anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Czy mogę zrobić zwrot przesyłki jeśli paczka jest w drodze do mnie?

Client:64370923
#1 Nowicjusz#

Czy można zrobić zwrot towaru jeżeli paczka jest wysłana , ale ma już opóźnienie, ponieważ paczka cały czas jest w jednym oddziale kilka dni ? 

oznacz moderatorów
7 ODPOWIEDZI 7

xyz96
#21 Demiurg#

@Client:64370923 Tak, można zrobić zwrot bez podania przyczyny w zakładce Moje zakupy. Po takim zwrocie nie musisz już odbierać paczki, ale jeśli została ona już wysłana, sprzedawca może żądać od ciebie zwrotu kosztów jej powrotu, tylko kosztu powrotu. 

Lepszym rozwiązaniem jest odstąpienie od umowy na podstawie art. 5431 Kc. Wtedy, gdy termin dostawy podany w aukcji już minął, sprzedawca po odstąpieniu musi Ci oddać wszystkie koszty i niczego nie może potrącać, a Ty po terminie nie musisz już odbierać przesyłki. 

oznacz moderatorów

A3dam
#19 Nestor#

@Client:64370923 
Dopóki nie odbierzesz przesyłki możesz jedynie wypełnić formularz zwrotu (zadeklarować chęć odesłania jak otrzymasz) lub wysłać sprzedawcy odstąpienie od Umowy.
Nie można czegoś zwrócić (np. kupionego towaru) w posiadanie czego się jeszcze nie weszło.
Po wysłaniu formularza zwrotu (i/lub wysłaniu oświadczenia o odstąpienia) jest 14 dni na dokonanie zwrotu (odesłanie rzeczy). Deklarując zwrot przed odbiorem przesyłki - skracasz sobie czas pozostały na odesłanie.
Art. 543(1) kc brzmi tak:
§ 1. Jeżeli kupującym jest konsument, sprzedawca obowiązany jest niezwłocznie wydać rzecz kupującemu, nie później niż trzydzieści dni od dnia zawarcia umowy, chyba że umowa stanowi inaczej.
§ 2. W razie opóźnienia sprzedawcy kupujący może wyznaczyć dodatkowy termin do wydania rzeczy, a po jego bezskutecznym upływie może od umowy odstąpić. 

W ofercie - sprzedawca deklaruje (oferuje) termin wysyłki (nie termin dostawy do Kupującego),
Termin będący predykcją Allegro "na podstawie dotychczasowych wysyłek Sprzedającego" nie jest terminem umownym w umowie ze Sprzedawcą (w rozumieniu kc).

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

@A3dam Ojej, ten znowu swoje, aby utrudnić. Nie musi niczego odbierać, gdy dokona zwrotu (odstąpienia) przed odbiorem.  On dalej nie rozumie, że formularz zwrotu przed dostawą jest odstąpieniem i że każdy normalny wie, że zwrot jest potocznie rozumiany jako odstąpienie, a nie tylko odesłanie. Każdy - Allegro, Federacja Konsumentów, UOKiK itp, tylko on tego nie rozumie, albo rozumie, jednak chce świadomie utrudniać. 

On też nie rozumie, że kupujący na podstawie art. 5431 może wyznaczyć dodatkowy termin, ale nie musi. On tylko tu wszystko utrudnia kupującym. 

W ofercie sprzedający podaje termin dostawy, nie tylko termin wysyłki, a jeśli ktoś mu dopisuje w jego umowie termin dostawy, to on wystawiając ofertę godzi się z tym. Nie musi jej wystawiać. 

A teraz znowu będzie się ze mną sprzeczał i twierdził, że jego utrudnienia są potrzebne. 

oznacz moderatorów

A3dam
#19 Nestor#

@xyz96 
Nie odnoś się w ten sposób do mnie i moich (popartych przepisami prawa) wypowiedzi w sytuacji gdy wprowadzasz innych w błąd swoimi - nie mającymi żadnego poparcia w obowiązujących aktach prawnych - "poradami". Ograniczając się do tego co potrafisz robić dobrze możesz uniknąć kompromitacji w konfrontacji z obowiązującym stanem prawnym.

Fakty są takie:
Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności. (UOKiK)
https://prawakonsumenta.uokik.gov.pl/prawo-odstapienia-od-umowy/

Nie można zwrócić (odesłać) czegoś w posiadanie czego się nie weszło.

Ponieważ po złożeniu odstąpienia od Umowy Kupujący ma obowiązek zwrotu rzeczy Sprzedającemu (Art. 34 p.1 UoPK), a nie można zwrócić rzeczy w posiadanie której się nie weszło, to (w przypadku gdy rzecz będąca przedmiotem odstąpienia od Umowy jest dostarczana Kupującemu przesyłką) :
 aby spełnić ustawowy obowiązek wynikający z Art. 34 p.1 Ustawy o Prawach Konsumenta - przesyłkę zawierającą tą rzecz należy odebrać. 


kupujący na podstawie art. 5431 może wyznaczyć dodatkowy termin, ale nie musi
Art. 543(1) kc § 2. : "W razie opóźnienia sprzedawcy kupujący może wyznaczyć dodatkowy termin do wydania rzeczy, a po jego bezskutecznym upływie może od umowy odstąpić. "
Kupujący nie może więc odstąpić z Art. 543(1) kc. bez wyznaczania dodatkowego terminu do wydania rzeczy ponieważ (w przypadku niewyznaczenia go) nie dojdzie do jego upływu - nie zostanie spełniony warunek możliwości odstąpienia z tego tytułu.

W ofercie - sprzedawca deklaruje (oferuje) termin wysyłki (nie termin dostawy do Kupującego),
Termin będący predykcją Allegro "na podstawie dotychczasowych wysyłek Sprzedającego" nie jest terminem umownym w umowie zawieranej przez Kupującego ze Sprzedawcą (w rozumieniu kc).
Termin podawany przez Allegro jest określony jako "przewidywany na podstawie dotychczasowych wysyłek Sprzedającego", nie jest częścią oferty w rozumieniu przepisów prawa

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów

Agent051
#16 Inspirator#

@Client:64370923 Jeżeli nie odbierzesz przesyłki i nie nadasz jej numeru zwrotu wygenerowanego przez zwroty Allegro, to w przypadku zaginięcia paczki w drodze powrotnej do sprzedawcy nie będziesz miał dowodu odesłania przesyłki.

oznacz moderatorów

Art-Fan
#7 Wielbiciel#

Właśnie nie odebrałem dwóch paczek, zwróciłem je przez allegro oraz u kurierów (Pocztex przez telefon, DPD przez stronę www). W obu przypadkach nie musiałem naklejać wygenerowanej przez allegro etykiety, Pocztex zwróci paczkę na tym samym numerze, DPD samo wygenerowało nowy numer. Sprzedawcy poinformowali mnie że zlokalizują przesyłkę i dokonają zwrotu środków.

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@Art-Fan tyle że jak był to zakup smart to taniej wyjdzie odebrać i odesłać za darmo, tak paczki wracają płatnie i koszt powrotu jest po Twojej stronie i będziesz w plecy, chyba że to nie smart to dla Ciebie bez różnicy 😄

________
Κώστας
oznacz moderatorów