anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

czy muszę robić zwrot przy zakupie na firmę?

ObiadyDomowe
#12 Orędownik#

witam kupujący chce zwrócić zakupiony produkt ale brał fakturę na firmę, a jak wiadomo zgodnie z prawem jeżeli zakupowany produkt jest przeznaczony do użytku w tym typie działalności to jako sprzedający mam prawo nie uznać takiego zwrotu. I co w tej sytuacji jak kupujący wystawi mi negatywa? skoro prawo stoi po mojej stronie? jak zweryfikować czy kupiony towar może służyć do tego typu działalności ? 

1. Warunki zwrotu – kto i kiedy może zwrócić przedmiot

A. Komu przysługuje prawo do zwrotu zakupionego produktu

Masz prawo do zwrotu, kiedy kupujesz jako konsument, czyli:

a) jesteś kupującym, który nie prowadzi działalności gospodarczej

b) jesteś kupującym, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, a kupiony przedmiot nie wiąże się bezpośrednio z Twoją działalnością gospodarczą lub zawodową.

oznacz moderatorów
13 ODPOWIEDZI 13

xyz96
#21 Demiurg#

@ObiadyDomowe Kupujący zawsze może wystawić negatywa. Jeżeli ocena narusza zasady, Allegro może ją usunąć. 

Jeśli to był zakup od firmy, jego profil działalności sprawdzisz w CEDG. 

oznacz moderatorów

ObiadyDomowe
#12 Orędownik#

to właśnie rozmawiam na czacie i Pan przekazuje mi informację że allegro nie może usunąć takiego komentarza bo cytuję "nie mamy kompetencji do rozstrzygnięcia, czy taki zakup ma faktycznie charakter zawodowy. Ocena jest opisem przebiegu samej transakcji"

dalej odpowiedź

"Ocena zasadności odmowy przyjęcia zwrotu może należeć do sądu, jeśli Kupujący się z tym nie zgodzi. Natomiast my nie zajmujemy stanowiska w takich sytuacjach. Również nie podważamy ewentualnej decyzji o odmowie zwrotu."

w powodzie zwrotu kupujący napisał tylko zakup przez pomyłkę, nie napisał jasno że zakup nie miał charakteru zawodowego

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

No i Pan ma rację. To może rozstrzygnąć tylko Sąd. Najlepiej więc przyjmować takie zwroty i unikać tym sposobem negatywów. 

oznacz moderatorów

ObiadyDomowe
#12 Orędownik#

czyli generalnie widzę że prawo na allegro działa tylko w przypadku kupujących w przypadku sprzedającyh już nie to jest nie do pojęcia  

oznacz moderatorów

pinsplash
#21 Demiurg#

@ObiadyDomowe Tak.   Pytanie co kupił na działalność - sprawdzałes CEIDG ?

_______
BRÓSLI
oznacz moderatorów

ObiadyDomowe
#12 Orędownik#

Pan kupił silikon wysokotemperaturowy do wykonania jak mi przekazał jakiś uszczelnień w maszynach, w działlności Pan prowadzi firmę zajmującą się właśnie maszynami. Allegro nabiera wody w usta i nie opowiada się w tej sprawie w przypadku negatywa. To po co jest prawo i regulamin na allegro po to żeby je łamać?  chyba prawo powinno być przestrzegane  zarówno przez kupujących i sprzedających 

oznacz moderatorów

ObiadyDomowe
#12 Orędownik#

Naprawa i konserwacja maszyn
46.63.Z - Sprzedaż hurtowa maszyn wykorzystywanych w górnictwie, budownictwie oraz inżynierii lądowej i wodnej
46.69.Z - Sprzedaż hurtowa pozostałych maszyn i urządzeń

oznacz moderatorów

pinsplash
#21 Demiurg#

@ObiadyDomowe A spytałeś Pana na jakiej podstawie chce zwrócić? Bo to moze być ciekawe...

_______
BRÓSLI
oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

@ObiadyDomowe Ale tego nie rozstrzygnie Allegro i @pinsplash , to może rozstrzygnąć tylko Sąd. Nie chcesz problemów i negatywa - po prostu oddaj pieniądze. 

oznacz moderatorów

mdrogeria
#21 Demiurg#

@ObiadyDomowe ot ...i sam znalazłeś odpowiedź na swoje pytanie . ,,Nie nie musisz przyjmować takiego zwrotu,,  , ale kupujący może taką transakcję ocenić , pozostaje mi jeszcze dodać do tego co napisałem wcześniej ,, .... ALE NIC NIE STOI NA PRZESZKODZIE ,,

oznacz moderatorów

ObiadyDomowe
#12 Orędownik#

czyli jeżeli nie muszę a dostane negatywa to ja działam na podstawie prawa a system komentarzy ma niestety luki bo uderza we mnie niezadowolony kupujący którego obsłużyłam zgodnie z prawem 

oznacz moderatorów

medalik_2009
#17 Koryfeusz#

Ale ty się tym przejmujesz? W takim przypadku piszesz w odpowiedzi - "Negatyw wystawiony po złości od Kupującego, który zakupił produkt na firmę/cel związany z działalnością gosp.. Zwrot w takim przypadku z mocy prawa nie przysługuje. Pan(i) nie zna przepisów lub próbuje stać ponad nimi."

Przynajmniej kolejny, któremu by przyszło do głowy zwracać towar kupiony na DG i/lub straszyć negatywem zobaczy, że to nic u ciebie nie zmienia. 

Jak widzę, że klient pisze domagając się czegoś ponad miarę "bo wystawię negatywa", to odpisuję, "proszę bardzo, a my taką odpowiedź, że to Panu/Pani będzie wstyd". Nie negocjuję z terrorystami 😛

oznacz moderatorów

A3dam
#19 Nestor#

@ObiadyDomowe 
Jak już napisano powyżej: "Kupujący zawsze może wystawić negatywa".
Nieprawdą jest więc, że przyjmując zwrot gwarantujesz sobie brak negatywnej oceny ze strony Kupującego.

Jeżeli Kupujący usiłuje skorzystać z prawa które mu nie przysługuje - to nie ma znaczenia czy przyjmiesz zwrot czy nie - w każdym przypadku może skorzystać również z możliwości wystawienia oceny negatywnej, a Allegro udostępnia możliwość wystawienia ocen (także negatywnych) również dla transakcji, które zostały prawnie uznane za niezawarte. 

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów