anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Sprzedający zwlekał z wysyłką zamówienia, co zrobić?

Cezi_86
#9 Pomysłodawca#
Ostatnio doświadczyłem rzeczy groteskowej, począwszy od niekompetencji pracownika Allegro w dyskusji, który użył błędnej interpretacji art. Kodeksu Cywilnego aby mi wmówić że to sprzedający ma rację, po podważanie znaczenia słowa "natychmiast" w języku polskim przez pracownika Programu Ochrony Kupujących. Okazuje się, że sprzedawca może na łamach portalu bezkarnie łamać prawo i uchodzić bezkarnie. 
Sprzedający zobowiązał się wysłać przesyłkę natychmiast po zakupie (sjp PWN: «w tej samej chwili, bezpośrednio po czymś» ). Podczas gdy do chwili zalicytowania przez Kup Teraz odpowiadał prawie natychmiast (2-3min) sam list przewozowy generował 44 minuty. Potem (po siedmiu godzinach), nadał paczkę zapewniając jej wydłużenie podróży o dodatkowy dzień. Sęk w tym, że potrzebowałem ją kolejnego dnia. Pracownik w dyskusji zacytował Kodeks Cywilny "Jeżeli jedna ze stron dopuszcza się zwłoki w wykonaniu zobowiązania z umowy wzajemnej, druga strona może wyznaczyć jej realny, dodatkowy termin do wykonania z zagrożeniem, iż w razie jego bezskutecznego upływu będzie uprawniona do odstąpienia od umowy.". Twierdząc, że to moja wina, bo ja nie wyznaczyłem sprzedającemu drugiego terminu. Sęk w tym, że jest jasno i wyraźnie napisane "może". Może, ale nie musi takowego wyznaczać. Jeżeli czas wysyłki był dla mnie kluczowym powodem zakupu przedmiotu, to z jakiej racji miałbym wyznaczać ten drugi termin? Allegro po dwóch rozmowach z konsultantami (obydwaj nie wywiązali się obietnic, a drugi nawet nie raczył oddzwonić) i przepychance z POK, gdzie rzucano zdawkowe powody odrzucenia wniosku, na oślep argumentami nie dotyczącymi w ogóle tej sprawy, aż w końcu jasno się określili po iluś mailach: sprzedający nie nie naruszył regulaminu i tylko to ma znacznie. Nie ma znaczenia, że mnie oszukał, bo nie naruszył regulaminu. Dalej  mogę sobie iść do sądu... O ile jeszcze jestem w stanie zrozumieć nastawienie - nie naruszono regulaminu. Czyli zatem nawet jak kupuje się i ustala szczegóły transakcji przez Allegro, to regulamin nie zobowiązuje sprzedającego do wywiązania się z tych ustaleń.
oznacz moderatorów
8 ODPOWIEDZI 8

ko_alka
Moderatorka
Moderatorka

@Cezi_86 Cześć. Rozumiem, że znalazłeś się w niekomfortowej sytuacji, ale nie mamy możliwości podjęcia żadnych działań względem tego sprzedającego. Towar zgodnie z prawem należy do Ciebie, a sprzedający (ze względu na to, że był to zakup niekonsumencki) nie ma obowiązku przyjęcia odstąpienia od umowy. 

Rozumiem również, że nie domagasz się przyjęcia zwrotu, tylko powołujesz się na KC i niedotrzymanie warunków umowy zawartej ze sprzedającym. W tej kwestii nie możemy Ci pomóc i swoich praw możesz domagać się na drodze sądowej. 

Ola
Moderatorka

  _____________
  Wypełnij ankietę i daj znać, co myślisz o Allegro Gadane! 🙂
oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@Cezi_86 allegro nie jest stroną transakcji 😞  umowę zawarłeś ze sprzedającym, skoro dogadałeś się że wyśle natychmiast to powinien się z tego wywiązać ale jest KC 

Art. 543 § 2. W razie opóźnienia sprzedawcy kupujący może wyznaczyć dodatkowy termin do wydania rzeczy, a po jego bezskutecznym upływie może od umowy odstąpić.

I tu allegro ma rację, pozostaje Ci udać się do sądu i jeśli masz na piśmie że wyśle natychmiast jest szansa że wygrasz, spróbuj dogadać się i odesłać produkt skro przyszedł później itp. co na to sprzedający ? coś próbowałeś załatwić czy od razu z pretensjami do allegro ?

________
Κώστας
oznacz moderatorów

Cezi_86
#9 Pomysłodawca#

Chodzi o cały proces obsługi. O wodzenie za nos przez pracowników Allegro, wmawianie mi, abym wbrew słownikowi języka polskiego uwierzył że ja nie rozumiem po polsku. Niekompetentnych pracowników Allegro, zwłaszcza tego, co utwierdził sprzedającego w przekonaniu, że to ja jestem nie porządku i moim obowiązkiem jest przyjęcie płyty, bo nie potrafił zrozumieć różnicy pomiędzy słowami „może” i „musi”. Czegoś takiego jeszcze nie doświadczyłem…

 

 

, zacznijcie czytać ze zrozumieniem - „może” to nie to samo co musi!

oznacz moderatorów

Agent051
#16 Inspirator#

@Cezi_86 gdybyś przeczytał wszystkie regulaminy Allegro i załączniki do regulaminów i jeszcze załączniki do załączników, to może doczytałbyś że wysyłka natychmiast, to wysyłka do godz. 23.59 tego samego dnia. 

A to podoba mi się najbardziej w twoim wpisie:

Podczas gdy do chwili zalicytowania przez Kup Teraz odpowiadał PRAWIE NATYCHMIAST (2-3min)”

oznacz moderatorów

kaliszaneczka-x
#15 Entuzjasta#

Ja tu widzę małe rozróżnienie. Jeśli sprzedający zaznaczył wysyłkę natychmiast to ok masz rację. Problem jest w tym, że allegro zmienia czas wysyłki bez zgody i wiedzy sprzedających. Ja np, z rok temu miałam sytuację, że wysyłkę ustawiałam na 24h, a przy wszystkich aukcjach widoczne było "natychmiast". A ja lubię w nocy spać więc musiałam zmienić to na 48h i przygotować klientów na ewentualne czekanie, chodź w dzień zwykle mieli dostawę elektroniczną w 10-15 min, a max 24h (tylko przy 1wszym zakupie). 

Na tym forum tylko w tym miesiącu widziałam kilka tematów sprzedających, którym allegro zmieniło czas wysyłki. Jak się naprawdę mi śpieszy to przy zakupach zawsze dopytuję wtedy nie ma nieporozumień. Bo allegro potem powie, ze wina sprzedającego jak on inny czas ustawił niż się wyświetlał. 

A co do odpowiadania w rozmowie prawie natychmiast to też kiedyś miałam zabawną sytuacje. Klient ze mną rozmawiał, kupił paczkę, wysłałam mu ją i poszłam się wykąpać. Wracam, a tu dyskusja otwarta, bo kupił jeszcze 3 paczki, a ja przez całe 30 min nie odpisałam. To są realia sprzedających na głównym allegro. Już na lokalnym mam zdecydowanie mniej problemów. 

oznacz moderatorów

Ziolko39
#21 Demiurg#

@Cezi_86 Wysyłka natychmiast nie oznacza, że po otrzymaniu Twojego zamówienia sprzedawca rzuca wszystko i leci na pocztę czy do punktu nadań. Tak jak napisał @Agent051 "wysyłka natychmiast, to wysyłka do godz. 23.59 tego samego dnia"

NIestety tak stanowi regulamin Allegro, to on obowiązuje sprzedającego i sądząc z Twojego wpisu, sprzedający nie zrobił nic niezgodnego z regulaminem.

Definicja słowa "natychmiast" nie jest wiążąca dla nikogo. Dla jednego jest to 5 minut, a dla innego 2 godziny. 

Tak samo jak "może". Mogłeś wyznaczyć termin, ale tego nie zrobiłeś czyli odstąpiłeś od wykonania czynności. 

oznacz moderatorów

Starwars_pl
#9 Pomysłodawca#

Wysyłka natychmiast? Co to oznacza? Nawet jak po Twoim zakupie sprzedawca za 5 minut umieści przesyłkę zw paczkomacie. Informacje o nadaniu dostaniesz dopiero po odebraniu przesyłki przez kuriera z paczkomatu. A to może nastąpić po paru godzinach.

oznacz moderatorów

Skill_Player
#14 Krzewiciel#

@Cezi_86  wysyłka "natychmiast" oznacza, że paczka z towarem zostanie nadana w dniu zakupu i tu nie ma tak, że sprzedający musi lecieć do paczkomatu czy do kuriera aby nadać 5 min po zakupie.

oznacz moderatorów