anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Kupiłam telefon, który został skonfiskowany przez policję, co robić?

kanisterek
#7 Wielbiciel#

Dzień dobry,

14.02.2023r. kupiłam na allegro telefon. Dnia 12.06.2023r. został mi on odebrany przez policję jako rzecz jasna KRADZIONY. telefon użytkowałam niespełna 4 miesiące. Co powinnam w tej sytuacji zrobić? Pisać do sprzedającego z żądaniem zwrotu całości poniesionych przezemnie kosztów? Pisać do allegro? Jak to wygląda? Czy pok to fikcja? Bo to są jakieś żarty.....4 miesiące. Telefon kupiłam legalnie, na allegro od 14 lat...kochani. co powinnam zrobić bo się dosłownie załamałam.

oznacz moderatorów
14 ODPOWIEDZI 14

kostas11
#21 Demiurg#

@kanisterek złożyć reklamację sprzedawcy !!!  odpowiada do 2 lat !!! wada prawna odstąpić od umowy i żądać zwrotu kasy lub nowego telefonu 🙂

A na przyszłość sprawdzać u operatorów przed zakupem !!!

https://www.play.pl/nowy/uslugi/sprawdz-wlasciciela-telefonu-imei

https://www.plus.pl/formularze/formularz-imei

https://www.orange.pl/zobacz/weryfikacja-imei

https://www.t-mobile.pl/c/sprawdzenie-imei

________
Κώστας
oznacz moderatorów

komis-bell
#21 Demiurg#

@kostas11 U operatorów nie sprawdzisz czy kradziony. Kupując z drugiej ręki tak się niestety czasem trafia - nie ma na to rady bo nie ma jak tego sprawdzić. Sam miałem w tm roku jedną konfiskatę u siebie na punkcie... takie ryzyko zawodowe 😞

@kanisterek Otwórz dyskusję, załącz protokół zatrzymania rzeczy i żądaj pełnego zwrotu środków.

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@komis-bell fakt pomyślałem o ratach i blokadzie 🙂

________
Κώστας
oznacz moderatorów

komis-bell
#21 Demiurg#

@kostas11 Przed zakupem od klienta sprawdzam IMEI gdzie tylko się da i o ile blokady ratalne sprawdzić jest łatwo i prosto to ogólnodostępne bazy danych kradzionych telefonów zawierają tylko bardzo mały % urządzeń.

oznacz moderatorów

marek2802
#8 Zapaleniec#

Zgłoś sprawę do sprzedającego, przesyłając mu dokumenty z policji, prokuratury, oraz pismo odstapienia od umowy. Jezeli sprzedawca nie zaakceptuje Twojego odstapienia od umowy to popros Allegro o pomoc.

Mam ten sam problem, sprzedawca odmowił wypłaty i czekam na informacje od Allegro. Co to za model telefonu kupilas i od jakiego sprzedawcy?

oznacz moderatorów

komis-bell
#21 Demiurg#

@marek2802 Kupiłeś od firmy? Czemu odmówił zwrotu kosztów?

oznacz moderatorów

marek2802
#8 Zapaleniec#

Uzasadnił to tak: kupiłem jako przedsiębiorca na fakturę i w tym przypadku rekojmia nie obowiazuje, swojej winy w tym przypadku nie widzi, oraz ze po wyjasnieniu sprawy przez sad telefon zostanie mi zwrocony.

Nie zgodzilem sie tymi argumentami, ponieważ sprzedawca zataił pochodzenie telefonu iz pochodzi z przestępstwa, oraz posiadał wade prawna.

oznacz moderatorów

komis-bell
#21 Demiurg#

@marek2802 Dla Ciebie jako 'nie konsumenta' faktycznie sytuacja może się tu nieco skomplikować ale ekspertem nie jestem więc nic konkretnego nie podpowiem.
Na Twoim miejscu udałbym się po poradę do jakiegoś radcy prawnego.

Co do zatajenia wady prawnej to tak nie do końca - jeśli odkupił go od kogoś na podstawie jakiejś umowy itp. to nie ma jak mowy o celowym zatajeniu takiej wady. Wiem to z doświadczenia bo sam skupuję i sprzedaję telefony.

oznacz moderatorów

marek2802
#8 Zapaleniec#

Prawo jest po mojej stronie, radca prawny również, bo juz u niego byłem.

oznacz moderatorów

komis-bell
#21 Demiurg#

Też jestem tego zdania. Ciekawe co na to Allegro…

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

@marek2802 Poczekaj na wypowiedzenie się pomocy Allegro, piszą że gwarantują bezpieczne zakupy, niech się wykażą, Reszta to już i tak masz sprawę na Policji więc tam możesz zgłosić jako poszkodowany.

oznacz moderatorów

pecela
#16 Inspirator#

Uderzać do sprzedawcy z tytułu rękojmi za wady prawne produktu. Trwa ona dwa lata licząc od dnia uzyskania informacji o wadzie (czyli w twoim przypadku od 12-06-2023).

Co do wyłączenia rękojmi za wady, to tyczy się to wad fizycznych i obowiązuje w transakcjach b2b i c2c. Tutaj należy też uwzględnić przedsiębiorcę na prawach konsumenckich, gdzie obowiązuje ustawa konsumencka.

Ps. Wyłączenie rękojmi za wady prawne jest możliwe, ale kupujący musi być o tym poinformowany najpóźniej w momencie zakupu (aby mógł się jeszcze wycofać).

Ps2. Firma na którą kupowałeś telefon to spółka czy jdg i czy masz w pkd handel art. telekomunikacyjnymi, usługi telekomunikacyjne (to wymaga wpisu w marcie) lub branże związane z telefonami lub telekomunikacją 

oznacz moderatorów

az1rael
#21 Demiurg#

Wtedy moga przyklepać paserstwo bierne czy jakos tak jak się uprą

oznacz moderatorów

az1rael
#21 Demiurg#

Otworzyc deskusje 

Óświadczyć w dyskusji że umowa kupna sprzedaży na odległość jest nieważna ponieważ towar miał ukrytą wadę prawną- kradziny i chcesz zwrotu gotówki. Po 14dniach wystąpić z wnioskiem o allegro protect a od policji mieć podkładkę dla konsultanta allegro okwit o zajęciu telefonu 

oznacz moderatorów