anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Jak rozliczacie transakcje w koronach czeskich?

www_dzianie_pl
#9 Pomysłodawca#

Tak jak w temacie: klient płaci w CZK, czy w takim wypadku nabijacie to na kase lub wystawiacie fakture w koronach czeskich, czy może trzeba to przeliczyć na PLN i w PLN wystawić paragon/fakturę?

Jeżeli to przeliczać, to po jakim kursie?

oznacz moderatorów
9 ODPOWIEDZI 9

LEW433
#21 Demiurg#
oznacz moderatorów

www_dzianie_pl
#9 Pomysłodawca#

Jak w większości tego typu wątków jest jeden wielki bałagan, więc ciągle nie wiem jak się to poprawnie robi 😕

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

On tu wyjaśnił i wystarczy dokładnie poczytać, ale masz księgową???

LEW433_0-1710255276199.jpeg

 

eny120
#9 Pomysłodawca#
oznacz moderatorów

www_dzianie_pl
#9 Pomysłodawca#

@LEW433  No właśnie nic tam nie jest dokładnie wyjaśnione, jedni piszą że trzeba zawsze wystawiać fakturę, inni że nabijać na kasę, zgłupieć można, co osoba to inna praktyka. A księgowa moja to sama nie wiem jak to ugryźć.

Prosiłbym o jasną odpowiedź od ludzi, którzy sprzedają na allegro.cz - jak to robicie?

Spodziewam się, że raczej trzeba by to nabijać na kasę, żeby wiedzieć ile się sprzedało w obcej walucie, ale pewności nie mam.

oznacz moderatorów

Halfrunt
#18 Luminarz#

Klient powinien otrzymać dokument fiskalny w walucie którą płaci. Twoja kasa fiskalna ma tylko złotówki. Więc pozostaje faktura, gdybym sprzedawał na rynki zewnętrzne myślę że tak bym robił. 

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@Halfrunt kasy fiskalne mają wiele walut, ale to możesz nabijać jak masz w Polsce klienta w sklepie co Ci płaci w np. euro 🙂 do sprzedaży WST należy zgodnie z ustawą wystawić fakturę 🙂

________
Κώστας
oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@www_dzianie_pl A księgowa moja to sama nie wiem jak to ugryźć.

Zmień księgową !!!

Przy sprzedaży B2C nie nabijasz na kasę !!!

Wystawiasz faktury w koronach, ze stawką Vat Polską do limitu potem wchodzisz w rozliczenie OSS i wystawiasz ze stawką Czeską a księgowa do rozliczeń przelicza to na złotówki po kursie NBP z dnia poprzedzającego wystawienie 😄 

________
Κώστας
oznacz moderatorów

www_dzianie_pl
#9 Pomysłodawca#

To ja już mam 3 wersje tego, jak to robić. 

1. Tak jak napisał @kostas11 

2. Nabić na kasę w czk i niech kasa przeliczy to automatycznie na PLN.

3. Przeliczyć od razu wszystko na PLN.

Czy jest jakiś przepis w prawie podatkowym wyjaśniający jak to robić?

P.S. Te prawo podatkowe w polsce to jakiś dramat 😕

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@www_dzianie_pl o kasie zapomnij !!! masz wystawić fakturę w Koronach oczywiście są programy do faktur co od razu przeliczają na boku faktury kurs NBP na złotówki wtedy łatwiej Ci księgować !!! ja jak dostaję faktury z Francji, płacę w złotówkach to sprzedawca wysyła mi fakturę w złotówkach a na dole mam przelicznik na euro 😄

i prowadzisz ewidencję jak przekroczysz 10 000 euro rejestrujesz się do OSS 

Art.  106b. 
1. 
 Podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą:
1) 
sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem;
2) 
wewnątrzwspólnotową sprzedaż towarów na odległość, chyba że podatnik korzysta z procedury szczególnej, o której mowa w dziale XII w rozdziale 6a;
3) 
wewnątrzwspólnotową dostawę towarów na rzecz podmiotu innego niż wskazany w pkt 1;
4) 
otrzymanie przez niego całości lub części zapłaty przed dokonaniem czynności, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem przypadku, gdy zapłata dotyczy:
a) 
wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów,
________
Κώστας
oznacz moderatorów