anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Zwroty bez podania przyczyny od kupujących będących przedsiębiorcami.

mediasklep_eu
#8 Zapaleniec#

Dobry wieczór. W tym tygodniu mam kilka zwrotów od przedsiębiorców, którzy kupili produkt w związku z prowadzona działalnością (wybrali FV)

Wcześniej nie zdarzało się to tak często, albo kupujący uprzejmie się zwracał z pytaniem czy przyjmujemy zwroty.

Teraz po prostu mam kilka sytuacji, gdy klient będący przedsiębiorcą wypełnia formularz zwrotu przez allegro, wybiera najczęściej darmowe odesłanie Smartem a na naszym magazynie leżą nierozpatrzone, nie przyjęte zwroty bo nie zamierzamy płacić za ich odsyłanie do klientów.

Handluje w 50% przez dropshiping, mam szeroką ofertę ale nie wszystkie towary rotują - czasem klient kupi 1szt czegoś na kilka miesięcy więc nie zamierzam rozpatrywać pozytywnie tych zwrotów i zapełniać magazyn nierotującym towarem skoro prawo mnie do tego nie zobowiązuje.

Moje pytanie jest takie - czy jeżeli klient doda numer wysyłki zwrotu a ja mam dane, które pozwalają mi odrzucić taki zwrot to mogę odmówić przyjęcia takiej przesyłki?

Pozdrawiam serdecznie

Damian

oznacz moderatorów
9 ODPOWIEDZI 9

kostas11
#21 Demiurg#

@mediasklep_eu jak piszesz klienci pytają bo wiedza że do końca roku nie mogą zwracać ( od 1 stycznia 2021 zmienia się ustawa ) nie masz obowiązku przyjmować takich zwrotów, a jak się zgodzisz to robisz korektę na sam towar koszty wysłania zostawiasz na Fv 🙂

Problem jest taki że allegro udostępnia formularz zwrotu wszystkim więc wychodzi taki mały spór, jak chcesz walcz ale warto się przygotować na przyszły rok gdzie będziesz musiał przyjąć 🙂

Dodany art. 38a wejdzie w życie z dn. 1.01.2021 r. (Dz. U. z 2019 r. poz. 1495 oraz z 2020 r. poz. 568).

Art. 38a. Przepisy dotyczące konsumenta zawarte w niniejszym rozdziale
stosuje się do osoby fizycznej zawierającej umowę bezpośrednio związaną z jej
działalnością gospodarczą, gdy z treści tej umowy wynika, że nie posiada ona dla
tej osoby charakteru zawodowego, wynikającego w szczególności z przedmiotu
wykonywanej przez nią działalności gospodarczej, udostępnionego na podstawie
przepisów o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

________
Κώστας
oznacz moderatorów

mediasklep_eu
#8 Zapaleniec#

Dzięki. Precyzując - nie muszę nawet odbierać takiego zwrotu od kuriera? Mogę od razu odmówić przyjęcia jeżeli mam pewność, że to paczka od klienta będącego przedsiębiorcą?

Drugie pytanie - nowe przepisy wspominają o traktowaniu jednoosobowego przedsiębiorcy jak konsumenta - prawo do zwrotu jeżeli kupuje towar bez związku z prowadzoną działalnością.

Jak to się ma do prawa podatkowego - jeżeli ktoś bierze fakturę to wiadomo, że albo do dalszej odsprzedaży albo w koszty... więc ma to związek z działalnością.

Myślę, że nowe przepisy jeszcze bardziej namieszają, czyż nie?

oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

@kostas11  wczytaj sie w przepisy - nie każdy przedsiębiorca może odstąpić od umowy -tylko taki, który jak nazywa się np: kowalski i prowadzi działalność na siebie z warunkiem

że nie posiada ona dla
tej osoby charakteru zawodowego, wynikającego w szczególności z przedmiotu
wykonywanej przez nią działalności gospodarczej, udostępnionego na podstawie
przepisów o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

 

czyli jak kowalski kupi na swoją firmę 1 osobową to może odstąpić od umowy, gdy towar nie dotyczy jego pkd

ale nie widzę w przepisach, że może odstąpić nowak przy zakupie na firmę kowalskiego

czy tez że  obowiązuje to spółki cywilne z o o i inne

po drugie taki kowalski powinien swoje prawo udowodnić

 

oznacz moderatorów

mediasklep_eu
#8 Zapaleniec#

A teraz info przekazane od pracownika Allegro 

Nasz pracownik napisał

„Jeśli na zakup została wzięta faktura, ale zakup ten nie miał związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, prawo do odstąpienia od umowy bez podania przyczyny (konsumenckie) nadal może przysługiwać kupującemu. Od deklaracji kupującego zależy ta kwestia. Jeśli nie był to zakup w związku z działalnością - kupujący mógł złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy bez podania przyczyny w czasie do 14 dni od daty otrzymania paczki.”

oznacz moderatorów

TATLOK
#15 Entuzjasta#
  • No to ładnie, wystarczy deklaracja kupującego. Co za bzdura
oznacz moderatorów

myslenie-szkodzi
#12 Orędownik#

@mediasklep_eu czekaj czekaj, pracownik allegro tak napisał? Podaj numer zgłoszenia oraz zawołaj moderatorów. Coś tu nie pasuje.

oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

napisz reklamację na działanie pracownika allegro

te przepisy będą funkcjonowac od 1 stycznia 2021

gość łamie prawo pisząc takie bzdury

 

oznacz moderatorów

KM-KIDS
#2 Obserwator#

Poważnie od stycznia ? Ja byłem przekonany, że jakoś chyba od czerwca/lipca i wszystkie zwroty przyjmuję, nawet te firmowe, rzeczywiście jest ich więcej od pewnego czasu.

oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

@KM-KIDS zdziwisz się przy kontroli jak się okaże, że Kupujący firma nie zaksięgował korekty

lub jak sobie nasze Państwo sprawdzi jak nauczyciele rozliczają sie z 500 plus na belfra

bo można być sprytnym kupić coś na allegro na fvat imienną - zgłosić ją po 500zł i odstąpić od umowy bez zgłaszania korekty tej korekty

 

 

 

oznacz moderatorów