anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Zakup telefonu - nieuczciwy sprzedawca - śledztwo + niezgodny IMEI + prośba o radę

MAMY ROZWIĄZANIE!
balbin48
#7 Wielbiciel#

Hej,

Kupiłem telefon - oznaczony jako nowy. Nie za tani - OnePlus Nord 2 za 1750 PLN. 

Jak odebrałem paczkę to pierwsza rzecz jaka mi się rzuciła w oczy to fakt, że oryginalne plomby na pudełku są zerwane, ktoś je zakleił okrągłymi przeźroczystymi naklejkami udającymi plomby.

Zrzut ekranu 2022-01-15 210011.png

Telefon nie jest w folii, w którą zapakował go producent, tylko w zastępczej oraz nie ma z tyłu naklejki technicznej z numerem seryjnym:

Zrzut ekranu 2022-01-15 210041.png

W opisie oferty było zawarte takie zdanie "Pudełko oryginalne OTWARTE (IMEI)" - zakładam że ma to być wytłumaczenie dla którego plomba jest zerwana - że sprzedawca sprawdzał czy numer IMEI na opakowaniu jest zgodny z numerem IMEI telefonu - wszystkie inne ogłoszenia tego sprzedawcy mają takie zdanie dodane w treści.

Pudełko jest podniszczone - widać na nim ślady usuniętych naklejek, jest zajechane.

Ten producent znany jest z tego, że przywiązuje uwagę do sposobu pakowania, w charakterystyczny (podobny do produktów Apple) zwinięty jest kabel USB-C, w tym przypadku był związany kawałkiem drutu.

Sam telefon nie nosi śladów używania, ale przy pomocy mocnej lupy sprawdziłem czy port ładowania jest czysty to nie był - były tam jakieś włókna (np. z kieszeni czy torebki).

I teraz najlepsze - uruchomiłem go, żeby sprawdzić zgodność IMEI i numeru seryjnego z pudełka i z telefonu - nie są zgodne!

Pytania:

Chcę go zwrócić ale metoda płatności za ten zakup to są raty PayU / Alior Bank.

W formularzu zwrotu na Allegro dla tego zakupu jest prośba o podanie numeru konta do przelewu zwracanej sumy. Tylko raty z Alior Bank to nie są tzw raty 0% tylko za zakup w kwocie 1750 zapłacę pewnie ok 1900 PLN.

Zakładam że przy zwrocie dostanę tylko tyle, co zapłaciłem za telefon.

Nie czytałem wszystkich informacji odnośnie rat ale jak się powinienem zachować w tej chwili - żeby nie ponieść dodatkowych kosztów. Czy raty się automatycznie naliczą jeśli nie rozpocznę procedury zwrotu?

oznacz moderatorów
6 ODPOWIEDZI 6
xyz96
#21 Demiurg#

@balbin48 Odstąp od umowy (zrób zwrot) i dopilnuj, aby sprzedawca szybko oddał pieniądze. Mimo że podasz numer konta w formularzu zwrotu, pieniądze wrócą do banku. Sprzedawca powinien to zrobić niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 14 dni od otrzymania formularza zwrotu. Gdy sprzedawca odda wpłatę, otrzymasz powiadomienie e-mail od Allegro - wtedy skontaktujesz się z bankiem i rozwiążesz umowę kredytową. 

oznacz moderatorów
Natalkaxxz
#7 Wielbiciel#

Mam problem zaległość w PayPal oszust

oznacz moderatorów
Natalkaxxz
#7 Wielbiciel#

2020 rok problem z kredytem

oznacz moderatorów
A3dam
#19 Nestor#

@balbin48 
Jeżeli telefon ma wadę (polegającą na niezgodności z opisem oferty) lepszym rozwiązaniem jest złożenie reklamacji.
Jeżeli niezgodność nie budzi wątpliwości - to Sprzedawca nie będzie miał podstaw do jej ew. nieuznania i będzie zmuszony wydać przedmiot zgodny z opisem albo oddać poniesione przez Ciebie koszty (także te związane z kredytem).
Przy odstąpieniu z Art. 27 UoPK - istnieje jeszcze ryzyko obciążenia Cię kosztami zmniejszenia wartości rzeczy. 

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów
la_nika
Moderatorka
Moderatorka

@balbin48 jeśli nie zgłosisz zwrotu to raty będą się naliczać normalnie.
W tej sytuacji zastanów się proszę tak jak podpowiadają @xyz96 i @A3dam czy chcesz odstąpić od umowy bez podania przyczyny, wówczas po zwrocie wpłaty przez sprzedającego środki zostaną przekazane na numer rachunku banku, a Ty będziesz mógł rozwiązać umowę kredytową. Warunki takiego rozwiązania masz na pewno opisane w umowie z bankiem, sprawdź to proszę.
Możesz też reklamować zakup z tytułu rękojmi wówczas możesz zażądać:  wymiany towaru na wolny od wad, naprawy towaru, obniżenia ceny lub odstąpienia od umowy (o ile wada jest istotna). Natomiast sprzedający zamiast obniżenia ceny albo odstąpienia od umowy może zaproponować niezwłoczną i bez nadmiernych niedogodności dla kupującego wymianę rzeczy wadliwej na wolną od wad albo usunięcie istniejącej wady.
Swoje roszczenia możesz przedstawić w dyskusji

   Monika
   Moderatorka


   _____________
   Podziel się z nami swoją opinią o Allegro Gadane i wypełnij ankietę.
   
oznacz moderatorów
balbin48
#7 Wielbiciel#

@la_nika  @A3dam @xyz96  - Dziękuję Wam serdecznie za pomoc. 

Wykonałem 2 telefony - jeden do Banku z dyspozycją anulowania umowy ratalnej, drugi do sprzedającego z kulturalny pytaniem "WTF"?

Bank powiedział żebym zrobił zwrot a w formularzu podał numer konta przypisany do tej umowy ratalnej.

Sprzedający powiedział że nie wie skąd to zamieszanie / błędne numery IMEI i seryjny, do pozostalych zarzutów (pudełko, sposób pakowania) się nie odniósł.

oznacz moderatorów