anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Usługa kurierska a zwolnienie z VAT

czas_zdrowia
#7 Wielbiciel#

Witam, mam taką sytuację jestem zwolniony z rozliczania z podatku VAT na podstawie Dz. U. Art.  113 Ust. 1.
Drukuję paragony z Allegro z stawką "zw" bo taką dało się ustawić. Ale nie mogę nigdzie znaleźć takiego ustawienia dla usługi kurierskiej. Każdy paragon jest drukowany z stawką 23%. Księgowość kazała mi to wyjaśnić. Po pierwszym kontakcie z Allegro gdzie kazano poradzić się doradcy podatkowego którego porady zaczerpnąłem i który podtrzymał że nie mogę naliczać VAT-u zaczęto ignorować moje następne wiadomości. Co w tej sytuacji zrobić? Proszę o pomoc.

oznacz moderatorów
11 ODPOWIEDZI 11

czas_zdrowia
#7 Wielbiciel#

Dobrze, jako, że nikt się pod moim postem nie wypowiedział, pozwolę sobie opisać moje dalsze wnioski w tej nierównej walce. Po kontakcie telefonicznym z Allegro podesłano mi taką wiadomość: 
"Zgodnie z ustaleniami, przesyłam Pani linki do wątków na Allegro Gadane, gdzie sprzedający wymieniają się informacjami na podobny temat jak ten poruszony podczas naszej rozmowy.

https://spolecznosc.allegro.pl/t5/pocz%C4%85tkuj%C4%85cy-sprzedawcy/koszt-wysy%C5%82ki-jaki-vat-na-f..."

Tam znalazłem, jak sugerowano, renomowany portal z artykułem który zawiera moją sytuację. 
Oto link: 
https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-ujecie-kosztow-transportu-i-wysylki-na-fakturze-sprzedazy

Tam w "Przykładzie 3" jest wyraźna sytuacja tak jak u mnie. Ktoś korzystając ze zwolnienia z VAT nie może go wykazywać przy generowaniu paragonów i faktur. Odesłałem tą informację do Allegro i ponownie otrzymałem: 

"Jako serwis nie mamy kompetencji, aby doradzać w kwestiach związanych z fakturowaniem.

Sprawę proszę skonsultować z własnym księgowym lub doradcą podatkowym."

Wniosek dla tych co przyjdą tutaj z podobnym problemem żebyście nie zmarnowali pół roku batalii:

Od stycznia do maja tego roku nie dało się od Allegro dowiedzieć gdzie mają opcję wyłączenia VAT-u usług kurierskich. W zasadzie usłyszałem że nie mają takiej opcji. Sumarycznie przy obecnym stanie rzeczy jeśli chcecie współpracować z Allegro, to musicie wejść na VAT co wiąże się ze stratami w dochodzie zwłaszcza na początku biznesu także każdy musi przeanalizować czy mu się to opłaca. Jeśli tego nie zrobicie, a będziecie wykazywać VAT na dowodach sprzedaży to ryzykujecie, że prędzej czy  później odezwie się Urząd Skarbowy i może chcieć się domagać zapłaty całego VAT-u za poprzednie miesiące.

oznacz moderatorów

owady
#11 Animator#

@czas_zdrowia  ale co ma Allegro do drukowania paragonów, bo nie rozumiem

oznacz moderatorów

czas_zdrowia
#7 Wielbiciel#

Przy integracji ze SKY-SHOP Allegro wysyła nowe zamówienia do mojej platformy z już nabitym VAT-em przy usłudze kurierskiej i nie idzie tego zmienić. A powinienem mieć w tamtym polu wartość "zw" tak jak przy zamówionych produktach. I sumarycznie mam paragony i faktury wystawione na VAT "zw" i 23% jednocześnie.

oznacz moderatorów

drekenzes
#16 Inspirator#

@czas_zdrowia To nie problem Allegro tylko SKY-SHOP lub źle coś masz ustawione w swoim sklepie, albo takiej opcji tam nie ma.

Pytaj w SKY-SHOP, przecież to oni robią integracje z allegro. A ty zgłaszasz problem Allegro, które tej integracji nie robiło.

_________________________________________________________
1.07.2024____Allegro ---> Kolekcje...RIP...
oznacz moderatorów

czas_zdrowia
#7 Wielbiciel#

Pytałem w Sky-Shop, mówią, że to po stronie Allegro. Bo to oni wysyłają takie informacje o zamówieniu, a Sky-Shop je tylko odczytuje. Potwierdzało by to że można na Allegro zmienić stawkę VAT w dowolnej chwili na każdy wystawiony produkt. Ale stawki usługi kurierskiej nie ma nigdzie do wyboru.

oznacz moderatorów

drekenzes
#16 Inspirator#

@czas_zdrowia Bo Allegro ci tego nie zmieni, to Sky-Shop mają na to wywalone. Allegro udotępnia takie dane a nie inne, i to sklep internetowy ma się do tych danych i klienta dostosować. Powinieneś mieć opcję globalną na ustawienie wszystkich towarów z opcją VAT "zw" i tyle. Albo automatyczna zmianę VAT wg Twoich ustawień. Ale jak się nie chce ruszyć d...y, to się zwala na innych. Albo wyjadą ci z hasłem, że taka opcję mogą wdrożyć, ale będzie to słono kosztowało.

_________________________________________________________
1.07.2024____Allegro ---> Kolekcje...RIP...
oznacz moderatorów

NajlepszyComPL
#12 Orędownik#

@czas_zdrowia Każdy paragon jest drukowany z stawką 23%  Jeśli wystawiasz paragon, to będąc zwolniony podmiotowo z VAT, nie możesz wystawiać go w stawkach, których "nie obsługujesz". Gdybyś wystawiał (a sugerujesz, że tak robisz od stycznia) to łamiesz prawo, co już doradca podatkowy Ci powiedział. Sugerowałbym wszystkim, by przed założeniem działalności gospodarczej dowiedzieli się jak to wygląda.

Kupujesz z VAT-em (czyli netto+VAT=brutto 100+23=123), ale sprzedajesz jako zwolniony, to wystawiasz paragon bez VAT (123 jeśli gdy masz 0 zarobku). Jeśli Twój program księgowy nie potrafi wystawić przepisowego paragonu, to musisz poszukać prawidłowego, choć jak już pisałem w samych ustawieniach głównych powinno się dać ustawić, że nie jesteś VAT-owcem, co powinno skutkować wystawianiem zwykłych paragonów (zwolnionych z VAT).

VAT-owiec ( w tym przypadku Allegro) ma obowiązek wystawić dokument z odpowiednią stawką, której nie może sobie dowolnie zmienić. Inny VAT-owiec odliczy sobie VAT, zwykły Klient detaliczny i przedsiębiorca zwolniony podmiotowo z VAT-u już nie.

Pytałem w Sky-Shop, mówią, że to po stronie Allegro. Bo to oni wysyłają takie informacje o zamówieniu, a Sky-Shop je tylko odczytuje. Czyli nie przetwarza danych na Twoje potrzeby zwolnionego z VAT?

VAT-owiec ( w tym przypadku Allegro) ma obowiązek wystawić dokument z odpowiednią stawką, której nie może sobie dowolnie zmienić. Inny VAT-owiec odliczy sobie VAT, zwykły Klient detaliczny i przedsiębiorca zwolniony podmiotowo z VAT-u już nie.

Potwierdzało by to że można na Allegro zmienić stawkę VAT w dowolnej chwili na każdy wystawiony produkt. Ale stawki usługi kurierskiej nie ma nigdzie do wyboru.

Stawkę VAT, przy wystawianiu towaru/usługi ustawiamy (domyślnie jest ustawione na Allegro 23%) zgodnie z przepisami, a nie dowolnie.

*** SZTUCZNA inteligencja NIE DORÓWNA nigdy NATURALNEJ głupocie 😉
oznacz moderatorów

drekenzes
#16 Inspirator#

@czas_zdrowia Namawiasz Allegro do przestępstwa karno-skarbowego i się dziwisz. Przeciez płatnika VAT nie interesuje czy jesteś zwolniony z VAT czy nie - on ci sprzedaje usługę opodatkowaną VAT i on sobie ten podatek odprowadzi do US. 

Więc jeśli np paczkomat Inpost kupisz od allegro w cenie 10,95 zł z VAT 23%, to nabijasz klientowi na paragon 10,95 zł z 0% VAT, bo nie jesteś płatnikiem VAT. Tak samo jak kupujesz towar  - taniej wyjdzie ci kupić od innego sprzedawcy zwolnionego z VAT, bo od płatnika VAT cena brutto zamieni się u Ciebie w netto.

_________________________________________________________
1.07.2024____Allegro ---> Kolekcje...RIP...
oznacz moderatorów

czas_zdrowia
#7 Wielbiciel#

Nie mówię o fakturach wystawianych na mnie przez Allegro tylko przeze mnie za pośrednictwem Allegro. Sky-Shop zasysa zamówienia z Allegro z nabitym VAT-em 23% tam gdzie powinienem mieć 0% a dokładniej "zw".

oznacz moderatorów

Halfrunt
#18 Luminarz#

To możesz ustawić tylko w swoimi sklepie, skontaktujesz się z obsługą ale sklepu jak to ustawić 

oznacz moderatorów

NajlepszyComPL
#12 Orędownik#

@czas_zdrowia Wina pośrednika, czyli Sky-Shop lub Twoja, bo nie ustawiłeś odpowiednio w programie (jeśli gdzieś to zapewnia). Wg mnie w samych ustawieniach głównych powinno się dać ustawić, że nie jesteś VAT-owcem (oj, zazdroszczę 😉 ) Samo Allegro nic nie jest winne -jak napisał @drekenzes VAT-owca obowiązuje naliczenie VAT-u.

Dobrze, że rozróżniasz VAT 0% i VAT zwolniony, choć to dotyczy właśnie VAT-owca, gdyż jeśli sprzedaje wg stawki 0% to odliczy sobie VAT z otrzymanych faktur, a jeśli towar zwolniony z VAT to już nie (proporcjonalnie) . Wg prawa (lewa?) lepiej jest mi bez czapki, niż bez kapelusza 😉

Ty jesteś zwolniony podmiotowo (jak rozumiem), więc i tak jesteś wygrany. Ja muszę kopać się z koniem, bo taki jak Ty wystawi coś za 100 zł* a ja, by tyle samo mieć netto, "muszę" za 123. Najgorzej jest jednak z tymi, którzy podają, że nie wystawiają faktur bo są prywatni, nie płacą ZUS-u, Pit-a, nie wypełniają/wysyłają DRA, JPK, a mają po 2500 pozycji i kilkadziesiąt ocen miesięcznie (sprzedaż to x10-x20).

 

*** SZTUCZNA inteligencja NIE DORÓWNA nigdy NATURALNEJ głupocie 😉
oznacz moderatorów