anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Jak ochronic sie przed oszustwem przy sprzedazy?

BOOGYMAN888
#7 Wielbiciel#

Czytalem podobny temat od sprzedajacego kroty rurki dostal zamiast iPhone, ale tam nie ma odpowiedzi na moje pytanie.

Moje pytanie dotyczy odwrotnej strony tej samej sytuacji.

Naprzyklad jezeli przy sprzedazy telefonu ja go zapakuje i wysle a (nieuczciwy)kupujacy powie ze ja wyslalem wafelki zamiast telefonu.

To bedzie wygladalo jako slowo przeciwko slowu. 

Jak ja moge udowodnic przed Allegro ze ja ten telefon wyslalem i nie miec problemow rodzaju "oddajmipieniedzyzlogzieju"?

Pozdrawiam.

oznacz moderatorów
7 ODPOWIEDZI 7

mdrogeria
#21 Demiurg#

odbiór osobisty

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

Najlepiej dobrze wystawić ofertę, udokumentować przed wysłaniem, a sprzedający prywatny odpowiada za przesyłkę do chwili jej nadania, kupujący powinien w sytuacji jak otrzyma przesyłkę uszkodzoną zgłosić do przewoźnika i sporządzić protokół szkody, zawsze są "wyjątkowe" sytuacje ale nie są to nagminne więc spokojnie, najważniejsze że oferta była dokładnie opisana.

oznacz moderatorów

AnnaG-Antyki
#17 Koryfeusz#

W dzisiejszych czasach mówisz, ze zgłosisz wyłudzenie. Jak nie odpuści to je zgłaszasz. Nowe telefony bez problemu policja namierzy.  Tylko sobie numery spisz.

oznacz moderatorów

az1rael
#21 Demiurg#

@BOOGYMAN888 są różne sposoby i to wiele. Przykładowo możesz nagrać pakowanie tj jednym ciągiem filmik że telefon działa plus wpakowanie go do pudełka, zafoliowanie / zaklejenie etc i umieszczenie na pudełeczku małego charakterystycznego śladu np nalepki/kawałka kolorowej taśmy etc na tyle niewinnie wyglądającego by nie rzucał się kupującemu w oczy a byś wiedział że na zdjęciach potem to jest twoje pudełko/paczka, może być markeren jakieś oznaczenie etc byleby na filmiku było jak oznaczasz. Następnie drugi filmik że wkłądasz tą charakterystyczną paczkę do paczkomatu żeby było oznaczenie widać. Jak wygląda sprawa jeśli kupujący chce cię oszukać. Prosisz o zdjęcia paczki i zawartości zobaczysz że to nie twoja paczka piszesz że zgłaszasz art 286 kk oszustwo na policji i tam zanosisz dowody w postaci swoich nagrań plus jego zdjęć zgłaszasz że kupujący próbuje doprowadzić cię do niekorzystnego roporządzenia mieniem i oszukać że nie dostał zamówionej rzeczy. Oczywiście w przypadku tel najważniejsze są pudełki a właściwie onaczenia na pudełku i nr imei sobie spisz, jak kupujący jest głupi to po włączeniu tel i nr imei można go namierzyć  z trafieniem do 2m jak jest w obszarze widzenia 3 btsów, wystarczy podać policji nr imei telefonu. Można też udać sie do punktu nadawania np inpost zapytać czy jest tam kamera i ile przetrzymują nagrania i spakowac w punkcie nadania pod okiem kamerki tak samo w paczkomacie są kamerki i można zrobić taki sam myk (w paczkomacie nagrania trzymają chyba 2 tygodnie) w przypadku problemu masz w 1 przypadku świadka w postaci pracownika w 2 wystąpisz o zabezpieczenie nagrania lub poinformujesz policję i policja zabezpieczy tylko trzeba zgłaszać to szybko. Potem sprawa krótka 1 policja odwiedzi kupującego i znajdzie telefon i ma sprawę karną z art 286kk w zależności od tego ile kosztował telefon tj czy powyżej 2tys zł to grozi mu albo grzywna do 5k albo 2 do 8 lat pozbawienia wolności. Druga rzecz za używanie określeń złodziej/oszust po sfinalizowaniu oskarżenia kupującego o oszustwo nalezy wystąpić z pozwem z art 212 kk pomówienie / oszczertwo że cię zniesławił dowody na oszustwo już będą i dowalić mu w sądzie odszkodowanie najlepiej na poczet schroniska dla zwierząt parę tysi sąd chętnie przyklepie albo prace społeczne, plus dostanie koszty sądowe podsumowując do 5 do 10k dostanie w zad za grzywnę / koszty sądowe / zadośćuczynienie, sprawa nie trwa latami bo to z kodeksu karnego idzie więc szybko poleci jak tylko znajdą telefon i gość jeszcze może posiedzieć a na pewno ma spaprane cw bo karany do roboty gdzie wymagane jest zaświadczenie o niekaralności nie dostanie się a za zatajenie mogą go z miejsca wywalić jak będzie składał cw

oznacz moderatorów

BOOGYMAN888
#7 Wielbiciel#

O WAU. Dziekuje za taka ilosc info.

Widze ze temat chyba byl przerobiony po waszej stronie.

Pozdrawiam.

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

@BOOGYMAN888 Trochę oddal się od tych wszystkich wywodów co napisane, spokojnie wielu sprzedaje, najważniejsze jest rzetelne opisanie oferty.

oznacz moderatorów

kolekcjoner608
#21 Demiurg#

@LEW433 Samo dokładne opisanie oferty nic Ci nie da jak trafisz na pseudo kupującego i lepiej się dobrze zabezpieczyć na taką ewentualność. Po obu stronach trafiają się amatorzy łatwego zarobku .

oznacz moderatorów