anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Reklamacja kupna niesprawnej części poza allegro - z czatem na allegro.

didiman
#7 Wielbiciel#

Na allegro znalazłem ogłoszenie sprzedawcy [edycja], były to siłowniki klapy VW Tiguan.  pisaliśmy na czacie allegro, ustaliliśmy cenę za przesyłkę. Sprzedający wysłał mi dwa siłowniki za 630 zł za pobraniem. Siłowniki były opisane jako sprawne, kiedy dotarły zostały sprawdzone na moim samochodzie w ASO. Okazały się uszkodzone co potwierdził wydruk z komputera. Po czym skontaktowałem się z nieuczciwym sprzedawcą w sprawie reklamacji, odesłałem siłowniki i czekałem na uznanie reklamacji 18 dni. Dziś usłyszałem, że nie odda pieniędzy ponieważ nie sprawdził i mogłem je sobie podmienić. Wcześniej zaznaczył, że siłowniki klapy mają jego plomby, które nie zostały naruszone. Jak mogę odzyskać środki i wyciągnąć prawne konsekwencji wobec nieuczciwego sprzedawcy?  Dane sprzedawcy: [edycja]Link do jego ogłoszeń: https://allegro.pl/oferta/fotele-kanapa-boczki-skora-audi-a4-b8-combi-komple-8430330153 

 

oznacz moderatorów
25 ODPOWIEDZI 25

mikeza
#20 Guru#

zwrot do takiego sprzedawcy to na bank, nie tylko strata kasy, ale również tego "wadliwego" towaru 🙂

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów

Ziolko39
#21 Demiurg#

@A3dam Wypowiedz się jako specjalista czy opinia RPK ma moc prawną wiążącą sprzedawcę, czy może tylko przydać się w sądzie

oznacz moderatorów

A3dam
#19 Nestor#

@Ziolko39 
czy opinia RPK ma moc prawną wiążącą sprzedawcę, czy może tylko przydać się w sądzie

Zadania RK określa Art. 42. Ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, a dla przedsiębiorców najistotniejszy wydaje się być pkt. 4 ww:
4. Przedsiębiorca, do którego zwrócił się rzecznik konsumentów, działając na podstawie ust. 1 pkt 3, jest obowiązany udzielić rzecznikowi wyjaśnień i informacji będących przedmiotem wystąpienia oraz ustosunkować się do uwag i opinii rzecznika.

Kompetencje rzecznika mają charakter doradczy i procesowy:
RK udziela porad prawnych konsumentom, pomaga w napisaniu pisma reklamacyjnego lub procesowego.
RK wprawdzie mogą także wystąpić w imieniu konsumenta z powództwem lub za zgodą konsumenta wstąpić do toczącego się postępowania dotyczącego ochrony interesów konsumentów - ale (jak wynika z publicznie dostępnych sprawozdań z działalności RK) niemal 80% RK nie robi tego wcale.

Zgodnie z ww. Ustawą: RK nie musi mieć nawet wykształcenia prawniczego (powinien mieć wyższe ale niekoniecznie prawnicze).


Natomiast w sądach mogą przydawać się opinie ... biegłych.

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów

Ziolko39
#21 Demiurg#

@A3dam Dzięki😀 @didiman Zostaje Ci tylko powództwo cywilne. No chyba, że się dogadasz ze sprzedawcą. Przeczytaj to napisał @A3dam 

oznacz moderatorów

didiman
#7 Wielbiciel#

@A3dam działam w temacie policji i RPK. Zajmie się tym prawnik, nie mam czasu i ochoty na zabawy i podchody za te parę groszy.

Chodzi mi tylko o to by kogoś znów nie oszukał. 

Dzięki.

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@didiman policja się reklamacjami nie zajmuje 😞 zostaje pomoc rzecznika jak sprzedawca się nie przejmie to możecie skierować sprawę do sądu 😞

________
Κώστας
oznacz moderatorów