anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Kupujący chce fakturę VAT a nie ma numeru NIP

ELEKTROMARKET
#12 Orędownik#

jak w temacie a moje pytanie brzmi jak sobie radzicie w podobnych sprawach albowiem:

1. Faktura bez NIP-u nie wyklucza możliwości odliczenia podatku VAT na podstawie takiego dokumentu - czyli muszę mu wystawić fakturę

2.Prawo podatkowe mówi jasno, że każda transakcja na rzecz osób prywatnych powinna być ewidencjonowana na  kasie fiskalnej 

Czyli wystawiam fakturę na dane podane przez klienta (bez NIP) - schodzi mi z magazynu drogi towar 

następnie wystawiam paragon, który podpinam pod kopię faktury (taki mi radziła księgowa)  ale mam kasę fiskalną podłaczoną do komputera i po raz drugi muszę sprzedać ten sam drogi towar żeby wydrukować paragon do czego jestem zobowiazany ..

księgowa na urlopie do 2.01.24 a ja jutro muszę wysłać towar z fakturą i wystawić paragon,

przy małych kwotach nie zwracałem na to uwagi ale tu chodzi o prawie tys. zł i nie mam zamiaru 2 x płacić vatu od tej samej sprzedaży 

co zrobić żeby wyjść z tego błędnego koła ?   

 

oznacz moderatorów
12 ODPOWIEDZI 12

Monika__L
#15 Entuzjasta#

Nie mas nic płacić 2 razy. Wystawiasz fakturę do paragonu. Taka faktura będzie widoczna w jpk ale nie będzie się liczyła w podsumowaniu jpk bo będzie oznaczona inaczej.

oznacz moderatorów

ELEKTROMARKET
#12 Orędownik#

takiej opcji dotychczas używałem - faktura do paragonu, ale klient chce normalną fakturę VAT  a do takiej nie wystawię paragonu bez nr NIP 😞

zrobię jednak  tak jak piszesz - paragon +  f-ra do paragonu - mam taką opcje w programie  fakturujacym i sprzedaż sie nie dubluje

 

oznacz moderatorów

Monika__L
#15 Entuzjasta#

Ale faktura do paragonu jest faktura VAT 🙂

oznacz moderatorów

pecela
#16 Inspirator#

Do paragonu bez NIP-u możesz wystawić tylko fakturę imienną. Za wystawienie faktury na firmę grożą sankcje skarbowe (100% VAT-u) i karne.

ps. Można wystawić fakturę na firmę do paragonu bez NIP-u, w drodze wyjątku, ale wolno od takiej faktury odliczać VAT-u (płaci się cały naliczony VAT) oraz być gotowym na tłumaczenie się w skarbówce. Nabywca też nie może odliczyć VAT-u od takiej faktury (w razie próby sankcje grożą obu stronom). Ogólnie gra nie warta świeczki.

oznacz moderatorów

pecela
#16 Inspirator#

Najpierw wystawiasz paragon, a potem do tego paraganu fakturę. Każdy program fakturowy ma taką opcję.

Ale uwaga, jak drukujesz faktury na drukarce fiskalnej (większość ma taką opcję), to nie wystawiasz wtedy paragonu (nie mylić z paragonem z NIP-em). Taka faktura jest jednocześnie paragonem.

oznacz moderatorów

ELEKTROMARKET
#12 Orędownik#

"na szczęście" f-ry drukuję z komputera a tylko paragony przez drukarke fiskalną  

oznacz moderatorów

pecela
#16 Inspirator#

Na drukarce fiskalnej też drukujesz z komputera :), to w końcu tylko drukarka (bez komputera nic nie wydrukuje).

ps. Faktury na drukarce fiskalnej drukują np stacje paliw (jest to normalna faktura, tylko format ma inny). 

oznacz moderatorów

MikroLITY
#13 Ambasador#

Przy sprzedaży internetowej (jeżeli płatność wpłynęła np. na konto - przelew lub szybkie płatności itd.) możesz wystawić osobie fizycznej samą FV bez nabijania na kasę fiskalną.

 

Jednakże w przypadku sprzedaży internetowej dużo większą popularnością cieszy się zwolnienie przedmiotowe, do którego odnosi się § 2 ww. rozporządzenia. W świetle tego przepisu zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym czynności wymienione w załączniku do rozporządzenia. Natomiast w poz. 36 załącznika wymieniono dostawę towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi), jeżeli dostawca towaru otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana (dane nabywcy, w tym jego adres).

Warto podkreślić, że powyższe zwolnienie znajdzie zastosowanie również w przypadku, gdy sprzedawca otrzymuje płatności za pośrednictwem pośredników finansowych typu PayPal czy PayU. W ocenie organów podatkowych w takim przypadków również spełniony jest warunek otrzymania zapłaty za pośrednictwem banku.

Tak też wypowiedział się Dyrektor KIS w interpretacji z 6 listopada 2017 r., nr 0111-KDIB3-2.4012.436.2017.1.ASZ, gdzie wskazano, że taka forma płatności spełnia przesłankę do uznaniu, że dostawca towaru otrzyma w całości zapłatę za pośrednictwem banku, ponieważ dostawca towaru otrzyma w całości zapłatę na rachunek bankowy. Przemawia za tym również wykładnia celowościowa, ponieważ obowiązkiem ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej na podstawie rozporządzenia objęta jest przede wszystkim sprzedaż detaliczna w żaden inny sposób nieudokumentowana.

Zobacz więcej: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-dokumentowanie-sprzedazy-internetowej-faktura-czy-paragon

oznacz moderatorów

Monika__L
#15 Entuzjasta#

Poszedłeś odważnie i szeroko

a jeśli towarem są perfumy?

oznacz moderatorów

MikroLITY
#13 Ambasador#

Nie poszedłem szeroko, bo nie wiem, co sprzedaje pytający. Podałem tylko jeden ze sposobów księgowania zakupów dokonanych przez osoby fizyczne - tak robi np. MediaExpert przy sprzedaży internetowej. Niech zadzwoni do Krajowej Informacji Skarbowej, powie co sprzedaje i uzyska informację.

oznacz moderatorów

ELEKTROMARKET
#12 Orędownik#

tu jest Polska a nie Skandynawia, Krajowa Informacja Skarbowa powie coś przez telefon a ewentualna kontrola to zakwestionuje powołując się na inne lub nowsze przepisy,

mamy ogromny deficyt budżetowy i wg państwa wszystkie chwyty są dozwolone żeby tylko łatać tą lukę, fiskus nie jest przyjazny podatnikom tylko ich doi na wszystkie mozliwe sposoby 😞

oznacz moderatorów

JUSMAG_com
#9 Pomysłodawca#

A może paragon imienny ? Po wystawieniu sam się  fiskalizuje, wysyłasz klientowi paragon imienny oryginał a do kopii podpinasz fiskalny 

oznacz moderatorów