anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

nieodebrana paczka z paczkomatu

ZBORRO85
#8 Zapaleniec#

Nieodebrałem paczki z paczkomatu (moja wina- nie było mnie przez 4 dni w domu) i sprzedający napisał mi wiadomość żebym odstąpił od umowy przez formularz na allegro , ponieważ nie ma możliwości wysłania kolejny raz zakupionego przeze mnie przedmiotu. I tu moje pytanie: czy jest to zgodne z prawem? Nie chce odstępować od umowy. Oczywiście mogę zapłacić za ponowna wysyłkę, żeby nie był stratny za moje zaniedbanie , ale czy faktycznie może być tak, że kupujący nie zgodzi się na ponowne wysłanie zakupionego i opłaconego towaru?

oznacz moderatorów
10 ODPOWIEDZI 10

xyz96
#21 Demiurg#

@ZBORRO85 Nie masz obowiązku odstępować od umowy. Jeśli tego nie zrobisz, przedmiot wciąż należy do Ciebie, więc możesz się domagać kolejnej wysyłki. 

oznacz moderatorów

ZBORRO85
#8 Zapaleniec#

a jest na to jakiś przepis prawny? Żebym mógł im jasno odpisać. Już wiem czemu nie chce ponownie wyslać- przed świętami podnieśli cenę klocków, które kupiłem z 95zl na 130zl 

oznacz moderatorów

A3dam
#19 Nestor#

@ZBORRO85 
Zachęcałbym do dogadania się ze Sprzedającym co do ponownej wysyłki za uzgodnioną dopłatą na poczet kosztów ponownej wysyłki albo do zamówienia własnego kuriera, który odbierze od sprzedawcy Twoją paczkę.
"Domaganie się" ponownej wysyłki lub wszczynanie sporów ze sprzedawcą (jak radzą niektórzy) w Twojej sytuacji nie jest wskazane: uchybiłeś obowiązkowi odbioru zamówionej przesyłki, sprzedawca będzie zobowiązany zaopiekować się Twoją rzeczą - a może to zrobić na Twój koszt do czasu aż ją sam odbierzesz (albo odstąpisz od Umowy - czego robić nie chcesz).
W mojej ocenie warto podjąć próbę dogadania się zanim sprzedawca zorientuje się, że nie prosisz tylko żądasz.

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów

A3dam
#19 Nestor#

@ZBORRO85 
Podstawy prawne (które jednak nie sprzyjają Kupującemu, który uchybił obowiązkowi odbioru zamówionej przesyłki z zakupioną rzeczą) są m.in. takie:


Art. 551 kc
§ 1. Jeżeli kupujący dopuścił się zwłoki z odebraniem rzeczy sprzedanej, sprzedawca może oddać rzecz na przechowanie na koszt i niebezpieczeństwo kupującego.
§ 2. Sprzedawca może również sprzedać rzecz na rachunek kupującego, powinien jednak uprzednio wyznaczyć kupującemu dodatkowy termin do odebrania, chyba że wyznaczenie terminu nie jest możliwe albo że rzecz jest narażona na zepsucie, albo że z innych względów groziłaby szkoda.


Art. 491 kc 
§ 1. Jeżeli jedna ze stron dopuszcza się zwłoki w wykonaniu zobowiązania z umowy wzajemnej, druga strona może wyznaczyć jej odpowiedni dodatkowy termin do wykonania z zagrożeniem, iż w razie bezskutecznego upływu wyznaczonego terminu będzie uprawniona do odstąpienia od umowy. 

Dlatego w takiej sytuacji zachęcałbym do porozumienia ze Sprzedającym zamiast atakowania go otwieraniem sporów czy wysuwaniem żądań. Zaatakowany sprzedawca może będzie chciał bronić się i wówczas bez trudu odnajdzie (o ile ich jeszcze nie zna) przysługujące mu prawa.

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

@ZBORRO85 Tak, za podstawę prawną może służyć Ustawa konsumencka. 

umowa zawarta na odległość - umowę zawartą z konsumentem w ramach zorganizowanego systemu zawierania umów na odległość, bez jednoczesnej fizycznej obecności stron, z wyłącznym wykorzystaniem jednego lub większej liczby środków porozumiewania się na odległość do chwili zawarcia umowy włącznie;

https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/prawa-konsumenta-18105223/roz-1

W dalszej części przepisu wskazuje się, że od umowy może odstąpić jedynie kupujący, sprzedawca nie ma takiej możliwości. Nie może też zmuszać Cię do odstąpienia. Pamiętaj też, że odpowiadają tu inni sprzedawcy z Allegro, dlatego zachęcają Cię do uległości.

Otwórz spór; https://allegro.pl/dyskusje/nowa domagaj się wydania swojej własności i poproś tam o pomoc Allegro. 

oznacz moderatorów

br.
#21 Demiurg#

@ZBORRO85  Rozwiązanie które proponuje kupujący jest najprostsze i najtańsze.

 Sprzedający nie ma opcji dopłaty do przesyłki, owszem może wysłać ponownie jeśli kupujący ponownie zapłaci całą  kwotę.  A pierwsze zamówienie trzeba jakoś zamknąć, rozliczyć, więc opcja odstąpienia od umowy jest najprostsza.

Niby teoretycznie można zapłacić osobnym przelewem poza Allegro za dodatkową wysyłkę ale ta dodatkowa przesyłka będzie już transakcją poza Allegro. Sprzedający nie będzie miał potwierdzenia zakończenia rozpoczętej  wysyłki i obawia się że w razie reklamacji będzie na trudniejszej pozycji. Przedmiot wysłany, a sprytny kupujący może domagać się zwrotu zapłaty.

Proponuję zrobić tak jak sprzedający radzi.

 

oznacz moderatorów

ZBORRO85
#8 Zapaleniec#

@br.  sprzedający podniósł cenę o 40% i nie mam zamiaru płacic mu takiej kwoty. On odda mi to co zapłaciłem kilkanaście dni temu , a ja będę musiał zapłacić mu wygórowaną cenę ,która dał na okres świąteczny. Chodzi mi tylko o to czy mam podstawy prawne żeby upierać się przy tym , aby wysłał mi zakupiony i zapłacony przedmiot ? 

oznacz moderatorów

br.
#21 Demiurg#

@ZBORRO85  Oczywiście że masz podstawę ku temu żeby domagać sie ponownej wysyłki.  Problem w tym że  do świąt zostało mało dni, a  sprzedawca też kombinuje jak oskubać kupującego.

Otwórz Moje Zakupy, znajdź ten nieszczęsny zakup, kliknij  "Zgłoś problem z zakupem"  tam opisz problem, domagaj się ponownej wysyłki i pomocy pracownika Allegro.  Ale obawiam się że skończy  się tylko  na zwrocie zapłaconej kwoty.

Mimo to próbować warto.

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

Opłać powtórną wysyłkę i nie anuluj zakupu, towar należy do ciebie ponieważ masz opłacony, otwórz dyskusję: https://allegro.pl/dyskusje/nowa wystaw mu odpowiedni komentarz.😐

oznacz moderatorów

maxr01
#17 Koryfeusz#

Oczywicie @xyz96   ma zupełną rację.

@ZBORRO85 - pamiętaj jednak, że sprzedający poniósł koszty. W przypadku przesyłki Allegro Paczkomat - zapłacił prowizję od tej przesyłki, Allegro mu tego nie zwróci.

Jak miałeś np. przesyłkę za 8,99 zł do paczkomatu , to sprzedawca zapłacił dla All prowizję. Jak był SMART - to tez zapłacił bezzwrotną prowizję. Do tego musiał zapłacić pracownikowi za spakowanie przesyłki i za materiały do pakowania.

Oczywiście sprzedający może wygenerować kolejną etykietę za 8,99 zł. I znów zapłacić prowizję dla Allegro. Pracownik  musi dokonać "przepakowania" przesyłki, często używając nowego opakowania.Do tego dochodzi czas poświęcony na obsługę zwrotu.

ZBORRO85 - Na ile wyceniasz koszty ponownej wysyłki? Czy na kwotę 8,99 zł lub SMART za zero zł. ? Wg mnie, to koszt ponownej wysyłki powinien Cię kosztować min. 15 zł.  To są koszty sprzedającego. Myślę, że Ty też nie pracujesz za darmo i za wszelkie wykonywane czynności masz zapłatę. Za ponowną wysyłkę musisz zapłacić, ile? - sam zdecyduj, wszytko zależy od tego, jak chcesz potraktować sprzedającego - na Allegro to kupujący są tą "mocniejszą stroną"  , a nie sprzedający , jak to  przedstawia prawo.

 

--------------------------------------------------------------------------------
Rozumiem, że są ludzie, którzy za 20 gr. będą gnać pchłę przez 20km, lecz nie potrafię ich zrozumieć.
oznacz moderatorów