anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Nieświadomie kupiłem telefon pochodzący z przestępstwa, co teraz zrobić?

MAMY ROZWIĄZANIE!
lsd0
#7 Wielbiciel#

Dzień dobry,

Mam pewien problem - w dniu 19.02.2022r. zostałem wezwany na komisariat Policji. Okazało się, że telefon Samsung S20 (9146227481 chyba numer aukcji), który kupiłem 14.05.2020 przez Allegro pochodzi z przestępstwa. Telefon został zarekwirowany. Posiadam postanowienie od prokuratury oraz pokwitowanie odebrania telefonu. Zaczynamy z żoną mieć obawy czy zaraz nie przyjdzie Policja i nie zabierze nam telewizora, odkurzacza, laptopa itd. Sporo przedmiotów kupujemy na Allegro od wielu lat, ale nigdy jeszcze się coś takiego nie zdarzyło. Kwota którą zapłaciłem w dniu zakupu telefonu to 3699 zł. Mają Państwo jakieś doświadczenie czy można odzyskać stracone pieniądze?

oznacz moderatorów
13 ODPOWIEDZI 13
kostas11
#21 Demiurg#

@lsd0 napisz do allegro może wypłacą z POK a potem ściągną ze sprzedawcy, pewnie wzięty na raty lub z kradzieży 😞 lub możesz sądownie ściągać od sprzedawcy 🙂

https://allegro.pl/pomoc/kontakt?kategoria=6464910c-6c94-4a98-8205-c92e3ce82158

Były przypadki że za takie coś wypłacali nawet po czasie przewidzianym na wypłatę 🙂

________
Κώστας
oznacz moderatorów
LEW433
#21 Demiurg#

@lsd0 Wszystko kupujesz tak, od prywatnych? Napisz tu, zobacz czy masz możliwość wypełnienia wniosku:https://allegro.pl/program-ochrony-kupujacych/index  jeżeli nie masz to zacznij od otwarcia dyskusji:https://allegro.pl/dyskusje/nowa?source=LOKALNIE  po 14 dniach jak sprzedający nie odda ci kasy, zamkniesz jako nierozwiązana i wtedy z pewnością da się złożyć ten wniosek. Allegro gwarantuje bezpieczne zakupy.

oznacz moderatorów
kostas11
#21 Demiurg#

@LEW433 kupiłem 14.05.2020 r.  tu już nic systemowego nie działa 😄

________
Κώστας
oznacz moderatorów
LEW433
#21 Demiurg#

Ok. uciekło, spojrzałem na pierwszą datę.😔

oznacz moderatorów
la_nika
Moderatorka
Moderatorka

@lsd0 bardzo mi przykro, że znalazłeś się w takiej sytuacji. Dowiem się jak możemy pomóc Ci w tej sprawie, bardzo proszę poczekaj na naszą wiadomość. 

   Monika
   Moderatorka


   _____________
   Podziel się z nami swoją opinią o Allegro Gadane i wypełnij ankietę.
   
oznacz moderatorów
la_nika
Moderatorka
Moderatorka

@lsd0 wracam z odpowiedzią 🙂 Bardzo proszę napisz do nas korzystając z tego formularza. W wiadomości załącz potwierdzenie, które otrzymałeś od policji. Nie pozostawimy Cię bez pomocy! 

   Monika
   Moderatorka


   _____________
   Podziel się z nami swoją opinią o Allegro Gadane i wypełnij ankietę.
   
oznacz moderatorów
lsd0
#7 Wielbiciel#

Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi oraz za pomoc. Dobrze że jest jakaś nadzieja 😀

Biorę się za skanowanie dokumentów.

Życzę udanego wieczoru

oznacz moderatorów
Kasiulki2
#17 Koryfeusz#

@lsd0 

Jako że policja ma nieprzyjemny zwyczaj (nie zawsze) utożsamiania telefonu z jego zawartością, pozwolę sobie zauważyć, że nie mogą Ci odmówić prawa do skopiowania Twoich danych nawet po zajęciu aparatu. Jeśli w pamięci telefonu znajdują się dane wrażliwe lub przynajmniej osobiste, powinni Ci pozwolić na ich skasowanie - jedno i drugie pod nadzorem, rzecz jasna.

Oczywiście może być i tak, że zostałeś poproszony o wyczyszczenie pamięci przed dostarczeniem telefonu na komisariat. Wtedy chylę czoła😊

oznacz moderatorów
lsd0
#7 Wielbiciel#

Policja przyszła nam przeszukać  mieszkanie  (w dniu kiedy zostawili wezwanie na komendę) - trzech funkcjonariuszy.  Przebywaliśmy w tym czasie na izolacji domowej i tylko dlatego nie doszło do przeszukania. Policjant zapytał tylko o telefon Samsung Galaxy S20 i zostawił wezwanie. Wiedziałem że idąc na komendę muszę usunąć dane z telefonu, bo coś jest z nim nie tak ... 

oznacz moderatorów
Kasiulki2
#17 Koryfeusz#

@lsd0 

 No to luz😊

To nie było przeszukanie. Przyszli tylko doręczyć wezwanie, albo zmienili zdanie w trakcie (wolno im). W razie przeszukania policja wyszłaby albo z telefonem, albo z Tobą, albo z jednym i drugim.

Takie rzeczy zdarzają się bardzo, bardzo rzadko, więc nie ma strachu. Tym bardziej, że zapłaciłeś za telefon kosmiczną kasę, dlatego nawet nieumyślnego paserstwa nie można Ci zarzucić.

Allegro najprawdopodobniej odda Ci pieniądze. A w razie wezwania na przesłuchanie w charakterze świadka na drugim końcu kraju pamiętaj, że można wnioskować o przesłuchanie w miejscu zamieszkania i sądy z reguły się przychylają do takich próśb.

Jeśli w ogóle ktoś Cię będzie chciał przesłuchiwać w procesie...

oznacz moderatorów
lsd0
#7 Wielbiciel#

Dzięki za szczegółowe informacje, ale stres z tym związany był ... Tylko najgorsze jest że używam 2 kart w komórce - praca i prv. Zostałem bez telefonu, którego potrzebuje do pracy. Nie mam doświadczenia w podobnych sytuacjach, bo nigdy nie miałem nawet podobnej sytuacji. Zawsze kupuję i kupiona rzecz jest umieszczona w paczkomacie lub dostarcza ją kurier.  

Tak sprawa jest prowadzona przez prokuraturę na drugim końcu Polski. 

Zawsze gdzieś tam z tyłu głowy będzie się pamiętało, że zawsze jak się cos kupi to nie znamy pochodzenia produktu ani skąd sprzedawca ma ten towar. 

Wysłałem potrzebne informację do Allegro zobaczymy co odpowiedzą

Pozdrawiam 

oznacz moderatorów
RED
#21 Demiurg#

chciałeś tanio to masz tanio

używasz telefonu z pokątnego źródła to Twój problem

policja chce sprawdzić czy jesteś paserem

na przesłuchanie weź adwokata, który dopilnuje by wszystko było w porządku

oznacz moderatorów
A3dam
#19 Nestor#

@lsd0 
Możesz jeszcze pomóc innym (a być może i sobie przy kolejnych zakupach) podając pewne szczegóły na temat zakupu tego telefonu, np.:

- nowy czy używany ?

jeżeli nowy: 
- zakup od osoby prywatnej czy od firmy ?

jeżeli zakup od firmy:
- dokument zakupu (faktura/paragon) z pełnym VAT: 23% czy bez VAT ( np. "Vat marża", etc.)

W przypadku gdyby odpowiedzi ułożyły się np. wg schematu:
nowy, od firmy, VAT marża
- co samo w sobie już jest podejrzane (bo "VAT marża" może być stosowana tylko dla produktów używanych) - byłaby to jakaś wskazówka do logicznych rozważań.

 

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów