anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Czy mogę zwrócić towar bez opakowania?

aleheca320
#8 Zapaleniec#

Oddałem zakupiony towar bez opakowania i instrukcji w ciągu 14 dni. Sprzedający upiera się że miał zaznaczone na aukcji "w skład zestawu wchodzi" i tam był towar + instrukcja + opakowanie. I pisze że bez instrukcji i opakowania nie ma zwrotu. Czy to jest legalne? Czy powinien mi zwrócić pieniądze?

oznacz moderatorów
31 ODPOWIEDZI 31

_Likos_
#21 Demiurg#

@aleheca320  "gdy on bierze towar od producenta to on nie ma problemu ze zwrotem go do producenta lub wymianą na nowy,"  - jeśli oddajesz towar w ramach reklamacji to rzeczywiście nie ma problemów z wymianą na wolny od wad nowy produkt

Jełsi zaś oddajesz towar w ramach zwrotu konsumenckiego a produkt jest sprawny to niby dlaczego producent ma go wymieniac??? Lub dosyłac kolejne opakowanie i instrukcje??? Przecież dla wszystkich to sa koszty.

Wówczas te koszty musi ponieśc sprzedawca gdyż Ty jako kllient kupując nowy produkt chciałbyś go otrzymać w fabrycznym opakowniu i z instrukcją.

oznacz moderatorów

br.
#21 Demiurg#

@aleheca320   Zwrot oczywiście że jest, ale z tym opakowaniem to nie byłbym taki pewien.

Oczywiście że jeśli zwracasz jakiś ciuch,  skarpetki czy inne,  no to wystarczy czysta foliowa torebka i będzie OK.

Ale zwróć  bez oryginalnego pudełka płytę DVD, kto przyjmie i do czego się nada potem taka płyta?

Analogicznie telewizor czy inny sprzęt. Oryginalne opakowanie to kształtki styropianowe, odpowiednie pudełko, osłony foliowe.  Pewnie sprzedawca potem skompletuje te brakujące przedmioty, ale ty powinieneś za to zapłacić. No i jeszcze czy sprzęt jest dalej sprawny po transporcie w byle czym? Kto ma za to zapłacić?

 

oznacz moderatorów

Knowhere
#21 Demiurg#

@br. "Ale zwróć  bez oryginalnego pudełka płytę DVD, kto przyjmie i do czego się nada potem taka płyta?" - rozpakowanych (odfoliowanych) płyt nie można zwrócić.

______________

"złote myśli" xyz96: "Sprzedawcy zawsze byli, są i będą moimi wrogami na AG."😄

oznacz moderatorów

Client:98572120
#13 Ambasador#

@br. napisał: "Zwrot oczywiście że jest, ale z tym opakowaniem to nie byłbym taki pewien."

Jesteś na tym forum prawie od samego początku. Nie wierzę, że nie znasz różnicy pomiędzy rozpakowaną płytą DVD, a rozpakowanym telewizorem. Nie wierzę, że nie znasz treści wyroków i zapisów w rejestrze klauzul niedozwolonych dotyczących zwracania towaru bez oryginalnego opakowania. Manipulujesz celowo, żeby wprowadzić kupującego w błąd.

__________________
Czas zlikwidować czarną listę kupujących. Najwyższa pora! Zagłosuj, powiedz innym - wszyscy zyskają.emoji
oznacz moderatorów

mr_oma
Była Moderatorka
Była Moderatorka

@aleheca320, skonsultowałam tę sprawę i zapoznałam się z Dyskusją - znajdziesz w niej sprostowanie. Jako konsument nie masz obowiązku zwrotu towaru ani w oryginalnym, ani w nieuszkodzonym opakowaniu. 

Natomiast jeśli opakowanie było częścią umowy i wypływa ono istotnie na wartość towaru - może być to dla sprzedającego argumentem za pomniejszeniem kwoty zwrotu adekwatnie do powstałego zmniejszenia wartości rzeczy. Zwłaszcza, że oferta miała taki zapisek:

Zrzut ekranu 2021-06-4 o 11.26.09.png

   Maja
   Moderatorka


   _____________
   Daj znać, co myślisz o Allegro Gadane i wypełnij ankietę! 🙂
oznacz moderatorów

aleheca320
#8 Zapaleniec#

Dużo osób wypowiada się w temacie podając jakieś bez sensu przykłady - do tych wszystkich osób, nie piszcie nic bo tylko zaśmiecacie to forum. Zauważyłem że dużo ludzi jest tutaj toksycznych a jest to mój pierwszy post i nie zamierzam pisać ich więcej, moderatorzy zamiast je usuwać to nic nie robią. 

Maja już wiem jak wygląda sytuacja, tak jak przestawiłaś. Ale najpierw Twoi koledzy każą oddać sprzedającemu pieniądze a potem podają jakieś artykuły z kodeksu UOKiK i mówią że sprzedający musi przyjąć zwrot i pomniejszyć go o tą instrukcję i pudełko. Ile takie pudełko i instrukcja jest warte? 10 zł? Ok niech pomniejszyć i oddać. Jeśli zaproponowałby to na początku nie widziałbym wtedy żadnego problemu, ale zaczęli pisać głupie maile to ja zacząłem dyskusje na allegro. 

Poza tym po co podajesz jakiej aukcji się to tyczy? Nie życzę sobie tego. 

I ostatnia rzecz, jest to kruczek prawny, i jeśli jest napisane w skład zestawu wchodzi to rzeczywiście sprzedający ma prawo zrobić jak napisałem powyżej ale nie ma prawa odmówić zwrotu. Nawet jeśli podelko przyjdzie poszarpane, porozrywane itd (w moim przypadku tak było) to nie rozumiem sensu zwrotu. I tak została przerwana pląba która była sklejona z pudełkiem bo jakoś to otworzyć musiałem, więc sprzedający nie mógł tego sprzedać jako nowy towar. 

Podkresle na koniec - do wszystkich prywaciarzy i toksycznych osób nie wypowiadajcie się bez sensu, o jakiś płytach o tym że sprzedający straci itd to nie było tematem pytania, nauczcie się czytać ze zrozumieniem.

 

Pozdrawiam i dziękuję wszystkim za sensowne odpowiedzi. 

oznacz moderatorów

mr_oma
Była Moderatorka
Była Moderatorka

@aleheca320, rozumiem - w takim razie usunęłam linkowanie do oferty.  

   Maja
   Moderatorka


   _____________
   Daj znać, co myślisz o Allegro Gadane i wypełnij ankietę! 🙂
oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@aleheca320

Poza tym po co podajesz jakiej aukcji się to tyczy? Nie życzę sobie tego. 

Podkresle na koniec - do wszystkich prywaciarzy i toksycznych osób nie wypowiadajcie się bez sensu, o jakiś płytach o tym że sprzedający straci itd to nie było tematem pytania, nauczcie się czytać ze zrozumieniem. 

Jak byś podał od razu o jaki produkt chodzi to by nie pisali o płytach, gaciach i innych produktach 🙂

Są produkty gdzie pudełko zmniejsza wartość produktu a są takie co nie stąd masz tyle postów 😄

________
Κώστας
oznacz moderatorów

aleheca320
#8 Zapaleniec#

Wtedy bym się nie pytał 😉 wiem jakie produkty muszą być oryginalnie zapakowane a jakie nie. 

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

@mr_oma 

Art 34 ustawy o prawach konsumenta

  1. Konsument ponosi odpowiedzialność za zmniejszenie wartości rzeczy będące wynikiem korzystania z niej w sposób wykraczający poza konieczny do stwierdzenia charakteru, cech i funkcjonowania rzeczy, chyba że przedsiębiorca nie poinformował konsumenta o prawie odstąpienia od umowy zgodnie z wymaganiami art. 12 ust. 1 pkt 9.

Brak oryginalnego opakowania nie zmniejsza istotnie wartości rzeczy w wyniku korzystania z niej przez konsumenta. Zapis ustawy odnosi się do rzeczy, nie do opakowania. Sprzedawca nie może wymagać zwrotu towaru w oryginalnym opakowaniu. Zmniejszenie kwoty zwrotu z powodu baraku oryginalnego opakowania może być niezgodne z prawem, a o tym może zadecydować jedynie sąd, nie Allegro.

oznacz moderatorów

aleheca320
#8 Zapaleniec#

Dokładnie ale nie mam już siły tłumaczyć tego n ty raz konsultantowi allegro i temu prywaciarzowi. Musiałbym iść z tym do sądu. Bo nigdzie nie ma zapisu o tym całym zestawie. 

oznacz moderatorów

aleheca320
#8 Zapaleniec#

Najśmieszniejszy w tym jest regulamin allegro (każdy ma do niego dostęp): 

Czy kupujący musi odesłać towar oryginalnie zapakowany?

Nie ma ustawowego obowiązku zwrotu towaru w oryginalnym opakowaniu. Przedmiot powinien zostać odesłany w opakowaniu, które uniemożliwia jego uszkodzenie.

 

Możesz odmówić przyjęcia zwrotu towaru, jeśli dotyczy to płyt z muzyką i filmami oraz nośników z programami komputerowymi dostarczonych w zapieczętowanym opakowaniu, jeżeli opakowanie zostało otwarte po dostarczeniu.

 

 

oznacz moderatorów