anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Zwrot z POK.

LEW433
#21 Demiurg#

Czytam i się zastanawiam POK. Jeden przypadek:Allegro zwraca całą kwotę i odpowiedzi są takie- zwrot przedmiotu zależy od Ciebie i sprzedającego, jeżeli się upomni to..... Drugi przypadek: Allegro zwraca część kwoty i odpowiedzi- nie musisz zwracać przedmiotu. Jak to wygląda w świetle prawa i jak powinno być rozwiązane? @ko_alka @mr_oma @la_nika @nat_not @_HolaOla_  

oznacz moderatorów
15 ODPOWIEDZI 15

xyz96
#21 Demiurg#

@LEW433 

Czytam i się zastanawiam POK. Co to znaczy? Chyba zastanawiasz się nad POK? To jest bardzo proste, naprawdę nie rozumiesz?

Jeżeli Allegro zwraca całą kwotę za przedmiot i nie chce od sprzedawcy zwrotu tej kwoty, przedmiot pozostaje u kupującego, bo sprzedawca ma pieniądze kupującego. Jeżeli sprzedawca musi oddać do Allegro pieniądze wypłacone z POK, sprzedawca nie ma pieniędzy i towaru, więc może się ubiegać w oddzielnym postępowaniu, aby kupujący odesłał mu towar na koszt sprzedawcy.

Jeżeli kupujący otrzymuje z POK tylko część kwoty, doszło do zmniejszenia ceny towaru w wyniku reklamacji z rękojmi, a w tym przypadku towar pozostaje własnością kupującego.

Rozumiesz?

Jeżeli nie to dodam, że żadne przepisy nie regulują tych kwestii w połączeniu z POK.

Przed dwukropkiem i przed nawiasem zawsze stawiaj spację 🙂

oznacz moderatorów

Agent051
#16 Inspirator#

@xyz96 Czy Allegro może podejmować decyzje reklamacyjne w imieniu sprzedającego? Czy to nie jest przypadkiem działanie na szkodę sprzedającego? 

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

@Agent051 Ty też tego nie rozumiesz? Może przyznać rekompensatę, ale w takim przypadku sprzedający nie oddaje pieniędzy do POK. Jeśli więc Allegro przyznało rekompensatę częściową, towar pozostaje własnością kupującego.

oznacz moderatorów

_Likos_
#21 Demiurg#

@Agent051  zgadzam sie z @xyz96 . POK to fundusz allegro. I jelsi allegro przyznaje kupującemu jakiekolwiek fundusze czy rekompensaty to sprawa wyłącznie miedzy allegro a kupującym. 

Problem zaczyna sie w momencie kiedy allegro żąda zwrotu tej kwoty od sprzedającego. Ale tutaj już nie można uogólniac czy słusznie czy nie. Każda sprawa jest inna.

 

oznacz moderatorów

Agent051
#16 Inspirator#

@xyz96 @_Likos_ Chodzi mi tylko o to, że takie działania Allegro, kiedy sprzedający odrzuca reklamację, a Allegro wypłaca POK brzydko wpływają na wizerunek sprzedawcy. Od rozstrzygania takich problemów są odpowiednie instytucje a nie konsultant Allegro.

oznacz moderatorów

_Likos_
#21 Demiurg#

@Agent051  jest jeszcze coś takiego jak działania wizerunkowe. Allegro nie wypłaca dlatego że lubi wyrzucac pieniądze. Allegro wypłaca po to aby kupujący czuli sie bezpiecznie. 

Dlatego dopóki allegro nie żąda zwrotu tych środków to ma prawo nimi dysponować i wypłacac komu chce , jak chce i za co chce.

Problem sie zaczyna wówczas kiedy to allegro stawia sie w roli strony transakcji i rozpatruje reklamacje natomiast nie ponosi skutków obciążając potem sprzedajacych.

O ile w przypadku oszustów którzy nie wysyłają towaru, lub sprzedających którzynie wywiązują sie ze swych prawnych obowiązków ( reklamacje) nie budzi to moich wątpliwości to jesli by dochodzilo do obciążen za POK wobec sprzedawcy  który wywiązał sie ze swych obowiązków byłoby to prawnie wątpliwe.

Ze swych doświadczen: Za mnie raz allegro wypłaciło cześciowy POK za odrzuconą reklamacje lecz ode mnie zwrotu nie żądano. Ja to szanuje mimo ze uważam iż w danej sprawie klient nie powinien otrzymać środków. Co zreszta potem potwierdzil producent który po reklamacji wysłal swoich przedstawicieli do klienta. Wytłumaczono mi to działaniami proklienckimi. Cóż takie prawo Allegro

oznacz moderatorów

Agent051
#16 Inspirator#

Za mnie raz allegro wypłaciło cześciowy POK za odrzuconą reklamacje lecz ode mnie zwrotu nie żądano. Ja to szanuje mimo ze uważam iż w danej sprawie klient nie powinien otrzymać środków. Co zreszta potem potwierdzil producent który po reklamacji wysłal swoich przedstawicieli do klienta. Wytłumaczono mi to działaniami proklienckimi. Cóż takie prawo Allegro”

A potem kupujący powiedział każdemu kogo zna „nie kupujcie u @_Likos_ bo to……” wpisz sobie co chcesz. 😁

oznacz moderatorów

_Likos_
#21 Demiurg#

@Agent051  kupujący równie dobrze mógł kupujący powiedzieć kupcie na allegro a potem zgloście sie do POK bo to bez problemu przechodzi..... i cena sie obniza. . Dlatego tez nie wchodze w dywagacje co kupujący mógłby powiedzieć

A jeśli nie wróci kupic u mnie. Cóż skoro ma wrócić po to aby zglaszac nieistniejące reklamacje i żądać wyimaginowanych odszkodowan. Trudno jakoś to przeboleje.

Już Ci pisałem że producent wysłal swoich przedstawicieli którzy potwierdzili że klient nie pisal prawdy. ( reklamacja dotyczyła nasion które niby nie powschodzily) Tylko że klient najpierw nie chciał tego pola pokazać a kiedy już pokazał to okazało sie że nasiona spokojnie rosną. Jeśli ktoś ma wlasnie po to u mnie kupować.... to coż. Nie musi.

oznacz moderatorów

Agent051
#16 Inspirator#

@_Likos_ gdyby twojemu kupującemu nasiona nie powschodziły, to żądałby od ciebie rekompensaty za straty finansowe, a nie zwrotu pieniędzy za nasiona. 😏

oznacz moderatorów

_Likos_
#21 Demiurg#

@Agent051  dlatego też reklamacja byla odrzucona. Poza tym akurat nasiona mają bardzo mocna dokumentacje przed dopuszczeniem do sprzedaży i kazda partia ma robione odpowiednie badania. Poza tym dwa razy w roku mamy kontrole z PIORIN. Wiec nawet jeśli czasem są gorsze wschody to naprawde bardzo rzadko jest to wina nasion. W takim przypadku masz racje że producent płaci potężne odszkodowania. 

oznacz moderatorów

Agent051
#16 Inspirator#

@_Likos_ no widzisz i właśnie twój przypadek pokazuje jak bardzo jest złe wtrącanie się Allegro w reklamacje. To nie ma znaczenia, że nie musiałeś zwracać pieniędzy z POK-u, dla ciebie powinien liczyć się twój wizerunek rzetelnego sprzedawcy, nawet wtedy gdybyś musiał udowodnić to przed sądem. Mam nadzieję, że ten kupujący nie wystawił ci negatywa.

oznacz moderatorów

aragil
#15 Entuzjasta#

@Agent051  @_Likos_ To pewne teraz taki trend, wczoraj a m a z o n klientkę z Hiszpanii  która nie chciała odsyłać rzekomo uszkodzonego produktu zwróciło 250euro bez konsekwencji dla nas.😃

 

oznacz moderatorów

ko_alka
Moderatorka
Moderatorka

@LEW433 Cała kwota zwracana jest przeważnie w przypadku, kiedy reklamacja zgłoszona przez kupującego została przez sprzedającego odrzucona. Wtedy produkt jest własnością kupującego i nie musi go zwracać, wypłata rekompensaty tego nie zmienia. 

Odpowiedź "zwrot zależy od Ciebie i sprzedającego" dotyczy sytuacji, kiedy kupującemu nie udało się skontaktować ze sprzedającym, czyli na wypadek, gdyby chciał próbować nadal zgłaszać reklamację - jednak w kontekście sprawy: towar jest własnością kupującego. 

W przypadku zwrotu częściowego, czyli niepełnych zwrotów ze strony sprzedającego, POK nie zmienia prawa własności Klienta. Może towar zwrócić, kiedy chce skutecznie złożyć reklamację u sprzedającego (ale jeśli reklamacja została odrzucona, to produkt należy do Kupującego i nie musi nic odsyłać). 

 

Ola
Moderatorka

  _____________
  Wypełnij ankietę i daj znać, co myślisz o Allegro Gadane! 🙂
oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

@ko_alka szaleństwo

@_Likos_ od czasu nasion trochę się z pok zmieniło

bo allegro chce wrzucać kwoty które dało kupującym sprzedawcom do rachunku za usługi

i to właśnie jest jak piszę szaleństwo

do tej pory allegro nie podało podstawy prawnej z jakiego powodu coś chce od sprzedwców

z tytułu wypłat z pok

@ko_alka też tego tutaj nie poda

@xyz96 coś tu pisze o oddzielnym postępowaniu

ale na jakich przepisach jest to oparte?

 

jak się na początku istnienia pok pytałem o to allegro to twierdzili, że wypłata z pok nawet całej kwoty nie zmienia właściciela sprzętu

 

 

oznacz moderatorów

_Likos_
#21 Demiurg#

@RED  co do fakturowania POK-u takze mam wątpliwości nawet kiedys wątek o tym zakładałem.

Myśle że obciążanie na fakturze nie idzie z automatu lecz dotyczy tylko sytuacji kiedy allegro żąda od sprzedajacych zwrotu za POK. Po wpisach na AG nadal mam wrażenie że są sytuacje kiedy allegro wypłaca POK a nie żąda jego zwrotu od sprzedającego. Wiec generalnie nic sie nie zmieniło prócz podstawy do windykacji. Łatwiej jest windykować wystawioną fakturę. Chociaż jak dla mnie podstawy do wystawienia faktury sa bardzo wątpliwe.

Co do własności przedmiotu to akurat sie zgadzam z allegro. Własnosc przedmiotu została podczas zakupu przeniesiona ze sprzedajacego na kupujacego. Wypłacony POK z pewnością nie jest transakcja sprzedaży wiec prawa własności do przedmiotu nadal ma kupujący.

Jedyne duże wątpliwości sprawa żądań zwrotu za POK od sprzedajacych - bo na to podstawy prawnej nie ma. Nawet jeśłi kupujący zgodnie z regulaminem przenosci roszczenia to jeszcze nie są to w żaden sposób potwierdzone wierzytelności które można by windykować.

Cóz byc moze doczekamy sie jakiegoś wyroku i cos sie wyjaśni

oznacz moderatorów