anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Czy muszę poinformować sprzedawcę o odstąpieniu od zakupu

Marzena_2002
#7 Wielbiciel#

Witam 

Czy muszę poinformować sprzedawcę o odstąpieniu od zakupu przed wysłaniem zwrotu? 

Co w sytuacji jak sprzedawca nie został powiadomiony o odstąpieniu od zakupu a wysłałam zwrot. Czy sprzedawca ma prawo do nieodebrania przesyłki od listonosza? 

oznacz moderatorów
25 ODPOWIEDZI 25

Agent051
#16 Inspirator#

@Marzena_2002 Wypadałoby poinformować, choćby przez grzeczność. Jeżeli wysłałaś zwrot przez zwroty Allegro i wygenerowałaś numer zwrotu, to sprzedawca jest poinformowany. Jeżeli odesłałaś na własną rękę, to może nie odebrać, bo nie będzie wiedział co odbiera, taka paczka-niespodzianka.

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

Robiąc zwrot przez zakładkę :Moje zakupy: sprzedający dostaje powiadomienie o zwrocie towaru. Jeżeli tego nie zrobiłeś w ten sposób to musisz powiadomić sprzedającego i masz na to 14 dni od odbioru towaru i 14 dni na odesłanie. Oczywiście jeżeli jest zakup konsumencki, prywatny nie musi przyjmować zwrotów.

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

@Marzena_2002 Nie musisz. Zgodnie z prawem swoją informację o rezygnacji możesz włożyć do paczki z towarem i całość odesłać w ciągu 14 dni od jego otrzymania. Liczy się data nadania przesyłki zwrotnej i załączonego w nim oświadczenia o rezygnacji, a nie data odbioru towaru i oświadczenia przez sprzedawcę. Jeśli nie włożysz oświadczenia do paczki, możesz je wysłać oddzielnie, pocztą lub mailem w ciągu 14 dni od odebrania przesyłki.

oznacz moderatorów

ELMIXAGD_pl
#12 Orędownik#

Tak, masz obowiązek poinformowania sprzedawcy o odstąpieniu od umowy.

Możesz dołączyć odstąpienie od umowy bezpośrednio do zwracanej przesyłki lecz musisz się liczyć z tym, że sprzedawca może nie odebrać przesyłki. Czym prędzej wyślij mu odstąpienie od umowy ,na e-mai lub po prostu zadzwoń do niego (nie jest to wprawdzie  skuteczne, ale zawsze coś daje - zależy od sprzedawcy).

Resztę informacji masz już od innych użytkowników.

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

Kupujący nie musi się liczyć z tym, że sprzedający nie odbierze zwrotu z oświadczeniem dołączonym do przesyłki. Skoro prowadzi sprzedaż wysyłkową, ma obowiązek odbierać przesyłki zwrotne bez uprzedzenia. Klient za to nie ma obowiązku informować o zwrocie przed nadaniem paczki, może oświadczenie włożyć do środka.

oznacz moderatorów

mikeza
#20 Guru#

a jak wygląda procedura, jeśli klient odsyła towar i nic nie dołącza do paczki. Mam na myśli kwitu z odstapieniem od umowy ? nie dokonuje również zwrotu poprzez system, nie dołacza swoich danych, ani nr konta itd. Mało tego, odsyła zwykłym listem bez potwierdzenia nadania, a na liście nie ma jego danych, więc nie ma sposoby sprawdzenia od kogo jest ta paczka ? Mam takie sytuacje, i co wtedy ?

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów

mdrogeria
#21 Demiurg#

mikeza pozostaje czakać , aż się odezwie i dopełni obowiązku jaki nakładana nie go UK .

oznacz moderatorów

mikeza
#20 Guru#

a jak się nie odezwie, to pewno zrobił prezent, no bo jak to inaczej traktować 🙂

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

Jeśli klient nic nie dołącza do paczki to znaczy, że nie odstąpił od umowy i nie złożył reklamacji. Chyba że odstąpił lub złożył reklamację oddzielnie. Jeżeli tego nie zrobił, wypada poczekać aż się odezwie.

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

Może włożyć do środka, ale informację że to jest zwrot(odstąpienie od zakupu) musi złożyć w ten czy inny sposób, mailem albo jak pisałem przez zakładkę "moje zakupy".

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

@LEW433 Bzdury opowiadasz, nie znasz przepisów i mylisz wszystko. Oświadczenie włożone do przesyłki jest, zgodnie z prawem, wystarczającą informacją o zwrocie - odstąpieniem od umowy. Konsument nie musi niczego wysłać wcześniej żadnym mailem i nie musi korzystać z opcji zwrotu na Allegro.

 
oznacz moderatorów

mdrogeria
#21 Demiurg#

Marzena_2002 odstąpienie pisemne możesz włożyć do paczki , ale poinformuj sprzedawcę , że zwracasz zakup / telefon , e-mail /  . Osobiście nie odbieram przesyłek niewiadomego pochodzenia .

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

Osobiście nie odbieram przesyłek niewiadomego pochodzenia

Prowadząc działalność masz taki obowiązek, musisz liczyć się z tym, że może to być zwrot towaru przez Ciebie sprzedanego, a klient nie ma obowiązku o zwrocie informować wcześniej, może oświadczenie włożyć do przesyłki. Wynika to wprost z przepisów.

oznacz moderatorów

mdrogeria
#21 Demiurg#

a.... może w paczce jest bomba ???

Gdzieś to już czytalem .... pudło wypełnione śmieciami i załączona faktura terminowa na sporą kwotę .... dziękuję .

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

Do domu wrócisz i może tam być podłożona bomba. Nie wydziwiaj. Jeśli się boisz paczek ze zwrotami, zlikwiduj sklep wysyłkowy.

oznacz moderatorów

mdrogeria
#21 Demiurg#

nie Ty będziesz mi pisać co mam robić , działalność prowadzę już ponad 30 lat , a zdobyte doświadczenie wytyczyło pewne granice ,których nie pozwalam przekraczać .

P.S. To moje podwórko i zabawki  .

1raz zdarzyło mi się odmówić przyjęcia niewiadomej paczki 6 może 7 lat temu .... do tej pory nie wiem co to było .

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

@mdrogeria A Ty nie będziesz odmawiał przyjmowania paczek ze zwrotami bez uprzedzenia, bo kupujący nie ma obowiązku uprzedzać. Napisze Ci to uprawniony organ, gdy zaczniesz odrzucać takie przesyłki prowadząc sklep wysyłkowy i wtedy się przekonasz, że mam rację. 30 lat doświadczenia i taka skromna wiedza?

oznacz moderatorów

mdrogeria
#21 Demiurg#

xyz96 Nieh Cię o to głowa nie boli , powtarzam ,,to moje podwórko i zabawki ,, zbieram miód i ponoszę konsekwencje swoich kroków , to moja sprawa a Tobie nic do tego 

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

@mdrogeria No nie za bardzo, bo chwalisz się swoimi poczynaniami na forum dyskusyjnym Allegro, także sprzedajesz wysyłkowo na Allegro, więc mogę wyrazić własną opinię. Bezdyskusyjne jest to, że konsument nie ma obowiązku uprzedzać o zwrocie, może oświadczenie włożyć do przesyłki.

oznacz moderatorów