anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Odstąpienie od umowy z fakturą wystawioną przed rozpoczęciem działalności.

PAQ
#8 Zapaleniec#

Witam,

Przed paroma dniami zakupiłem monitor, który dotarł do mnie uszkodzony (pęknięta matryca). Paczka była zewnętrznie w stanie idealnym więc nie mam protokołu uszkodzenia.

Odesłałem paczkę sprzedającemu i ten wydaje się traktować moje zgłoszenie jako reklamację. Niestety jest to dla mnie znaczna zamrożona kwota do momentu jej rozpatrzenia - a potrzebuję sprzętu natychmiast.

Z tego co wiem:
- jeśli zakup był na firmę z fakturą to sprzedający nie ma obowiązku przyjmować odstąpienia od umowy konsumenckiego
- jeśli był zakup z fakturę, ale osobę prywatną to musi być traktowane jako sprzedaż konsumencka

Mój przypadek jest pośredni. Jest to zakup na fakturę z NIP, ale moja działalność rozpoczyna się dopiero za parę dni więc jest to w tej chwili nadal mój NIP osobisty. Czy wobec tego można tą sprzedaż potraktować jako konsumencką i po prostu odstąpić od umowy?

oznacz moderatorów
12 ODPOWIEDZI 12

kostas11
#21 Demiurg#

@PAQ to jak będzie to traktował to zależy jakie pismo wysyłałeś i na co się powołujesz, a protokół szkody w przypadku niewidocznych uszkodzeń zewnętrznych spisuje się do 7 dni, teraz sprzedawca może odrzucić reklamację że Ci spadł i potłukłeś matrycę 😞

________
Κώστας
oznacz moderatorów

exoryna
#14 Krzewiciel#

Raczej tak będzie jak kolega kostas11 gada. Było przy kurierze otworzyć i spisać protokół szkody. Prawo przewozowe ci na to pozwala, ale trzeba o tym wiedzieć. Protokol spisany po odjeździe kuriera ma wartość zerową przy takim uszkodzeniu jakie zastałeś. 

Nie ma znaczenia czy zakup na firmę czy konsumenta.

Teraz to szykuj kasę na monitor. 

 

oznacz moderatorów

PAQ
#8 Zapaleniec#

@exoryna Zastanawiam się czy ktoś faktycznie rozpakowuje taką przesyłkę przy kurierze? To duży monitor który trzeba rozpakowywać ostrożnie, inaczej można go uszkodzić w trakcie. Do tego uszkodzenie było widoczne dopiero po podłączeniu monitora do jakiegoś źródła sygnału. Całą procedurę oceniam na jakieś 15-25 minut.

Po rozpakowaniu bez podłączenia do komputera i tak pewnie bym stwierdził, że monitor jest ok bo nie widać żadnych uszkodzeń. Był spakowany fabrycznie a pudełko było w stanie idealnym 😕

oznacz moderatorów

exoryna
#14 Krzewiciel#

A. To inna gadka zatem. No ale już monitor odesłałeś. Ciekawe jak to się zakończy. 

oznacz moderatorów

mdrogeria
#21 Demiurg#

PAQ jeśli podałeś NIP do faktury nie ma podstawy do traktowania zakupu jako konsmencki .

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

Moim zdaniem to reklamacja, prawa do odstąpienia nie masz. Nie masz też obowiązku robić żadnych protokołów w celu złożenia reklamacji i nie masz obowiązku czekać na rozpatrzenie reklamacji sprzedawcy, którą on złożył przewoźnikowi. Za uszkodzenia w transporcie względem kupującego odpowiada sprzedawca.

oznacz moderatorów

PAQ
#8 Zapaleniec#

Czyli rozumiem, że do 14 dni mam oczekiwać odpowiedzi z decyzją.

oznacz moderatorów

terazauto
#13 Ambasador#

@PAQ - A jeśli wszystko byłoby tip-top ze sprzętem, to byś VAT odliczył czy nie (bo jeszcze nie masz działalności w tej dacie) ?

Tak pytam....

oznacz moderatorów

PAQ
#8 Zapaleniec#

Tak odliczyłbym. Domniemuję, że zarzucasz mi kombinowanie. Ale musisz też wiedzieć, że za parę miesięcy odstąpienie do umowy kupna na odległość na rzecz jednoosobowych działalności będzie również możliwe. Poza tym nawet zakup konsumencki dokonany przed rozpoczęciem działalności można wliczyć w koszty jeśli się udowodni ich zasadność - tak więc cała dyskusja jest trochę bezcelowa.

Otrzymałem uszkodzony sprzęt, mam zamrożoną znaczną kwotę, potrzebuję go do pracy i zastanawiam się jakie mam opcje.

oznacz moderatorów

terazauto
#13 Ambasador#

Nie myśl że wiesz co ja myślę.

Jak się do kogoś zwracasz - wciśnij: shift+2 - i wybierz z listy. Fakt, prowadząc sklep muszę to wiedzieć. I pewnie tak jest.

Ale pytasz teraz, czy za "parę miesięcy" ?

oznacz moderatorów

PAQ
#8 Zapaleniec#

@terazauto Dziękuję za poradę.
Oczywiście masz rację, dlatego tylko domniemywałem 🙂 
Pozdrawiam.

oznacz moderatorów

terazauto
#13 Ambasador#

@PAQ - Nawzajem. Witam kulturalnego usera 🙂

oznacz moderatorów