anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Brak zwrotu pieniędzy za zwrócony towar kupiony bez zamówienia

MAMY ROZWIĄZANIE!
Client:28997311
#7 Wielbiciel#

Witam!

02.06.2021 kupiłam towar na kwotę 460 zł od jednego sprzedającego na Allegro bez zamówienia. Sprzedający działa jako firma. Sprzedający w wiadomości poprosił o adres i tego samego dnia wysłał towar kurierem za pobraniem. Fakturę dołączył.

04.06.2021 towar został doręczony, pieniądze zapłaciłam kurierowi. Po rozpakowaniu paczki uznałam że towar nie zgodny z opisem i nie chcę go już mieć. Zadzwoniłam do sprzedającego i złożyłam oświadczenie o odstąpieniu od umowy ustnie oraz pisemnie. Tego samego dnia odesłałam towar na w) asny koszt z powrotem wraz z fakturą i oświadczeniem.

07.06.2021 sprzedający otrzymał moją paczkę zwrotną (według śledzenia) i cisza... 

Nie wiem, czy zwróci pieniądze za towar i w jakim terminie, bo ominął sprzedaż przez Allegro. Nie mogę otworzyć dyskusji, bo nie mam nr zamówienia. Tylko naszy wiadomości na stronie platformy oraz kopie faktury.

Proszę podpowiedzieć, co mam zrobić w tej sytuacji.

oznacz moderatorów
24 ODPOWIEDZI 24
exoryna
#14 Krzewiciel#

Co to znaczy bez zamówienia? 

oznacz moderatorów
Client:28997311
#7 Wielbiciel#

Jak po raz pierwszy napisałam do sprzedającego z pytaniem, czy należy się zniszka przy zakupie 3 sztuk towaru, to on odpowiedział, że dostawa kurierem gratis, jeśli nie będę składać zamówienia na stronie Allegro, poprosił o adres domowy no i wysłał towar wraz z wystawioną fakturką.

oznacz moderatorów
LEW433
#21 Demiurg#

@Client:28997311 Nie zapaliła Ci się lampka, dlaczego tak chce wysłać, poza ALL.

oznacz moderatorów
Client:28997311
#7 Wielbiciel#

No właśnie głupia jestem... Nigdy nie kupuję poza Allegro, żeby nie mieć problemów... A tu coś umknęło.. Taraz co? Zostaje policja? 

oznacz moderatorów
kostas11
#21 Demiurg#

@Client:28997311 jaka policja jak już do rzecznik konsumenta o ile przysługuje Ci zwrot 😞  4 odstąpienie 7 towar u sprzedawcy a Ty 9 chcesz iść na policję 😞  

Ustawowo sprzedawca ma 14 dni na zwrot kasy od odstąpienia, poczekaj do 19 czerwca i wtedy tu napisz ponownie 😄

________
Κώστας
oznacz moderatorów
vermann_pl
#8 Zapaleniec#

Kontaktowałeś się ze sprzedającym? 

oznacz moderatorów
LEW433
#21 Demiurg#

Zakup poza All więc nie otworzysz dyskusji, nie skorzystasz z POK, masz kontakt ze sprzedającym? zapytaj kiedy odda, możesz prosić o pomoc do Rzecznika konsumentów.

oznacz moderatorów
Client:91979282
#8 Zapaleniec#

Sprzedawca ma 14 dni na zwrot pieniędzy od otrzymania towaru. 

oznacz moderatorów
LEW433
#21 Demiurg#

@Client:91979282  14 dni to max.😁

oznacz moderatorów
Client:91979282
#8 Zapaleniec#

No tak, co nie zmienia faktu że Sprzedawca, o którym jest temat, przedwczoraj odebrał paczkę, więc ma jeszcze trochę czasu na zwrot pieniędzy ;).

oznacz moderatorów
xyz96
#21 Demiurg#

@Client:91979282 To nieprawda, ma 14 dni od otrzymania oświadczenia o odstąpieniu od umowy. Wprowadzasz w błąd.

oznacz moderatorów
MODA_TRUSKY
#7 Wielbiciel#

Przeczytaj sobie Art. 32. 3. Ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta. Sprzedawca może się wstrzymać ze zwrotem dopóki nie otrzyma towaru. Kto tu wprowadza ludzi w błąd? 

oznacz moderatorów
xyz96
#21 Demiurg#

@MODA_TRUSKY Oczywiście Ty wprowadzasz w błąd pisząc wyżej;

Sprzedawca ma 14 dni na zwrot pieniędzy od otrzymania towaru.

Nie od otrzymania towaru ma 14 dni, tylko od otrzymania oświadczenia. Polecam lekturę ustawy.

oznacz moderatorów
Client:44052296
#21 Demiurg#

@Client:28997311  sprzedawca ma14 dni na zwrot pieniędzy. Jeżeli w tym czasie nie dostaniesz zwrotu na konto idź na policję zgłosić przestępstwo

oznacz moderatorów
xyz96
#21 Demiurg#

@Client:28997311 Zakupy nie kończą się tylko na Allegro, można kupować poza.

Jeśli towar został odesłany w ramach odstąpienia od umowy, sprzedawca ma 14 dni ma zwrot wpłaty wraz kosztem wysyłki od daty otrzymania odstąpienia. Może się wstrzymać ze zwrotem wpłaty do chwili otrzymania zwracanego towaru. Jeśli nie zwróci, skontaktuj się z najbliższym rzecznikiem konsumentów, pomagają bezpłatnie i często bardziej skutecznie niż Allegro, ponieważ w sytuacjach skrajnych nie odsyłają kupującego do sądu, tylko sami takie sprawy w imieniu konsumentów inicjują, do skutku.

oznacz moderatorów
Client:28997311
#7 Wielbiciel#

To znaczy że 14 dni od daty podpisanego przeze mnie oświadczenia odstąpienia czy 14 dni od kiedy sprzedawca wraz ze zwrotną paczką otrzyma to odstąpienie?! Bo odstąpienie złożyłam 04.06.2021, a on wraz z paczką otrzymał 07.06.2021.

Minął już tydzień. Sprzedawca telefonu nie odbiera, na sms-y nie odpowiada, na wiadomości na Allegro również. Cisza, jak by nic a nic... 

oznacz moderatorów
xyz96
#21 Demiurg#

@Client:28997311 Jeżeli 4 czerwca sprzedawca otrzymał Twoje ustne i pisemne (mailem) oświadczenie o odstąpieniu od umowy, ma 14 dni na zwrot wpłaty od daty 4 czerwca. Jeżeli do paczki włożyłaś także pisemne oświadczenie, które sprzedawca otrzymał 7 czerwca, termin na zwrot środków liczy się od tego pierwszego oświadczenia, przekazanego 4 czerwca.

oznacz moderatorów
Client:28997311
#7 Wielbiciel#

Dziękuję bardzo 🙂

Dokładnie zmartwienia miałam, że sprzedawca nie ma kontaktu i się nie odzywa. Nie jestem żadną firmą, a tylko zwykłą osobą fizyczną. I mój zakup - to lalki dla dziecka.

Wczoraj sprzedawca się odezwał poprzez sms, w którym krótko napisał, że zwrotu dokona w następnym tygodniu, ale pomniejszy sobie sumę na kwotę wysyłki.. Uważam, że nie ma takiego prawa. Dlaczego ja mam podwójne opłacać przesyłki, tam i z powrotem? Zwrotu towaru dokonałam na własny koszt. Z tym się zgadzam. Ok. A sprzedawca ze swojej strony według prawa konsumenta ma obowiązek zwrócić koszty towaru wraz z kosztami wysyłki. Wysyłał on też na swój koszt kurierem za pobraniem. Ale mi chodzi tylko i wyłącznie o zwrot kosztu towaru według wystawionej faktury... 

oznacz moderatorów
TATLOK
#15 Entuzjasta#

@Client:28997311  A czy miałaś prawo do zwrotu?

Jeśli wzięłaś fakturę bo zakupiłaś na firmę to nie masz prawa do zwrotu. 

Jeśli kupiłaś produkt, który podchodzi pod poniżej podane punkty to również nie masz prawa do zwrotu.

 

  1. o świadczenie usług, jeżeli przedsiębiorca wykonał w pełni usługę za wyraźną zgodą konsumenta, który przed rozpoczęciem świadczenia został poinformowany o tym, że po jego spełnieniu utraci prawo do odstąpienia od umowy – np. korepetycje udzielane przez internet;
  2. w których cena lub wynagrodzenie zależą od wahań na rynku finansowym, niezależnych od przedsiębiorcy i mogących wystąpić przed upływem terminu na odstąpienie od umowy – np. sprzedaż walut obcych;
  3. w których przedmiotem świadczenia jest rzecz nieprefabrykowana, wyprodukowana według specyfikacji konsumenta lub służąca zaspokojeniu jego zindywidualizowanych potrzeb – np. zamówienie w e-sklepie koszulki z zaprojektowanym przez siebie nadrukiem;
  4. w których towar szybko ulega zepsuciu lub ma krótki termin przydatności do użycia – np. artykuły spożywcze: owoce, warzywa, nabiał;
  5. w których przedmiotem świadczenia jest rzecz dostarczana w zapieczętowanym opakowaniu, której po otwarciu nie można zwrócić ze względu na ochronę zdrowia lub higienę, jeżeli opakowanie to zostało otwarte po dostarczeniu, np. soczewki kontaktowe;
  6. w których przedmiotem świadczenia są rzeczy, które po dostarczeniu, ze względu na swój charakter, zostają nierozłącznie połączone z innymi rzeczami – np. paliwo wlane do samochodu;
  7. w których przedmiotem świadczenia są napoje alkoholowe, jeśli ich cena została uzgodniona podczas zawarcia umowy sprzedaży, dostarczenie może nastąpić dopiero po upływie 30 dni, a wartość zależy od wahań na rynku, pozostających poza kontrolą przedsiębiorcy – np. wysokogatunkowe wina kolekcjonerskie lub whisky;
  8. w których konsument wyraźnie żądał, aby przedsiębiorca przyjechał do niego w celu dokonania pilnej naprawy lub konserwacji – np. dostrojenie odbiornika telewizyjnego;

żródło: https://prawakonsumenta.uokik.gov.pl/prawo-odstapienia-od-umowy/wylaczenia-prawa-do-odstapienia/

Niezależnie od powyższego, przedsiębiorca ma czas na zwrot pieniędzy do 14 dni od dnia otrzymania oświadczenia o odstąpieniu od umowy.

oznacz moderatorów