anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Faktura imienna

Client:35598479
#1 Nowicjusz#

Przy zakupie zaznaczyłam ze proszę o fakturę , dane były na osobę fizyczna. Chciałam rozliczyć zakup z fundacja do której należy dziecko. Otrzymałam paragon imienny. Nie znam sie na przepisach i wiedziałam ze kiedyś już wysyłałam podobna formę dokumenty. Teraz pojawił sie problem bo kwota przekracza 450 zł i fundacja prosi o fakturę VAT. Sprzedający uważa ze nie ma możliwości mi pomoc. Zakup był w maju jest listopad. Co ja mam zrobić ? Przecież to nie mój błąd. Prosiłam wyraźnie o fakturę. Jak mam sie wyratować z tej sytuacji. 

oznacz moderatorów
12 ODPOWIEDZI 12

Client:44052296
#21 Demiurg#

@Client:35598479 a sprzedawca miał opcje, że wystawia faktury VAT?

Dane są na podopiecznego czy opiekuna?

oznacz moderatorów

Client:44052296
#21 Demiurg#

@Client:35598479 my rozliczamy się co miesiąc i fundacja jeżeli coś jest nie tak daje nam sygnał i ewentualne korekty nie są problemem wśród sprzedawców. Ale tutaj minęło sporo czasu

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

W zasadzie po takim czasie niewiele da się zrobić.

oznacz moderatorów

jomardyan
#9 Pomysłodawca#

Domagaj dalej. 

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@Client:35598479 z tego co pamiętam z ustawy to jest 3 miesiące od końca miesiąca w którym była sprzedaż na wystawienie faktury 😞 oczywiście faktura była by bez nip-u na osobę fizyczną bo nie został podany w momencie zakupu 😞

________
Κώστας
oznacz moderatorów

br.
#21 Demiurg#

@Client:35598479  Wszystko zbyt późno. Sprzedawca nie może wystawić dwóch dokumentów sprzedaży, paragonu i faktury.

Wydaje się że jest całkiem inne wyjście ale wymaga wzajemnego zaufania i zgody sprzedającego.  Zgłosić reklamację przedmiotu,  sprzedający uznaje reklamację zwraca pieniądze osobie prywatnej, następnie ten sam przedmiot (jako nowy) kupuje fundacja na fakturę VAT.  Niestety  przelewy kwot są konieczne bo są ważne numery kont  bankowych.

oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

co to jest paragon imienny?

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@RED ma to samo co faktura tylko nazywa się paragon imienny 😄

________
Κώστας
oznacz moderatorów

Agent051
#16 Inspirator#

@br. mylisz się, w niektórych przypadkach sprzedawca nawet musi wystawić dwa dokumenty sprzedaży, jeżeli posiada kasę fiskalną, a osoba fizyczna zażyczy sobie fakturę imienną to właśnie wtedy sprzedawca wystawia obydwa dokumenty sprzedaży

oznacz moderatorów

az1rael
#21 Demiurg#

@Client:35598479 jak zgłosiłaś że chcesz fakturę na osobę fizyczną a nie był podany nip twój to sorki ale błąd jest twój

oznacz moderatorów

Agent051
#16 Inspirator#

@Client:35598479 jako osoba fizyczna nie dostaniesz faktury vat, nawet na kwotę powyżej 450zł, dziwna ta fundacja, a przynajmniej księgowa w tej fundacji skoro chce od ciebie rzeczy niemożliwych. Faktura imienna zawiera dane podatkowe, włącznie ze stawkami vat ale nie można odliczyć od niej vat-u, czyli spokojnie wystarczy paragon imienny, ma taką samą „moc” podatkową jak faktura imienna

oznacz moderatorów

maxr01
#17 Koryfeusz#

A jaki jest problem z wystawieniem FV na osobę fizyczną / prywatnie?

Przecież takiego problemu nie ma. Puszcza się paragon przez drukarkę fiskalną, a do paragonu drukuje się FV niefiskalną. I sprawa załatwiona. Przez lata tak drukowałem nawet FV na firmy, dopóki przepisy się nie zmieniły. Potem biuro rachunkowe zaczęło mieć więcej roboty, więc i stawki kilkukrotnie dźwignęli - wcześniej wszystko było fiskalizowane automatycznie paragonem, teraz muszą ręcznie klepać wszystkie FV do systemu.

Odnośnie faktur na osoby fizyczne - jest cały szereg instytucji, które takich faktur wymagają, imię i nazwisko, adres. Gminy, powiaty, różne refundacje, fundacje  itp. I paragony ich nie obchodzą, nie rozliczą ich. Tylko faktura. 

FV na osobę fizyczną każdy może otrzymać, to chyba normalne. Ja w tym roku zmieniałem dach w domu. Oczywiście otrzymałem na to faktury - 3 FV na łaczną kwotę ok. 80 tys. zł. 

Client:35598479 - teraz to już trochę "kicha" - przebudzenie po pół roku? Dopiero teraz zauważyłaś, że nie masz FV? Trzeba było interweniować bezpośrednio po zakupie.

Jeśli kupująca zaznaczyła opcję FV, to znaczy , że sprzedawca wystawiał FV i mogła tego żądać.

Jeśli nie wystawiał faktur, to nie powinien zaznaczać tej opcji. Tym bardziej jak kwota przekraczała 450 zł - miał obowiązek wystawić FV.

Rzadko to doradzam - ale jak możesz, to załóż dyskusję, napisz, że prosiłaś o FV a otrzymałaś paragon. Poproś w niej pracownika Allegro o pomoc. Możesz też w tej sprawie napisać do Allegro i poprosić o pomoc - nawet chyba mogą otworzą dyskusję w Twoim imieniu.

Sprzedawca może też wykazać jakieś dobre chęci - zrobić zwrot po odstąpieniu od umowy i wypisać ponownie towar na FV. To też da sie zrobić.

 

--------------------------------------------------------------------------------
Rozumiem, że są ludzie, którzy za 20 gr. będą gnać pchłę przez 20km, lecz nie potrafię ich zrozumieć.
oznacz moderatorów