anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Czy inny sprzedający może za pomocą katalogu pobrać i wykorzystać moją ofertę (opisy + zdjęcia)?

CHECINIAKI
#15 Entuzjasta#

Zdjęcia i opisy są z mojej aukcji. Czy to jest OK, że ktoś mi wszystko ściągnął z katalogu Allegro, opisy i zdjęcia i wystawił jako swoją z niższą ceną:

TO aukcja konkurencji:

https://allegro.pl/oferta/plyn-w5-1l-mycie-szyb-i-luster-14915302547

 

A to moja: 

https://allegro.pl/oferta/1x-w5-plyn-do-mycia-szyb-luster-okien-klasyczny-1l-14779905273?fromVariant...

 

 

oznacz moderatorów
29 ODPOWIEDZI 29

kostas11
#21 Demiurg#

@CHECINIAKI masz w katalogu i zgodnie z regulaminem ( nie koniecznie prawem ) oddałaś prawa do zdjęć opisów platformie do dowolnego wykorzystania 😞

5.5.

Od momentu opublikowania Oferty, Sprzedający jest związany jej treścią. Sprzedający może dokonać zmian treści Oferty do czasu złożenia pierwszej oferty przez Licytanta. W przypadku Oferty z opcją Kup Teraz, Sprzedający nie może dokonać skutecznej zmiany jej treści wobec Kupujących, z którymi zawarł umowę sprzedaży w ramach Oferty. Zakazane jest dokonywanie zmian przez Sprzedającego treści Oferty, które stanowią zmianę oferowanego Towaru bądź jego właściwości. Użytkownik z chwilą wprowadzenia do Oferty treści stanowiących przedmiot ochrony prawa autorskiego, w szczególności znaków, logotypów, wizerunku, opisu oraz zdjęć („Treść”), zezwala Spółce na nieodpłatne, niewyłączne, nieograniczone czasowo i terytorialnie korzystanie z tych Treści w następującym zakresie:

a. utrwalania i zwielokrotniania wszelkimi technikami, w tym także przez dokonywanie zapisu oraz kopii na wszelkiego rodzaju nośnikach papierowych, elektronicznych, magnetycznych bądź optycznych;

b. rozpowszechniania za pośrednictwem sieci telekomunikacyjnych (w tym internet i sieci GSM) w jakikolwiek sposób i przy użyciu jakiejkolwiek technologii, w szczególności poprzez: rozpowszechnianie w taki sposób, aby każdy mógł mieć dostęp do Treści w miejscu i czasie przez siebie wybranym oraz inne sposoby eksploatacji w sieciach telekomunikacyjnych bez względu na możliwe do zastosowania sposoby ograniczania dostępu; publiczne wyświetlenie oraz odtworzenie, w tym również poprzez mechanizmy automatycznego odtwarzania Treści na stronach internetowych;

c. publicznego wykonania, wystawiania, wyświetlania, odtwarzania oraz nadawania i reemisji;

d. użyczania i wprowadzania do obrotu.

Zgoda Użytkownika obejmuje także tworzenie opracowań Treści przez Spółkę i korzystanie z tych opracowań w zakresie, w którym Spółka jest uprawniona do korzystania z Treści oraz na udzielanie dalszych zgód w zakresie odpowiadającym udzielonej Spółce zgodzie.

Użytkownik wyraża zgodę na wykonywanie autorskich praw osobistych do Treści przez Spółkę oraz oświadcza, że nie będzie wykonywał tych praw w stosunku do Spółki oraz podmiotów, którym Spółka udzieli dalszych zgód na korzystanie z Treści.

Użytkownik gwarantuje, że jest uprawniony do złożenia powyższych oświadczeń i zgód objętych Regulaminem i wprowadzenia Treści do Oferty oraz że Treści i korzystanie z Treści przez Spółkę zgodnie z Regulaminem nie narusza praw osób trzecich. Użytkownik zwolni Spółkę oraz podmioty, którym Spółka udzieli dalszych zgód na korzystanie z Treści, z wszelkiej odpowiedzialności wynikającej ze zgodnego z Regulaminem korzystania z Treści.

________
Κώστας
oznacz moderatorów

CHECINIAKI
#15 Entuzjasta#

Dajemy zgodę Allegro, ale nie dajemy zgody konkurencji.

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@CHECINIAKI a przeczytałeś regulamin, nawet wytłuściłem 😄

na udzielanie dalszych zgód w zakresie odpowiadającym udzielonej Spółce zgodzie.

oświadcza, że nie będzie wykonywał tych praw w stosunku do Spółki oraz podmiotów, którym Spółka udzieli dalszych zgód na korzystanie z Treści.

________
Κώστας
oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

@kostas11 allegro ma obowiązek wiedzieć komu udzieliło a komu nie udzieliło tych zgód

@CHECINIAKI ma pełne prawo kontrolować czy użycie w/w praw autorskich nastąpiło zgodnie z umową

nie ma mowy we fragmencie powyżej, że prawa autorskie można wykorzystać przeciwko ich autorowi

zauważ, że w regulaminie allegro nie ma informacji, że serwis udziela zgody na użycie tych praw do stworzenia konkurencyjnej oferty

oznacz moderatorów

nikl
#14 Krzewiciel#

Mylisz się. Allegro podczas wystawiania nowej oferty udziela zgody każdemu kto chce wystawić taki przedmiot i wykorzystać cudze zdjęcia i opisy: "W Katalogu znajdziesz treści, w tym zdjęcia i opisy, które możesz wykorzystać zgodnie z Regulaminem Allegro.". A Regulamin mówi jasno: cokolwiek tu umieszczasz, to zgadzasz się bezterminowo, nieodpłatnie i niewyłącznie na wykorzystanie, wprowadzanie do obrotu tych treści, oraz na udzielanie dalszych zgód innym osobom i podmiotom, czyli także Twojej konkurencji. Do tego właśnie służy Katalog - do rozdawania Twoich prac konkurentom. Po to to wymyślono, żeby ludzie nie pracowali nad zdjęciami i opisami, tylko używali cudzych. To przyspiesza pracę i obniża ceny. A jak ktoś charytatywnie chce wspierać konkurentów, to niech tworzy przepiękne zdjęcia i wartościowe opisy. Jest jeszcze takich ludzi sporo, bo im się w głowie nie mieści, że tak to funkcjonuje.

oznacz moderatorów

mikeza
#20 Guru#

@nikl zgodziłbym się z tym, gdyby nie wiele sytuacji, gdzie okazuje się , że jednak ktoś te prawa autorskie posiada i nagle okazuje się, że korzystając z katalogu produktów "łamiesz" te prawa. poczytaj ile było postów, gdzie zamykano aukcje, bo ktoś skorzystał z katalogu allegro, a potem nagle okazywało się, że nie miała do tego prawa. Jak zwykle życie swoje, a regulamin allegro swoje. To tylko dowód na to, że przepisy skonstruowane przez portal nie są zgodne z prawem i wystarczy być sprytnym aby to wykorzystać. Nie tak dawno zakończono mi ofertę, po roku połączenia z produktem, bo autor aukcji stwierdził, że tylko i wyłącznie on ma prawo sprzedawać tą rzecz. Nie było dyskusji z allegro, oferta out i koniec, nawet aukcji nie mogłem zmodyfikować, bo została dosłownie skasowana. Nie było nawet żadnej analizy, czy próby kontaktu ze strony portalu, żeby zweryfikować czy wniosek autora oferty jest prawidłowy. Notabene ja miałem własną aukcję, a było tylko połączenie z produktem, bez wykorzystania żadnych treści czy zdjęć. Jak widać są lepsi i gorsi na tym rynku, a allegro zdaje sobie sprawę, że wypuściło bubel prawny i obawiają się ,że ktoś w końcu narobi przy tym dymu.

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów

nikl
#14 Krzewiciel#

Nie można zakładać, że korzystając z Katalogu łamie się prawo. Z pewnością są jakieś wyjątki, ale generalnie jak wczytasz się w Regulamin, to jest całkowicie jasne, że wystawiając tu przedmioty zgadzasz się na wykorzystywanie swoich treści nie tylko przez Allegro, ale wyrażasz zgodę na wprowadzenie ich do obrotu i na to, że Allegro udzieli dalszych zgód nawet Twoim konkurentom. Mało tego, początkowo sądziłem że zdjęcia i opisy dodawane i edytowane potem, po stworzeniu produktu, są już bezpieczne, ale tak nie jest. Dodając każdą ofertę, produktową czy nie, zgadzasz się na wszystko. 

Jest dowolność zawierania umów, więc taka skrajnie niekorzystna dla Sprzedawców umowa jest zgodna z prawem. Każdy ma prawo wyrządzić sobie szkodę. Tu jest tylko taki problem, że 99% Sprzedawców nie ma o tym pojęcia, bo w głowie im się nie mieści, że zgadzają się rozdać swoje najcenniejsze materiały konkurentom i wykorzystać je przeciw swojej firmie. Zauważ, że sprytnie dodano te zapisy w punkcie 5.5, który dotyczy kompletnie innych nieistotnych spraw i nie informowano rzetelnie o tak gigantycznej zmianie i jej konsekwencjach. Mało kto to przeczytał, ale niewiedza nie chroni.

Ja jestem z Allegro od 21 lat. Ten serwis dzięki mnie powstawał i zdobywał popularność, więc czuję się tak jakby własny ojciec wyciął mi nerkę i oddał na organy wrogowi. Tyle lat pracy i starań poszło w piach. Kupiłem ostatnio nowy sprzęt foto, ale piękne zdjęcia i opisy będą wyłącznie dla innych.

oznacz moderatorów

mikeza
#20 Guru#

@nikl stąd moje zdziwienie, że jeden może więcej drugi już nie. nie przekonasz mnie, że te przepisy są spójne i coś warte, skoro w każdej chwili można uwalić Twoją ofertę na wniosek jakiegoś dziwnego podmiotu, który twierdzi, że wie lepiej co Ty sprzedajesz od Ciebie. Allegro stworzyło jakieś kuriozum prawne i ich działania w tym zakresie potwierdzają tylko to, że sami nie mają pewności, czy te zapisy są cokolwiek warte 🙂

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów

nikl
#14 Krzewiciel#

Uwalanie ofert to jest inny temat, nie związany z tym o co ktoś tu pytał. Ja nie twierdzę, że przepisy są spójne czy dobre. Zgadzam się w 100% że są do bani. Stwierdzam jedynie, że podpisujemy zgodę na własną egzekucję i mało kto jest tego świadomy.

oznacz moderatorów

mikeza
#20 Guru#

@nikl i tutaj pojawia się właśnie brak logiki w tych zapisach. podam przykład, masz swój produkt, wprowadzasz go do katalogu, czyli w sumie przekazujesz "licencję" na wykorzystanie danych zawartych w opisie i zdjęć. Według allegro każdy może się podpiąć i mieć z tego profity. Ale są podmioty, które pomimo wprowadzenia produktu do katalogu allegro, zgłaszają wnioski o usunięcie podpiętych do niego ofert i jest to skuteczne. Jeśli jesteś sprytny to allegro na Twój wniosek usunie wszystkie podpięcia pod Twój produkt i nikt oczywiście w teorii nie będzie korzystał z Twojej pracy. Są takie możliwości, pomimo, że produkt jest w katalogu allegro, bo musi w nim być, to nikt nie może się pod niego podpiąć. Tutaj widać brak spójności w tych niby zapisach regulaminowych, bo jak to w końcu jest, allegro wymusza podpięcie do katalogu, a potem wręcz go zabrania ?

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów

drekenzes
#16 Inspirator#

@mikeza Na podstawie artykułu można wysnuć wnioski, że z katalogu można korzystać dowolnie z większości miniatur (pierwsze zdjęcie), a pozostałych już nie (są utworami).

Co więcej, jeśli masz prawa autorskie (jest ich kilka rodzajów):

1. Nie mogą być wykorzystywane na szkodę autora zdjęcia

2. Nie może zrzec się praw autorskich, choćby podpisał tak umowę

3. Ogólnie każda umowa na wykorzystanie tych zdjęć nie może godzić w autora

_________________________________________________________
1.07.2024____Allegro ---> Kolekcje...RIP...
oznacz moderatorów

mikeza
#20 Guru#

@drekenzes w praktyce widzę oferty konkurencji, gdzie aukcje są wystawione jota w jotę jak moja, czyli miniaturka, a potem kolejne zdjęcia nawet z moimi znakami wodnymi, identyczna treść i układ strony. Czasami się gubię i myślę, że to moje oferty 🙂

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów

drekenzes
#16 Inspirator#

@mikeza Oto powód dla którego wprowadzono biało tło i restrykcyjne obostrzenia co do robienia zdjęć i na tym opiera się katalog Allegro:

https://pakulskikancelaria.pl/prawa-autorskie-do-zdjec-produktowych/

W tym artykule dowiemy się też, dlaczego zdjęcie produktowe może (ale nie musi) być objęte prawami autorskimi.

_________________________________________________________
1.07.2024____Allegro ---> Kolekcje...RIP...
oznacz moderatorów

mikeza
#20 Guru#

@CHECINIAKI niestety tak działa allegro, umożliwia w majestacie swojego regulaminu korzystanie z cudzej własności.

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów

serwis-texas
#19 Nestor#

@CHECINIAKI 

Tworząc ofertę można pobrać wszystko z produktu.

oznacz moderatorów

CHECINIAKI
#15 Entuzjasta#

(

 

oznacz moderatorów

CHECINIAKI
#15 Entuzjasta#

Od kiedy konkurencja wzięła z katalogu moje opisy i zdjęcia i wystawiła jako swoje z niższą ceną, czyli od 10 dni, nie sprzedałam nawet jednej sztuki płynu.

A mam na magazynie zapas ok. 200 litrów płynu.

oznacz moderatorów

kolekcjoner608
#21 Demiurg#

@CHECINIAKI Allegro też ma swój oficjalny sklep i wielu sprzedających którzy mają podobne produkty jak u nich w sklepie są dla nich konkurencją . Ten katalog sprzyja takim co nastawiają się na handel masowy i nie chce im się samemu tworzyć opisów czy robienia zdjęć . Na czyjejś ciężkiej pracy promują swoje produkty by tych mniejszych usunąć z rynku.

oznacz moderatorów

CHECINIAKI
#15 Entuzjasta#

Na szczęście handlujemy na giełdzie. Z Allegro byśmy się nie utrzymali.

oznacz moderatorów