anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dziwny przypadek kupującego

thinkrefurb
#8 Zapaleniec#

@w_kiwi@ko_alka@la_nika@nat_not@_HolaOla_  proszę o pomoc. Sprzedałem 21.08.2023 laptopa z aukcji https://allegro.pl/oferta/lenovo-thinkpad-x200-tablet-4-120-diagnostyka-14197741755 . Od razu po stylu pisania poznałem, że to ta sama osoba co wcześniej kupiła ode mnie też X200 Tablet, ale na innych kontach. Kupił go w czerwcu, potem w lipcu no i teraz w sierpniu. Każdy raz niedługo po opublikowaniu oferty. 

Pierwszy raz - kupujący się mnie zapytał, czy jestem w stanie nadać laptopa dzisiaj. Odpisałem, że tak. Minęła godzina chyba 15:00 i klient zniecierpliwony pisze gdzie laptop. Ja odpisałem, że nadam wieczorem, to nie dzisiaj?. Na to otworzył dyskusję i żądał zwrotu pieniędzy. Zwróciłem mu koszta a on bez słowa zamknął dyskusję. 

Drugi raz - inne konto. Tym razem nadałem tak jak kupujący chciał. Problem taki, że kurier nie odebrał paczki na czas. Zniecierpliwiony klient otworzył dyskusję i żądał zwrotu pieniędzy, co dokonałem. Dostałem od tego konta nieprawdziwego negatywa chyba 2 tygodnie po zwrocie, w którym było napisane, że laptop niby przegrzewa się i jest brudny [...] . Klient nawet paczki nie odebrał, negatyw został usunięty.


Do rzeczy - trzeci raz. Tym razem kupujący poprosił, żeby do piątku paczka u niego była. Odpisałem, że nie jestem w stanie tego zagwarantować, on i tak poprosił o nadanie. Zatem nadałem, znowu się zniecierpliwił, w czwartek godzina około 11 zapytał gdzie paczka. Ja odpisałem, że nadam dzisiaj. Po tym jak  nadałem paczkę napisał że ma nadzieję, że jutro przyjdzie. No i przyszła.. tylko jaka. Godzina około 14:35 kupujący odebrał paczkę, zakłada dyskusję, wystawia negatywa. 

Opis problemu: Cały bok pudełku taśma zerwana pudełku cały sprasowanie I puste. Przy kamery paczka było pokazać że jest otwarta i brak towaru w środku. Zdjęcia w załączniku nie ma lepszym tel żeby zrobić zdjęcie. Pytam czy Pan tak wysłać czy kuriera inpost zabrać komputer z pudełku. Teraz w tej chwili jadę na policja. Zgłoszenie zrobić ma inną Pani świadek która odebrać paczka ten sam paczkomat. 

Klient nie chce wysłać potwierdzenia nadania paczki. Teraz próbuje ode mnie wyprosić zwrot pewnie bez odsyłania. Jaką mam gwarancję, że on sobie go nie wyjął a teraz robi problem?

oznacz moderatorów
21 ODPOWIEDZI 21

az1rael
#21 Demiurg#

ty człowieku lepiej nie sprzedawaj na allegro bo nie znasz swoich podstawowych praw
jak sprzedajesz jako osoba prywatna to
1 nie musisz przyjmować zwrotów jeśli nie chcesz chyba że smarta udostępniasz
2 odpowiadasz za paczkę do chwili przekazania przewoźnikowi i chun cię obchodzi w jakim stanie i czy dotrze o ile spakowałeś paczkę jak cegłę pancerną czyli sam sobie kupujący składa reklamację do przewoźnika że mu laptopa ukradli ty masz spakować porządnie plus nagrywasz dla zabezpieczenia swojego zadu filmik z działania przed spakowaniem i film z pakowania i wkładania do paczkomatu
3 możesz nawet wyłączyć w treści oferty rękojmię i nie odpowiadasz za reklamację przez 2 lata
4 weź wyłącz smarta bo allegro zmusi cię do przyjmowania zwrotów

oznacz moderatorów

thinkrefurb
#8 Zapaleniec#

Sprzedaję akurat od 2 lat i to jest pierwsza taka gruba sytuacja, problem jest taki że prowadzę działalność nierejestrową i muszę uznawać wszelkie zwroty oraz reklamacje. O filmach i zdjęciach będę jednak pamiętać. Smarta wolę zostawić, bo tak czy siak zwroty muszę przyjmować. Wyłączona rękojmia by się załapała gdyby laptop był starszy o 4 miesiące, mam w opisie sprzedawcy, że wyłączam rękojmię na sprzęty starsze od 2010

oznacz moderatorów

az1rael
#21 Demiurg#

jak nie zgłosi reklamacji do przewoźnika to kombinuje na wyłudzenie kasy

oznacz moderatorów

thinkrefurb
#8 Zapaleniec#

zrobiłem to za niego, dodam, że nie chce wysłać potwierdzenia rzekomego zgłoszenia sprawy na Policję. W załączeniu zdjęcie paczkipaczka.png

oznacz moderatorów

az1rael
#21 Demiurg#

moderacja puści zdjęcie to zobaczymy na forum
czym to wysyłałeś? paczkomat / kurier jaka firma
jak założy dyskusję to napisz że masz reklamację zgłoszoną do przewoźnika podejrzewam że przewoźnik odrzuci po 30 dniach a ty wtedy też odrzucisz reklamację bo nie wykaże że u niego paczkę otwarto a i jak nie zgłaszał przy paczkomacie to paczka jest w statusie odebrana 

oznacz moderatorów

thinkrefurb
#8 Zapaleniec#

Paczkomat InPostu. Zaufany paczkomat którym nadałem już kilkadziesiąt paczek i odebrałem jeszcze wiecej. Twierdzi, że na paczkomacie nie było przycisku reklamuj (sam wiem że jest). Grozi mi Urzędem Skarbowym, pytanie po co. W lipcu też groził. Kupujący pisał, że do kamer w paczkomacie pokazał otwartą paczkę i ma świadków.

oznacz moderatorów

az1rael
#21 Demiurg#

Zobaczymy co na to reklamacja w inpost a o przyciskach nic nie slyszalem bo tam jest nr na paczkomacie sie tam dzwoni wez mu oba konta na mnk wrzuc i kazde co kojarzysz jego bo to na absurd zakrawa jak mozna sie tak szmacic o 300zl i kombinowac 

oznacz moderatorów

thinkrefurb
#8 Zapaleniec#

czym jest mnk?

oznacz moderatorów

az1rael
#21 Demiurg#

Lista moi nieaktywni kupujacy jak tam wrzucisz kupujacego to juz nie kupi nigdy z konta jakie tam wrzucisz nic od ciebie 

oznacz moderatorów

az1rael
#21 Demiurg#

Rekojmie to ty mozesz wylaczyc na kazda sprzedaz wystarczy info w ofercie 

Sprzedajesz jako prywatny 

Z tym przyjmowaniem zwrotow nie wiem ale zapytajmy @Ziolko39 @kostas11 @mdrogeria 

oznacz moderatorów

thinkrefurb
#8 Zapaleniec#

wiem wiem, a co to jest to MNK? baza danych nieuczciwych kupujących? // już widzę, myślałem że to jest nazywane CL. ale dodam na pewno.

oznacz moderatorów

Ziolko39
#21 Demiurg#

@az1rael Rękojmię może skrócić do roku, ew wyłączyć w przypadku uszkodzonych przedmiotów > o ile dokładnie opisał wady i usterki sprzedawanego przedmiotu > zwroty musi przyjmować (smark)

Ja bym poczekał dopóki nie przedstawi dowodu z odebrania pustej paszki paczki z paczkomatu > niech się zwróci do Inpostu o nagranie z odbioru

@thinkrefurb Najważniejsze to terminowe i merytoryczne odpowiadanie w dyskusji, bez emocji > to jakiś kombinator, który nie dość, że pisze łamanym polskim > to jeszcze próbuje zatrzymać laptop i wyrwać kasę ze zwrotu > nie będę pisał kto, bo zaraz pojawi się troll, który oskarży mnie o rasizm👹🐽

oznacz moderatorów

thinkrefurb
#8 Zapaleniec#

Odpowiedzi są terminowe. Mimo to jakość sprzedaży spadła o prawie 1000pkt. InPost nie chce pokazać nagrania z kamer

oznacz moderatorów

Ziolko39
#21 Demiurg#

@thinkrefurb To napisz w dyskusji > proszę o pomoc Allegro > niech oni wystąpią do Inpostu o nagrania > a na tą "porąbaną" punktację Allegro to niestety nikt nie ma wpływu.

oznacz moderatorów

pecela
#16 Inspirator#

Rękojmię mógłbyś wyłączyć tylko, jakbyś sprzedawał prywatnie. Jak sprzedajesz w ramach działalności (w tym nierejestrowanej), to w przypadku produktów używanych, możesz co najwyżej skrócić rękojmię do 1 roku.

Jeżeli zaś chodzi o system, to nie możesz zainstalować wyżej wersji (a także w innej wersji językowej w przypadku Windows 7 i starszych), niż była pierwotnie zainstalowana na danym kompie (musisz w tym lecu mieć licencję na Windows 10 lub 11 Refurbished).
Prawo do upgrade z Windows 7/8 do Windows 10/11 ma tylko użytkownik końcowy (jako sprzedawca nie możesz tego robić (a przynajmniej o tym pisać)). Łapie się to na handel pirackim oprogramowaniem.

A i ważna rzecz. Sprzedaż komputerów (także używanych) podlega pod VAT (musisz mieć NIP i być zarejestrowany jako podatnik VAT czynny) i musi być rejestrowana na kasie fiskalnej (także w przypadku działalności nierejestrowanej). Warto dopisać info o paragonie i fakturze w treści aukcji (dupochron przed skarbówką), bo niewystawienie FV lub paragonu to wykroczenie karno-skarbowe (grozi za to grzywna od 360 do 72 tys. zł (od 1 lipca podnieśli, wcześniej było od 20 do 30 tys. zł)).

Informacja "system musi być instalowany przeze mnie", może stanowić klauzulę niedozwoloną. Nie ma on bowiem wpływu na ewentualne wady fizyczne sprzętu. Co do zasady nie odpowiadasz za oprogramowanie (chyba że dobrowolnie rozszerzysz rękojmię lub udzielisz na niego gwarancji albo zapewnisz kupującego o danej funkcjonalności). Do tego w ten sposób zabraniasz instalowania programów czy zapisywania plików przez użytkownika.

oznacz moderatorów

az1rael
#21 Demiurg#

@pecela Czyli i tak lepiej skrócić do roku niż się 2lata z duszą na ramieniu ganiać za sprzęt x letni a to już jakiś plus. Na działalnościach nierejestrowanych się nie wyznaję dla mnie prywatny sprzedawca to prywatny sprzedawca a kupujący śmierdzi na kilometr takimi akcjami 

oznacz moderatorów

thinkrefurb
#8 Zapaleniec#

właśnie, a co z uszkodzonymi? też nie można wyłączyć rękojmi?

oznacz moderatorów

az1rael
#21 Demiurg#

Mozna skrócić jak się pecela wypowiedział o ile w ofercie napisales co jest uszkodzone i w taki sposob ze nawet slepa swinia zda sobie sprawe co i w jakim stanie kupuje rekojmia bowiem nie obowiazuje na wady jawne w momemcie zakupu

oznacz moderatorów

pecela
#16 Inspirator#

Status konta na Allegro nie ma znaczenia. Liczy się czy sprzedaje się jako firma (działalność nierejestrowana to też rodzaj firmy) czy osoba prywatna.

Niestety Allegro nie uznaje działalności nierejestrowanej i nie pozwala mieć konta firma (a mimo tego taki sprzedawca odpowiada przed kupującym jak każda inna firma).

oznacz moderatorów