Kama
oznacz moderatorów

ABC-MEDI
#7 Wielbiciel#

Czy prowadzisz firmę? Czy sprzedajesz coś z konta firmowego przez allegro?

oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

@konto zamknięte był ostatnio w mediach komentowany wyrok Sądu, który stwierdził, że firmie nie należy się chyba zapłata za towar gdyż nie zamawiała go osoba powołana do reprezentacji firmy

mimo, że za podobnie zamawiany wcześniej towar Kupujący zapłacił

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może powołać w swoich strukturach prokurenta, który zajmuje się reprezentacją spółki podczas dokonywania przez jej zarząd czynności prawnych.

 

Zobacz więcej: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-za-co-odpowiedzialny-jest-prokurent-w-spolce

 

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-za-co-odpowiedzialny-jest-prokurent-w-spolce

 

oznacz moderatorów

konto zamknięte
Nie dotyczy

@RED załóżmy, że spółka zajmuje się transportem drogowym, i co wtedy? Z każdym kierowcą w trasę wyrusza prokurent, żeby płacić za paliwo, noclegi i posiłki? Jak trafnie zauważyłeś, spółka  może powołać prokurenta, ale nie musi i jeżeli spółka powołuje prokurenta, to nie po to, żeby latał do sklepu po kawę i papier toaletowy. 

oznacz moderatorów