anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Umowa kupna sprzedaży na życzenie Kupującego

wojtek_kornacki
#8 Zapaleniec#

Sprzedałem jako osoba fizyczna - używany telefon na Allegro za 210 pln tak, jak to robię od lat z każdym swoim kolejnym telefonem.

Klient zapłacić i wysyłam właśnie przesyłkę z oryginalnym paragonem zakupu tego telefonu /zresztą, również od firmy sprzedającej go na Allegro /

Klient chce żebym wypełnił i odesłał mu Umowę kupna sprzedaży....

Czy taki dokument jest na Allegro konieczny?! 

oznacz moderatorów
11 ODPOWIEDZI 11

xyz96
#21 Demiurg#

Nie jest konieczny, ale możesz mu taką umowę podpisać. Umową jest już sama transakcja zawarta na Allegro, jej wydruk i potwierdzenie wpłaty, ale jeśli kupujący sobie życzy dodatkowego dokumentu, nic nie stoi na przeszkodzie abyś mu wysłał.

oznacz moderatorów

WREDZIA-W1
#21 Demiurg#

@wojtek_kornacki Ja Ci jeszcze dodam, ze taką umowę możesz podpisać bez obaw. Jeżeli telefon masz dłużej niż pół roku, nie musisz płacić podatku od sprzedaży. Niepotrzebnie wysłałeś klientowi paragon. Dla niego jest nic niewart, a dla Ciebie to dowód na czas posiadania telefonu.

Ula

Ula
oznacz moderatorów

wojtek_kornacki
#8 Zapaleniec#

Kupiłem telefon 12.11.2020, wiec przed upływem 6 miesięcy chcę go sprzedać.... 

oznacz moderatorów

WREDZIA-W1
#21 Demiurg#

@wojtek_kornacki No to trzeba będzie zapłacić podatek, 18% i wykazać w zeznaniu rocznym za 2021 rok.

Ula

Ula
oznacz moderatorów

wojtek_kornacki
#8 Zapaleniec#

Podatek zapłaciłem przy zakupie telefonu....

Sprzedaż używanego za 3 razy mniejszą cenę od zakupu i znowu podatek....?

Podatek od straty, tak? 

oznacz moderatorów

_Likos_
#21 Demiurg#

@wojtek_kornacki  podatek od przychodu. NIezaleznie czy sprzedaż jest z zyskiem czy ze stratą. 

oznacz moderatorów

wojtek_kornacki
#8 Zapaleniec#

Nie sądzę, żeby od straty trzeba było płacić podatek. Coś chyba pomyliłeś _Likos_

oznacz moderatorów

_Likos_
#21 Demiurg#

@wojtek_kornacki   

"W kontekście sprzedaży rzeczy ruchomych w pierwszej kolejności możemy wskazać na treść art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o PIT. Przepis ten podaje, że źródłem przychodu jest odpłatne zbycie rzeczy, jeżeli zostało dokonane przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie."

Zobacz więcej: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-sprzedaz-prywatnych-rzeczy-na-aukcjach-internetowych-a-pit-i-vat

 

Po prostu w odpowiedniej rubryce PIT powinieneś wpisac uzyskany przychód. Zysk czy strata nie mają tu nic do rzeczy. To nie działalnośc gospodarcza lecz sprzedaz prywatna tu zysk/strata nie mają znaczenia.

oznacz moderatorów

wojtek_kornacki
#8 Zapaleniec#

Ok. Dziękuję za odpowiedź 

oznacz moderatorów

pinsplash
#21 Demiurg#

@wojtek_kornacki  Odnośnie straty, tak "łopatologicznie" :

- Jak kupisz dzisiaj 1000 dolarów po 1PLN i za tydzień sprzedasz po 2PLN to musisz odprowadzić podatek

- Jak dzisiaj kupisz 1000 dolarów po 1 PLN i za tydzień sprzedasz po 0,50PLN to nie możesz odpisać straty

Tak działa nasze Państwo 🙂

_______
BRÓSLI
oznacz moderatorów

wojtek_kornacki
#8 Zapaleniec#

Dzięki za info. 

Najlepiej nic nie sprzedawać, nic nie kupować i wtedy Państwo na pewno będzie już zadowolone. 

oznacz moderatorów