Autoryzacja nie powiodła się.
Odśwież stronę i spróbuj jeszcze raz.
Cześć. Jestem na ryczałcie ewidencjonowanym. Moje pytanie brzmi, czy za każdym razem przy zwrocie i wystawieniu faktury korygującej muszę prosić kupującego o jej potwierdzenie? Nie ukrywam, że jest z tym dużo pracy, ponieważ kupujący nie odpisują na moje wiadomości, a ja zwlekam ze zwrotem środków do momentu aż nie zaakceptują. Pytanie czy w ogóle muszę się w to "bawić"? Moim zdaniem jest to proszenie się o negatywy i jeśli nie muszę tego robić to chętnie odpuszczę temat. Niestety nie udało mi się znaleźć precyzyjnej odpowiedzi w sieci. Pozdrawiam.
Możesz przeczytać moją odpowiedź tutaj
Do końca roku sposób potwierdzania był to kwestią sporną, ale od 1 stycznia 2021 jest to już uregulowane.
Dzięki za link. Zapomniałem wspomnieć, że jestem zwolniony z VAT. W takim razie czy takie akceptacje korekt w ogóle mnie dotyczą?
@AM-Home Regulacje dotyczące Faktury korygującej VAT dotyczą prawa do pomniejszenia podatku należnego z tytułu sprzedaży opodatkowanej VAT. Są to korekty do faktur VAT. Jeżeli nie jesteś czynnym płatnikiem VAT, nie wystawiasz faktur VAT, a wiec nie wystawiasz do nich korekt VAT ale Fakturę korygującą.
Szczegóły zawarte w takiej fakturze zależą od podstawy zwolnienia. Szczegóły możesz znaleźć tutaj.
"Choć przepisy określają, jakie elementy zawierać powinna faktura wystawiona w przypadku ww. czynności zwolnionych z VAT, nie zawierają szczegółowych uregulowań dotyczących sposobu poprawienia błędu w takiej fakturze. Zatem zastosowanie znajdą tu jedynie ogólne przepisy dotyczące wystawiania faktur korygujących."
Nie ma obowiązku potwierdzania otrzymania takich faktur korygujących przez kupującego. Wymóg ten dotyczy faktur korygujących obniżających podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług VAT.
Dziękuję za odpowiedź. To wszystko wyjaśnia.
Konsument jak zwraca to nic nie musi potwierdzać. Możesz go o to poprosić, ale nie możesz uzależniać zwrotu kasy od faktury korygującej.
Jeśli wystawiłeś fakturę Vat z NIP to wystawiłeś ją dla firmy i wtedy akceptacja odstąpienia od umowy może być uzależniona akceptacji korekty faktury. 14 dniowy czas na odstąpienie od umowy bez podania przyczyny dotyczy tylko sprzedaży konsumenckiej.
@BURZYNSKID Założyciel wątku wystawia faktury bez Vat. Właśnie też się dziwię, że utrudnia sobie życie i przyjmuje zwroty zakupów na fakturę 😊
@Kaliope_Brzeg zakup na fakture nie zamyka mozliwosci odstapienia od umowy. Konsument też może kupić i poprosić o fakturę vat.
Nie trzeba wcale kupować 'na firmę'.
Zgodzisz się?
@exoryna Pewnie, że się zgodzę. Szczerze mówiąc przez lata mojej działalności takie sytuacje gdy konsument prosi mnie o fakturę mogłabym policzyć na placach jednej ręki więc jakoś o tym nie pomyślałam 😊
@Kaliope_Brzeg to zależy od branży. Na przykład wszystkie rzeczy refundowane przez NGO-sy lub fundacje zamawiane są z fakturą wystawianą na podopiecznego jako osoba fizyczna. Wcześniej były to faktury na Fundacje z dopiskiem "nr podopiecznego" ale od jakiegoś roku wszyscy proszą o fakturę na osobę fizyczną.
Trochę tego jest ale nie zdarzają się zwroty, więc nie ma potrzeby korekt.