anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Kupujący nie odebrał przesyłki a sprzedawca odmówił przyjęcia zwrotu

Client:44745750
#7 Wielbiciel#

Czy ktoś spotkał się z sytuacją kiedy kupujący na allegro lokalnie celowo nie odebrał przesyłki z paczkomatu więc automatycznie wracał zwrot do sprzedawcy, który odmówił przyjęcia zwrotu. Nie widzę powodu, dla którego sprzedawca ma na siłę przyjmować zwrot tylko dlatego, że kupującemu nie chciało się odebrać przesyłki. Sprzedawca, który wysłał towar wywiązał się z umowy, a z tego co mi wiadomo to sprzedawca na allegro lokalnie nie ma obowiązku przyjmować zwrotu, to jak to w końcu z tym jest?  

oznacz moderatorów
4 ODPOWIEDZI 4

LEW433
#21 Demiurg#

jest tak jak piszesz, prywatny sprzedający nie musi przyjmować zwrotów bez podania przyczyny.

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

@Client:44745750 Prywatny sprzedający na Lokalnie nie musi przyjmować zwrotów bez podania przyczyny, firma na Lokalnie zwroty przyjmować musi.

Jeżeli kupujący nie odebrał paczki, wróci ona do Ciebie. Jeżeli nie zwrócisz mu ceny towar (bez kosztów wysyłki), może on otworzyć Dyskusję i poprosić o pomoc Allegro. Może też wystąpić o zwrot wpłaty z Programu Ochrony Kupujących, ponieważ nie ma towaru i pieniędzy. Gdy otrzyma rekompensatę, Allegro może (nie musi) żądać od Ciebie zwrotu kosztów, może też (nie musi) nałożyć ograniczenia na konto. 

oznacz moderatorów

A3dam
#19 Nestor#

@Client:44745750 
Mylisz prawo (lub jego brak) do odstąpienia od Umowy przez Kupującego i analogiczny obowiązek (lub jego brak) przyjęcia od Kupującego przez Sprzedawcę oświadczenia o odstąpieniu oraz przyjmowanie (lub nie) nieodebranej przez Adresata przesyłki (zwrot spedycyjny).
W przypadku powrotu nieodebranej przesyłki należy ją przyjąć. Można oddać ją na przechowanie na koszt i ryzyko Kupującego. Można wezwać Kupującego do odbioru swojej rzeczy. 

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów

Client:108754984
#8 Zapaleniec#

Gdy klient nie odbiera przesyłki pobraniowej, sprzedawca jest zmuszony do poniesienia kosztów przesyłki w obie strony, czyli sklep-klient oraz powrotnej klient-sklep. W celu poznania reputacji klienta przy sprzedaży towarów, oferuję Państwu usługę „myblacklist.pl”. Można w nim dodać do bazy kupującego bez skrupułów, a także sprawdzić numer lub nazwisko kupującego bez skrupułów, a jeśli jest w bazie, to należy zachować ostrożność podczas wysyłania przesyłki. Witamy w serwisie https://myblacklist.pl Wspólnie uczyńmy handel bezpieczniejszym

oznacz moderatorów