anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Pobieranie przez sprzedawcę danych wrażliwych

Sylwik_007
#8 Zapaleniec#

Czy sklep sprzedający na allegro broń czarnoprochową oraz jej elementy ma prawo pobierać od kupującego nr pesel oraz serię i nr dowodu osobistego?

oznacz moderatorów
12 ODPOWIEDZI 12

drekenzes
#16 Inspirator#

@Sylwik_007 Ma nie tylko prawo, ale obowiązek to zrobić, gdyż taka bron może być nabyta wyłącznie przez pełnoletnie osoby. Stąd zweryfikowanie tożsamości kupującego poprzez podanie nr PESEL oraz serii i numeru dowodu osobistego.

_________________________________________________________
1.07.2024____Allegro ---> Kolekcje...RIP...
oznacz moderatorów

Sylwik_007
#8 Zapaleniec#

A w jaki sposób taki sprzedający weryfikuje podane dane? konsultuje je z policją czy może z Urzędem Ochorny Danych Osobowych? Czy potwierdzenie wieku wymaga podania danych umożliwiających budowanie i handlowanie takimi danymi? Czy RODO na to pozwala?

oznacz moderatorów

drekenzes
#16 Inspirator#

@Sylwik_007 Reguluje to ustawa o broni i amunicji, bez tego nie zrobisz zakupu. To jest obowiązkiem Sprzedawcy, a niedopełnienie obowiązku miałoby bardzo mocne konsekwencje. Jeśli nie chcesz przekazywać danych wrażliwych, zrezygnuj z zakupu. Weryfikacja jest obowiązkowa.

_________________________________________________________
1.07.2024____Allegro ---> Kolekcje...RIP...
oznacz moderatorów

Sylwik_007
#8 Zapaleniec#

Rozumiem, w takim razie zrezygnuję z zakupu. Moje wątpliwości wynikają z faktu, że kupowałem już broń CP przez internet (nie na allegro) i sprzedawca wymagał skanu dowodu z zasłoniętymi właśnie tymi danymi (PESEL i seria/nr dowodu). Wystarczyło imie, nazwisko i data urodzenia. Bezpieczeństwo w sieci przede wszystkim 🙂 dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

oznacz moderatorów

drekenzes
#16 Inspirator#

@Sylwik_007 i tak, RODO na to pozwala, to nie jest ochrona absolutna.

_________________________________________________________
1.07.2024____Allegro ---> Kolekcje...RIP...
oznacz moderatorów

Sylwik_007
#8 Zapaleniec#

Cóż właśnie otrzymałem odpowiedź od sklepu militaria.pl iż pobieranie takich danych nie jest wymagane ani konieczne, cytuję "zakup jest tylko dla osób pełnoletnich, ale potwierdzeniem jest płatność online" to jak to w końcu jest?

oznacz moderatorów

Sylwik_007
#8 Zapaleniec#

Z resztą nieważne zrezygnuję z zakupu u tego sprzedawcy. Moim zdaniem temat jest "śliski" jedni pobierają dane wrażliwe inni nie, także jeszcze raz - bezpieczeństwo w sieci przede wszystkim i zgodnie z Pańską radą lepiej zrezygnować, dziękuję.

oznacz moderatorów

drekenzes
#16 Inspirator#

@Sylwik_007 ja też bym nie kupił, bo to zbyt wrażliwe dane, ale Sprzedawca musi mieć pewność, że osoba jest pełnoletnia i zweryfikował jej tożsamość. W razie kontroli musi coś mieć na podkładkę. A że takie wrażliwe dane będą solidnie zabezpieczone - ja miałbym obawy.

_________________________________________________________
1.07.2024____Allegro ---> Kolekcje...RIP...
oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

A nie da się jakość kupić stacjonarnie ?

oznacz moderatorów

Sylwik_007
#8 Zapaleniec#

Chciałem kupić bęben do posiadanego już rewolweru, konkretnie ten który upatrzyłem ma tylko jeden sprzedawca, którego sklep stacjonarny znajduje się na drugim końcu Polski, doliczając koszty dojazdu i powrotu wyszło by mi prawie 1000zł za bęben XD także kupię klasyczny bęben u sprzedawcy, który nie wymaga danych wrażliwych.

oznacz moderatorów

drekenzes
#16 Inspirator#

@Sylwik_007 Militaria też tego wymagaja, nawet mają to w regulaminie:

Pkt 13:

  1. W przypadku złożenia Zamówienia na Produkty podlegające specjalnym wymogom prawnym, wynikającym z ustawy z dnia 19 czerwca 2019 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym, z Klientem skontaktuje się przedstawiciel Sklepu w celu uzyskania dodatkowych danych osobowych Klienta (w szczególności nr PESEL, nr i seria dowodu osobistego, adres zameldowania), niezbędnych do zrealizowania Zamówienia w zgodzie z ww. ustawą.
_________________________________________________________
1.07.2024____Allegro ---> Kolekcje...RIP...
oznacz moderatorów

drekenzes
#16 Inspirator#

@Sylwik_007 tak sobie myślę, że płatność online nie będzie potwierdzeniem pełnoletności, ale bezpośredni przelew bankowy bez pośrednictwa operatorów płatności może wystarczyć. Ale to już nie moja bajka.

_________________________________________________________
1.07.2024____Allegro ---> Kolekcje...RIP...
oznacz moderatorów