anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Jak działa wyszukiwarka Allegro?

casa-mia-pl
#8 Zapaleniec#

Osobiście zaobserwowaliśmy że serwis Allegro znów nieudolnie bawi się z wyszukiwarką - prosty przykład, do wpisania w wyszukiwarkę Allegro:  WAZA

Jako wyniki wyświetlają się cuda, a nie wazy.

Pozdrawiam

oznacz moderatorów
29 ODPOWIEDZI 29

AnnaG-Antyki
#17 Koryfeusz#

Waza - Niska cena na Allegro.pl

Kilka waz wyszukało ale najwięcej to węży ogrodowych, może trzeba wpisać wąż ogrodowy żeby wazę znaleźć??? @w_kiwi @ko_alka @la_nika @nat_not @_HolaOla_  Screenshot_1.png

oznacz moderatorów

Client:112604949
#10 Popularyzator#

@AnnaG-Antyki Raczej, gdy wpiszesz "wąż ogrodowy" to nie znajdziesz wazy. To działa na takiej zasadzie, że biorą w wyszukiwarce pod uwagę "waz" oraz wszelkie kombinacje znaków językowych ążćń itd. Niestety tutaj wychodzi, jak to jest kiepsko napisane. Porządna wyszukiwarka po wpisaniu "waza" ignorowałaby "wąż" (albo by wrzuciła gdzieś w odmęty na sam koniec) nawet jeżeli zawiera po przemianie na alfabet łaciński 3/4 frazy. W pierwszej kolejności szukasz "waza" a nie "waz". Tego tu nie powinno być.

No ale tak to jest, jak się na pałę używa ElasticSearch.

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@AnnaG-Antyki co za różnica Waza czy Wąż tak działa allegro i co się dziwicie, ale zastanawia mnie jedno czy to nie celowe działania pracowników ( strajki, walka z pracodawcą ) więc taki włoski strajk 😄

________
Κώστας
oznacz moderatorów

Client:112604949
#10 Popularyzator#

@kostas11 Pobawiłem się tym i rozumiem jak to działa. Wyszukuje wszystko, co mu pasuje. Potem z tych wyników wyrzuca na wierzch te promowane. A że jest tyle promowanych wężów no to masz babo placek. W efekcie wyszukiwanie to jeden wielki syf. Gratuluję, Allegro. Wasz system promowania jest bezwartościowy. XD

oznacz moderatorów

az1rael
#21 Demiurg#

@kostas11 mhm a wiesz że coś w tym jest z logiki to może w oneboxie też strajkuja że 10baboli dziennie z wpisami na forum. No przynajmniej na moderatorkach allegro nie oszczedza

oznacz moderatorów

Client:112604949
#10 Popularyzator#

@AnnaG-Antyki Polecam zajrzeć na 58 stronę. Okazuje się, że niepromowane oferty wyszukuje normalnie. Ale trzeba się przebić przez 57 stron węży ogrodowych, linii kroplujących i zraszaczy XD

oznacz moderatorów

AnnaG-Antyki
#17 Koryfeusz#

Heh to teraz wszyscy którzy promują węże powinni poprosić o zwrot kosztów. Jeśli chodzi o kategorie w których się trzeba przebijać to na drugiej przeglądarce pomocnika mam. Same znikają i tylko przewinąć co kilka stron aż się trafi na dobre. Trochę to jeszcze nie dopracowane ale i tak pomaga...

oznacz moderatorów

la_nika
Moderatorka
Moderatorka

@AnnaG-Antyki aby mieć precyzyjne wyniki warto z podpowiedzi wybrać kategorie. Czyli w tym przypadku "Dom i ogród > Zastawa stołowa".  

la_nika_0-1690534558631.png

I wówczas mamy wazy:

la_nika_1-1690534613909.png

   Monika
   Moderatorka


   _____________
   Podziel się z nami swoją opinią o Allegro Gadane i wypełnij ankietę.
   
oznacz moderatorów

AnnaG-Antyki
#17 Koryfeusz#

No coś Ty. Dawniej działało, teraz nie, błąd wasz. Poważnie uważasz, że statystyczny klient będzie wybierał kategorie? Nie mówiąc o drobnym szczególe czyli nawet gdyby mu się chciało to wybór kategorii  pewnie wyciął by z wyników trochę ciekawych produktów... Naprawcie w końcu co pochrzaniliście, bo wypieranie się tego jest jedynie żenujące.... A ja kolejny rok pewnie zakupy szkolne będę musiała stacjonarnie robić...

oznacz moderatorów

drekenzes
#16 Inspirator#

@la_nika Szczerze, ile osób zrobi rozszerzone wyszukiwanie? Bo świetny przykład jest tutaj na forum, gdy co 2 minuty zakładany jest nowy temat z pytaniem o Allegro Family....A raz była cała pierwsza strona z pytaniami o Allegro family, nie trzeba było nawet szukać, a ludzie i tak zakładali nowe tematy. I oczekujesz że klienci Allegro klikną w kategorię? Nie nie klikną, będą mieli to głęboko gdzieś.

_________________________________________________________
1.07.2024____Allegro ---> Kolekcje...RIP...
oznacz moderatorów

la_nika
Moderatorka
Moderatorka

@drekenzes zespół, który zajmuje się wyszukiwaniem ofert, robi na ten temat badania i analizy, a wprowadzane zmiany są nimi poparte. Dodam, że kupujący nie musi nic dodatkowo klikać, podpowiedź o kategorii pojawia się od razu jako pierwsza, tak jak pokazałam na zrzucie. Rozumiem Wasze uwagi, mogę jedynie przekazać ten wątek do osób odpowiedzialnych za te zmiany, natomiast zapewniam, że są wprowadzane na podstawie wyników testów, i analiz. 

   Monika
   Moderatorka


   _____________
   Podziel się z nami swoją opinią o Allegro Gadane i wypełnij ankietę.
   
oznacz moderatorów

az1rael
#21 Demiurg#

@la_nika tylko tu nie ma co analizować jak klient szuka waza to wpisując słowo waza powinien dostać wszystkie tytuły ofert ze słowem waza a dostaje 20 str węży ogrodowych i gdzieś na końcu oferty waz, musi być prostota. Dla przykładu jak to samo wpiszę w google waza allegro to już dostanę same wyniki wyszukiwania waz czyli coś wam się system rypnął

oznacz moderatorów

_Likos_
#21 Demiurg#

@AnnaG-Antyki , @az1rael  ja myśle że to wcale nie jest błąd, W tym przypadku akurat zgadzam sie z allegro  . Wyszukiwarka tak dziala ponieważ analitycy allegro wyłapali jak często ludzie popełniają literówki . A jest tego spory odsetek i jak wiecie sam sie do nich zaliczam .

Mam porównanie i kiedy szukam danej aukcji ze swoich ofert na stronie allegro - nawet jeśłi popełnie literówke system ofert znajduje bez problemów. Natomiast kiedy szukam tego samego przedmiotu w precyzyjnej wyszukiwarce poczty gmail - wszystko musi byc idealnie co do znaczka. 

I wiecie co ? łatwiej i szybciej mi sie szuka na allegro niż na gmailu

Obstawiam że ktoś sie temu przyjrzał i zauważył że zarówno kupujący jaki często sprzedający wystawiający aukcje popełniają drobne literówki. Dzieki wyszukiwarce działającej tak jak obecnie drobne błędy typu brak polskich znaków, pominięcie czy zamiana liter nie są brane pod uwage ergo wyskakuje wiecej ofert -> zwiększa sie sprzedaż. 

A wyszukiwnia rzeczywiście jak @la_nika wspominała można zawęzić do danej kategorii

oznacz moderatorów

az1rael
#21 Demiurg#

@_Likos_ tylko dlaczego jak szczele literowke w google z dopiskiem allegro to tez mam precyzyjnie wyszukane?

oznacz moderatorów

_Likos_
#21 Demiurg#

@az1rael  pewnie inne parametry. Przed chwilką w google wpisałem słowo "waz" i także znalazło mi węże. To samo słowo wpisane w wyszukiwarke gmaila - nie znajduje mi żadnych maili. Mimo że tam także są maile ze słowem wąż.

Po prostu allegro jeszcze bardziej uogólniło parametry niz wyszukiwarka googla stąd też wyszukiwanie mniej precyzyjne

oznacz moderatorów

AnnaG-Antyki
#17 Koryfeusz#

Bez urazy ale gotowych formułek nam nie wklejaj. Masz prosty przykład. Można??? A można. Tylko czemu może tylko google. Może trzeba lepiej programistom płacić i robić mniej a za to lepszych zmian.... Ja szczerze mam w poszanowaniu tego typu formułki odpowiedzi, nawet nie sądzę żebyś sama wierzyła w to co Ci wklejać każą.... Kiedyś allegro szukało tak samo dobrze jak google. Teraz wyszukiwarka to szmelc i żadna ilość wciskanego kitu nie sprawi że użytkownicy zmienią zdanie.Screenshot_9.pngScreenshot_2.png

oznacz moderatorów

drekenzes
#16 Inspirator#

@ulaire Wyniki analiz zależą głównie od tego, który dział Allegro je zleca, oraz jaki był cel tych analiz. Po prostu będą inaczej formułowane pytania do baz, oraz korelacje danych będą różne. Jak widać, badania rozmijają się kompletnie z rzeczywistością. A czy otrzymane wyniki wyszukiwania... węże zamiast wazy... no raczej świadome. Allegro zarobi na tych klientach, którzy po prostu klikną w trzy pierwsze aukcje. A im więcej klient bezsensownie poklika, tym większy przychód z adsów. A co widzi Sprzedawca? Pełno odwiedzających jego aukcje, ale jakoś tej sprzedaży nie ma (oj takie spostrzeżenia też już tutaj padły)...  Pewnie ludzie nie mają pieniędzy, albo wakacje, to może dorzucę jeszcze trochę reklam... 

_________________________________________________________
1.07.2024____Allegro ---> Kolekcje...RIP...
oznacz moderatorów

AnnaG-Antyki
#17 Koryfeusz#

Jest jeszcze jeden szczegół. Kto próbował ocenić jakąś wiadomość od allegro to wie, że do ocen można przejść tylko klikając na 10. Na każdej niższej cyfrze nie ma odnośnika. Ciekawe ile osób klikając na niższą ocenę uznaje, że to nie działa i rezygnuje nie wiedząc, że trzeba kliknąć na 10 i dopiero potem wybraną ocenę? To sztuczne zawyżanie wyników.

oznacz moderatorów

biosorcerer
#15 Entuzjasta#

@la_nika - teraz już wszystko jasne - przecież statystycznie 99,9% WASZYCH analityków nie odróżnia wazy od węża 🤣

oznacz moderatorów