anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Zgłoszenie na policję

MAMY ROZWIĄZANIE!
diatru
#7 Wielbiciel#

Dzien dobry, 

Jestem na Allegro od ponad 17 lat ale po raz pierwszy znalazlam sie w sytuacji, gdzie po otworzeniu Dyskusji ze Sprzedajacym, Allegro proponuje zgloszenie sprawy do Programu Ochrony Kupujacych aby wnioskowac o zwrot kosztow zakupionego przedmiotu. Aby wniosek byl rozpatrzony nalezy zlozyc na Policje Zawiadomienie o popelnieniu przestepstwa. I tu zaczynaja sie schody...

Pan policjant twierdzi, ze nie moze przyjac mojego zawiadomienia bez otrzymania od Allegro informacji w sprawie koncowego rozstrzygniecia sporu ze Sprzedajacym w Dyskusji. Natomiast Allegro nie przyjmuje wniosku w POK bez zlozonego zawiadomienia na policje. Napisalam email do Allegro z prosba o koncowe rozstrzygniecie, ale Allegro kompletnie pomija ten temat i prosi o zlozenie zawiadomienia na Policje. Co mam dalej zrobic? 

oznacz moderatorów
10 ODPOWIEDZI 10
RED
#21 Demiurg#
 
a czy popełniono przestępstwo?
 
bo allegro każe składać zawiadomienia z

Art. 286

§ 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

 
 
Art. 238. Fałszywe zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa
Dz.U.2019.0.1950 t.j. - Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny
Kto zawiadamia o przestępstwie, lub o przestępstwie skarbowym organ powołany do ścigania wiedząc, że przestępstwa nie popełniono,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

 

Art. 233

§ 1. Kto, składając zeznanie mające służyć za dowód w postępowaniu sądowym lub w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy, zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

 

oznacz moderatorów
_HolaOla_
Moderatorka
Moderatorka

@diatru podaj mi proszę numer Twojej sprawy. Sprawdzę to i wrócę do Ciebie z instrukcjami, co powinnaś zrobić w tej sytuacji. 

   Ola
   Moderatorka

_____________
Jeżeli czyjaś odpowiedź rozwiązała Twój problem, wybierz To jest rozwiązanie! 🙂
oznacz moderatorów
diatru
#7 Wielbiciel#

Numer wniosku POK: 879793-1582583529

Sprawa 08426962

 

Dziekuje! 

oznacz moderatorów
_HolaOla_
Moderatorka
Moderatorka

@diatru Mam dla Ciebie dobre wiadmości 🙂 Twój wniosek w ramach Programu Ochrony Kupujących został pozytywnie rozpatrzony. Wysłaliśmy już do Ciebie maila w sprawie wypłaty środków, więc sprawdź proszę swoją skrzynkę pocztową. 

   Ola
   Moderatorka

_____________
Jeżeli czyjaś odpowiedź rozwiązała Twój problem, wybierz To jest rozwiązanie! 🙂
oznacz moderatorów
diatru
#7 Wielbiciel#

Dziękuję serdecznie za pomoc. Wiedzialam ze Allegro to porzadna firma.  

oznacz moderatorów
Egosti
#7 Wielbiciel#

Też bym tak chciał 🙂

oznacz moderatorów
Toreba87
#9 Pomysłodawca#

Co zrobiłeś z zakupionym przedmiotem? Jak już dostałeś rekompensatę?

oznacz moderatorów
dawiddangvan
#7 Wielbiciel#

Mam pytanie bo mam podobna sytuacje złożyłem wniosek z pok gdyż z dyskusji nic nie wynikło ze sprzedającym i mój wniosek został odrzucony odwołałem się i dostałem odpowiedz ze mam zgłosić sprawę na policję czy to naprawdę konieczne zostałem ewidentnie uszukany przez sprzedającego i teraz co mam latać po policji składać zeznania to po co wogole ta ochrona kupujących

oznacz moderatorów
xyz96
#21 Demiurg#

@diatruPan policjant wprowadza Cię w błąd. Poproś o rozmowę z jego przełożonym, niech podadzą Ci na piśmie podstawę prawną odmowy przyjęcia zawiadomienia. Policja może wydać postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania po zgłoszeniu, ale zgłoszenie przyjąć musi.

oznacz moderatorów
Cezi_86
#9 Pomysłodawca#

Program ochrony kupujących na Allegro to odkąd pamiętam mit i chwyt reklamowy. Wiadomości wysyłają na zasadzie kopiuj/wklej i w sumie nic nie wnoszą do sprawy. Miałem nie jeden spór i nigdy mi nie pomogli. Raz tylko przyznali monety. Tak to sprawy na małe kwoty totalnie lekceważą. Chociaż na dużą kwotę jeszcze nie miał, jak jestem na allegro od ponad 15-tu lat.

Od 2018 r. jest stała kwota, niezależna od płacy minimalnej jak dawniej, odróżniająca wykroczenie (grzywna lub do 30 dni pozbawienia wolności) od przestępstwa (od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności). Jako przestępstwo kwalifikuje się także popełnienie tego samego czynu względem wielu osób w krótkich odstępach czasu. Pamiętaj tylko, aby użyć stosownego sformowania - jest różnica między przestępstwo a wykroczenie. Żeby Ci nie powiedzieli, że nie możesz zgłosić takiego przestępstwa. Policjanci w wielu przypadkach nie są zbyt ogarnięci. Powiedzą prawdę że nie można, ale nie powiedzą że mogą to przyjąć jako wykroczenie.

Widziałem w mailach informację od allegro typu "Kupujący właśnie oznaczył dyskusję jako nierozwiązaną" , ale jak mam ze dwie dyskusje ciągnące się w nieskończoność, to jeszcze nie słyszałem aby gdzieś było coś w typie końcowego rozstrzygnięcia. 😮

Poza tym, co ma zgłoszenie wykroczenia/przestępstwa do dyskusji w Allegro? Polskie prawo zaczęło się uzależniać od dyskusji w platformach sprzedaży? Idziesz zawiadomić o popełnieniu wykroczenia/przestępstwa, a nie po zwrot prowizji...

oznacz moderatorów