anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Czy mam płacić podatek w Pit?

bartek_624
#8 Zapaleniec#

Witam.

Mam taki problem.

  • W 2023 roku na Allegro lokalnie sprzedałem parę predmiotów w okresie czerwiec - lipiec za niecałe 600 zł czyli tyle zyskałem na tych licytacjach.
  • Wszystko to były licytacje.
  • Wszystkie przedmioty były używane i w posiadaniu co najmniej 6 miesięcy. dodam, że te przedmioty miałem prawie od 2 lat. Dowody zakupów posiadam na poczcie e-mail.
  • Sprzedałem te przedmioty nie w celach zarobkowych a żeby się pozbyć i zrobić porządki.
  • Dochód z pracy za rok 2023 miałem prawie 40 tys. zł.

Pytanie jest takie. Czy muszę to jakoś rozliczać w Pit-37? Czy płacić  jakiś podatek? Szukałem informacji na internecie i natrafiałem się na wiele informacji i się pogubiłem w tym wszystkim. Przepraszam w razie czego za nieco chaotyczny wpis.

Proszę o pomoc 🙂

oznacz moderatorów
5 ODPOWIEDZI 5

mdrogeria
#21 Demiurg#

@bartek_624 jeśli wyspowiadaleś się ze wszystkiego nie musisz się rozliczać .

oznacz moderatorów

bartek_624
#8 Zapaleniec#

Przedstawiłem sytuacje w jak najdrobniejszych szczególach 🙂

Czyli tak jak myślałem, że nie trzeba płacić i wykazywać bo takich kwot raczej skarbówka by nie ścigała.

oznacz moderatorów

bartek_624
#8 Zapaleniec#

Dodam, że nie prowadze żadnej działalności gospodarczej. Raz na jakiś czas coś sprzedaję.

Niektóre rzeczy wtedy sprzedałem za śmieszną kwote np. 7 zł i 6 zł, inne za 70 zł i 74 zł a najwięcej miałem to 378 zł za stary tablet.

oznacz moderatorów

pecela
#16 Inspirator#

@bartek_624 

Jak te przedmioty były w twoim posiadaniu dużej niż 6 miesięcy i nie zostały zakupione i sprzedane w celu zarobkowym, to nie musisz tego nawet uwzględniać w PIT-cie.

Natomiast jak miałeś je krócej to wtedy już musisz taką sprzedać uwzględnić w zeznaniu rocznym. Kwotę za jaką sprzedałeś wpisujesz w rubryce przychód. Koszt zakupu, prowizję portalu, przesyłkę itp w polu koszty uzyskania. W rubryce dochód zaś różnicę pomiędzy kwotą przychodu (czyli to za ile sprzedałeś) a kosztem uzyskania przychodu. Może to być kwota ujemna, w przypadku kiedy sprzedałeś taniej niż kupiłeś. 

oznacz moderatorów

bartek_624
#8 Zapaleniec#

Te przedmioty miałem w większości +/- 2 lata a najkrócej jeden z przedmiotów miałem co najmniej z rok i parę miesięcy. A najdłużej jedne z przemiotów miałem prawie 3 lata. 

Nie zostały zakupione w celach zarobkowych gdyż na początku z nich korzystałem ale potem przestałem ich używać ze względu np. na brak czasu lub kupno innego lepszego przedmiotu. Więc te przedmioty co sprzedałem na allegro loklanie (poprzez licytacje) przeleżały trochę w szafie.

oznacz moderatorów