anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Powiązanie faktur z Firma i płatnością

Nabyteq
#7 Wielbiciel#

Witam. Temat dotyczy konta bussines. Sprzedaję towar z zagranicy w PL. Towar wysyłany jest z magazynu w PL.

Są to początki. Jest sytuacja że klient chce fakturę na kwotę X. Księgowa bez problemu fakturę wystawi. Będzie ona miała dany numer nadany. Księgowa spodziewa się wpłaty za tą fakturę danej kwoty widocznej na tej fakturze i o tym numerze faktury jako że jest to Spółka. Kupujący natomiast wpłaca to na konto allegro które przelewa pieniądze raz na jakiś czas i nie kwotę X która jest na fakturze a sumę z transakcji z miesiąca ( tak mam ustawione ) minus wszystkie prowizje. Księgowa niestety tego nie akceptuje bo to się musi zgadzać co do złotówki, a nie X minus Y i Z .... @w_kiwi @ko_alka @la_nika @nat_not @_HolaOla_  

Jak Wy to rozliczacie ? 

 

PS. jeszcze nie miałem żadnego przelewu z allegro , może tam jest widoczne wszystko na takiej fakturze , nie wiem wyszczególniona aukcja z kwotą sprzedaży , kwotą prowizji , wysyłki. 

Nie wiem jak to ugryźć. 

oznacz moderatorów
14 ODPOWIEDZI 14

sl-aw-ek
#16 Inspirator#

@Nabyteq zaraz dostaniesz od allegro odpowiedź, że nie udzielają takich porad i musisz sobie ten problem rozwiązać sam. 

oznacz moderatorów

la_nika
Moderatorka
Moderatorka

@Nabyteq to prawda, jako Allegro nie możemy udzielać porad księgowych, więc najlepiej będzie dopytać księgową jak to powinno być rozliczane. 
Natomiast jeśli chodzi o pobieranie należności za usługi Allegro, to na fakturze za korzystanie z usług Allegro jest informacja o stanie należności wobec Allegro z uwzględnieniem, czy dla danego okresu rozliczeniowego pobraliśmy całość czy część należności, więc (o ile dobrze rozumiem Twoje pytanie) powinno to być widoczne i możliwe do obliczenia na podstawie faktury. 
Kwota wpłaty od kupującego jest widoczna w tej zakładce, możesz też pobrać zestawienie sprzedaży za dowolny okres (są tam informację o kwocie wpłaty, cenie dostawy, identyfikator płatności itp). 

   Monika
   Moderatorka


   _____________
   Podziel się z nami swoją opinią o Allegro Gadane i wypełnij ankietę.
   
oznacz moderatorów

Nabyteq
#7 Wielbiciel#

Witam ponownie. Dziękuję za informację.

Wygenerowałem sobie na próbę zestawienie sprzedaży w CSV i to jest w ogóle nieczytelne niestety. Jeden długi ciąg znaków do rozszyfrowania. 

Wartość wystawionych faktur i wartość wpływu na konto musi się równać , jest to spółka i liczone jest to skrupulatnie. 

Pytanie czy jeżeli wyłączę automatyczne pobieranie prowizji przez Allegro z salda konta to Allegro zrealizuje przelew do mnie wszystkich wpłat od kupujących , czyli wartość moich wystawionych faktur będzie się równa wartości tego przelewu do mnie do Firmy?

Przykład : Sprzedałem 10 rzeczy po 100zł , klienci wpłacili 1000zł

Allegro przelewa na moje konto firmowe 1000zł.

My prowizje za transakcje rozliczymy wtedy na podstawie faktur wystawionych przez allegro robiąc przelew z naszego konta firmowego.

Przykład : za powyższe 10 sprzedaży allegro wystawi fakturę za prowizję powiedzmy 150zł 

Wszystko powinno się wtedy zamknąć. 

oznacz moderatorów

MikroLITY
#13 Ambasador#

1. W przyszłym roku i tak Allegro będzie od wszystkich pobierało prowizje od razu z wpłat, więc księgowa musi sobie jakoś z tym poradzić.

2. Znam mnóstwo spółek, które mają włączone w swoich sklepach szybkie płatności (np. PayU) i one też dostają wpłaty za zamówienie pomniejszone o prowizje pośrednika i do tego dostają zbiorcze przelewy.

oznacz moderatorów

Nabyteq
#7 Wielbiciel#

1. to nie jest raczej problem księgowej, ona robi swoje - wystawia fakturę za dany towar i takiej kwoty się spodziewa na koncie. paruje to później i temat zamknięty.

Jedno jest dzisiaj pewne że muszę wyłączyć automatyczne pobieranie prowizji to wtedy kwota wchodząca na konto firmy powinna się równać kwocie wpłat od kupujących. 

Prowizje to osobna bajka na którą allegro powinno wystawić fakturę , ja robie przelew i wszystko jest w porządku. Mamy przychody i mamy koszty. 

2. a allegro daje zbiorcze przelewy gdzie widać wartość sprzedaży i pobraną prowizję ? 

oznacz moderatorów

ares_
#14 Krzewiciel#

@Nabyteq wyłączenie automatycznego pobierania opłat oddali tylko problem w czasie bo jak już ktoś wspomniał od przyszłego roku wszystkim automatycznie włączą ten system rozliczeń.

Jeżeli Twoja księgowa tego nie ogarnia i nie ma pomysłu jak to zrobić to zacznij szukać nowej. Przelewy nie będą się zgadzać co do złotówki ale na koniec miesiąca po otrzymaniu faktur z Allegro i wszystkich przelewów saldo będzie się zgadzać, niestety wymaga to sporo pracy ze strony księgowej i dobrej organizacji w waszej firmie. Ja nie pracuje w spółce ale też księgowa wymaga żeby wszystko idealnie się zgadzało i sporo czasu zajęło nam zorganizowanie wszystkiego tak żeby wszystko się zgadzało. 

Ja osobiście raz w tygodniu po wypłacie pieniędzy z Allegro robię ręcznie dla księgowej zestawienie na którym mam wpisane które dokumenty są opłacone z tego przelewu i na tej podstawie księgowa to rozlicza. 

oznacz moderatorów

la_nika
Moderatorka
Moderatorka

@Nabyteq jeśli zestawienie jest nieczytelnie to dlatego, że nie zaimportowałeś pliku poprawnie. Sprawdź proszę ten artykuł, jest tam wyjaśnione jak to zrobić oraz jak wygląda gotowe zestawienie (jest to całkiem czytelna tabelka). 
Jeśli chodzi o wyłączenie automatycznego pobierania należności Allegro to możesz to wyłączyć tylko jeżeli samodzielnie włączyłeś tę opcję.
Jeśli tak było, napisz proszę do nas za pomocą tego formularza

   Monika
   Moderatorka


   _____________
   Podziel się z nami swoją opinią o Allegro Gadane i wypełnij ankietę.
   
oznacz moderatorów

Nabyteq
#7 Wielbiciel#

Pobrałem zgodnie z instrukcją , dziękuje. Jedna rzecz się źle importuje - cena. w miejscu kropki powinien być przecinek by można było sumę zrobić. Oczywiście można użyć funkcji zamień w xls ale po co za każdym razem coś ręcznie robić. 

 

Nadal brak odpowiedzi na poniższe zagadnienie: ( samodzielnie włączałem opcję automatycznego pobierania prowizji ale zanim to odwrócę potrzebne informacje do poniższego ) 

Pytanie czy jeżeli wyłączę automatyczne pobieranie prowizji przez Allegro z salda konta to Allegro zrealizuje przelew do mnie wszystkich wpłat od kupujących , czyli wartość moich wystawionych faktur będzie się równa wartości tego przelewu do mnie do Firmy?

Przykład : Sprzedałem 10 rzeczy po 100zł , klienci wpłacili 1000zł

Allegro przelewa na moje konto firmowe 1000zł.

My prowizje za transakcje rozliczymy wtedy na podstawie faktur wystawionych przez allegro robiąc przelew z naszego konta firmowego.

Przykład : za powyższe 10 sprzedaży allegro wystawi fakturę za prowizję powiedzmy 150zł 

Wszystko powinno się wtedy zamknąć. 

oznacz moderatorów

la_nika
Moderatorka
Moderatorka

@Nabyteq  tak, jeśli wyłączysz pobieranie należności z salda, to na swoje konto będziesz otrzymywał pełne wpłaty od kupujących, a rozliczenia z Allegro będziesz mógł regulować w tej zakładce. Natomiast w przyszłości metoda pobierania naliczeń będzie włączona dla wszystkich, więc to jest tylko tymczasowe rozwiązanie problemu. W lutym 2024 planujemy włączyć automatyczne pobieranie należności za nasze usługi na wszystkich kontach firmowych na allegro.pl i allegro.cz.  

   Monika
   Moderatorka


   _____________
   Podziel się z nami swoją opinią o Allegro Gadane i wypełnij ankietę.
   
oznacz moderatorów

Nabyteq
#7 Wielbiciel#

XX

oznacz moderatorów

Nabyteq
#7 Wielbiciel#

Witam 

Wysłałem do Was formularz w zeszłym tygodniu a do dzisiaj się nic nie zadziało. Nadal pobierają Państwo sobie prowizje automatycznie chodź prosiłem by to wyłączyć bo są problemy księgowe.

Proszę o informację w temacie. 

oznacz moderatorów

ko_alka
Moderatorka
Moderatorka

@Nabyteq Cześć, nie widzę wiadomości, którą wysłałeś w zeszłym tygodniu, ale widzę za to korespondencję z dzisiaj (35343398). Być może poprzednio wkradł się jakiś błąd podczas wysyłki zgłoszenia. Proszę o jeszcze chwilę cierpliwości, niebawem ktoś podejmie temat i wyłączy dla Ciebie automatyczne pobieranie należności za usługi. 

Ola
Moderatorka

  _____________
  Wypełnij ankietę i daj znać, co myślisz o Allegro Gadane! 🙂
oznacz moderatorów

Nabyteq
#7 Wielbiciel#

tak dzisiaj ponowiłem bo widzę że nic się nie zadziało

oznacz moderatorów

_Likos_
#21 Demiurg#

@Nabyteq  "Wartość wystawionych faktur i wartość wpływu na konto musi się równać , jest to spółka i liczone jest to skrupulatnie. "

a nie może tego ksiegowa rozliczyć w prosty sposób?

1) sumując wpływy ze sprzedaży ( przelew na Wasz rachunek) oraz FV wystawioną przez allegro ( która powinna być już opłacona)

2) suma tych wpływów powinna być równa wartości dokumentów sprzedaży

Wówczas powinno byc w porządeczku, Nie wiem jak to technicznie w spółce jest rozliczane lecz w takim wypadku wartośc sprzedaży jest ( powinna byc) równa wartości  środków wypłaconych na rachunek + opłacona FV za usługi allegro.

Czy to da sie rozbić na pojedyncze zamówienia ? Pewnie sie da tylko nie wiem czy jest taka potrzeba to już musi ustalic Twoja ksiegowa

oznacz moderatorów