anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Zakup na firmę - prawo konsumenta?

Mikleks
#9 Pomysłodawca#

Cześć,

Od jakiegoś czasu użeram się z bardzo wrednym klientem sprawa wyglądała następująco:

Klient kupił 360 rolek papieru toaletowego na firmę, wystawiłem mu fakturę po czym nagle klient odsyła towar i bezczelnie pisze że nie musi podawać powodu ponieważ może odesłać towar bez podawania przyczyny. Grzecznie tłumacze mu że nie jest konsumentem tylko firmą i nie przysługuje mu to prawo. Klient wymyśla że towar jest uszkodzony bo 8 z 45 balotów miało mikro rozdarcia folii zbiorczych. Reklamację tego towaru oczywiście przyjmuje i wymieniam mu te 8 balotów na nowe. A klient dalej twierdzi że jest konsumentem bo tak powiedział. Dosłownie, klient napisał "to był zakup konsumencki" i już. Co jest oczywiście bzdurą koleś prowadzi szkolenia i papier kupił dla kursantów co wynika z jego PKD, dodatkowo  handluje papierem w ilościach hurtowych na allegro lokalnym co zapewne robi na czarno i nie odprowadza z tego podatków.

Poprosiłem o pomoc w tej sprawie allegro i taką otrzymałem odpowiedź:

"Przedstawiają Państwo odmienne stanowiska, nie mogę uznać, że racja jest po jednej ze stron. Sąd mógłby rozstrzygnąć, czy zakup był konsumencki, czy nie. Dlatego też decyzja odnośnie dyskusji należy do klienta."

Po 1 skoro sam pracownik stwierdził że nie może uznać po której stronie jest racja to dlaczego zaraz potem przyznaje rację klientowi?

Po 2 dlaczego firma klienta jest traktowana tutaj z jakimiś przywilejami? Klient dokonał zakupu na firmę od mojej firmy ale jego firma może sobie zadecydować czy jest konsumentem czy też nie?

Po 3 skoro pracownik allegro sam twierdzi że jedynie sąd może zadecydować czy kupujący był konsumentem czy nie to dlaczego zaraz potem przyznaje rację kupującemu? Chyba że pracownik jest sędzią?

 

  • Skoro klient dokonał zakupu na fakturę i podał dane firmy to chyba oczywiste że nie jest to zakup konsumencki.
  • Klient kupił towar w ilości hurtowej, żadne konsument nie kupuje 360 rolek papieru dla siebie to jest absurd, taka ilość starczyła by na lata.
  • Na koncie klienta odbywa się sprzedaż papieru w ilościach hurtowych.

 

Ta sytuacja jest na prawdę dla mnie nie zrozumiała proszę o jakieś wyjaśnienia ze strony innych pracowników allegro oraz doświadczenia innych sprzedawców jak to u was wyglądało? Czy na allegro każdy kupujący jest konsumentem wystarczy że napisze w dyskusji "to był zakup konsumencki" i już wszystko inne jest ignorowane i nie ma znaczenia to że klient zażądał wystawienia faktury na firmę, to że zakupił towar w ilości hurtowej, to że sam handluje takim towarem, to że kod PKD wskazuje na to że towar jest przydatny w jego działalności?

Jak się przed tym zabezpieczyć? Czy w ogóle da się zabezpieczyć czy każdy może zrobić zakupy na fakturę po czym napisać że był to zakup konsumencki i allegro przyzna mu rację? Przecież to jest nie poważne.

oznacz moderatorów
21 ODPOWIEDZI 21

pinsplash
#21 Demiurg#

@Mikleks No cóż pracownik Allegro widocznie nie odrobił lekcji...Generalnie firmie nie przysługuje prawo do odstąpienia bez podania przyczyny. Nie jest to zakup konsumencki

Natomiast gdzieś / coś mi się obiło o uszy że był projekt aby tak traktować jednoosobowe działalności gospodarcze - ale czy wszedł od w życie, to trzeba by sprawdzić..

_______
BRÓSLI
oznacz moderatorów

Mikleks
#9 Pomysłodawca#

Tak to prawo ma wejść w życie 1 czerwca 2020, https://www.prawokonsumenckie.pl/pl/a/zakup-na-fakture-rowniez-z-ochrona-konsumencka-od-kiedy

Dlatego dalej nie rozumiem o co tutaj chodzi? Czy na allegro prawo jakoś szybciej zaczyna obowiązywać?

oznacz moderatorów

WREDZIA-W1
#21 Demiurg#

@pinsplash Tak, pod warunkiem,że zakup wyraźnie wskazuje na prywatny. Na przykład: Kupuję z firmowego konta dwie pary gaci w kropki i skarpetki w paski. Mam prawo do zwrotu, bo to jest zakup konsumencki niezwiązany z moją działalnością.

Ula

Ula
oznacz moderatorów

pinsplash
#21 Demiurg#

@WREDZIA-W1 Dear Wredotta, ale wtedy nie kupujesz gatek na fakturę....

_______
BRÓSLI
oznacz moderatorów

WREDZIA-W1
#21 Demiurg#

@Mikleks Ależ tu niema żadnej dyskusji! Niech idzie do sądu. Wezwiemy znającego się 🙂 On ma wszystkie paragrafy w małym palcu.

@RED choć no tu!!! Ty wiesz wszystko. Doradź co.

Ula

Ula
oznacz moderatorów

Mikleks
#9 Pomysłodawca#

Problem w tym że to ja muszę iść do sądu bo pracownik allegro napisał:

"Przedstawiają Państwo odmienne stanowiska, nie mogę uznać, że racja jest po jednej ze stron. Sąd mógłby rozstrzygnąć, czy zakup był konsumencki, czy nie. Dlatego też decyzja odnośnie dyskusji należy do klienta."

Jak możesz polecić jakiegoś adwokata to chętnie skorzystam bo nie mam zamiaru tak tego zostawić.

 

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@Mikleks ale czemu Ty masz się szarpać 😞  odrzuć wszystko na piśmie i poinformuj że na X czasu na odebranie towaru bo po tym czasie będziesz naliczał za magazynowanie i daj mu to na piśmie, jak się z tym nie zgadza niech idzie do sądu 🙂 

A traktowanie formy jednoosobowej jako konsumenta będzie od 1 czerwca i tu będzie mógł oddać bez podania przyczyny nie ważne czy był to zakup na firmę czy nie 🙂

________
Κώστας
oznacz moderatorów

akcesoria-net-pl
#15 Entuzjasta#

@kostas11  ujął to w punkt.

@Mikleks ale czemu Ty masz się szarpać   odrzuć wszystko na piśmie i poinformuj że na X czasu na odebranie towaru bo po tym czasie będziesz naliczał za magazynowanie i daj mu to na piśmie, jak się z tym nie zgadza niech idzie do sądu 

 

 

 

oznacz moderatorów

Mikleks
#9 Pomysłodawca#

@kostas11 dzięki za pomoc ale sprawa towaru wygląda tak że klient wysłał go do mnie a ja odmówiłem przyjęcia mówiąc kurierowi że nie przyjmuje tego zwrotu. Obecnie towar leży prawdopodobnie w magazynach InPost'u lub w domu u klienta.

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@Mikleks no to masz po sprawie, poinformuj go na piśmie jaki był powód tak dla formalności i zapomnij, jak uważa inaczej zawsze może udać się do sądu 😄

________
Κώστας
oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

@WREDZIA-W1 przecież @Mikleks sam sobie odpowiedział

ma dowody, że Kupujący nie jest konsumentem (pkd, faktura, handel na allegro lokalne i itp)

ponadto wystawił fakturę na nabywcę i nie była to osoba prywatna

pracownik allegro odpowiadający w dyskusji to chyba jakiś niedouczony osobnik

i do tego wprowadza Kupującego w błąd sugerując mu, że ma rację

 

Ja bym zapytał Kującego o dowody, że jest konsumentem - podstawowa zasada prawna - jak coś twierdzisz udowodnij (pokaż przepisy) @_HolaOla_ @cloudcloud - tu mamy  kolejny przypadek głupoty Waszych pracowników

Art. 6. Ciężar dowodu - onus probandi


Dz.U.2019.0.1145 t.j. - Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny
Ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne.

 

Kupujący wyłaniający się z opowieści @Mikleks to jakiś samobójca do rozwalenia przez skarbówkę po małym pomocnym donosiku:

- twierdzi że jest konsumentem a handluje towarem ?

- sprzedaż cykliczna na allegro lokalne spełnia definicję działalności gospodarczej

- oczekuje zwrotu wpłaty bez faktury korygującej na firmę

oznacz moderatorów

WREDZIA-W1
#21 Demiurg#

@RED Dzięki 🙂 No widzisz jak pięknie napisałeś 🙂 Kto jak nie Ty? 😄

Ula

Ula
oznacz moderatorów

mmgmmg
#9 Pomysłodawca#

Wytłumaczę to na podstawie moich niedawnych doświadczeń z podobnej sytuacji i stanowiska Allegro w tej sprawie.

Allegro jak wiadomo i jak sam przyznał mi to pracownik Allegro, jest prokonsumenckie. Czyli niezależnie co by się działo (patrzy opis Twojej sytuacji z Klientem), nawet jakby czarno na białym prawo było po Twojej stronie, to Allegro i tak przyzna rację Klientowi. Dlaczego? Dlatego bo nie chce się Klientom narażać. Woli tak kierować sytuacją, że w najgorszym wypadku Klient wkurzy się na Ciebie, nie na Allegro. Jeden wkurzony sprzedawca w tę czy w tę różnicy nie robi. Potencjalny Klient, który obraża się na allegro i idzie kupić towar gdzie indziej już tak. 

Kolejny dowodem na to, że Allegro przenosi odpowiedzialność na Sprzedającego jest fakt, że nawet Klient - Firma kupujący na Allegro może skorzystać z formularzu zwrotu konsumenckiego, w którym może zaznaczyć opcję - "Powód zwrotu - nie chcę podawać przyczyny", który jak wiadomo jest zarezerwowany tylko dla zakupów konsumenckich. I znowu, gdy odmówimy Klientowi prawa do zwrotu, mimo, że kupił na firmę, to nie Allegro lecz my narazimy się na gniew Klienta i ewentualne sankcje jak negatywne komentarze, nierozwiązane dyskusje, spadek sprzedaży z tytułu ewentualnej utraty SS itd..

Dlatego nie dziw się, że Allegro umywa ręce i odsyła Cię na drogę sądową. Wszelkie racjonalne tłumaczenia, które wypunktowałeś powyżej nie mają znaczenia dla Allegro. 

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

Istnieje chyba jakiś przepis, zgodnie z którym przy jednoosobowej działalności kupujący-firma może być uznany za konsumenta, o ile zakupu dokonał na własne potrzeby i to udowodni, nie na potrzeby firmy. Przynajmniej UOKiK kiedyś się wypowiadał na ten temat, ale szczegółów nie pamiętam i teraz przepisów nie znajdę.

oznacz moderatorów

Mikleks
#9 Pomysłodawca#

Tak wiem o tym, ale nikt nie kupuje 360 rolek papieru na użytek własny. Dodatkowo ten klient w PKD ma wpisany regulowany kod który wymaga od niego zapewnienia kursantowi toalety. Więc dla mnie oczywiste jest to że zakupił papier w celach prowadzenia działalności.

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

Dlatego ja nie zamierzam rozstrzygać tego sporu, nadmieniam tylko, że w niektórych przypadkach ktoś taki jak on może być uznany za konsumenta.

oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

@xyz96 szacunek ty masz wiedzę (masz w punkt ode mnie) - pochwal się skąd

przepisy, że mały przedsiębiorca może mieć prawa podobne do konsumenta mają obowiązywać od czerwca - chyba, że są w pakiecie których obowiązywanie przesunięto w związku koronowirusem

Były przypadki udowadniania wcześniej (sądowne), że przedsiębiorca może być uznany za konsumenta ale dotyczyły tylko pewnych przypadków i na pewno opisywany powyżej nie załapuje się na to

 

 

oznacz moderatorów

__RPM_
#14 Krzewiciel#

Zrób screeny jego aukcji gdzie on handluje tym papierem z konta firmowego. Będziesz miał dodatkowy dowód dla sądu. Pisz mu że zwrot się nie należy w OPÓR. W ostateczności napisz iż masz te dowody i że jak się będzie upierał będzie odpowiadał za próbę wyłudzenia. Podaj paragrafy i żądaj od niego też odpowiedniego.

 

Na all to nie wyjątek, że Kupujący jest roszczeniowy i nie przyjmuje argumentów.

oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

Ja obecnie mam u siebie identyczny przypadek z zakupem na firmę - z tym, że Kupujący twierdzi, że moją winą jest fakt, że mógł wygenerować formularz zwrotu na allegro i wykonać bezpłatny zwrot przez paczkomat po zakupie przez smarta

na plus jest jedynie to, że doskonale rozumie, że nie jest konsumentem

 

oznacz moderatorów