anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Prośba o ustosunkowanie się do problemu prowizji wyższych od ceny sprzedaży

axelbis
#10 Popularyzator#

@w_kiwi @ko_alka @la_nika @nat_not @_HolaOla_  

Kopia zapytania wysłanego przez formularz oraz na FB Zjednoczeni Sprzedawcy:
 
"Szanowne Allegro, proszę o przedstawienie swojego stanowiska w następującej sprawie:
Wystawiam towar X o cenie jednostkowej 1,75 zł (kategoria towarowa części elektroniczne). Zgodnie z podstawowym wykazem prowizji Allegro będzie mi naliczało prowizję w wysokości “min. 0,31 zł - maks. 1,65 zł” – jest to skopiowana informacja z formularza wystawiania, co oznacza, że Allegro zabierze mi od 18 do 94% kwoty jaką otrzymam od kupującego. Jest to stawka podstawowa i jedynie szacunkowa, o czym Allegro lojalnie informuje przy wystawianiu oferty, ile naprawdę zapłacę to i tak dowiem się dopiero po transakcji. Ponadto stawka ta i tak nie obejmuje ewentualnych opłat i prowizji związanych np. z promowaniem ofert, ale ok, są to usługi opcjonalne, można po prostu nie korzystać z promowania. Natomiast obowiązkowa jest wprowadzona niedawno dodatkowa jednostkowa opłata transakcyjna w wysokości 1 zł. To oznacza, że w rzeczywistości sprzedając towar o cenie 1,75 zł zapłacę Allegro od 1,31 zł do 2,65 zł czyli od 75 do 151% uzyskanej zapłaty. Inaczej mówiąc w zależności od wybranego przez klienta sposobu wysyłki - na co nie mam wpływu, mogę dopłacić, i to sporo, do zaszczytu prowadzenia sprzedaży na Allegro. To dość zabawne w zestawieniu z kampaniami reklamowymi Allegro, w których przekonują, że sprzedaż na tym portalu jest znakomitym sposobem na rozwój firmy. Argument, że można nie płacić opłaty transakcyjnej jeśli ma się uruchomiany jeden z Abonamentów jest tu bezprzedmiotowy ponieważ abonamenty są płatne i przy niewielkiej liczbie transakcji ich koszt podzielony na liczbę transakcji może być nawet wyższy niż opłata transakcyjna. Trzeba też zauważyć, że w ogóle nie wiem w momencie wystawiania oferty ile zapłacę opłat na rzecz Allegro, co uniemożliwia mi poprawne skalkulowanie ceny sprzedaży.
Oczekuję na stanowisko Allegro w tej sprawie do końca tygodnia t.j. do 03.11.23 ponieważ chcę dołączyć je do skargi do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jeżeli go nie otrzymam to w skardze zaznaczę, że Allegro zostało poinformowane o wskazanym problemie i zignorowało sprawę."
 
oznacz moderatorów
3 ODPOWIEDZI 3

Halfrunt
#18 Luminarz#

Do tego dochodzi jeszcze "Opłata za udostępnienie metody płatności Allegro Pay" na która sprzedawca nie ma wpływu i nie jestem przekonany, czy już jest automatycznie zwracana gdy klient odstąpi od umowy, czy też nadal trzeba się ubiegaćą o jej zwrot innymi kanałami. (Osobno wysyłając maila do Allegro) 

Oczywiście klient może równie dobrze kupić tych elementów 38 sztuk zamawiając je kurierem do domu i zwrócić 37 dla darmowej dostawy 1 sztuki, co jest już nagminnie i do opłat zamiast prowizji od kosztów dostawy dochodzi bezzwrotna doplata do smarta.

oznacz moderatorów

_HolaOla_
Moderatorka
Moderatorka

@axelbis otrzymałeś już odpowiedź naszego doradcy w korespondencji mailowej, ale żeby nie było żadnych wątpliwości, wyjaśnię też tutaj, że w momencie wystawienia przedmiotu przedstawiamy szacowany koszt prowizji od sprzedaży naliczony w danej ofercie. Nie możemy podać dokładnej kwoty, ponieważ w skład prowizji wchodzi także koszt dostawy, a ten zależy od metody dostawy, którą wybierze kupujący. Usługi dodatkowo płatne takie jak promowanie, czy wyróżnienie są dobrowolne, więc nie musisz z nich korzystać jeśli nie chcesz. 

Natomiast w kwestii polityki cenowej sprzedaży własnych produktów to tutaj decyzje należą wyłącznie do Ciebie, ale w sytuacji, w której masz wątpliwości, najlepiej założyć najwyższą prowizję, która jest przedstawiana w kalkulacji. Wówczas będziesz mógł przygotować szacunek kosztów, które będą dla Ciebie najmniej ryzykowne. 


   Ola
   Moderatorka

_____________
Jeżeli czyjaś odpowiedź rozwiązała Twój problem, wybierz To jest rozwiązanie! 🙂
oznacz moderatorów

axelbis
#10 Popularyzator#

Dziękuję za odpowiedź, zresztą taką jakiej się spodziewałem. Oczywiście wiem z czego się bierze niemożność podania dokładnej wysokości prowizji, uważam jednak, że taki sposób naliczania prowizji, której wysokość jest nieznana w momencie zawierania umowy jest narzucaniem uciążliwych warunków umowy pomiędzy Allegro i sprzedającym na tym portalu, a ponieważ Allegro jest podmiotem mającym pozycję dominującą na rynku pośrednictwa w sprzedaży internetowej podlega ograniczeniom wynikającym z ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Ustawa ta zabrania nadużywania pozycji dominującej, a wśród przykładów takiej działalności wymienia m. in. narzucanie wspomnianych uciążliwych warunków umów.

W kwestii polityki cenowej to oczywiście, że mogę ustalić cenę na takim poziomie żeby pokryć koszty narzucane przez Allegro, tylko że wtedy oferty na Allegro stają się zupełnie niekonkurencyjne wobec ofert niezależnych sklepów internetowych. To zresztą już nastąpiło, wystarczy przejrzeć co się dzieje w ofertach w mojej kategorii towarowej (w większości nic się nie dzieje). Nie wiem czy to jest celowe działanie czy "niespodziewany" efekt uboczny nieprzemyślanej polityki portalu, ale to w mojej opinii również oznacza nadużycie pozycji dominującej w postaci dyskryminacji wybranych towarów i ich sprzedawców poprzez politykę cenową czyniącą sprzedaż tych towarów na Allegro nieopłacalną.

No cóż, nie liczę na jakiekolwiek pozytywne zmiany w tym temacie "po dobroci", mam już swoje doświadczenia w takich próbach inicjowania takich zmian, skieruję więc, tak jak pisałem, sprawę do UOKiK, łącznie zresztą z całym szeregiem innych zarzutów bo jest tego naprawdę sporo.

oznacz moderatorów