anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Faktura bez VATu :-/

audiomania.pl
#7 Wielbiciel#

Hej, dokonałem zakupu 20szt. kart pamięci na firmę (wartość 284,80 PLN). Po otrzymaniu towaru i faktury przyszło zdziwienie: 

sprzedawcą jest firma z Chin, w kolumnie stawka VAT widnieje prawidłowa wartość 23%,

jednak kolumna wartość VAT jest pusta, a w podsumowaniu VAT widnieje 0,00 PLN.

 

Co w takim wypadku ? Czy można zaksięgować taką fakturę jako zakup towaru handlowego ?

Czy jest ona wystawiona zgodnie ze zmianami w ustawie, jakie weszły od 1 lipca 2021 ?

 

Z góry dziękuję za porady, Piotr.

---

faktura_za_karty_pamieci.jpg

oznacz moderatorów
18 ODPOWIEDZI 18

medalik_2009
#17 Koryfeusz#

A masz dokumenty celne? 🙂 O ile się nie mylę, to bez tego nie zaksięgujesz takiej faktury.

oznacz moderatorów

audiomania.pl
#7 Wielbiciel#

@medalik_2009 Zamówienie dostarczyła firma kurierska (dostawa była darmowa), w paczce były tylko karty pamięci bez żadnych dokumentów. Fakturę pobrałem z panelu w Allegro. Sugerujesz, żeby udać się z tym do agencji celnej ?

oznacz moderatorów

mdrogeria
#21 Demiurg#

@audiomania.pl Jesteś przedsiębiorcą i choćby dlatego wymaga się od Ciebie znajomości prawa oraz wnikliwej weryfikacji oferty sprzedajacego . ,,Nie uważałeś jak robiłeś to teraz rób jak uważasz,, .

oznacz moderatorów

audiomania.pl
#7 Wielbiciel#

@mdrogeria Prawdę powiadasz, ale co radzisz w tej konkretnej sytuacji ? Gdybym widział, to bym nie pytał 😉 

oznacz moderatorów

mdrogeria
#21 Demiurg#

@audiomania.pl dokument , który nam pokazałeś nie uprawnia do odliczenia podatku naliczonego , podana wartość jest dla Ciebie płatnika vat ceną netto . Teraz tak - jeśli masz dokumenty celne to na ich podstawie możesz odliczyć podatek naliczony przy odprawie , mówię ti o podatku vat  . Sprawa druga - jaki dokument sprzedawca deklarował w swojej ofercie 

mogą być 3 

f- vat 

f-vat marża 

f bez vat 

Jeśli otrzymałeś inny dokument niż deklaruje sprzedawca masz prawo domagać się wystawienia wlaściwego dokumentu lub pokrycia kosztów jakie poniosłeś .

oznacz moderatorów

audiomania.pl
#7 Wielbiciel#

@mdrogeria Faktycznie, sprzedawca deklarował fakturę bez VAT. Pytanie, jak teraz postąpić, żeby przyjąć towar zgodnie z prawem ? Oclić ?

wystawiam_fakture_bez_vat.jpg

oznacz moderatorów

mdrogeria
#21 Demiurg#

@audiomania.pl jedno pytanie . Towar może i z Chin , ale ważna jest ostatnia etykieta prawdopodobnie jest już nadana w Polsce . Tak kiedyś miałem towar szedł z Chin 2 tygodnie , a ostatecznie otrzymalem z etykietą ze Szczecina , czyli towar oclony i przepakowany u nas .

 

oznacz moderatorów

audiomania.pl
#7 Wielbiciel#

@mdrogeria Dzięki, dobra podpowiedź: z historii przesyłki w panelu Allegro wynika, że 11 stycznia była na odprawie celnej. Czy powinienem zatem zwrócić się do sprzedawcy o dokumenty celne ?

przesylka.jpghistoria_przesylki.jpg

oznacz moderatorów

mdrogeria
#21 Demiurg#

@audiomania.pl  nie , dla spokojności pod fakturę podepnij kartę zakupu przez allegro i dowód wpłaty .Nie będzie żadnych podstaw do zakwestionowania dokumentu .

oznacz moderatorów

audiomania.pl
#7 Wielbiciel#

@mdrogeria zatem księguję otrzymaną fakturę bez VAT, a przy sprzedaży odprowadzam cały VAT tj. 23%. Czy dobrze Ciebie zrozumiałem ?

oznacz moderatorów

_Likos_
#21 Demiurg#

@audiomania.pl  ja osobiście nie znam prawa importowego wiec jeśli bym przypadkiem kupił tak jak Ty to:

1) Skonsultowal sie z ksiegową

2) Napisałbym do swojego US pismo i skonsultował sprawe. Niezależnie ode tego jak to wygląśda wiem że każdy US ma "swoją interpretacje" przepisów. Jezeli miałbym wytyczne na piśmie wówczas w razie jakiekolwiek kontroli miałbym dokument który móglbym przedlozyć dlaczego robie tak a nie inaczej.

W sumie kwota niewielka i szkoda by było płacić kary za niedopełnienie czegoś.

oznacz moderatorów

DrapexPL
#12 Orędownik#

To, że ktoś na dokumencie napisze "Faktura" nie oznacza, że jest to fakturą. Na "prawdziwej" fakturze, nie musi być nawet słowa "Faktura"... To, co przesłał sprzedawca na chwilę obecną nadaje się do kosza. Bez ponoszenia dodatkowych wydatków nic nie zdziałasz - ale to wina sprzedającego.

Fakt, że sprzedawca napisał w ofercie faktura bez vat, nie oznacza, że może przesłać Tobie takie coś i myśleć, że sprawa załatwiona. Faktura bez vat oznacza wystawienie pełnoprawnej faktury ze stawką ZW i zawsze musi być podany powód zwolnienia z vatu na przykład "Podstawa zwolnienia z VAT: art. 113 ust. 1 i 9 Ustawa o VAT".

 

Ps. Ktoś pisał, abyś zaksięgował to bez vat - nie rób tego. To nie jest faktura.

 

oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

 

wg przepisów coś co wygląda jak faktura jest fakturą

spytaj w swojej ksiegowości co z tym zrobić

bo ciężko jest nadążyć nad zmianami w prawie

bo wg mnie się trochę wpakowałeś - nie zaksięgować nie możesz

a jak zaksięgujesz musisz odprowadzić vat i cło

jesteś wg prawa importerem

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-zakup-z-chin-wszystko-co-warto-wiedziec

https://www.chinskiraport.pl/blog/chinska-faktura/

https://www.telepolis.pl/wiadomosci/prawo-finanse-statystyki/od-lipca-nie-unikniesz-vat-za-zakupy-z-...

 

oznacz moderatorów

AGD-SERVICE
#13 Ambasador#

@audiomania.pl - No cóż.. patrząc na nr faktury i datę wystawienia - to po prostu czysta "lipa". 

Konsultuj się ze swoim księgowym, biurem rachunkowym, a jak nie masz to z US.

oznacz moderatorów

audiomania.pl
#7 Wielbiciel#

@AGD-SERVICE masz rację. Zgodnie z linkiem przesłanym przez @RED https://www.chinskiraport.pl/blog/chinska-faktura/ faktura z Chin powinna wyglądać tak (wzór) :

faktura-handlowa-przyklad-1.png

tymczasem wygląda tak :

faktura_za_karty_pamieci.jpg

Na pierwszy rzut oka widać, że coś tu raczej nie gra 😉

Jak z tego wybrnąć ?

oznacz moderatorów

audiomania.pl
#7 Wielbiciel#

@RED  Dzięki za link https://www.telepolis.pl/wiadomosci/prawo-finanse-statystyki/od-lipca-nie-unikniesz-vat-za-zakupy-z-...

 

Wyczytałem w nim m.in.:

Zwolnienia z VAT więc już nie będzie, zamiast tego wprowadzone zostały nowe mechanizmy dotyczące przesyłek towarów o wartości do 150 euro. Stworzono dla nich różne możliwości rozliczenia VAT. 

Stąd wynika, że mój zakup o wartości 284,80 PLN podlega opodatkowaniu VAT.

 

W przypadku sprzedaży towarów o wartości do 150 euro wysyłanych z kraju trzeciego do konsumenta w UE, same platformy będą musiały naliczyć i odprowadzić VAT. Transakcja między podmiotem chińskim a pośrednikiem nie będzie opodatkowana w UE, natomiast VAT-owi będzie podlegać dostawa między platformą i konsumentem.

Powstaje zatem pytanie, jak nowe przepisy odnoszą się do Allegro i czy to właśnie nie Allegro jest odpowiedzialne za naliczenie VAT ?

 

 

oznacz moderatorów

medalik_2009
#17 Koryfeusz#

@audiomania.pl 

"W przypadku sprzedaży towarów o wartości do 150 euro wysyłanych z kraju trzeciego do konsumenta w UE, "

Odkąd kupując na firmę jesteś konsumentem?

oznacz moderatorów

audiomania.pl
#7 Wielbiciel#

@medalik_2009 Masz rację, niej jestem konsumentem w rozumieniu polskiego prawa handlowego.

Miałem raczej na myśli to, że przecież u podstaw nowych przepisów, które w Polsce weszły 1 lipca, było uszczelnienie opodatkowania handlu e-commerce pomiędzy krajami trzecimi, a Unią Europejską, niezależnie kto jest odbiorcą. Pytanie czy ktoś się wgryzał może, jak te nowe przepisy odnoszą się do zakupu z Chin przez platformę Allegro na firmę ?

oznacz moderatorów