anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

FV za zamówienie na allegro.cz

AkcOgrod-pl
#10 Popularyzator#

Już któryś raz Czech kupuje u mnie i wybiera fv. Nie jestem w vies, nie mam nipu europejskiego i szczerze mówiąc nie widzę sensu pchania się w to i takiej sprzedaży ze względu na podwyższony koszt (fv 0%, zwrot "naszego" vatu 23% a prowizja od wszystkiego  - kto rozumie ten wie o czym mówię). Allegro uniemożliwia wystawianie ofert  skierowanych do konsumentów na Czechy (czyli bez fv) jeżeli w Polsce faktury wystawiam. Za każdym więc razem piszę do Czecha, że anuluje zakup, zwracam wpłatę i soczyście opisuje że allegro działa tak jak działa (już nawet mam zredagowany tekst przez tłumacza). Co ciekawe do tej pory każdy czeski kontrahent wykazuje zrozumienie i godzi się na anulowanie i zwrot wpłaty. Domyślam się, że taki Czech może nie chcieć więcej korzystać z tego serwisu. I tutaj moje pytanie: czy allegro wreszcie umożliwi jakąś cywilizowaną sprzedaż czy poprzestanie na zrażaniu czeskiego klienta do tego cudownego serwisu?

oznacz moderatorów
7 ODPOWIEDZI 7

AkcOgrod-pl
#10 Popularyzator#

@w_kiwi @ko_alka @la_nika @nat_not @_HolaOla_  "I tutaj moje pytanie: czy allegro wreszcie umożliwi jakąś cywilizowaną sprzedaż czy poprzestanie na zrażaniu czeskiego klienta do tego cudownego serwisu?"

oznacz moderatorów

pecela
#16 Inspirator#

Jak kupuje u ciebie osoba prywatna (konsument), to wystawiasz fakturę z VAT 23% i tyle (przy eksporcie zawsze musi być FV). 

Natomiast w przypadku sprzedaży dla podatnika VAT, jak nie jesteś w VIES, to wystawiasz FV z VAT 23%, ale kupujący będzie musiał zapłacić VAT od kwoty brutto, a nie netto. 

oznacz moderatorów

AkcOgrod-pl
#10 Popularyzator#

"Natomiast w przypadku sprzedaży dla podatnika VAT, jak nie jesteś w VIES, to wystawiasz FV z VAT 23%, ale kupujący będzie musiał zapłacić VAT od kwoty brutto, a nie netto." 

Czy jesteś pewien , że mogę tak zrobić?

oznacz moderatorów

WeebAll_pl
#10 Popularyzator#

Podpinam się pod pytanie.

oznacz moderatorów

pecela
#16 Inspirator#

W tą stronę tak, bo płacisz VAT w Polsce i traktujesz to, jak sprzedaż krajową. Kontrahent natomiast będzie musiał zapłacić VAT w swoim kraju.
Aby mowa była o WDT dostawca (czyli sprzedawca) musi posiadać nadany NIP-UE.

oznacz moderatorów

mikeza
#20 Guru#

od strony podatkowej jest to jak najbardziej prawidłowe rozwiązanie, ponieważ nie mając nr nip eu nie można w zasadzie wystawić faktury dla kontrahenta zagranicznego bez naszego vatu. Taka transakcja traktowana jest jak krajowa. Problemem jest zapewne reakcja klienta, który kupując od firmy na swoim rynku (czeskim) może zakładać, że dostanie fakturę unijną bez naliczonego 23% vatu.

Stąd allegro powinno umożliwić np. filtrowanie takich ofert dla czeskiego klienta. Gdzie miałby oferty z fakturą unijną, wtedy wiedziałby, że kupuje bez vat i nalicza go sobie według własnych stawek. Ewentualnie dokonuje zakupu na zwykłą fakturę , ale już bez możliwości odliczenia tego vatu naliczonego u nas. W tej chwili jest bałagan w tej kwestii.

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów

AkcOgrod-pl
#10 Popularyzator#

Osobiście nie rozumiem dlaczego allegro nie umożliwiło wystawiania ofert skierowanych tylko do konsumentów. Myślę, że wielu sprzedawców nie ma ochoty pchać się z wdt i chętnie skorzystałoby z takiej możliwości.

Zgadzam się, że reakcja Czeskiego klienta może być dosyć gwałtowna tylko pytanie czy taki klient bardziej zrazi się konkretnie do mnie czy raczej do naszego wspaniałego allegro i będzie ten serwis omijał szerokim łukiem?

Może moderatorzy raczą wypowiedzieć się w tym temacie? 

@w_kiwi @ko_alka @la_nika @nat_not @_HolaOla_

oznacz moderatorów