anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Jestem sprzedającym - nie sprzedałem przedmiotu

pl23forest
#7 Wielbiciel#

Cześć, wystawiłem przedmiot na allegro w jego opisie napisałem "wystawiam tutaj od 1 zł jeżeli aukcja zostanie przy kwocie 1 zł zastrzegam sobie prawo do rezygnacji ze sprzedaży" nie było zainteresowanie i przedmiot właśnie sprzedał się za 1 zł ja nie zdążyłem odowałć ofert i kupujący wygał i zapłacił 1 zł za aukcje - ja w ciągu godziny zwóciłem pieniądze i napisałem że nie sprzedaje przedmiotu zgodnie z opisem jednak kupujący założył dyskusje i teraz straszy mnie sądem, co mogę zrobić gdzie się udać ? Strasznie się denerwuje. 

oznacz moderatorów
42 ODPOWIEDZI 42

LEW433
#21 Demiurg#

Odpisać rzeczowo w dyskusji, Allegro nic Ci nie zrobi bo zwróciłeś środki a do sądu ? skoro był taki opis w aukcji to co kupujący może Ci zrobić!

oznacz moderatorów

pl23forest
#7 Wielbiciel#

napisałem przeprosiłem, a kupujący nadal mnie straszy a się naczytałem że prawo nie chroni sprzedawców i czy opis aukcji jest istotny ? co myślicie ?

 

oznacz moderatorów

_Likos_
#21 Demiurg#

@pl23forest  myśle że skoro chciałeś sprzedac przedmiot za cene od jakiegoś poziomu należało zrobić aukcje z ceną minimalną ( nie znam sie na aukcjach ale zdaje si eże takie są) - w takim wypadku bez jej osiągnięcia do transakcji by nie doszło 

Skoro wystawiłeś przedmiot na licytacji od 1 zł i podjąłeś ryzyko - umowa został zawarta i nalezałoby sie z niej wywiązać.

Czy wobec nie nałozenia ceny minimalnej zapis w ofercie jaki zamieściłeś jest wiążący ? Moim zdaniem nie . Po to są aukcje z ceną minimalną aby sprzedający mógł podjąć decyzje czy chce osiągnąc jakąś cene czy tez chce sie pozbyć przedmiotu, podejmuje ryzyko i sprzedaje od 1 zł.

Jełsi takie zapisy byłby wiązące można by było w każdej aukcji umieścić zapis : "zastrzegam sobie prawo do wycofania sie z umowy jełśi cena mnie nie usatysfakcjonuje" i wówczas w licytacjach zrobiłby sie taki bałagan że masakra. Nie byłoby zadnych zasad, kupujacy by nie wiedział czy kupił przedmiot czy nie  a to czy umowa został zawarta czy nie byłoby jednostrnną decyzją sprzedającego a to zdaje sie by naruszało kilka przepisów.

oznacz moderatorów

az1rael
#21 Demiurg#

sprzedałeś na zwykłym allegro jako osoba prywatna czy jako firma?

oznacz moderatorów

pl23forest
#7 Wielbiciel#

na zwykłym allegro jako osoba prywatna.

 

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

A ile ten przedmiot jest normalnie wart?

oznacz moderatorów

pl23forest
#7 Wielbiciel#

Nie wiem w sensie jest to pieniądz papierowy byłem w lombardzie i chcieli mi za niego dać 5 zł bardziej ma on wartość sentymentalna dla rodziny 

oznacz moderatorów

firmakrzak
#10 Popularyzator#

@pl23forest i dla kwoty 5 zł. chcesz ryzykować zawieszenie konta? Bo jeśli dostaniesz drugiego negatywa to bardzo prawdopodobne, że tak się stanie - spadnie % pozytywów i jakość sprzedaży do stanu nieakceptowalnego.. na Twoim miejscu przeprosiłbym kupującego i szybko wysyłał towar.

A wartości sentymentalnej chyba tak dużej ten pieniądz nie ma, skoro zdecydowałeś się go sprzedać za kilka zł..

oznacz moderatorów

az1rael
#21 Demiurg#

skoro jesteś osobą prywatną to sprzedaż odbyła się według zapisów KC a tam masz dział V art 89 warunek czyli do umowy można wprowadzic warunek możliwy do spełnienia który powoduje określone skutki prawne, zapis "wystawiam tutaj od 1 zł jeżeli aukcja zostanie przy kwocie 1 zł zastrzegam sobie prawo do rezygnacji ze sprzedaży" jest zapisem warunkowym czy prawidłowym nie wiem nie podejmę się określić jako że nie jestem prawnikiem ale wygląda na obowiązujący

Dział V. Warunek

Art. 89. Definicja warunku

Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych albo wynikających z właściwości czynności prawnej, powstanie lub ustanie skutków czynności prawnej można uzależnić od zdarzenia przyszłego i niepewnego (warunek).
 

Art. 92. Rozporządzenia sprzeczne z warunkiem - pendente condicione

§ 1. Jeżeli czynność prawna obejmująca rozporządzenie prawem została dokonana pod warunkiem, późniejsze rozporządzenia tym prawem tracą moc z chwilą ziszczenia się warunku o tyle, o ile udaremniają lub ograniczają skutek ziszczenia się warunku.
§ 2. Jednakże gdy na podstawie takiego rozporządzenia osoba trzecia nabywa prawo lub zostaje zwolniona od obowiązku, stosuje się odpowiednio przepisy o ochronie osób, które w dobrej wierze dokonały czynności prawnej z osobą nieuprawnioną do rozporządzania prawem.

Art. 93. Fikcja prawna ziszczenia się i nieziszczenia się warunku

§ 1. Jeżeli strona, której zależy na nieziszczeniu się warunku, przeszkodzi w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego ziszczeniu się warunku, następują skutki takie, jak by warunek się ziścił.
§ 2. Jeżeli strona, której zależy na ziszczeniu się warunku, doprowadzi w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego do ziszczenia się warunku, następują skutki takie, jak by warunek się nie ziścił.

Art. 94. Skutki warunku niemożliwego

Warunek niemożliwy, jak również warunek przeciwny ustawie lub zasadom współżycia społecznego pociąga za sobą nieważność czynności prawnej, gdy jest zawieszający; uważa się za nie zastrzeżony, gdy jest rozwiązujący.



oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@pl23forest jest opcja ceny minimalnej !!! Taki zapis jest nie zgodny z licytacją 😞 jak się kupujący uprze to sąd rozstrzygnie 🙂

________
Κώστας
oznacz moderatorów

komis-bell
#21 Demiurg#

Trzeba przyjąć na klatę i tyle - taki zapis jaki tam umieściłeś nie ma żadnej mocy.

Ja kiedyś wystawiłem na sprzedaż router z anteną zewnętrzną - liczyłem na coś w okolicach 300-350 zł a z tego co pamiętam licytacja zakończyła się na 14 zł więc nieźle się przeliczyłem - ale zamówienie oczywiście zrealizowałem. 
Życie 🙂

oznacz moderatorów

firmakrzak
#10 Popularyzator#

Czyli gdyby aukcja zakończyła się kwotą 1,25 zł to byś sprzedał?

 

oznacz moderatorów

pl23forest
#7 Wielbiciel#

Tak bo wtedy opis aukcji by się nie zgadzal że jeżeli będzie 1 zł ....

oznacz moderatorów

komis-bell
#21 Demiurg#

🙈

oznacz moderatorów

pl23forest
#7 Wielbiciel#

Ile lat mi grozi ?

oznacz moderatorów

firmakrzak
#10 Popularyzator#

@pl23forest myślę, że ze 2 to minimum, ale może wypuszczą wcześniej za dobre sprawowanie.

Pamiętaj, jak Cię pierwszego dnia w celi zapytają czy grypsujesz to nie należy odpowiadać, że nigdy nie zepsułeś żadnej gry.

oznacz moderatorów

pl23forest
#7 Wielbiciel#

Ciebie to bawi a ja psychicznie jestem słaby, dawno mnie tak nikt nie nastraszył jak ten gościu ale popełniłem błąd na przyszłość będę wiedział że w opisie aukcji można napisać co się chce nawet o innym przedmiocie bo ten opis jest nieistotny 

oznacz moderatorów

firmakrzak
#10 Popularyzator#

@pl23forest nie ma się czego bać, przecież gość nie pójdzie do sądu w sprawie towaru wartego ze 20 zł (jeśli w lombardzie dawali 5). Realnie jedyna konsekwencja to niemożliwość dalszej sprzedaży na allegro, jeśli dostaniesz drugiego negatywa. Ja bym ten towar po prostu wysłał.

oznacz moderatorów

pl23forest
#7 Wielbiciel#

Tak ale strasznie się boje aż mnie dziwnie musli przychodzą. Może zapłacić kupującemu ? Co myślicie?

oznacz moderatorów