anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Czy sprzedawca może mnie zablokować bez podstawie? I Czy może mi odmówić sprzedaż

wlodek110980
#7 Wielbiciel#

W 2020 roku zakupiłem kilka przedmiotów firmie [edytowano] i nie otrzymałem wszystkich,wiec zgłosiłem że nie jest z kompletowana przesyłka i przez to zwracam przedmioty .Po zrobieniu zwrotu były trudności z oddaniem kosztów najpierw zwrócił bardzo niską kwotę, a gdy otworzyłem dyskusje przez allegro dopiero udało mi się odzyskać całą kwotę za zwrócone przedmioty . Wina nie jest z mojej strony tylko sprzedającego. Ja nie złamałem żadnego regulaminu allegro. Teraz chciałem zamówić inne przedmioty nie pamiętałem że był wcześniej problem i nagle zobaczyłem że nie mogę zakupić przedmiotów bo jestem zablokowany . Gdy napisałem do tej firmy o odblokowanie oni odmówili mi sprzedaży tłumacząc się że mogą . Myślę że robią to bezpodstawnie i łamią regulamin gdyż z mojej strony nie było nic co by im pozwoliło mnie zablokować . Proszę o interwencję co do tej firmy [edytowano]. 

oznacz moderatorów
35 ODPOWIEDZI 35

LEW433
#21 Demiurg#

Nie może odmówić sprzedaży ale jak Cie doda do MNK to nic nie zrobisz, możesz kupić z innego konta.

oznacz moderatorów

mix-mce
#14 Krzewiciel#

Nie pamiętasz czy przypadkiem nie wystawiłeś negatywa czy coś...? za sam zwrot raczej się nie blokuje kupujących chyba że zwroty są wielokrotne

oznacz moderatorów

wlodek110980
#7 Wielbiciel#

Właśnie nie pamiętałem tego bo było to 2020 r gdy zakupiłem przedmioty w tej firmie i juz były problem jak wysłali nie kompletną przesyłkę potem zrobiłem zwrot i czekałem za zwrotem pieniędzy dopiero dzięki dyskusji przez allegro po długim czasie zwrócili . Ale to już nie o to chodzi po prostu nie wiedziałem że mnie zablokowali z powodu mniejszej ilości gwiazdek, (przecież wystawiamy je uczciwie według kupna) dopiero jak chciałem zrobić zakup zobaczyłem ze nie mogę nic zakupić nie wiedząc ze to jest ta sama firma bo nie pamiętam u kogo coś kupuje . Dopiero gdy napisałem odpowiedzieli ze za małą ilość gwiazdek mnie zablokowali myślałem że to żart tyle lat kupuje i dużo zamawiam i nie miałem nigdy problemów. Dla mnie to nie problem zakupiłem już gdzie indziej tylko o to chodzi że wina stała po ich stronie juz od poczatku a mnie blokują śmiech na sali po prostu. 

oznacz moderatorów

arekb81
#9 Pomysłodawca#

A to nie jest czasem łamanie prawa?

art. 135 kodeksu wykroczeń. „kto, zajmując się sprzedażą towarów w przedsiębiorstwie handlu detalicznego lub w przedsiębiorstwie gastronomicznym, ukrywa przed nabywcą towar przeznaczony do sprzedaży lub umyślnie bez uzasadnionej przyczyny odmawia sprzedaży takiego towaru, podlega karze grzywny".

oznacz moderatorów

mix-mce
#14 Krzewiciel#

A skąd wiesz czy sprzedawca nie ma uzasadnionej przyczyny? Znamy tylko wersję kupującego, być może sprawa wyglądała trochę inaczej niż ją przedstawił.

oznacz moderatorów

arekb81
#9 Pomysłodawca#

No dobrze, ale co jest tą uzasadnioną przyczyną? 

 

oznacz moderatorów

trzebunia
#8 Zapaleniec#

@arekb81kogo pytasz? uzasadniona przyczyna to może być cokolwiek np utrudnianie realizacji zamówienia czy wymyślanie problemów nie mających nic wspólnego z transakcją czy towarem, np nie zapoznanie się dokładnie z ofertą a potem wymyślanie że towar niezgodny z opisem.

Albo np domaganie się natychmiastowego zwrotu pieniędzy jak tylko przy paczce ze zwrotem pojawi się status "dostarczona" i jeszcze straszenie allegro czy policją.

Nie wiem jak jest w tym przypadku bo jest tylko oświadczenie jednej strony. Żeby napisać coś obiektywnego musiała by się wypowiedzieć druga strona.

oznacz moderatorów

wlodek110980
#7 Wielbiciel#

Umnie przyszła paczka nie skompletowana brakowało zakupionych przedmiotów napisałem że robie zwrot z powodu nieskompletowanej przesyłki i zrobiłem czekałem na zwrot pieniedzy 14 dni roboczych nawet dłużej oddali po otwarciu przez allegro dyskusji otworzyłem dyskusje 2 grudnia bo tak widnieje a 8 stycznia ponowiłem ze zwrotu jeszcze niema i kto tu kogo powinien blokować gdzie jest sprawiedliwość!. A Teraz powiedzcie mi jak mam zrobić aby nie wyskakiwały mi przedmioty od tego sprzedawcy bo nie pamiętamy przecież gdzie robimy zakupy dopiero gdy włożymy do koszyka i chcemy opłacić wyskakuje komunikat i w ten sposób ja sie dowiedziałem. Teraz wiem jaki jest ten sprzedawca i ostrzegam przed nim znajomych ale też sie dowiedziałem że takich jak ja jest dużo osób bo sprzedawcy są bez karni ale.....(NIE WSZYSCY PODKREŚLAM BO JEST DUŻO SPRZEDAWCÓW UCZCIWYCH ) bo myślą ze oszukując kupującego który zwraca towar zapomni o zwrocie pieniędzy . 

oznacz moderatorów

Halfrunt
#18 Luminarz#

@arekb81 moim zadaniem nieuzasadniona przyczyna jest wówczas, gdy odmowa sprzedaży komukolwiek występuje na zasadzie nie bo nie.

Jeśli jednak sprzedający odmawia sprzedaży i potrafi to uzasadnić, niezależnie jaki ma powód to jest to już uzasadniona odmowa.

Teraz czy powód odmowy jest zasadny czy nie, rozstrzyga już tylko sąd. 

oznacz moderatorów

wlodek110980
#7 Wielbiciel#

Ja mam cała dyskusje w archiwum z tą firmą bo też myślałem że może jakaś moja wina ale wiem na 100% że nie bo przejrzałem i zapytałem grzecznie o wyjaśnienie a oni mi odpisali twierdząc ze cyt: "OGRANICZENIE JEST ZA TO ŻE PO FAKTYCZNIE NASZYM BŁĘDZIE ZANIŻYŁ NAM PAN DRASTYCZNIE OCENE" to ich odpowiedz ,a dla mnie to śmieszne bo niema nigdzie zmianki w regulaminie allegro że za ocene można kogoś za blokować . Ale dobra niech im bedzie i przestrzegam przed takimi sprzedawcami bo człowiek uczciwie kupuje a jak domaga sie o swój zwrot pieniedzy nagle jest problem. 

oznacz moderatorów

EMWUdobryCHOPAK
#7 Wielbiciel#

myślę że jak ktoś prowadzi firmę to ma prawo decydować komu sprzedaje swój towar, przecież nie żyjemy w jakimś PRLu czy komunie...

oznacz moderatorów

Halfrunt
#18 Luminarz#

@EMWUdobryCHOPAK dokładnie tak, a przepis ten wywodzi się właśnie z głębokiej komuny, który na ówczesne czasy, częste niedobory w sklepach podstawowych produktów, uzasadniał chowanie towaru pod ladę, teraz w dobie takiej konkurencji jest przepisem odrealnionym.

oznacz moderatorów

wlodek110980
#7 Wielbiciel#

Tak zgadzam sie z tą wypowiedzią ale niech to robi uczciwie.

oznacz moderatorów

wlodek110980
#7 Wielbiciel#

 Właśnie tak to jest łamanie prawa z art, 135 i podaje przyczyne bez podstawną . O tym sie właśnie dowiedziałem .  Zakupiłem już gdzie indziej towar ale chciałem wiedzieć i dowiedziałem sie o co chodzi bo nie miałem pojęcia dlaczego tak sie stało, a jestem na allegro prawie 14 lat i dużo kupuje a widać że mało wiem bo pierwszy raz spotkałem sie z taką sytuacją. Mam nadzieje że pierwszy i ostatni. Teraz musze dowiedziec się jak zrobić aby nie wyskakiwały mi od tego kupującego produkty.

oznacz moderatorów

firmakrzak
#11 Animator#

@arekb81 to pytanie na jakieś forum prawne. Wg mnie jest to raczej niezgodne z prawem. Nie można odmówić klientowi sprzedaży, bo był wcześniej niezadowolony. Ale w praktyce nie zmusi się sprzedawcy do odblokowania, bo niby jak? Sądownie? 🙂

oznacz moderatorów

az1rael
#21 Demiurg#

@firmakrzak ale on ie odmawia sprzedaży on uniemożliwia rozpoczęcie procesu sprzedaży a to jest całkiem co innego. W realu na przykładzie odmowa sprzedaży idziesz z towarem do lady i słyszysz a tego nie sprzedam albo złożyłeś zamówienie na allegro i sprzedawca ci anuluje bo się rozmyślił. A tu ma pasywną blokadę na zasadzie no coś mi nie działa i nie rozpocząłem transakcji więc skoro nie ma transakcji to nie było czego odmówić sprzedaż nie wydarzyła się

oznacz moderatorów

mix-mce
#14 Krzewiciel#

@az1rael @firmakrzak dawno temu jak allegro wyłączyło możliwość zakupów bez rejestracji to też można powiedzieć że odmówiło zakupów ludziom którzy z tego czy innego powodu nie chcą albo nie mogą założyć konta a chcieli okazyjnie coś kupić.

oznacz moderatorów

az1rael
#21 Demiurg#

@mix-mce akurat to mądre nie było niezweryfikowany to okazuję się najczęściej jajcarz albo oszust a wystarczyłoby aktualnie zakładać konto na nr telefonu bo operator ma dane osoby na którą założono do ścigania przez policję

oznacz moderatorów

mix-mce
#14 Krzewiciel#

@az1rael czy na pewno? transakcja się nie rejestrowała jeśli się od razu nie zapłaciło z tego co pamiętam, więc nie było problemów że ktoś kupował i nie płacił, problem miało allegro bo nie miało kontroli. Teraz mogą blokować byle kogo chociażby za to że ma w rodzinie kogoś kto wisi allegro parę zł (co wielokrotnie jest tutaj poruszane).

oznacz moderatorów