anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Faktura po sprzedaży

43647055
#7 Wielbiciel#

Witam serdecznie, 

Jestem początkującym prywatym sprzedawcą. Mam zaznaczone to w profilu oraz to że nie wystawiam faktury. Sprzedałam towar a kupujący po jego otrzymaniu chce fakturę i grozi zwrotem. Co mogę zrobić w takiej sytuacji?

oznacz moderatorów
10 ODPOWIEDZI 10

kostas11
#21 Demiurg#

@43647055 zwrotu nie musisz przyjmować, faktury też nie wystawisz, ale rachunek - umowę kupna sprzedaży już tak 🙂

________
Κώστας
oznacz moderatorów

mdrogeria
#21 Demiurg#

@43647055 to zależy od 2 czynników 

1. czy jesteś przedsiębiorcą 

2. czy nabywca podał Ci NIP przed realizacją zamówienia .

Jeśli na obydwa pytania odpowiesz twierdząco to owszem FV wystawić musisz .

oznacz moderatorów

43647055
#7 Wielbiciel#

Odpowiedź 2 razy NIE

oznacz moderatorów

mdrogeria
#21 Demiurg#

@43647055 to wyślij go na drzewo 

oznacz moderatorów

43647055
#7 Wielbiciel#

Ale Pani jest bardzo nadgorliwa w tym temacie.. Można to gdzieś zgłosić w Allegro?

oznacz moderatorów

mm-computers
#11 Animator#

Odpisz grzecznie, że warunki transakcji były podane i Klient mógł się z nimi zaznajomić przed zakupem. Zwrotu nie musisz przyjmować i nic takiego nie ustalaliście wcześniej. Poczekaj na następny ruch. Pewnie otworzy dyskusję albo wystawi na koniec negatywny komentarz - policz co Ci się bardziej opłaci, bo Allegro raczej nie pomoże w temacie potem.

oznacz moderatorów

43647055
#7 Wielbiciel#

Co mam rozumieć przez to że Allegro nie pomoże potem?

oznacz moderatorów

mdrogeria
#21 Demiurg#

@43647055 oj..tam... skoro żąda FV to zapewne jest przedsiębiorcą i powinna znać prawo , a w Twoich ofertach jest wyraźna informacja cyt ,,Sprzedający nie jest przedsiębiorcą, więc nie chroni Cię prawo konsumenckie, np. nie zwrócisz zakupu bez zgody sprzedającego. ,,

Wskaż ją Pani grzecznie i podziękuje za transakcję .

oznacz moderatorów

pecela
#16 Inspirator#

Na życzenie kupującego masz obowiązek wystawić rachunek lub dowód sprzedaży, nawet jako osoba prywatna sprzedająca w prywatnie (czyli nie w ramach działalności gospodarczej rejestrowanej lub nierejestrowanej). Niewystawienie takiego dokumentu jest wykroczeniem/przestępstwem karno-skarbowym i grozi za to grzywna do 180 stawek dziennych (1 stawka dzienna to od 120 zł do 48 000 zł, ale dla wykroczeń maksymalny mandat to 18000 zł).

Wzór takiego dokumentu znajdziesz w necie (wygląda on jak faktura bez VAT, różni się tylko tytułem). 

Jeżeli nie posiadasz nadanego nr NIP to nie możesz wystawiać faktur VAT.

oznacz moderatorów

mm-computers
#11 Animator#

Jeśli nie było opcji faktury i nie była to sprzedaż w ramach DG - to nie.

Umowa kupna-sprzedaży została zawarta i na to oboje macie potwierdzenie w mailu od Allegro. Są wskazane strony transakcji, data, cena oraz przedmiot sprzedaży.

Jako osoba prywatna nie musisz również przyjmować zwrotu (jeśli z produktem jest wszystko OK).

oznacz moderatorów