anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Zwrot towaru - odstąpienie od umowy, etykieta nadania zwrotu

MartinMix1
#7 Wielbiciel#

Cześć,

Mam pytanie odnośnie zwrotu towaru zakupionego na Allegro. 

Mam następującą sytuację - zwracam zakupione 2 smartfony, które okazały się niezgodne z opisem. Odstąpiłem od umowy i skontaktowałem się ze sprzedającym, który wygenerował dla mnie etykietę zwrotu towaru w Paczkomacie Inpost.

Mam pytanie czy to normalne, że w polu nadawcy i odbiorcy przesyłki ze zwrotem jest sprzedający? Czy mam się kontaktować ze sprzedającym, żeby dane nadawcy zostały zmienione na moje?

Pytam bo obawiam się, że może być później problem z udowodnieniem, że wysłałem do sprzedającego sprzęt (na potwierdzeniu będą przecież tylko dane sprzedawcy a nie moje).

Prośba o pomoc w tej sprawie.

oznacz moderatorów
12 ODPOWIEDZI 12

xyz96
#21 Demiurg#

@MartinMix1 Jak odstąpiłeś od umowy? Poprzez formularz Allegro? Jaki powód wybrałeś? Odstąpienie, czy Reklamacja? 

Dlaczego nie masz tam możliwości wygenerowania własnej etykiety? Jeśli nie masz, lepiej sam nadaj przesyłkę reklamacyjną na adres do reklamacji podany w zakładce Reklamacja na aukcji. Przy reklamacji sprzedawca będzie Ci musiał zwrócić koszt odesłania, który poniesiesz. Poza tym będziesz miał własny dowód nadania paczki reklamacyjnej. 

oznacz moderatorów

MartinMix1
#7 Wielbiciel#

Odstapilem przez formularz Allegro i mimo, że sprzedawca daje różne opcje zwrotu to na allegro wyswietla mi się tylko przycisk "odesle samodzielnie" czy jakoś tak.

Czy dowodem, że to ja napisałem paczkę będzie potwierdzenie z paczkomatu? Nawet jeśli na tym potwierdzeniu będą widnieć tylko dane sprzedajacego?

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

Lepiej kliknij tam, że odeślesz samodzielnie i sam nadaj przesyłkę. Będziesz miał wtedy poprawną etykietę, własny dowód nadania, a przy reklamacji sprzedawca będzie miał obowiązek zwrócić Ci koszt odesłania. 

oznacz moderatorów

MartinMix1
#7 Wielbiciel#

To jest odstąpienie od umowy a nie reklamacja. Zgodnie z przepisami to po mojej stronie leży opłacenie zwrotu (w porównaniu do reklamacji). Jak rozumiem, sprzedawca mógł tak wpisać, bo ma podpisaną jakąś umowę z Inpostem na wysyłki i formalnie byłaby to wysyłka w ramach tego co za korzystanie z ich usług. Ale pewności niestety nie mam.

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

Jeżeli to jest odstąpienie od umowy, odsyłasz towar na swój koszt. Przy paczkomacie zwrot jest darmowy nawet wtedy, gdy nie masz Smart. Jeżeli sprzedawca udostępnia Ci darmowy zwrot, możesz odesłać za darmo tą metodą, choć nie będziesz miał dowodu odesłania. 

Jeśli towar jest wadliwy, lepszą opcją byłaby reklamacja. 

oznacz moderatorów

MartinMix1
#7 Wielbiciel#

W tym problem, że dostawa towaru była przez Paczkomaty Inpost - czyli usługi, która nie obejmuje darmowych zwrotów. Sprzedawca oficjalnie nie udostępnia mi darmowego zwrotu bo formalnie to przesyła towar między sobą i to jest problem.

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#
oznacz moderatorów

MartinMix1
#7 Wielbiciel#

Darmowa usługa jest przy Allegro Inpost i tylko wtedy gdy dostawa towaru była tą metodą - w moim przypadku była to dostawa o nazwie Paczkomaty Inpost nie są objęte darmową dostawą. Co prawda w dziale Zwroty sprzedawca umieścił zwroty Paczkomaty Inpost za pobraniem (za darmo) ale dalej pisze ... że nie przymuje zwrotów za pobraniem. I tu jest problem.

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

@MartinMix1 No więc ryzykuj i wyślij towar z etykietą przesłaną przez sprzedawcę. Zastanów się tylko, dlaczego on Ci udostępnia darmowy zwrot, choć nie musi. O jaką kwotę chodzi? O około 10 zł? Lepiej było odesłać jako reklamacja, wtedy zaoszczędziłbyś te 10 zł. 

oznacz moderatorów

_HolaOla_
Moderatorka
Moderatorka

@MartinMix1 W tej konkretnej ofercie, powinieneś wysłać zwrot na własny koszt, więc jeśli Sprzedający zaproponował Ci taką formę przesyłki, możesz się na nią zgodzić lub nie. Ze strony Allegro nie mamy możliwości, aby zmienić dane na tej etykiecie. 

@xyz96 W tym przypadku, te zasady nie obowiązują, ponieważ dostawa była realizowana przez Paczkomaty Inpost, a nie Allegro Paczkomaty Inpost. To ta sama metoda przesyłki, ale różnie rozliczana. 

   Ola
   Moderatorka

_____________
Jeżeli czyjaś odpowiedź rozwiązała Twój problem, wybierz To jest rozwiązanie! 🙂
oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

@_HolaOla_ Warto by było te dwie metody dostawy bardziej rozróżnić, aby nie było wyraźnych podobieństw. Tak, wiem, gdzie są Pomysły. 

oznacz moderatorów

MartinMix1
#7 Wielbiciel#

Zadałem pytanie sprzedawcy dlaczego w polu nadawcy nie ma moich danych, czy to pomyłka? Odpowiedź jaką otrzymałem "Nie jest wszystko w porządku". Jutro dla spokoju sumienia sam nadam przesyłkę i wyślę ją. Masz rację że dla tych 13 zł nie ma co ryzykować blisko 1100 zł.

oznacz moderatorów